aA
Legendinės grupės „Dinamika“ lyderis Gintautas Brokas kreipėsi į asociaciją LATGA su pretenzija. Žinomas kūrėjas skundžiasi, kad jo ir Irmos Jurgelevičiūtės atlikta bei sukurta daina be jų žinios suskambo Laisvės TV eteryje. Minima internetinė televizija, kurią įkūrė Andrius Tapinas, savaip perkūrė „Meilės lietus“ dainą ir jos versiją – „Šokis po vakcinų lietumi“ – patalpino savo kanale. G. Brokas Delfi teigė, kad iš A. Tapino tokio žingsnio nesitikėjo, o Laisvės TV patikino, jog jau pradėjo bendravimą su originalios dainos kūrėju.
G. Brokas, Dinamika, A. Tapinas
G. Brokas, Dinamika, A. Tapinas
© DELFI

G. Brokas: kol savo akimis nepamačiau, netikėjau

„Dinamikos“ perdarytą kūrinį laidai „Laikykitės ten“ atliko Donata Virbilaitė, žodžius vakcinų tematika kūrė Raimondas Jurgaitis. Kiek vėliau po premjeros šalia minimo Laisvės TV vaizdo įrašo atsirado ir pastaba, kad originalus atlikimas priklauso Irmai Jurgelevičiūtei. Visgi tiek legendinės dainos autoriams neužteko.

„Man šį faktą pranešė mano kolegė Irma ir dar vienas vaikinas, kuriam yra artimi tokie dalykai. Jeigu ne jie ir ne žmonės, kurie man ėmė rašyti per socialinius tinklus ir klausti, kodėl čia taip nutiko, matyt, ir nebūčiau sužinojęs. Įprastai aš neseku tokių dalykų, kažkaip net neįtariau, kad žmonės taip gali pasielgti“, – pasakojo grupės „Dinamika“ įkūrėjas.

Pašnekovas teigė, kad su tokia situacija jam susidurti dar neteko.

„Kad taip visiškai be leidimo, be jokio susitarimo – nutinka pirmą kartą. Yra buvę atvejų, kai mano kelios dainos buvo perdainuotos, bet tai įvyko tik su mano palaiminimu. O šįkart aš tikrai esu nustebęs. Man tikrai keista, kaip taip galėjo nutikti. Tokios asmenybės, kaip Andrius Tapinas, taip lengva ranka ima svetimą kūrinį, pakeičia tekstą, padaro savo variantą ir dar apie vakcinas. O gal aš esu prieš skiepus? Nors toks tikrai nesu. Esu už vakcinaciją ir kai tik bus galimybė skubėsiu skiepytis, bet niekas dainos autorių nuomonės apie tai neklausė“, – apmaudo neslėpė jis.

„Tiesiog reikėjo elementariai paskambinti ir paklausti: ar galima jūsų dainą panaudoti? Būtume susitarę. Gal net neatlygintinai būčiau davęs ta daina naudotis. Na, bet šitaip... Nežinau, man keista. Esu labai nustebintas“, – kartojo G. Brokas.

„Dinamikos“ įkūrėjas Gintautas Brokas pateikė pretenziją Laisvės TV: apie Andrių Tapiną buvau kitokios nuomonės
© DELFI / Orestas Gurevičius

Grupės „Dinamika“ nariui užkliuvo ir tai, kad be leidimo jo ir I. Jurgelevičiūtės bendrą kūrinį panaudojusi Laisvės TV žmonių prašo juos paremti skiriant 1,2 proc. GPM arba tapti jų „Patreon“ platformos nariais.

„Neteisėtai kūrinį panaudojusi Laisvės TV dar prašo paramos. Mano akimis, čia buvo peržengtos ribos. Kol pats savo akimis nepamačiau, tol nepatikėjau“, – sakė pašnekovas.

Žinomas vyras pridūrė, kad bene labiausiai jį nustebino faktas, jog taip pasielgė garsus visuomenininkas A. Tapinas, kurį dėl įvairių naudingų iniciatyvų iki šiol G. Brokas vertino teigiamai.

„Kol kas su juo bendrauti neteko. Aš jo asmeniškai nepažįstu, jis manęs, manau, taip pat. Jeigu Laisvės TV paskambins, tai tada ir kalbėsimės. Gal jie dabar aiškinasi situaciją, kaip pasielgti, kaip atsakyti į tą mano pretenziją. Ši daina priklauso ne tik man, bet ir Irmai – mes esame šio kūrinio bendraautoriai. Ji šiuo klausimu gal kiek liberalesnė, bet aš esu linkęs užimti griežtesnę poziciją. LATGA padarė tai, kas jiems priklauso. Žiūrėsime, kuo viskas čia baigsis. Manau, turėčiau sulaukti Laisvės TV skambučio.

