aA
Atšilus orams ne viena garsi Lietuvos dama, grįžusi namo, meta šalin aukštakulnius ir skuba į savo puoselėjamą sodą. DELFI kalbintos moterys šypsojosi, kad gėlynai yra ta vieta, kurioje jos pirmiausia pailsi ir atsipalaiduoja.
Vaida Skaisgirė, Liveta Kazlauskienė, Audronė Bunikienė
© DELFI montažas

Netoli Kauno, Karmėlavoje, savo namų kiemą puoselėjanti dainininkė Liveta Kazlauskienė DELFI pasakojo, kad jai patinka toks sodas, kuriame gali pasijusti it kaime. „Nenoriu taip išpuoselėti, kaip kiti, kad negali žengti nė žingsnelio į šoną, ne. Man patinka vaikščioti basai po pievą“, – šypsojosi pašnekovė ir vardijo, kad jos sode gausu ne tik dekoratyvinių augalų, bet ir vaismedžių, prieskoninių žolelių bei daržovių.

Dizainerė Audronė Bunikienė juokavo, kad gali nepavalgyti, tačiau laiko savo sodui tikrai ras. „Sodas man tarsi vaikas. Galiu nepavalgyti, bet aš būtinai nueisiu, pakalbėsiu su tais augaliukais. Žinote, net jei sodinu kokį augaliuką kai karšta, nepaisau jokių kanonų, kad negalima“, – šypsojosi pasakodama Audronė ir prasitarė, kaip užburia augalus, kad šie prigytų pasodinti ir pačiu nepalankiausiu metu.

Neseniai sodininlkystę atradusi Vaida Skaisgirė neslėpė, kad jei kas nors dar prieš kelis metus jai būtų pasakęs, kad ši po visų darbų skubės į terasą ir ten sės, sodins, laistys ir ravės, ji būtų tik nusijuokusi. Vis dėlto, vieną dieną kažkas jos gyvenime apsivertė ir dabar ji neslepia: „Nebegaliu sustoti, esu lyg pakvaišusi dėl sodininkystės“.

L. Kazlauskienė: patinka išeiti į kiemą ir pasijusti tarsi kaime

Karmėlavoje įsikūrusi atlikėjų šeima, Liveta ir Petras Kazlauskai, savo namo kieme augina daugybę dekoratyvinių augalų, daržovių ir vaismedžių. Tiesa, su DELFI bendraudama L. Kazlauskienė atskleidė, kad turi vieną taisyklę, kurios nevalia sulaužyti – likus trims dienoms iki koncerto nė nesiartina prie ravėjimo ar sodo tvarkymo darbų.

„Viskuo rūpinamės mes su Petru, nors šįmet labai padeda kartu gyvenantis mano tautinių šokių kolektyvo vadovas, – vardijo Liveta. – Anksčiau dar padėdavo mano mama, tačiau jai jau 76 metai, reikia pagalbos.“

Sėti, ravėti, sodinti, pjauti veją, kompostuoti, genėti medžius – darbus sode vardijo Liveta. „Žinoma, tai malonumas, tačiau reikalauja ir laiko bei jėgų“, – šyptelėjo dainininkė.

Liveta Kazlauskienė
Liveta Kazlauskienė
© DELFI / Andrius Ufartas

Pasidomėjus, ko L. Kazlauskienės sode daugiau: daržovių ar dekoratyvinių augalų, ji nusijuokė, kad stengiasi išlaikyti pusiausvyrą. „Svogūnai, krapai, salotos, burokėliai, gražgarstės, petražolės, mėtos ir tik vienas pomidoras, – daržo gėrybes vardijo Liveta. – Pomidoras tik vienas, nes pernai turėjau daug, o naudos buvo mažai, todėl pasirinkau tai, ką galiu susišaldyti ir turėti visą žiemą.“

Man patinka toks mišrus sodas, patinka išeiti į kiemą ir pasijusti tarsi kaime.
Liveta Kazlauskienė

Tarp trešnių, aviečių krūmų, obelų ir slyvų Livetos sode auga ir karaliumi tituluojamas raudonlapis lazdynas. „Tarp vaismedžių yra ir kadagių, pušaičių. Man patinka toks mišrus sodas, patinka išeiti į kiemą ir pasijusti tarsi kaime. Nenoriu taip išpuoselėti, kaip kiti, kad negali žengti nė žingsnelio į šoną. Ne. Man patinka vaikščioti basai po pievą“, – kalbėjo L. Kazlauskienė.

