aA
Nuo praėjusios savaitės į eksporto valdytojos Grace Gao elektroninio pašto dėžutę plūsta elektroniniai laiškai iš užsienio klientų su prašymais atidėti jau atliktus užsakymus, išlaikant paruoštas siuntimui prekes iki kito pranešimo, arba nustatyti iki dviejų mėnesių trukmės lengvatinį apmokėjimą.
Antroji viruso sukrėtimo banga kerta Kinijos gamykloms
© AFP / Scanpix

Grace Gao įmonė, „Shandong Pangu Industrial Co.“, gamina įrankius, tokius kaip plaktukai ir kirviai, 60 proc. jų keliauja į Europos rinką. Virusui siaučiant visame Europos žemyne, ypač Ispanijoje ir Italijoje, dėl ten įvedamų karantinų nutraukiami užsakymai kinų gamykloms, kaip tik tuo metu, kai jos ima stotis ant kojų. Tokia situacija stebima visos šalies mastu.

„Iš tiesų dramatiškas posūkis, – skundėsi G.Gao, baimindamasi, kad pardavimai balandžio–gegužės mėnesiais smuks 40 proc., palyginti su praėjusias metais. – Vasarį būtent mūsų klientai mus persekiojo užberdami klausimais, ar sugebėsime laiku pristatyti prekes. Dabar jau mes juos persekiojame, klausinėdami, ar mums vis dar tiekti prekes, kurias jie užsakė.

Toks įvykių posūkis kelia didelę riziką antrajai pagal dydį pasaulio ekonomikai, tikinčiai, kad jai pavyks atitaisyti žalą, patirtą dėl vasarį per protrūkį uždarytų gamyklų. Net jei politikos formuotojai, įskaitant šalies premjerą Li Keqiangą, drąsiai kalba apie atsigavimą ir inicijuoja paramos priemones, ekonomistai ir toliau mažina augimo prognozes.

„Akivaizdžiai matome antrąją sukrėtimo bangą Kinijos ekonomikoje, – teigė „Australia & New Zealand Banking Group“ ekonomistas Xingas Zhaopengas. Pasaulinis viruso plitimas „paveiks Kinijos gamybą dviem smūgiais: sutriks tiekimas grandinėse ir sumažės išorinė paklausa.“

Pirminės įžvalgos apie galimus pramonės sunkumus paaiškės kovo 31 dieną, kai bus paskelbti preliminarūs vertinimai, tai yra mėnesiniai pirkimo vadybininkų indeksai. Bet tuo atveju, jei nebus stipraus atsigavimo, rekordinis pelno nuosmukis, fiksuotas per pirmuosius du šių metų mėnesius, greičiausiai išlaikys tą pačią tendenciją.

Tuo tarpu įmonės skelbia, kad atšaukiami užsakymai, netvirta logistika ir mokėjimų atidėjimai tampa didžiausiu jų galvos skausmu šiuo metu.

„Gamintojai šiuo metu susiduria su atvejais, kai užsienio klientai apgailestauja dėl atliktų savo užsakymų arba kai prekės negali būti pristatomos dėl kitose šalyse uždarytų muitinių, – teigė pietrytinėje Kinijoje veikiančios „Fujian Strait Textile Technology Co.“ viceprezidentas Dongas Liu. Jo gamykla turėjo atnaujinti darbus visu pajėgumu, kai darbuotojai, įstrigę Hubėjaus provincijoje, pradinio protrūkio epicentre, sugrįžo į darbą. – Eksporto užsakymų sumažėjimas gana rimtas.“

Antroji viruso sukrėtimo banga kerta Kinijos gamykloms
© Zuma Press / Scanpix

Kinija jau fiksuoja pirmąjį ketvirtinį susitraukimą per dešimtmečius ir silpniausius metus nuo 1976 metų. Pagal juodžiausią „Bloomberg Economics“ išdėstytą scenarijų, recesijos Jungtinėse Valstijose, euro zonoje ir Japonijoje nurėš apie 2,7 trln. JAV dolerių pasaulinės gamybos apimties.

