aA
Koronavirusui vėl ėmus siautėti, britų vyriausybė siunčia aiškią žinutę: darbo rinka ruošiasi sukrėtimui, neregėtam per kelis dešimtmečius.
Londonas
Londonas
© Shutterstock

Tiesa ta, kad atpildo diena Jungtinės Karalystės ekonomikai atėjo pavėluotai. Pandemija tik išryškino spragas, kurios jau žiojėjo modelyje, susiformavusiame per audringas devintojo dešimtmečio pertvarkas.

Versloves, kurios ramstė ekonomiką nuo Margaret Thatcher valdymo laikų, kai buvo griaunama sunkioji pramonė, iš pagrindų keitė vartotojų elgsenos pokyčiai ir automatizavimas. Rekordinis užimtumo lygis maskavo didėjančią pajamų nelygybę, pigią darbo jėgą ir darbo našumą, pastebimai atsiliekantį nuo daugumos pažengusių pasaulio šalių.

Įvykių eiga priklausys nuo klausimų, į kuriuos visomis išgalėmis mėgina atsakyti politikai ir verslovės, Jungtinei Karalystei pasitraukiant iš bendrosios Europos Sąjungos rinkos ir pandemijai performuojant pasaulio ekonomiką.

„Kai atsiduri ties kraujuojančios ekonominės revoliucijos slenksčiu, sunku susigaudyti, iš kur atsiranda darbo vietos, – sakė Markas Price‘as, buvęs universalinių parduotuvių tinklo „John Lewis Partnership Ltd.” pirmininko pavaduotojas, kuris ėjo prekybos politikos ministro pareigas 2016-2017 metais. „Deja, nedarbo lygis didės, bet bus ir naujų darbo vietų.“

Iždo kancleris Rishis Sunakas, peržiūrėjęs paramos atlyginimų fondui programą, užsibrėžė tikslą išgelbėti tas darbo vietas, kurios galėtų atlaikyti pandemiją. Pirmadienį per konservatorių partijos konferenciją jis turėjo išsamiau išdėstyti savo viziją. „Mes neleisime talentams nuvysti ar nueiti perniek, mes padėsime visiems, kas to nori, atrasime naujų galimybių ir ugdysime naujus įgūdžius“, – cituojama jo kalbos ištrauka.

R. Sunako sprendimas netęsti priverstinių atostogų plano ir toliau kursto nedarbo augimą iki lygio,
neregėto dar nuo tada, kai M. Thatcher vykdė savo šoko terapiją. Kaip ir tada, bedarbių skaičius gali viršyti tris milijonus, nes laisvoji rinka ir vėl sprendžia, kurios darbo vietos gyvuos, o kurios išnyks.

Toks posūkis stumtelėjo šalį į pasaulinį finansinio dereguliavimo ir lanksčių darbo rinkų sūkurį. Bet tuo pat metu šalis tapo labiau priklausoma nuo paslaugų, nei bet kuri kita didelė Europos ekonomika: su daugiau nei 80 proc. darbo vietų (Vokietijoje – 72 proc., Prancūzijoje – 78 proc.) Dėl to Jungtinė Karalystė per patį pandemijos piką susitraukė labiausiai, o atsigavimas gali užtrukti iki mažiausiai 2023 metų.

Šiuo metu svarbios dvi dinamikos, sakė Ianas Cheshire‘as, „Barclays UK“ pirmininkas ir buvęs
universalinių parduotuvių grupės „Debenhams Plc.” pirmininkas: „turbokompresinė” negrįžtamų tendencijų akceleracija ir „asteroidinis“ COVID-19 poveikis.

Didžiąja dalimi pandemijos poveikis bus „trumpalaikis kai kuriuose sektoriuose“, – sakė I. Cheshire‘as. – Pavyzdžiui, pažvelkim į apgyvendinimo ir svetingumo paslaugų sektorių, – ar barai žlugo? Ne. Žmonės ir toliau norės kur nors išeiti iš namų. O kaip kai kurie mažmeninio sektoriaus segmentai? Ar jiems galas? Neabejotinai.“

Daugelis darbo vietų, tapusių gelbėjimo ratu devintajame dešimtmetyje, dabar naikinamos. Pastarąjį dešimtmetį labiausiai traukėsi vyriausybės administratorių, mažmeninės prekybos kasininkų bei banko klerkų gretos.

Per pastaruosius penkerius metus uždaryta trečdalis Jungtinės Karalystės banko padalinių, rodo vartotojų grupės „Which“ duomenys. „TSB Bank“ rugsėjo 30 dieną paskelbė uždaranti trečdalį savo padalinių ir naikinanti per 900 darbo vietų.

Ką sako mūsų ekonomistai?

