aA
Dykuma Dubajui suteikė pasiteisinimą tęsti statybas.
Dubajaus ekonomika be stabdžių – didžiausia jos problema: jeigu tai tęsis, ištiks katastrofa
© Kęstas Balčiūnas

Besitęsiančios kilometrų kilometrus į visas puses nuo pakrantėje stūksančių dangoraižių, smėlynuose įsikūrė vilų bendruomenės, su savimi atsinešusios mokyklas, ligonines ir prekybos centrus. Ten, kur kadaise į Persijos įlanką žvelgė tuščios kopos, dabar naujakurius su senesniaisiais kvartalais jungia aštuonių juostų greitkelis.

Vis dėlto praėjus penkeriems metams po Dubajaus nuosavybės bumo emyrato valdžia nutarė nubrėžti ribas.

Milžiniško oro uosto, suprojektuoto būti vienu didžiausių pasaulyje, vystymo darbai jau sustabdyti. O dramatiškiausias posūkis įvyko tada, kai Dubajaus valdovas sukūrė komitetą, kuriam vadovauja jo sūnus, kad subalansuotų pasiūlą ir paklausą nekilnojamojo turto rinkoje ir užtikrintų, jog valstybinės statybų įmonės neišstumtų privačių.

Kai kurios iš jų jau atsilieka nuo parengtų projektų planų. Du vietiniai Dubajaus milijardieriai ragina daryti naujų statybų pertrauką. Khalafas Al Habtooras, kadaise per vieną projektą miestą papildęs 1600 viešbučio kambarių, pažymi, kad rinka yra prisotinta.

„Jei šis perteklius tęsis ir toliau, ištiks katastrofa, – interviu pabrėžė Hussainas Sajwani, „Damac Properties PJSC“ prezidentas. – Tai atsilieps ir bankų sistemai, o mes negalime sau to leisti.“

Ieškoti kaltų

Godulį nekilnojamajam turtui didžiąja dalimi skatina pati vyriausybė, kontroliuojanti kai kurias didžiausias emyrato statybų bendroves. Statybų spartinimui įsteigtos valstybinės firmos konkuruodamos dėl pirkėjų naudojo pigią, o dažnai ir nemokamą žemę. Kai kurie pirkėjai sumokėjo iš anksto, nelaukdami, kol namai bus baigti, įmokėdami vos 5 proc. vertės.

Nepamatuotai optimistiškos Dubajaus populiacijos, kurią daugiausia sudaro užsieniečiai, augimo prognozės padėjo statybų bumui suklestėti.

„Nekilnojamojo turto bendrovėms vertėtų sumažinti pasiūlą, nes tai galiausiai padidintų kainas, – svarsto Craigas Plumbas, „JLL“ Artimųjų Rytų tyrimų vadovas. – Iki šiol jie rinkosi trumpalaikes palūkanas, nustatydami mažesnes kainas, kad tik išlaikytų pastovius pinigų srautus.“

23 milijardai dolerių

Sutrikdytos chroniško pertekliaus, būstų kainos per pastaruosius penkerius metus nukrito maždaug 30 proc. Mažėjančios kainos ir neveiksmingos paskolos bankus gąsdina: „Fitch Ratings“ paskaičiavimu, gali tekti restruktūrizuoti „didelę dalį“ 23 milijardų dolerių paskolų, suteiktų Dubajaus valstybinėms įmonėms, kurių terminas baigiasi 2021 m. pabaigoje.

Praėjusį mėnesį Jungtinių Arabų Emyratų centrinis bankas pasiūlė būdus, kaip skolintojai galėtų išvengti to, ką jis pavadino nekilnojamojo turto pertekliumi. Sekmadienį banko valdytojas žurnalistams pareiškė, kad būtina kontroliuoti nekilnojamojo turto pasiūlą.

Kol kas Dubajus deda viltis į kitų metų pasaulinę parodą „World Expo“, kuri, kaip tikimasi, suteiks postūmį ekonomikai. Tiktai nėra aišku, kaip naujai pastatyta infrastruktūra bus naudojama pasibaigus šešis mėnesius truksiančiai parodai.

„JLL“ paskaičiavimais, šiemet bus baigta statyti daugiau nei 30 000 namų – maždaug dvigubai daugiau, nei prireikia kasmet. Tuo tarpu mažmeninė prekyba ir turizmas, taip pat gyvybiškai svarbūs Dubajaus ekonomika, kovoja savo karus.

„Ekonominė kelionė“

„Nekilnojamojo turto projektai turėtų kontroliuoti savo tempą, kad suteiktų pridėtinę vertę nacionalinei ekonomikai, užuot tapę našta ir disbalanso šaltiniu mūsų ekonominėje kelionėje“, – rugsėjo mėnesį atvirame laiške pabrėžė Dubajaus valdovas šeichas Mohammedas bin Rashidas Al Maktoumas.

Tik kyla klausimas, ar važiavimas atbuline eiga – geriausias sprendimas. Žemės pardavimas išlieka svarbiu valstybės pajamų šaltiniu. Negana to, kad valdžios institucijoms tenka naviguoti tarp didžiausių statybų bendrovių konkuruojančių interesų, kyla rizika, kad nukentės įmonės, neįpratusios prie tokio kišimosi.

Nekilnojamojo turto planavimo agentūra neseniai surengė pirmąjį susitikimą su statybų bendrovių atstovais ir Žemės departamento pareigūnais, tačiau abejonės dėl jos galimybių sustabdyti pasiūlą tik didėja.