Beje, nors darbo sode daug, Liveta pasakoja prieš koncertus neskubanti ravėti ar kitaip tvarkyti darželius ir gėlynus. „Kokias tris dienas prieš koncertą netvarkome nieko, tikrai nėra taip, kad pašoku iš daržo, apsiaunu koncertinius batelius ir lipu į sceną, – nusijuokė atlikėja. – Ir pavargstame, ir rankos turi būti gražios.“

Paprašius įvardyti, kuruo augalu savo sode labiausiai didžiuojasi Liveta, ji nė neabejojusi tarė: „Šįmet – lelijomis. Nors visais metais prisisėdavau daug įvairiaslapvių aguonų, tačiau šįmet mano sode labai daug gražių lelijų. Ir dar turiu du gražuolius: persiką ir abrkosą. Sultingi, aromatingi, vienais metais net šakos lūžo“.

Sodo derliumi Livetos šeima džiaugiasi ir žiemą: žalumynai keliauja į šaldiklį, riešutai į pintinę, o uogos – į uogienes. O tuo derliumi, kurio užauginai šeimai per daug – pasidalija su artimaisiais.

Tiesa, savo sode Liveta neturi braškių, nors jas labai mėgsta. „Man su jomis nesiseka – turėjau, bet jos išnyko, tad tenka pirkti“, – nusijuokė L. Kazlauskienė.

A. Bunikienė: mano sode jokių daržovių nėra

Drabužių dizainerė Audronė Bunikienė puoselėja ne tik aplinką aplink namus, bet ir žiemos sodą. Tiesa, pastarasis, antot dizainerės, jai neteikia tiek džiaugsmo, kiek sodas, kuris jau skaičiuoja kelis dešimtmečius.

„Mano sode jokių daržovių nėra, daugiausia – nuolatos žaliuojančių spygliuočių. Jie būna gražūs visais metų laikais, – pasakojo Audronė ir atskleidė, kaip derina augalus. – Derinu jų spalvas: šiltas ir šaltas. Spalvų žaismas suteikia papildomo efekto. O tarp spygliuočių sodinu sezonines gėles, kurias derinu taip: kai vienos nužydi, pradeda žydėti kitos.“

Tiesa, jos sode taip pat galima rasti ir kraušę, riešutmedį, kelias obelis, vynuogių krūmų ir panašiai.

Audronė Bunikienė
Audronė Bunikienė
© KLUBAS.LT / Julius Baliutavičius

Pasidomėjus, ar kiekvienais metais savo sodą ji praturtina naujais augalais, pašnekovė šyptelėjo: „Jau atrodo, kad nebėra, kur sodinti, bet aš augaliukams visuomet sakau, kad jau geriau pati pasitrauksiu, bet jums vietos visada atrasiu“.

Neseniai naują kolekciją pristačiusi A. Bunikienė prasitarė, kad jai įkvėpimo sėmėsi būtent iš savo sodo. Violetiniais, rožiniais ir rausvais atspalviais nuspalvinta kolekcija – tarsi jos sode pražydusių tulpių atskambiai.

Prieš 25 metus savo sodą puoselėti pradėjusi A. Bunikienė pripažino, kad tuomet dėl retesnių ir įdomesnių augalų tekdavo gerokai pavargti. „Dabar visko randu Lietuvoje, tačiau pačioje pradžioje viską vežiausi iš Olandijos. O atvežti tikrai buvo sudėtinga, nes prie sienos mane su pilnu automobiliu augalų sustabdė ir neleido nieko įvežti, sakė, kad įvešiu kažkokių negerų dalykų, – prisiminimais dalijosi A. Bunikienė. – Bet labai moku prašyti. Išprašiau.“

„Ne brangiau už pinigus“, – taip savo sodo vertę apibūdina pašnekovė.