„R. Sunakas nusprendė, kad užuot rėmus ir apsaugojus visą darbo rinką, labiau verta apsaugoti tik tas darbo vietas, kurios dabartinėje aplinkoje yra perspektyvios. Didelė rizika yra ta, kad darbdaviai veikiau vengs naujosios atlyginimų subsidijos schemos, nei mokės darbuotojams už trumpesnes darbo valandas. Ekonomikai palaipsniui prisitaikant prie naujų standartų, nedarbo šuolis atrodo neišvengiamas.“

Svetingumo ir apgyvendinimo sektorius antrąjį metų ketvirtį atsisakė daugiausia darbo vietų, lyginant su bet kuria kita pramonės šaka, – beveik 137 000 pozicijų. Jau 2016 metais prekybos asociacija „British Retail Consortium” prognozavo, kad iki 2025 metų gali būti prarasta bent 900 000 darbo vietų, 74 000 parduotuvių – uždaryta.

Vis dėlto tai nereiškia, kad daugelis darbo vietų nebus susigrąžinta, sakė Simonas Wolfsonas,
vadovaujantis britų drabužių tinklui „Next Plc.“ Priešingai nei devintajame dešimtmetyje, kai plieno, kasybos bei laivų statybos sektoriai buvo apleisti, dabar žmonės vis tiek norės toliau atostogauti, pietauti ar vakarieniauti restoranuose ir tuoktis, sakė jis.

„Deja, dalis darbo vietų bus prarasta, bet nenuvertinkite lankstumo bei inovacijų, įleidusių gilias šaknis Jungtinės Karalystės ekonomikoje, – sakė S. Wolfsonas. – Nevertėtų mėginti spėlioti, kur konkrečiai šios darbo vietos atsiras. Laisvoji rinka nulems, ar jos bus sukurtos telefono operatorių ar programavimo centruose, sandėliuose, jogos studijose ar kur kitur.“

Tą pačią dieną, kai TSB paskelbė apie naikinamas darbo vietas, prekybos centras „Morrisons“ pranešė apie planus pasamdyti 1 000 žmonių, kurie vykdytų „Amazon“ maisto produktų užsakymus. Oro linijų „British Airways“, naikinančios 10 000 pozicijų, buvę darbuotojai susiranda darbą Nacionalinėje sveikatos tarnyboje, taip pat „Amazon, „Yodel“ ir UPS struktūrose bei vyriausybinėje sistemoje.

Tiems, kurie kritikuoja, jog rinkoms leidžiama nustatyti laimėtojus ir pralaimėtojus, dabartinė krizė aiškiai rodo, kad ikivirusinės epochos modelis pernelyg daug kam tiesiog nebeveikia.

Svarbiausiose priešakinėse pozicijose atsidūrę darbuotojai, kurie palaikė ekonomiką karantino metu – padėjo ligoninėms funkcionuoti, rūpinosi maisto pristatymu bei prekių išvežiojimu, taip pat buvo tarp tų, kurių darbas mažiausiai apmokamas. Mirštamumas nuo koronaviruso buvo didesnis skurdesniuose postindustriniuose regionuose. Vienas iš Boriso Johnsono rinkiminės programos punktų buvo „sulyginti“ šalį pasitelkus didelio masto išlaidas infrastruktūrai.

Kas aštuntas žmogus, turintis darbą, skurdo dar prieš pandemiją, teigia Dave‘as Innesas, kovos su skurdu organizacijos „Joseph Rowntree Foundation” ekonomikos skyriaus vadovas.

„Mes žinome, kad atsigavimas po pastarosios finansų krizės buvo siejamas su didesniu užimtumo
nesaugumu, – sakė jis. – Todėl pasirinkus tokią strategiją, nedarbas kurį laiką gali būti didesnis, bet jeigu jau einame šiuo keliu, privalome užtikrinti, kad vykstančios korekcijos leis mums užimti palankesnę padėtį.

Vien per pastarąjį dešimtmetį karjerų pokyčių fone užfiksuotas didžiausias darbo vietų galimybių augimas, ypač tarp programuotojų, administratorių, finansų vadybininkų. Tuo tarpu, kaip matome pačios vyriausybės sudarytame profesijų sąraše, trūksta jaunesnių slaugytojų, slaugos darbuotojų, mėsininkų ir mūrininkų.

Tokiomis tendencijomis gali pasinaudoti bendrovės ir vyriausybės, norėdamos „pasistūmėti į priekį“ ir
paskatinti darbo vietų kūrimą, teigia I. Cheshire‘as, kuris 2008-2015 metais vadovavo ir mažmeninės prekybos grupei „Kingfisher Plc.“

„Jei ieškotumėte analogijų su tuo, kas nutiko devintajame dešimtmetyje, nė nepagalvotumėte, kad aš dabar imsiu ir atidarysiu keletą gilių anglies šachtų, – sakė jis. – Veikiau susitelkčiau ties investicijomis į STEM gamtos mokslus, dizainą ir technologijas. Problema yra ta, kad neįmanoma numatyti, kur ir kokios darbo vietos bus reikalingos.“

Bloomberg
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(23 žmonės įvertino)
2.1739
Verslas PliusYoolim Lee; Faris Mokhtar; David Ramli; Olivia Poh

Legenda tapusio startuolio žlugimas sukrėtė rinką: darbuotojai sukandę dantis kentė 30-metės milijonierės vadovavimą

Iš pirmo žvilgsnio visų liaupsinto mados startuolio „ Zilingo “ žlugimas atrodė...