Grandiozinių sporto renginių atšaukimas ar atidėjimas – nuo Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) sezono iki Vasaros olimpinių žaidynių, – taip pat kirto Kinijos gamykloms.

„Praėjus savaitei ar dviem po Kinijos Naujųjų metų – nuo vasario vidurio, – jau pajutome, kaip vienas po kito dingsta užsakymai, – sakė Alice Zeng, kurios įmonė „AQ Pins and Gifts Co.“ parduoda metalinius suvenyrus. – Pirmiausia maratonas prarastų užsakymų Japonijoje. Vėliau Europoje, dar vėliau Jungtinėse Valstijose.“

Įmonė eksportuoja 100 proc. savo gaminių ir dėjo daug vilčių į sutartį dėl „Euro 2020“, dabar jau atšaukto Europos futbolo čempionato. Jos tiekėjų gamyklos Donguane, netoli Honkongo, vis dar dirba, bet nuo balandžio jau, regis nebeturės daug naujų užsakymų, sakė A. Zeng.

„Eksporto augimo smukimas ateinančiais mėnesiais neišvengiamas“, – savo laiške klientams antradienį rašė „Nomura International HK Ltd.“ Kinijos ekonomistas Lu Tingas.

Šį mėnesį padėtis ima kiek stabilizuotis, vyriausybei gan sėkmingai kovojant su viruso protrūkiu. Smulkių ir vidutinio dydžio įmonių pasitikėjimas kovą išaugo, nors ir išliko ties lygiu, nurodančiu susitraukimą. „Bloomberg“ pirminiais vertinimais, vasarį aktyvumas kilo nuo beprecedenčių žemumų.

Keciao, Šaosinge, Kinijos rytinės pakrantės rajone, garsėjančiame tekstile, gamyklos patiria nuostolių, nes užsakymai masiškai atšaukiami. Nuo tada, kai tenykštės gamyklos atnaujino savo darbą, apie 78 proc. bendrovių užsakymai sumažėjo, o 65 proc. įmonių dabartiniai užsakymai atšaukti, rodo vietos pramonės apžvalga.

Antroji viruso sukrėtimo banga kerta Kinijos gamykloms
© AFP / Scanpix

Daugelyje šalių įvestas karantinas taip pat sukelia daug netikrumo dėl pristatymų, atidedami mokėjimai – dar vienas galvos skausmas smulkioms įmonės, negalinčioms pasigirti stabiliais srautais.

„Turime laikyti produktus, juos pagaminę, – sakė Janny Zhou, eksporto valdytojas iš automobilių variklių gamintojos su 200 darbuotojų, esančios rytiniame Taidžou mieste. – Mūsų klientai negali mums sumokėti laiku, nes bankai uždaryti, o jie patys prašomi likti namie.“

Vyriausybė reaguoja į vis gilėjančią krizę, mėgindama visomis išgalėmis išsaugoti darbuotojų vietas, nors jų pajamos ir sumažėjo. Kai kur taikomos tokios lengvatos kaip socialinio draudimo įmokų mokėjimo atidėjimas, bet kol kas nesiūloma jokių nuoseklių bendro pobūdžio priemonių, kurios padėtų išsilaikyti įmonėms nuosmukio laikotarpiu.

Prekybos ministerija pripažino, kad dalis eksporto užsakymų atšaukti, sustiprėjus išoriniam netikrumui, ir pažadėjo padėti eksportuotojams dėl mokestinių nuolaidų, draudimo bei kreditų. Vyriausybė padės įmonėms statyti sandėlius kai kuriose svarbiose prekybos partnerėse ir supaprastinti muitinės procedūras, svarstomi ir kiti galimi pagalbos scenarijai.

„Eksporto ir tiekimo grandinėje blogiausia dar ateityje, – sako Larry‘is Hu, „Macquarie Group Ltd.“ vyriausiasis Kinijos ekonomistas. – Per visus metus Kinijos eksportas gali nesunkiai nukristi dešimčia procentų ar galbūt dar daugiau.“

Bloomberg
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(48 žmonės įvertino)
3.8750
Verslas PliusJo Constantz

Vadovų tvirtinimai nesutampa su realybė: darbuotojai jaučiasi kitaip nei sako direktoriai

Generaliniai direktoriai , užsispyrę žūtbūt sugrąžinti darbuotojus į biurus , sako, kad...