„Griežtesnėmis plėtros taisyklėmis būtų galima nubrėžti ribą, neišduodant statybos leidimų, tačiau tiesioginis kišimasis siunčia investuotojams klaidingą žinią“, – pažymėjo Ali Taqi, Dubajaus „Rasmala Investment Bank Ltd.“ akcijų vadovas.

Dar sunkiau pripažinti, kad geriausias sprendimas Dubajui gali būti nusisukti nuo nekilnojamojo turto ir stoti akistaton su tuo, kas iš tikrųjų kiša koją jo ekonomikai. Kadaise buvęs mažu žvejų kaimeliu, kuris vos per kelias kartas tapo pasauliniu metropoliu, emyratas gali suprasti, jog jam vertėtų permąstyti savo tapatybę, užuot ir toliau kentėjus diskomfortą.

Politikos formuotojai jau įgyvendino rezidencijos įstatymų reformas, siekdami pritraukti kvalifikuotus darbuotojus, ir apkarpė kai kuriuos mokesčius, kad sumažėtų išlaidos verslui. Žemesnės nekilnojamojo turto kainos taip pat galėtų padėti Dubajaus – vieno iš brangiausių miestų gyventi emigrantams – konkurencingumui.

„Net jei statybos sulėtės, daug butų ir pastatų ir toliau stovės tušti, – sako Vašingtone įsikūrusio Tarptautinių finansų instituto Artimųjų Rytų ir Šiaurės Afrikos vyriausiasis ekonomistas Garbis Iradianas. – Reikia skatinti naujas augimo jėgas, tokias kaip inovacijos, technologijos, žmogiškojo kapitalo gerinimas ir kvalifikuotų emigrantų, galinčių užsiimti lengvąja pramone, pritraukimas.“

Bloomberg
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(20 žmonių įvertino)
3.1000

Politinėje audroje „Facebook“ priklausantis „Instagram“ paleidžia „TikTok“ kopiją (2)

„Facebook Inc.“ nuotraukų dalijimosi programėlė „Instagram“ daugiau nei 50 šalių...

„New York Times“ skaitmeniniai pardavimai pirmą kartą aplenkė spaudą

Praėjusį ketvirtį „ New York Times Co.“ pajamos iš skaitmeninės leidybos pirmą kartą...

Pasipiktinę dėl darbo užmokesčio skirtumų „Blizzard“ darbuotojai viešina atlyginimus (100)

„Activision Blizzard Inc.“ padalinio „Blizzard Entertainment“ darbuotojai penktadienį...

Turkijos medikai apie koronaviruso atvejus: situacija daug blogesnė nei skelbiama (15)

Antradienį pagrindinė Turkijos gydytojų asociacija pranešė, kad vien Ankaroje kasdien...

Europa kuria naują „Tesla“. Kas galėjo pagalvoti?: Chrisas Bryantas (16)

Kai birželį „Nikola Corp.“ pradėjo prekiauti „Nasdaq“, Finikse įsikūrusios ekologiško...

Top naujienos

Paruošė naujų Palangos vietų apžvalgą ir nustebo: karbonadų gerbėjams darosi liūdna, kurorte naujos mados (18)

Kur po pliažo jaukiai pasėdėti ir skaniai pavalgyti? – pagrindinis poilsiautojų klausimas...

Iš buvusio ministro Biržiškio lūpų: apie vodką rusų kareiviams, iškirstas duris Saboniui ir paskutinį pokalbį su Lubiu (24)

Kalbėtis su pirmosios Vyriausybės susisiekimo ministru Jonu Biržiškiu vienas malonumas. 88-erių...

Baisi avarija Vilniuje: po stipraus smūgio į „Opel“ motociklininkas skubiai išgabentas į ligoninę (20)

Vėlų ketvirtadienio vakarą Vilniuje įvyko rimtas eismo įvykis. Pranešama, kad susidūrė...

Lazdijų rajone – ambulatorijos gydytojo išpuolis prieš policijos pareigūnus (148)

Antradienio rytą į Veisiejų ambulatoriją (Lazdijų raj.) susirinkę pacientai ir medikai tapo...

Apatinio trikotažo ekspertė: kiek normalu mokėti už liemenėlę ir kas išduoda, kad prašovėte su dydžiu (19)

Profesionali apatinio trikotažo ekspertė Vaiva Tylienė ne vienerius metus moteris moko vienos...

Chemikas papasakojo apie tragišką sprogimą Beirute sukėlusias trąšas: turi perspėjimą ūkininkams (119)

Antradienį Beiruto uoste nugriaudėjęs sprogimas šokiravo pasaulį. Kol kas skelbiama, kad...

Intymią operaciją patyrusi Rita: nesuprantu, kodėl kalbėti apie moteriškas bėdas vis dar yra tabu (41)

„Pagaliau galiu džiaugtis gyvenimu“, – taip savo pasakojimą pradeda kaunietė Rita. Prieš...

Tiesioginė transliacija / Kitokie pasikalbėjimai. Svečiuose — Egidijus Dragūnas (15)

Jeigu manote, kad esate viską matę „Kitokiuose pasikalbėjimuose“, tai galime Jus vėl...

Princesių Di Bourbon gyvenimas primena pasaką: formalių įsipareigojimų neturi, bet nesikuklina taškyti pinigų karališkai prabangai

Karališkųjų šeimų gerbėjai paprastai gali tik žvilgtelėti, kaip jų numylėtiniai atrodo per...

Šiurpi karo dilema: ką aukoti – vedusius ar viengungius? (2)

Turbūt jau su pirmuoju sąmoningu Homo sapiens žingsniu atsirado toks reiškinys kaip karas ....

|Maža didelių žinių kaina