„Dinamikos“ įkūrėjas Gintautas Brokas pateikė pretenziją Laisvės TV: apie Andrių Tapiną buvau kitokios nuomonės
© DELFI / Audrius Solominas

Aš apie A. Tapiną buvau kitokios nuomonės. Jei taip būtų pasielgęs kitas žmogus, tos nuostabos būtų mažiau, bet dabar... A. Tapinas deklaruoja, kad jis yra pilietiškas, kovotojas už žmonių teises, o jo televizija – atsakinga, tad labai keista, kodėl taip nutiko“, – svarstė muzikantas.

Pasiteiravus, kaip, jo nuomone, viskas turėtų šioje situacijoje pasibaigti, G. Brokas pirmiausia nori sulaukti žinios iš Laisvės TV, o tada jau bus galima diskutuoti.

„Aš manau, kad už tokius darbus turėtų būti baudžiama finansiškai. Matysime. Yra ir kitų variantų. Gal bus nuspręsta tą perdarytą kūrinį mūsų dainos pagrindu naikinti, bet vėlgi – tai jau skamba, jau yra eteryje, laiko neatsuksi, kas padaryta, tas. Žala jau padaryta. Reikalas tas, kad daina ne tik buvo panaudota be leidimo, bet ir iškreipta jos esmė, pakeičiant jos tekstą“, – pasakojo G. Brokas.

Laisvės TV nuo plačių komentarų susilaiko

Delfi kelis kartus mėgino susisiekti su istorijoje minimu A. Tapinu, tačiau nesėkmingai.

Dainą „Šokis po vakcinų lietumi“ Laisvės TV laidai perdainavusi D. Virbilaitė buvo kiek kalbesnė, tačiau šios istorijos užkulisių patikino nežinanti.

„Aš jau ne vieną dainą esu pas juos įrašiusi. Aš tiesiog gaunu tekstą ir įdainuoju dainos žodžius – viskas. Aišku, gal dėmesys šioje vietoje labiau atkreiptas dėl to, kadangi apdainuota tema apie vakcinas. Bet daugiau tikrai neturiu, ką pakomentuoti. Aš tiesiog dirbau savo darbą“, – sakė pašnekovė.

Visgi Laisvės TV į Delfi užklausą sureagavo raštu, bet nuo plačių komentarų susilaikė.

„Dėl situacijos su kūrinio parodija mūsų atstovai susisiekė su Gintautu Broku. Toliau bendravimas vyksta privačiai“, – teigiama el. laiške.

Andrius Tapinas
Andrius Tapinas
© DELFI / Andrius Ufartas

LATGA: Laisvės TV nesikreipė į autorius dėl leidimo

Tai, kad G. Brokas iš tiesų kreipėsi dėl be jo žinios panaudoto kūrinio „Meilės lietus“ Delfi patvirtino ir LATGA. Asociacija gavo oficialų autoriaus kreipimąsi.

„LR autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymas numato, jog autorių kūriniai gali būti naudojami (įskaitant ir jų perdirbimą) tik gavus išankstinį autoriaus ar jo teisių turėtojo sutikimą. Tiesa, įstatyme yra numatyta keletas išimčių, kuomet autoriaus sutikimas naudoti kūrinį nėra reikalingas (tos išimtys susijusios su mokymo tikslais, atgaminimu asmeniniais tikslais ir keletas kitų). Nesant šių minėtų išimčių, norint naudoti autoriaus kūrinį turi būti gautas autoriaus sutikimas“, – paaiškino asociacijos LATGA direktorė Laura Baškevičienė.

„Kiek LATGA yra informuota minėto kūrinio autorių – Laisvės TV nesikreipė į kūrinio autorius dėl sutikimo naudoti jų kūrinį nurodytame vaizdo klipe, tad asociacija LATGA šiuo metu kontaktuoja su abejomis pusėmis ir tikisi, kad autoriams ir Laisvės TV atstovams pavyks šią situaciją išspręsti. Nuo šalių susitarimo ir priklausys, kokie autorių teisių gynimo būdai bus taikomi šiuo konkrečiu atveju“, – pridūrė pašnekovė.

„Dinamikos“ įkūrėjas Gintautas Brokas pateikė pretenziją Laisvės TV: apie Andrių Tapiną buvau kitokios nuomonės
© DELFI / Orestas Gurevičius

Kaip nurodė LATGA, kūrinių įtraukimas į kitą kūrinį bei kūrinių perdirbimas turi būti suderintas tarp autoriaus ir kūrinių naudotojo individualiai. Įprastai, kai autorių kūriniai yra naudojami be autoriaus sutikimo (įtraukiant į kitą kūrinį ar perdirbant kūrinį), pirmas žingsnis visuomet yra tiesioginis autoriaus ir kūrinių naudotojo bendravimas ir bandymas išspręsti susidariusią situaciją (dažnai šioje stadijoje ir pavyksta išspręsti tokias situacijas).