Sodas man tarsi vaikas. Galiu nepavalgyti, bet aš būtinai nueisiu, pakalbėsiu su tais augaliukais.
Audronė Bunikienė

Ne tik savo verslu, bet ir šeima besirūpinanti Audronė visą savo laiką šiltuoju metų laiku skiria sodui: „Sodas man tarsi vaikas. Galiu nepavalgyti, bet aš būtinai nueisiu, pakalbėsiu su tais augaliukais. Žinote, net jei sodinu kokį augaliuką kai karšta, nepaisau jokių kanonų, kad negalima. Aš tiesiog tam augalui pasakau: „Klausyk, būk geras, tu matai, kaip man tavęs reikia, tu prigyk“. Augalai manęs visada išklauso.“

Ir nors jos namuose visais metų laikais žaliuoja žiemos sodas, ji atvira: „Kambariniams augalams neskiriu tiek energijos, kiek lauko. Yra jie ir yra, bet myliu tai lauko augalus. Tuos augalus tai aš įsikliopinus, taip jau žargoniškai kalbant“.

V. Skaisgirė: nebegaliu sustoti, esu lyg pakvaišusi dėl sodininkystės

Komunikacijos specialistė ir televizijos laidų vedėja Vaida Skaisgirė savo gėlyną puoselėja terasoje. Ir nors pati prisipažįsta, jog dar prieš kelerius metus nebūtų nė pagalvojusi, kad ją užplūs toks noras, tačiau vieną dieną kažkas tiesiog ėmė ir apsivertė.

„Niekada tokių dalykų nemėgau. Šiaip mano mama yra labai daug dirbanti moteris, teisininkė. Po savo darbų ji grįždavo ir skubėdavo sodinti, persodinti, ravėti ir panašiai. Negalėjau suprasti tokio jos pomėgio ir savęs varginimo, – pasakojo Vaida. – Vis dėlto, prieš trejus ar ketverius metus įvyko kažkoks virsmas. Matyt, augame, bręstame ir atsiranda kažkokių tokių pomėgių.“

Noras terasoje įrengti savą sodą gimė tuomet, kai Skaisgirių šeima persikraustė į naują būstą. Vis dėlto, pirmaisiais metais Vaida nesiėmė pati sodininkauti. „Pirmais metais pasisamdžiau įmonę, kuri tuo užsiima, o vėliau pagalvojau, kad gal užsiimsiu tuo pati, – šyptelėjo V. Skaisgirė. – Nutiko taip, kad nebegaliu sustoti, esu lyg pakvaišusi dėl sodininkystės.“

Vaida Skaisgirė
Vaida Skaisgirė
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Šį pomėgį Vaida vadina savotiška meditacija ir galimybe atitrūkti nuo darbinių rūpesčių, nors neslepia, vyrui ne itin patinka, kai tenka nešioti sunkius maišus, pilnus žemių.

Taupydama laiką, Vaida augalus perka jau paaugintus: vienus mažesnius, kitus jau žydinčius. „Jei pati viską sėčiau, reiktų labai daug vietos, – praktiškai sąnaudas skaičiuoja pašnekovė. – Nors kai ką daiginu. Tiesiog paskirstau, ką pirksiu ir ką auginsiu.“

Visko bandžiau, tačiau mūsų šeima maža, visko, ką prisisodindavau, nesuvalgydavome, todėl vėliau ta puošmena tapdavo nekokiu vaizdeliu.
Vaida Skaisgirė

Vaidos terasoje šįmet daugiausia dekoratyvinų augalų, tačiau anksčiau buvo įvairių eksperimentų. „Bandžiau auginti braškes, jos ne tik gražiai žydi, bet vėliau smagu ir savas braškes ragauti. Bandžiau ir pomidoriukus, bazilikus, svogūnus, net salotas. Visko bandžiau, tačiau mūsų šeima maža, visko, ką prisisodindavau, nesuvalgydavome, todėl vėliau ta puošmena tapdavo nekokiu vaizdeliu. Daug ko atsisakiau ir tik minimaliai pasilikau kai kurių prieskonių, dabar terasoje karaliauja gėlės ir daugiamečiai augalai“, – vardijo pašnekovė.

Keletas spygliuočių, vijokliniai augalai, klevelis – vardijo Vaida, išgirdusi klausimą, ar jos terasoje ir šaltuoju sezonu lieka augalų. „Mūsų klimatas augalams, kurie auginami vazonuose, nėra dėkingas. Juos reikia nešti į vidų, o apsikrauti nesinori, dėl to tų daugiamečių augalų nėra daug, kasmet vargstu su vienmečiais“, – pasakojo V. Skaisgirė.