Verslas PliusLaura Benitez

Riebūs komisiniai, šampanas ir jachtos: kaip „Adler“ aplošė savo bankininkus

Norint suprasti, kaip nekilnojamojo turto magnatui Cevdetui Canerui pavyksta užkariauti potencialių...

Delfi Plius DELFI; Alberto Nardelli, Alex Wickham, Jennifer Jacobs

Rusija naršo pasaulį ieškodama pastiprinimo dėl Ukrainos: tikina, kad pagalbos ranka jau ištiesta (1)

Prekybos laivas, kuriam taikomos JAV sankcijos, praėjusio mėnesio pabaigoje pakeliui iš Sirijos į...

Verslas PliusTakashi Nakamichi; Nao Sano

Verslininkas: kriptovaliutų verslas palieka Japoniją

Japonija turėtų sumažinti kriptovaliutų pelno mokesčius, jei nori, kad verslininkai...

Verslas PliusMaciej Onoszko; Netty Ismail

Rytų Europos pagrindinėms valiutoms gresia dar vienas smūgis

Rytų Europos pagrindinėms valiutoms , kurios ir taip jau nukentėjo dėl karo gretimoje...

Top naujienos

Delfi PliusVytenis Miškinis

Penkiamečio ir jo močiutės egzekucija tapo neįminama mįsle: siaubinga tiesa paaiškėjo tik dėl vienos klaidos (3)

Vėlų vakarą namo grįžusi klaipėdietė ant lovos rado negyvą penkiametį sūnų, šalia mėtėsi...

Palanga nusivylę lietuviai poilsiautojai plūsta į Latvijos kurortą: čia ir kainos, ir tvarka glosto širdį (17)

Geriausias Baltijos šalių kurortas yra Liepoja – sako šį Latvijos miestą atostogoms...

Kaip baltarusiai Lietuvos pareigūną „kava vaišino“: per 17 minučių sugriovė karjerą (3)

Per septyniolika minučių Lietuvos pareigūnas sugriovė savo karjerą – per šį laiką net iš...

Delfi PliusParengė Vytautė Merkytė

Sprogimas, kurio jėga 1000 kartų galingesnė nei bomba, numesta ant Hirošimos: prireikė 105 metų, kad sužinotume, kas nutiko Sibire

1908 metų birželio 30 dieną, apie 7 val. ir 17 min., virš vienos iš atokiausių Žemės vietų...

Olimpiniame stadione finalo nepasiekę lietuviai liejo apmaudą: diskas neskrenda, nėra ir mirtinos kombinacijos „jaunas ir kvailas“ specialiai Delfi iš Miuncheno

Europos lengvosios atletikos čempionato disko metimo atrankoje toli nuo savo geriausio sezono...

Lietuvą toliau svilins karštis: kai kur nušniokš vasariškos liūtys

Antradienis šalyje išauš gana šiltas, daug kur mažai debesuotas. Įdienojus vyraus nepastovus...

Delfi Plius DELFI; Alberto Nardelli, Alex Wickham, Jennifer Jacobs

Rusija naršo pasaulį ieškodama pastiprinimo dėl Ukrainos: tikina, kad pagalbos ranka jau ištiesta (1)

Prekybos laivas, kuriam taikomos JAV sankcijos, praėjusio mėnesio pabaigoje pakeliui iš Sirijos į...

Nuaidėjo daug apkalbų sukėlęs „Naisių vasaros“ festivalis: pasirodė žinomos scenos žvaigždės žiūrėkite video (26)

Liepos mėnesį „ Naisių vasaros“ festivalio metu Ramūnas Karbauskis pažadėjo surengti dar...

Karas Ukrainoje. Ukraina teigia sunaikinusi „Vagner“ samdinių bazę Melitopolio meras – apie smūgį geležinkelio tiltui: iš Krymo nebevažiuos jokie kariniai traukiniai

Kasdienio video pranešimo metu Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis kreipėsi į rusus...

Delfi PliusDelfi Mokslas

Prieš 350 metų nuskendusiame ispanų laive narai aptiko stulbinantį lobį: 13 km ruože po vandeniu – 3,5 mln. neįkainojamų brangenybių

Istorijos apie užkastus lobius ir turtų kupinus nuskendusius laivus – nuo piratų legendų iki...