aA
Euro zonos pinigų politika subsidijuoja finansų pramonę tokiu mastu, kad nacionaliniams centriniams bankams tenka riboti įprastą lėšų skirstymą vyriausybėms.
Europos centrinis bankas
Europos centrinis bankas
© Shutterstock

Europos centrinio banko (ECB) didelio masto skatinimo programos, kaip atsako į pandemiją, ypač jo vadinamosios TLTRO pigių paskolų programos, skaudžiausia rakštis yra ta, kad pinigų institucijos daugelyje šalių, nuo Estijos iki Austrijos, susiduria su įplaukų mažėjimu. O tai reiškia, kad mažiau pinigų patenka į nacionalinius iždus.

Mažesni pelnai, ar net nuostoliai, yra apčiuopiamas įrodymas, kaip pinigų politika krypsta į teritoriją, įprastai užimamą fiskalinių institucijų. Tai kelia nerimą kai kuriems pareigūnams, kurie veikiau norėtų, kad ECB laikytųsi savo pozicijos, nepriklausomos nuo politinių interesų, ir leistų vyriausybėms spręsti dėl tokių sprendimų kaip subsidijos.

„Tokios politinės programos kaip TLTRO nuolaida yra fiskalinės priemonės, – sakė Richardas Barwellas, „BNP Paribas Asset Management“ ekonomistas. – Yra visiškai normalu, kad politikai tuo domisi, o centrinių bankų valdytojai ima nerimauti dėl galimai didelių subsidijų bet kuriai institucijai ar fiziniam asmeniui.“

Naujausi 2020 metų pabaigos duomenys rodo, kokiu mastu metinę bendrą NIRP kainą bankams sumažino indėlių diferencijavimas – nuo +3 mlrd. eurų 2019 metais iki -17 mlrd. eurų, ir dvigubi TLTRO tarifai, nuo 2020 m. kovo (+18 mlrd. eruų). Rezultatas – 5 mlrd. eurų grynosios „perlaidos“: į bankininkystės sektorių. (Frederikas Ducrozetas, 2021 m. sausio 13 d.)

Reiškinys, tikėtina, išplito po to, kai ECB pernai nusprendė palengvinti savo ilgalaikes paskolas kreditoriams siūlydamas žemas – 1 proc., palūkanas su sąlyga, kad šie išlaikys paskolų srautus į ekonomiką.

ECB ir jo nariai uždirba mažiau iš minusinių indėlių palūkanų nuo pat 2019 m. pabaigos, kai jie atleido bankus nuo dalies mokesčių, norėdami sušvelninti spaudimą jų maržoms.

Visos euro zonos pinigų institucijos uždirba pinigų iš operacijų, įgyvendindamos tokias ECB politikas kaip kiekybinis švelninimas. Jos taip pat gauna dalį įplaukų kaip Frankfurto institucijos pajininkai, atitinkamai pagal kiekvienos ekonomikos dydį.

Dosnios sąlygos

Euro zonos centriniai bankai pernai išdalijo per 1,6 trln. eurų (1,83 tlrn. JAV dolerių) ilgalaikių paskolų bankams, esant žemiausioms palūkanoms. TLTRO programos negriežtos sąlygos galimai leido maždaug trims ketvirtadaliams dalyvaujančių bankų pasinaudoti dosniausiomis sąlygomis, teigia „Futures First“ analitikas Rishis Mishra.

Nors kiekvienas centrinis bankas skelbia pelno ataskaitas skirtingu laiku, – be to, jos skiriasi savo išsamumu, – dalis jau perspėja apie mažesnį pelningumą, pavyzdžiui, Estijos centrinis bankas, kuris pernai gruodį prognozavo 10 mln. eurų nuostolių 2021-aisiais.

Austrijos vyriausybė prognozuoja nulinį pelno perkėlimą, – tokią perspektyvą pernai lapkritį pabrėžė vienas iš šalies centrinio banko valdybos narių.

Žemesnis TLTRO operacijų tarifas „neabejotinai“ pakenks euro zonos centriniams bankams, įskaitant ir Latvijos centrinį banką, teigia Latvijos centrinio banko atstovas spaudai Janis Silakalnis. Ir vis dėlto institucija tikisi šiais metais uždirbti pelno.

Nyderlandų centrinis bankas taip pat prognozuoja mažesnes pajamas dėl savo skolinimo ir pirkimo operacijų neigiamų palūkanų poveikio, nors vis tiek tikisi pelningų 2021 metų, teigia banko atstovė spaudai.

„Priemonių, kuriomis buvo siekiama išlaikyti kiek įmanoma palankias kreditavimo sąlygas verslovėms ir fiziniams asmenims, kaina buvo staiga sumažėjusios pajamos, – pareiškime spaudai teigia Estijos centrinio banko valdytojas Madis Mulleris.

Remiantis 2021 m. planų projektais, Vokietijos vyriausybė vis dar daug tikisi iš 2,5 mlrd. eurų centrinio banko „Bundesbank“ išmokos. Tokią sumą jis paprastai numato savo kiekvienų metų biudžete, su perviršiu skoloms sumažinti.

„Bundesbank“ atstovas spaudai atsisako komentuoti banko finansinės pozicijos iki kovo, kai bus publikuota jo ataskaita.