Pasidomėjus, ar sodininkystė – brangus pomėgis, Vaida atsiduso ir prasitarė, kad žinant vietas, kur augalų įsigyti pigiau – galima tai daryti labai pigiai. „Jei perki iš gėlių augintojų, o ne kažkokių parduotuvių, kurios perparduoda su antkainiais, tai galima viskuo pasirūpinti minimaliomis išlaidomis, – pasakojo pašnekovė ir pridūrė. – Tačiau laiko prasme, jei nori, kad viskas gražiai žydėtų, tai taip – užima to laiko. Bet juk tai malonumas, o ne kažkokia prievolė ar vargas.“

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Ugnė Siparė parodė, kaip atrodė prieš 13 metų: gerbėjai lygina su Paris Hilton (179)

Ugnė Siparė neretai yra įvardijama kaip viena dailiausių TV laidų vedėjų. Sausio pradžioje...

Iš Raseinių kilusi Giedrė Dukauskaitė sužibo „Chanel“ reklamoje: sulaukė ir supermodelio Gigi Hadid dėmesio (35)

Tarp populiariausių pasaulio modelių galime rasti ir lietuviškų vardų. Vienos manekenės dar tik...

Andrius Šedžius nepasiduoda: iš naujo kursto savo ir Monikos skyrybų bylą (76)

Kai jau atrodė , kad verslininko Andriaus Šedžiaus ir dainininkės Monikos Šedžiuvienės...

41-erių primabalerina Neli Beliakaitė tapo mama: sunkiausia buvo pirmas dvi savaites (69)

41-erių metų primabalerina Neli Beliakaitė sulaukė didžiausio savo gyvenimo stebuklo –...

Dailius Dargis prabilo apie Remio ir OG Version tėvus: jie – skandalingi nusikalstamo pasaulio veikėjai (273)

Žinomas knygų apie mafiją autorius Dailius Dargis neliko abejingas ir pastaruoju metu aktualiems...

Top naujienos

Prieš karines pratybas – gėdingos Rusijos laivo nesėkmės (207)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas apsilankė aneksuotame Sevastopolyje, kur sausio 9-ąją vyko...

„POLexit“? Briuselis vėl grūmoja Lenkijai (24)

Lenkija įsitvirtina ES „blogiukų “ kompanijoje. Briuseliui imantis naujų priemonių prieš...

Artėjant rinkimams prastos žinios „valstiečiams“: apklausa parodė, ką žmonės mano apie Vyriausybę (7)

Kaip rodo naujausios atliktos gyventojų apklausos, pastarąjį mėnesį labiausiai traukėsi Lietuvos...

Užkalnis: tokie restoranai gyvuos ilgai ir laimingai pasakė gavęs 250 Eur sąskaitą (194)

Čia sėkmės istorija, ir jeigu norite sėkmės restoranų versle, tiesiog perskaitykite šį...

Ši baisi liga prasideda staigiu ir nepakeliamu skausmu viršutinėje pilvo dalyje: susirgusiųjų mirtingumas daugiau nei didelis (6)

Ne veltui nuolat girdime perspėjimus apie saikingą alkoholio vartojimą: mėgstantys pakelti...

Po vyriausybės pakeitimo Putinas prakalbo apie valdžios perdavimą (17)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė nenorintis, kad valstybės vadovas šiuolaikinėje...

Ukmergės ligoninėje mirė namuose blogai pasijutęs mažametis vaikas (101)

Policijos departamentas informavo, kad Ukmergės ligoninėje mirė mažametis vaikas.

Nufilmavo nakties šėliones Radviliškyje: po vidurnakčio 100 žmonių šoko į ledinį tvenkinį (27)

Magiška naktis sutraukė ledinių maudynių entuziastus prie Eibariškių tvenkinio Radviliškyje,...

Naujausiame princo Harry instagramo įraše – gudriai užkoduota žinutė apie jo pabėgimą iš karališkosios šeimos?

Didžiosios Britanijos karalienės anūkas, 35-erių metų princas Harry , ketvirtadienį pristatė...

Butas sostinėje už 30 tūkst. eurų: pažiūrėkite, ką galite įsigyti už tokią sumą

Vienas pagrindinių veiksnių, kuris riboja perkant būstą, yra finansiniai ištekliai. Tie, kurių...