aA
Baltijos šalių pinigų plovimo infekcijai užkrėtus didžiąją Šiaurės šalių bankininkystės pasaulio dalį, vis dar lieka vienas skolintojas, sėkmingai išsisukęs nuo skandalo smarvės.
Švedijos kronos
Švedijos kronos
© AFP / Scanpix

Didžiausias Švedijos bankas „Svenska Handelsbanken AB“ pastaraisiais metais vadovavosi plėtros strategija, kuri radikaliai skyrėsi nuo konkurentų. Kol „Swedbank AB“ ir „SEB AB“ bandė pasinaudoti spartesniu ekonomikos augimo tempu Latvijoje, Estijoje ir Lietuvoje, „Handelsbanken“ žiūrėjo į priešingą pusę – Didžiąją Britaniją.

„Prieš daugelį metų sąmoningai nutarėme nesiplėsti į Baltijos šalis, nes matėme, kad šių šalių rizikas mums sunku analizuoti ir suprasti, – teigia 60-erių Andersas Bouvinas, kuris iki praėjusio mėnesio, kai perdavė savo įgaliojimus įpėdinei, buvo „Handelsbanken“ generalinis direktorius. – Taigi tai buvo labai sąmoningas pasirinkimas.“

Tai, kad Didžioji Britanija gali išeiti iš Europos Sąjungos, nekeičia „Handelsbanken“ įsipareigojimo šiai rinkai, pabrėžia A. Bouvinas.

„Mes prisitaikome prie aplinkos pokyčių, o tokie pokyčiai nėra nuspėjami, – sako jis. – Tačiau ilgalaikis sprendimas, ilgalaikė strategija, pati nuostata plėstis į Jungtinę Karalystę – šiems dalykams tokios aplinkybės neturi jokios įtakos.“

Šiaurės šalių bankų, skaudžiai nusvilusių Baltijos regione, sąrašas ilgas. „Danske Bank A/S“ bylą šiuo metu nagrinėja JAV ir Europos prokurorai, bankui įsipainiojus į 230 milijardų nešvarių pinigų skandalą, prasidėjusį jo Estijos padalinyje. „Swedbank AB“ taip pat buvo įtrauktas į minėtąjį skandalą, o įtartini sandoriai šiame banke galėjo siekti daugiau nei 100 milijardų dolerių. „Nordea Bank Abp“, kuris tariamai taip pat tvarkė nešvarius rusų pinigus, susijusius su Sergejaus Magnitskio mirtimi, bando pamažu sustabdyti savo veiklą Baltijos regione.

„Handelsbanken“ ir Baltijos šalys

Iš tiesų „Handelsbanken“ net kelis sykius išbandė savo jėgas Baltijos regione. 2006 m. jis nesėkmingai pamėgino nusipirkti Latvijos valstybinį hipotekos skolintoją. 2004 m. įsigijo Latvijos „Parex“ banko akcijų paketą, tačiau „Parex“ galiausiai bankrutavo ir buvo perimtas valstybės. Vėliau, 2008 m., „Handelsbanken“ atidarė keletą filialų Baltijos šalyse, tačiau banko veikla regione išlieka nereikšminga. Šiuo metu jis turi po vieną filialą kiekvienoje iš trijų Baltijos šalių ir (su retomis išimtimis) aptarnauja tik vietinius klientus iš savo vidaus rinkų – Šiaurės šalių, Jungtinės Karalystės ir Nyderlandų. Jo turtas Baltijos šalyse gerokai nusileidžia „Swedbank“, valdančiam apie 18 mlrd. dolerių, tuo tarpu „Handelsbanken“ priklauso apie 180 mln. dolerių.

„Danske Bank“ į pinigų plovimo skandalą reagavo visiškai pasitraukdama iš Baltijos šalių ir Rusijos. Tačiau „Swedbank“ ir SEB patvirtino liksiantys. Nesename interviu SEB generalinis direktorius Johanas Torgeby pabrėžė, kad bankas išlieka „labai atsidavęs“ regionui, kuris, pasak jo, yra „mūsų ilgalaikio plano dalis ir šio banko ateities strategijos dalis“.

Akcijų rinka – geras rodiklis to, kaip buvo priimtos skirtingos bankų strategijos. Nuo vasario pabaigos „Swedbank“ akcijos sumažėjo apie 20 proc., „Nordea“ nukrito apie 15 proc., o SEB prarado apie 13 proc. „Handelsbanken“ sumažėjo maždaug 7 proc.

Estijos bankų reguliatorius leido aiškiai suprasti, kad džiaugiasi matydamas „Danske“ nugarą, tačiau pabrėžė, kad nenori atsisveikinti su Švedijos bankais, atsižvelgiant į jų sisteminę svarbą regiono finansų sistemai. „Swedbank“ ir SEB, kurie neapleido Baltijos regiono nei 2009 m. ekonominės krizės, nei vėlesnio atsigavimo metu, yra du didžiausi regiono skolintojai.