Tokiu atveju, kai autoriui ir naudotojui vis tik nepavyksta neteisėto kūrinio panaudojimo klausimo išspręsti, autorius turi teisę kreiptis į teismą ir reikalauti:

1) pripažinti teises;

2) įpareigoti nutraukti neteisėtus veiksmus;

3) uždrausti atlikti veiksmus, dėl kurių gali būti realiai pažeistos teisės arba atsirasti žala;

4) atkurti pažeistas asmenines neturtines teises (įpareigoti padaryti reikiamus taisymus, apie pažeidimą paskelbti spaudoje ar kitokiu būdu);

5) išieškoti atlyginimą už neteisėtą naudojimąsi kūriniu;

6) atlyginti turtinę žalą, įskaitant negautas pajamas ir kitas turėtas išlaidas, įstatymo numatytais atvejais ir neturtinę žalą;

7) sumokėti kompensaciją.

DELFI
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(134 žmonės įvertino)
3.7537

Orijus Gasanovas išgyveno baisiausią skrydį gyvenime: jo metu mirė žmogus (3)

Kelionių ekspertas ir televizijos laidų vedėjas Orijus Gasanovas išgyveno baisiausią skrydį...

Ypatingą laikotarpį išgyvenanti atlikėja Laisva: mūsų porai adrenalino tikrai netrūksta (3)

Atlikėja Donata Gutauskienė-Laisva šiuo metu išgyvena ypatingą laikotarpį – gegužės...

Artūras Zuokas pirmą kartą viešai pasirodė su nauja širdies drauge (4)

Neseniai skyrybų dramą išgyvenęs buvęs Vilniaus miesto meras Artūras Zuokas Lietuvos meno...

Po pauzės – naujas Ingeborgos Dapkūnaitės interviu apie karą, kolegas Rusijoje ir ar ten grįš: man nesvarbu, kur mane palaidos (8)

Dalyvaudama „ YouTube “ transliuojamoje internetinėje laidoje „Radio Dolin“, aktorė...

Policija paviešino, kaip buvo sulaikytas Egidijus Dragūnas: atsiprašo už atlikėjo leksiką (36)

Lietuvos policija neseniai pasidalijo įrašu, kuriame matyti, kaip sulaikomas Egidijus...

Top naujienos

Šimonytė – apie Seime laukiantį dar vieną išbandymą: niekas koalicijos partnerių pririštų prie kojos nelaiko

Premjerė Ingrida Šimonytė teigia, kad jai kelia nerimą tai, jog Vakaruose daugėja balsų,...

Dundulis apie prekių trūkumą ir kainas: kai kurie produktai pardavinėjami nuostolingai (1)

„Norfos mažmenos“ valdybos pirmininkas Dainius Dundulis nevynioja žodžių į vatą ir sako,...

Nuo šios ligos miršta daugiausiai žmonių pasaulyje: sutrikus gyvybinėms funkcijoms, negrįžtami pokyčiai smegenyse prasideda po 3 min.

Pagrindinė mirties priežastis visame pasaulyje, pasiglemžianti vis jaunesnio amžiaus žmones –...

Rusų karių siaubas – jų techniką niokojančios vakarietiškos raketos: naujausios bandymus amerikiečiai slėpė nuo rusų, priešui smogs kinetine jėga skrieja 5 kartus greičiau už garsą

Rusijai pradėjus karą Ukrainoje , Vakarų pasaulis nors ir vėluodamas, tačiau susiviejino ir...

Kremliaus puolimas Ukrainoje pasiekė naują fazę: įspėja, kad nori viską sunaikinti

Ukraina sako, kad Rusijos puolimas pasiekė aktyviausią fazę. Rytuose tęsiasi bombardavimai...

Užkalnis. Namuose gyveno ukrainietė: nepasigailėjau (5)

Manęs seniai prašo: daugiau gerų naujienų, Andriau. Parašyk ką nors gero apie Lietuvą ir jos...

Karas Ukrainoje. Ukraina: Sjeverodoneckas šluojamas nuo žemės paviršiaus, ten sprendžiamas šalies likimas (1)

Pasak Ukrainos gynybos ministerijos atstovo Oleksandro Motuzianyko, Rusijos puolimas Ukrainoje...

Delfi PliusBrian Chappatta

Dėl Putino karo – garsus Soroso įspėjimas (2)

Milijardierius George‘as Sorosas Šveicarijoje vykstančiame Pasaulio ekonomikos forume (PEF)...

Transliacija / Kaip pas žmones. Pasaulio nuo karo neapsaugojome – ar apsaugosime nuo bado?

Ekspertai vis garsiau kalba apie gresiantį masinį badą dėl Ukrainoje užstrigusių grūdų. Kaip...

Nekilnojamojo turto rinka – permainų sūkuryje: dalis gyventojų bus priversti palaukti

Nuosavas būstas lietuviams visuomet buvo savotiškas saugumo uostas. Praėjusiais metais aktyvumas...