Kova su nuostoliais

Nors finansų ministerijos apsidžiaugtų radusios bet kokių papildomų išteklių, kurie padėtų joms padengti augantį biudžeto deficitą, tokios sumos gali būti gana nedidelės.

Platesnis klausimas, ar pinigų politiką vykdančių institucijų nuostoliai turi reikšmės, yra didžiąja dalimi teorinis. Teoriniu požiūriu, centriniai bankai gali atspausdinti pinigų savo kapitalui papildyti. Be to, jie gali tiesiog perkelti nuostolius į vėlesnius metus, kaip tą padarė „Bundesbank“ aštuntajame dešimtmetyje.

Tačiau idėja, esą vyriausybės uždirba mažiau iš savo centrinių bankų dėl pareigūnų priimamų sprendimų, kaip paremti finansų pramonę, yra veikiau politiškai motyvuota, – ypač tokiose šalyse kaip Vokietija, kur periodiškai pasigirsta nerimo gaidelės dėl monetarinio savarankiškumo.

„Subsidijos kreditavimui nebūtinai yra blogas dalykas, – sakė R. Barwellas iš „BNP Paribas“. – Tik kyla klausimas: kuri institucija turėtų prisiimti atsakomybę už sprendimą, kas gaus tą subsidiją?“

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Po pirmųjų klaidų, lėmusių atsilikimą nuo kitų šalių, ES spartina vakcinacijos kampaniją (3)

Europos Sąjunga, siekdama užtikrinti vakcinų atsargas, pagaliau vejasi kitas šalis. Dabar jos...

Dalies „Covid“ milijardierių turtai ėmė nykti sulig vakcinų atėjimu (29)

Sveikatos priežiūros pramonėje koronaviruso pandemija padėjo sukrauti didelius turtus – ir labai...

Pagaliau prie starto linijos stoja nuo COVID-19 skiepytis vengusios valstybės (35)

Stovėjusios nuošalyje, kol JAV ir Europa stačia galva puolė skiepytis nuo „Covid-19“, Azijos...

Sustingusią Europos ekonomiką pažadins nerimas dėl kainų: ar verslai jas didins (29)

Į vartotoją orientuotų Europos bendrovių laukia svarbus pasirinkimas, pandemijai pasibaigus: ar...

Čekijoje – dramatiška COVID-19 padėtis, šalies lyderis perspėja apie „pragariškas dienas“ (219)

Čekija ruošiasi įvesti griežtesnį karantiną norėdama apsaugoti savo medicinos sistemą nuo...

Top naujienos

Kitą savaitę – deklaravimo startas: šimtai tūkstančių atgaus pinigų, kiti – sulauks VMI dėmesio (57)

Valstybinė mokesčių inspekcija jau baigia suvesti trečiųjų šalių duomenis į paruoštas...

Linas Jocius | D+

Atrado nišą, kaip papildyti piniginę: tai padėjo sukaupti pradiniam būsto įnašui, o per mėnesį yra pavykę uždirbti ir 1700 eurų (2)

Ar niekada nepagalvojote, jog jei yra dienų, kai nereikia automobilio, galite jį išnuomoti ir taip...

Konservatorių karas su Nausėda koalicijos partnerių neįkvepia: paramos teks ieškoti kitur (339)

Nors konservatorių frakcijos gretose bręsta planas atstovavimo valstybei Europos Vadovų Taryboje...

Dėl Maldyvuose mįslingai dingusios lietuvės artimieji kreipėsi į Kretingos policiją, paskelbta tarptautinė paieška Maldyvų pareigūnai: turime tvirtų įrodymų (193)

Beveik prieš dvi savaites Maldyvuose dingusios Giedrės Vaškytės šalies policija sako ieškojusi...

„Avia Solutions Group“ jos investicijų blokavimą Vilniuje vadina „raganų medžiokle“ (6)

Aviacijos verslo grupė „Avia Solutions Group“ sako nusivylusi vyriausybinės komisijos sprendimu...

Kauno ledo rūmuose atidarytas vakcinavimo centras: per dieną tikisi paskiepyti iki 10 tūkst. žmonių

Naujai pastatytuose Kauno ledo rūmuose pradėjo veikti vakcinavimo nuo COVID-19 centras: čia šiuo...

624 nauji COVID-19 atvejai: infekcija plinta darželiuose, naujas protrūkis – Pasvalio ligoninėje (138)

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja apie per praėjusią parą Lietuvoje...

Vestuvių fotografas prisidirbo: už internete išplatintą vaizdo įrašą turės susimokėti (4)

Klaipėdos apygardos teismas apeliacine tvarka išnagrinėtoje civilinėje byloje dėl neturtinės...

Įkyrumo čempionai: nesutramdoma pareigūnų mylėtoja, amžinai girtas fantastas, raštingas chamas (17)

Bendrojo pagalbos centro ( BPC ) operatoriai kasmet gauna tūkstančius dirbti trukdančių,...

Kretingos kapeliono kalba pasklido internete: iškrypėliai bando įsiveržti į mokyklas ir mokyti amoralių dalykų papildyta kapeliono komentaru (433)

Socialiniuose tinkluose pradėjo plisti vaizdo įrašas, kuriame Kretingos Pranciškonų gimnazijos...