Buvęs „Handelsbanken“ (aktyviai veikiančio ne tik Didžiojoje Britanijoje, bet ir Nyderlanduose) generalinis direktorius teigia, kad prieš pradedant plėtrą svarbu išanalizuoti ilgalaikes rinkos perspektyvas ir jos stabilumą.

„Reikia atsižvelgti į cikliškumą, – pažymėjo A. Bouvinas, kuris vasario mėnesį pranešė savo pareigas perleidžiantis Carinai Akerstrom. – Tai ypač aktualu bankininkystės sektoriui.“

Bloomberg
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
4.0000
D+Jinshan Hong

Saugumo jausmas dingo: 7,5 mln. gyventojų pasiekė kritinį COVID-19 tašką kai kurių naujų taisyklių logika neaiški

Honkongas pasiekė kritinį COVID-19 tašką. Kadaise gyvybingi vartai į Kiniją paaukojo savo,...

Ekonomistai įspėja, kas dar paskatins infliaciją: gali tekti mokėti daugiau beveik už viską (29)

Jūrų transporto tarifai, kaip prognozuojama, išliks aukšti ir 2022 metais, o tai reiškia, kad...

D+Andrew Janes, Serene Cheong

Prekiautojai: 100 dolerių už naftos barelį – tik laiko klausimas

Smarkiai auganti paklausa, blėstantis susirūpinimas dėl omikrono ir OPEC+ nesugebėjimas padidinti...

D+Naomi Kresge, Tim Loh, Fergal O'Brien, DELFI

Ekspertai: omikron – dar ne pabaiga, galimas ir juodasis scenarijus (9)

Dvejus metus sėjęs užkratą ir mirtis, COVID-19 ir vėl keičiasi. Omikron atmaina plinta...

Pagrindinių automobilių gamintojų užsidarymai siunčia nerimo signalą (11)

Kinijos nulinės tolerancijos požiūris į „Covid“ praėjusią savaitę privertė užsidaryti...

Top naujienos

Policiją sudomino tiesioginės transliacijos feisbuke: įkliuvo drabužius „gyvai“ demonstravusi pardavėja (51)

Socialiniame tinkle „ Facebook “ tiesiogines transliacijas rengusi ir jų metu įvairius...

D+Dailius Dargis

Rusijos „įteisintieji vagys“ patikimu laikė tik vieną Lietuvos nusikaltėlį: nors Daktaras buvo pakviestas į susitikimą, rusai jį paliko už durų

Nuo pat pirmųjų nepriklausomybės dienų Lietuvoje telkėsi ne tik pilietinė visuomenė, bet ir...

PSO atstovė atsakė, kas padėtų užbaigti pandemiją: antraip negalėsime sakyti, kad virusą įveikėme

Ar gali būti, jog šiais metais gali baigtis pandemija? Kaip Pasaulio sveikatos organizacija (PSO)...

Perspėja į Tailandą plūstančius lietuvius: nemokamos pramogos čia gali kainuoti labai brangiai (14)

Jeigu reklamoje sakoma, kad paslauga nemokama – dešimt kartų patikrinkite pasiūlymą, nes...

D+Julija Leimonė

Legendinės Vilniaus aludės lankytojas Ugnius – apie ypatingą aludės aurą, skaniausius patiekalus ir lankytojus, tarp kurių nebuvo padugnių (5)

Sovietmečiu Vilniuje gyvenusieji galėtų suskaičiuoti ne vieną šaunią vietelę, į kurią...

D+Modesta Meškė

Grožio ekspertė atkreipė dėmesį, ką savo veidui sendamos ėmė daryti Jennifer Lopez ir Madonna, kad išliktų jaunatviškos: dabar tai – mados viršūnė

Norėdamos atrodyti jauniau, brandos sulaukusios moterys, o ypač pasaulyje žinomos žvaigždės...

„Barcelonos“ triumfas Madride: nutraukė ilgą „Real“ pergalių seriją po rungtynių – Šaro ir Laso konfliktas (1)

Ispanijos krepšinio ACB pirmenybėse užtikrintai pirmaujančios Madrido „Real“ (16-2) ekipos...

Sužinojusi, kokius bernvakarį ir mergvakarį jai su sužadėtiniu ruošia draugai, pakraupo: po to ir vestuvės neįvyksta (8)

Su sužadėtiniu planuojame vestuves ir, kaip dabar madinga, sprendžiame klausimą dėl...

Kaip gyvena turtingiausių rusų vaikai: vairuoja ekonominės klasės elektromobilį, vengia viešumos ir slepia asmeninį gyvenimą (8)

Nuo 2015 m. „Forbes“ kasmet publikuoja rusų milijardierių paveldėtojų sąrašą. Kaip jis...

D+Jinshan Hong

Saugumo jausmas dingo: 7,5 mln. gyventojų pasiekė kritinį COVID-19 tašką kai kurių naujų taisyklių logika neaiški

Honkongas pasiekė kritinį COVID-19 tašką. Kadaise gyvybingi vartai į Kiniją paaukojo savo,...