Verslas PliusLaura Benitez; Sydney Maki; Libby Cherry

Rusijai gresia rimčiausias skolų testas

Kelias, kuriuo žengdama Rusija galėtų išvengti pirmojo per šimtmetį užsienio įsipareigojimų...

Verslas PliusAnuchit Nguyen

Lietuvių pamėgta atostogų kryptis atsisako ribojimų: nori privilioti daugiau turistų

Tailandas nuo kito mėnesio kai kuriuose regionuose leis vėl atsidaryti barams, aludėms ir...

Verslas PliusShruti Srivastava; Pratik Parija; Vrishti Beniwal

Pasaulis susirūpinęs protekcionistiniais sprendimais: iš Indijos galime sulaukti sprendimo dėl dar vieno produkto

Analitikai teigia, kad kitas Indijos maisto protekcionizmo taikinys po to, kai buvo apribotas...

Ką Putinas padarė su Rusija: šalis dar niekada nebuvo tokia atstumta (6)

Nors Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas giriasi, kad Vakarų sankcijų „blickrigas“ žlugo,...

Top naujienos

Delfi Plius DELFI

Dėl pareiškimo apie pasikėsinimą į Putiną analitikai turi savo versiją: gandas jau plinta

Ukrainos gynybos ministerijos Vyriausiosios žvalgybos valdybos pirmininkas Kyrylo Budanovas...

Nauja žemės reforma kaitina aistras: vieni vadina istoriniu pasiekimu, kiti įspėja dėl korupcijos

Gegužę Seimui pateiktame įstatymų pakete numatyti keli reikšmingi pokyčiai: Nacionalinė...

Mirė žurnalistas ir rašytojas Laimonas Tapinas

Šeštadienį eidamas 78-uosius metus mirė Lietuvos žurnalistas, rašytojas, vertėjas, kino...

Delfi PliusEglė Gatelytė

„Dėl Ukrainos tampame pajuokos objektu“: vokiečių atsargos pulkininkas garsiai ištarė jau seniai sklandantį įtarimą (5)

„ Karas Ukrainoje labai dinamiškas, Rusijos kariuomenė bando apsupti didžiuosius miestus...

„Real“ triumfas finale – supermenas Courtois nupūtė visus „Liverpool“ smūgius

Geru pusvalandžiu vėliau šeštadienį prasidėjusiame UEFA Čempionų lygos finale Paryžiaus...

Lietuviai dovanos Ukrainai garsųjį droną „Bayraktar“: surinkti 5 mln. eurų (19)

„Laisvės TV“ šeštadienį surinko reikiamą 5 mln. eurų sumą dronui „ Bayraktar “, kuris...

Kitos savaitės pradžiai – sinoptikų prognozė: kada trauksis lietus (1)

Sekmadienio orus lems slėnys. Bus gana niūriu, bet tiek naktį ir dieną pasirodys ir pragiedrulių....

Po laidotuvių – siaubinga egzekucija kapinėse prie Vilniaus: tai buvo tikras šėtoniškas vakarėlis (N-18) (2)

Tai buvo tikras šėtoniškas vakarėlis, kurį du vyrai surengė savo gimtojo kaimo kapinaitėse –...

Karas Ukrainoje. Rusija skelbia užėmusi strategiškai svarbų miestą Rytų Ukrainoje Ukraina: mūšiai dėl Lymano tebevyksta

Jau 94-oji Rusijos karo prieš Ukrainą diena. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis apkaltino...

Delfi PliusVaidas Mikaitis

Šilumos ir egzotikos ieškantiems siūlo prisiminti saulėtą šalį: čia patiks ne tik kainos, bet ir požiūris į lietuvius

Pakalbėkime apie atostogas. Ant mūsų slenksčio jau stovi vasara, tačiau dieną, kai yra rašomos...