aA
Liepos 6-ąją, Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną, viso pasaulio lietuviai vieniijosi kartu sugiedoti Lietuvos himną. Likus kiek daugiau nei valandai iki didžiosios akimirkos, kai įvairiausiausiuose kampeliuose suskambės Vinco Kudirkos parašyti žodžiai, Jurgis Didžiulis ir „ToBeLT“ surengė eiseną už lietuvybę.
Tautišką giesmę kartu su visa Lietuva giedojo garsiausi šalies atlikėjai
© DELFI / Andrius Ufartas

„Kartais susidaro įspūdis, kad gyvename burbule, patys sau tyliai pasisakę, kad esu lietuvis ir viskas. Tapatybė, kuri pamiršta žodynuose, pakavota palėpėse ir archyvuose, apibrėžia, kas mes buvome, tačiau neatskleidžia, kas esame šiandien. Buvimas savaime – nesiskaito. Lietuva yra gyva savo žmonėmis, tradicijomis, kultūra, kuri stipriai verda visame pasaulyje. Būti lietuviu yra vertinga, turtinga ir smagu. Todėl nutarėme išeiti į gatves ir garsiai tai pasakyti“, – pasakoja J. Didžiulis.

Kaip ir kasmet, Liepos 6 d., Lietuva ir viso pasaulio lietuviai susivienys ir drauge atliks „Tautišką giesmę“. Šiais metais Jurgis Didžiulis siūlė visiems tai daryti dar garsiau ir drąsiau – išsipakuoti instrumentus ir Lietuvos himno giedojimą paversti dideliu vakarėliu, skirtu dalintis savo gyva tapatybe su aplinkiniais ir šia nauja tradicija įkvėpti lietuvių bendruomenes visame pasaulyje.

Idėją pristato singlas „Supakuoti instrumentai“, sukurtas drauge su kolektyvu „Ave Vita“ per 2016 m. Baltimorėje, JAV, vykusią XV Lietuvių tautinių šokių šventę. Pasak Jurgio, šia daina kviečiama traukti iš lentynų savo lietuvybę, nebelaikyti jos archyvuose, vienytis ir drąsiai dalintis ja su kitais.

J. Didžiulis ir „ToBeLT“ komanda eiseną pradėjo šiek tiek prieš aštuntą valandą vakaro senojoje perkėloje, Klaipėdoje. Muzikinė kelionė per Klaipėdos senamiestį tęsis iki paminklo Vieningai Lietuvai „Arka“, kurioje bus iškilmingai sugiedota „Tautiška giesmė“.

Jurgio Didžiulio eisena Klaipėdoje:

Tautišką giesmę kartu su visa Lietuva giedojo garsiausi šalies atlikėjai

Tautišką giesmę kartu su visa Lietuva Vilniuje gieda Justė Arlauskaitė-Jazzu, Dubingiuose – Andrius Mamontovas, ant Ukmergės piliakalnio – Raminta Naujanytė-Bjelle, Panevėžio rajone, ant Upytės piliakalnio – Aistė Smilgevičiūtė su grupe „Skylė“, „Pasaulio lietuvių jaunimo sąjunga“ – Suomijos miškuose.

Šįmet Lietuvos himnas giedamas ant 100 piliakalnių, taip simboliškai pasitinkamas Lietuvos šimtmetis.

Vinco Kudirkos „Tautiškos giesmės“ istorija

Pirmą kartą Vinco Kudirkos „Tautiška giesmė“ buvo sugiedota 1899 metais lapkričio 13 dieną Peterburge surengtame koncerte, skirtame šelpti lietuvius studentus. Himno autoriaus sveikata tuo metu jau buvo visai silpna.

Po metų Kazys Grinius spaudoje šią giesmę jau pavadino tautišku himnu, jį propaguodavo savo šeimos vakarėliuose, įvairiuose susirinkimuose. Giedant šią giesmę, susirinkusieji atsistodavo.

Ypač entuziastingai Tautiška giesmė buvo sutikta Didžiojo Vilniaus Seimo (1905) išvakarėse surengtame koncerte. Kompozitoriaus Miko Petrausko vadovaujamas choras šią giesmę turėjo net kelis kartus pakartoti.

Tautiškos giesmės giedojimas Vilniuje:

1906 metais kompozitoriaus Antano Kačanausko išleistas leidinėlis su „Tautiška giesme“ jau tiesiogiai vadinosi Lietuvos himnu: Lietuvių hymnas. Žodžiai ir melodija V. Kudirkos. Fortepijonui priruošė A. Kačanovskis. Leidinio viršelį puošė mūsų senasis valstybingumo ženklas – Vytis.

Tautiškos giesmės giedojimas Palangoje:

Iki Vinco Kudirkos „Tautiškai giesmei“ tampant Lietuvos Himnu, buvo ne vienas kūrinys, kuris pretendavo į himno vardą. Štai keletas tokių kūrinių:

Spaudos draudimo laikotarpiu labai populiari buvo Antano Baranausko daina Nu, Lietuva, nu, Dauguva. Ši daina skambėjo lyg tautinė giesmė, žadino Tėvynės meilę, skatino neapykantą carizmui, rusifikacijai. Carinė valdžia stengdamasi šią giesmę uždrausti, traktavo kaip priešvalstybinį kūrinį. Todėl buvo kreiptasi į Maironį, kad jis parašytų šiai A. Baranausko dainos melodijai naujus žodžius, prie kurių negalėtų prikibti valdžios cenzūra. Taip atsirado išpopuliarėjęs Maironio eilėraštis Eina garsas.

Žinomo istorinio romano „Algimantas“ autorius Vincas Pietaris siūlė tautine giesme paversti Dovydo psalmę Dievas galybių su mumis!

Labai populiari buvo ir Česlovo Sasnausko sukomponuota, Maironio parašyta giesmė Marija, Marija, kurią buvo pamėgęs ir popiežius Jonas Paulius II

Į Lietuvos himnus pretendavo raiškios, patriotinę nuotaiką keliančios Maironio eilės – Kur bėga Šešupė.

Taip pat labai populiari tapo Jaunimo giesmė – „Užtrauksme naują giesmę, broliai, kurią jaunimas tesupras!“

Tautine giesme virto Lietuva brangi. Ši giesmė ypač buvo populiari sovietinės okupacijos metais. Ji buvo tarsi Lietuvos himno pakaitalas. Pirmą kartą legaliai ši giesmė sugiedota vadinamo „chruščioviško atšilimo“ metu Vilniaus universiteto choristų. Ją giedant, reikšdami pagarbą, žmonės visada atsistodavo.

Tautine giesme virto ir Jurgio Zauerveino eilėraštis Lietuvninkai mes esam gimę, atspausdintas 1879 metais. Šis eilėraštis šiek tiek pakoreguotas, dabar įvardytas kaip Mažosios Lietuvos himnas

DELFI
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Policija paviešino, kaip buvo sulaikytas Egidijus Dragūnas: atsiprašo už atlikėjo leksiką (31)

Lietuvos policija neseniai pasidalijo įrašu, kuriame matyti, kaip sulaikomas Egidijus...

Virtuvės šefas Gian Luca Demarco žinomus svečius pakvietė į grilinimo šventę (2)

Žinomas virtuvės šefas Gian Luca Demarco Kaune gausiam svečių būriui surengė įspūdingą bei...

Gabrielius Vagelis pasirašė sutartį su didžiausia muzikos leidybos kompanija pasaulyje

Lietuvių atlikėjas ir dainų autorius Gabrielius Vagelis pradeda naują muzikinės karjeros etapą....

Viktorija Siegel-Suodaitė – apie nėštumą ir plūstančias komentatorių žinutes: naujienos ilgiau slėpti buvo neįmanoma (5)

Prieš kelias savaites, Motinos dieną žiniasklaidą apskriejo naujiena – Viktorija ir Laurynas...

Egidijus Dragūnas turi nugriauti regioniniame parke pastatytą namą, mano statybų inspekcija (12)

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija mano, kad Vilniuje , Pavilnių...

Top naujienos

Vilnietę šokiravo policijos elgesys ieškant nusikaltėlio: ar galima taip elgtis su vaiku Ekspertas: tai – grubus pažeidimas

Prie gatvėje einančio vaiko privažiuoja policija, iškrato jo kišenes, paima telefoną ir...

Buvęs policininkas Nikita papasakojo, kaip po kone 20 metų metė rūkyti: sprendimą priėmė po draugo mirties

Privatus detektyvas Nikita Maliutinas pasakoja, kad rūkyti pradėjo 22 metų. Mesti šį įprotį...

Delfi PliusMichael P. Regan, Vildana Hajric

Ekspertas: Putinas įsiuto išgirdęs vos vieną žodį (2)

Danielius Jerginas dalyvavo Sankt Peterburgo Tarptautiniame ekonomikos forume, kai sulaukė...

Delfi PliusKalbino Tomas Stasiukevičius, parengė Vytautė Merkytė

Išskirtinis „Delfi Plius“ interviu su paskutinės „Space X“ misijos kapitonu Isaacmanu: galbūt ir jūs galėsite rasti darbo orbitoje

Pastarųjų metų įvykiai vėl nukreipė žmonių akis į kosmosą: kaip seniau sulaikę kvapą...

Lietuvis net neįtarė, kokią sudėtingą užduotį gaus Ukrainoje: parodė, kaip atrodo nesuvokiamus žiaurumus išgyvenę šunys (3)

Daugybė gyvūnų per karą Ukrainoje liko vieni. Kol dalis klaidžioja bombarduojamose gatvėse, kiti...

Didelė avarija Vilniaus rajone: susidūrė kariškių sunkiasvoris automobilis ir lengvasis, sužaloti du žmonės (2)

Pirmadienį, 17.12 val. buvo gautas pranešimas, kad Vilniaus rajone, Vilkaraiščio kaime, įvyko...

Karas Ukrainoje. Ukraina skelbia Rusijai padariusi beprecedentį nuostolį: ačiū propagandistams britų žvalgyba: „Terminator“ rusams vargu ar padės (2)

Rusijos kariuomenė ir toliau intensyviai atakuoja Rytų Ukrainą. Pranešama, jog sekmadienį...

Po savaitgalio – svarstymai, kas įvyko tarp liberalų ir konservatorių: toks poelgis atrodo keistai (1)

Savaitgalį vykęs Liberalų sąjūdžio suvažiavimas sukėlė klausimų, kokia juoda katė perbėgo...

Ukrainietei Alionai pasisekė – rado darbą pagal specialybę: masažistės rankas klientai vadina stebuklingomis

Nuo karo siaubo Lietuvoje prisiglaudę pabėgėliai iš Ukrainos aktyviai siekia įsidarbinti mūsų...

Po naujų Rusijos išpuolių Ukrainos kariai pasiruošę bet kam: šalies rytuose – siaubingi mūšiai (1)

Kyjive už karo nusikaltimus Ukrainoje nuteistas pirmasis Rusijos karys – jam skirtas laisvės...