aA
Pastarieji metai žinomam atlikėjui Stanislavui Stavickiui–Stano, kaip pats sako, turtingi kaip niekada. Jau rytoj, sekmadienį, jis švęs 37-ąjį savo gimtadienį, kuris bus kitoks nei iki šiol buvę, o neseniai į viešumą iškilęs jo prisipažinimas apie onkologinę ligą tapo tikrų tikriausia sensacija. „Dabar labiau vertinu kiekvieną dieną“, – sako DELFI pašnekovas.
Stanislavas Stavickis-Stano
© DELFI montažas

Po to kai lapkričio 16-ąją šou pasaulio atstovas paviešino žinutę socialiniame tinkle apie tai, kad jam diagnozuotas kraujo vėžys ir jis jau kuris laikas kovoja su onkologine liga, jo paskyras socialiniuose tinkluose ir pašto dėžutę užpildė panašiais išgyvenimais besidalijantys žmonės.

Savaitei praėjus pasikalbėjome apie viską, kas nutiko po ilgai jo pačio laukto ir gyvenimą aukštyn kojomis apvertusio prisipažinimo bei apie gimtadienį, kuris šiemet bus visiškai kitoks.

Kas pasikeitė per šį laiką ir kas tapo tikrąja atvirumo priežastimi?

– Žinojau, kad turiu tai pasakyti, nes žmogui, kuris išgyvena panašius išbandymus, galbūt palengvės. Galbūt matymas, kad ir žinomi žmonės su tuo susiduria, įkvėps kitaip gyventi, suteiks jėgų. Galiausiai supratau, kad visa tai yra teisingos ir gražios mintys, tačiau pagrindinė priežastis yra tai, kad man reikėjo pačiam tai padaryti.

Man reikėjo išsikalbėti, pripažinti sau ir pasakyti viską atvirai. Buvo ir gėda kažkokia. Nusprendžiau, kad geriausias būdas kovoti su ta baime yra ištraukti ją ir pasakyti viską atvirai.

– Dar neseniai mums kalbantis minėjote, kad daug žmonių rašo, siunčia žinutes ir atvirai pasakoja savo ar artimųjų ligos istorijas. Ar tai neapsunkina ir netapo per didele atsakomybe?

– Diskutavome su vienu draugu apie tai ir jis klausė, kam to reikia. Jis sakė, kad aš juk tų žmonių nepažįstu, nei man jie taps draugais, nei mes kada nors ir susitiksime. Tačiau mano pasaulio matymas dažnai susikerta su daugumos. Aš kažkaip įsivaizduoju, kad tu privalai būdamas visuomenės dalimi atiduoti kažką tai visuomenei. Tai nėra mokesčiai ar finansinė duoklė, o energija, laikas. Viskas vardan gero ir teigiamo tikslo. Manau, kad tai yra mano prievolė.

Žinoma, kad tai yra sunku. Sunku būna ir šiaip atsikėlus ir pagalvojus, kad reikia keltis ir važiuoti dirbti. Priežasčių, dėl ko gali pritrūkti jėgų, gali būti tūkstančiai.

Galiu papasakoti pavyzdį. Gavau žinutę, kad žmogus šiandien išgirdo diagnozę šią ir artimieji sakė patarė paskaityti mano įrašą „Facebook“. Kai išgirsti tokį dalyką, viskas greitai susidėlioja į savo lentynas, savas vietas ir gali nusišypsoti ir suprati, kad viskas yra gerai.

Vakar, pavyzdžiui, buvo labai sunku. Darbų begalybė, šeimos rūpesčių, reikalų... Buvo sunku, bet praėjo. Aš žinau, kad galbūt padėsiu daugiau žmonių kalbėdamas apie tai. Nuo sunkaus plaučių uždegimo kartais yra didesnė tikimybė numirti nei nuo vėžio, bet vis dar tai dažnai klaidingai priimama kaip mirties nuosprendis.

– Šie metai jums apskritai buvo ypatingi: po skyrybų antrą kartą vedėte savo žmoną, išgirdote sudėtingą vėžio diagnozę, nemažai kūrėte. Artėja daugeliui atskaitos tašku esančios didžiosios metų šventės, todėl jau galima klausti, kokie šie metai liks atmintyje?

– Neturiu polinkio ar įpročio apibendrinti ir nuo Naujų metų, pavyzdžiui, mesti gerti kavą (šypsosi), todėl negaliu pasakyti, bet akivaizdu, kad šie metai turbūt buvo turtingiausi mano gyvenime.

Prisimenu, kad kai sužinojau apie ligą, bet nežinojau dar tiksliai, kas man yra, pirmosiomis akimirkomis įsėdau į automobilį ir sugrojo Sauliaus Prūsaičio daina "39". Skaitytojai turbūt įsivaizduoja, kad kai išsiskiri su mergina, tau visos dainos atrodo apie tai. Aš klausiau tos dainos ir galvojau, ar bus man tie 39... Kai supratau, kad gali dar būti, tai atrodo labai daug ir toks gimtadienis nerealus.

Kaip ir klausi apie šventes, Kūčias ir Kalėdas švęsiu atvira širdimi. Na, o mano gimtadienis neturi nieko bendra su manimi, jei atvirai. Tačiau būtinai pasveikinsiu savo mamą, kaip ir visada. Ir anksčiau man tie gimtadieniai nieko nereikšdavo. Tačiau dabar labiau vertinu kiekvieną dieną, vaizdą pro langą, kai iškrenta sniegas. Vertinu laiką ir viską, ką turiu.

– Kas tuo metu dar žinojo tiesą, kai žinią apie ligą dar laikėte paslaptyje nuo visuomenės?

Tik šeima.

– Kaip vaikams pasakėte?

Kaip ir kiekvienam. Juk jei susilaužai ranką, tai ir sakai, kad susilaužei ranką. Jei tau plaučių uždegimas ar onkologinė ligą...viskas taip pat. Pasakiau, kad man yra onkologinė liga ir dėl gydymo plaukai nukrito. Ko gero vėžys ir AIDS yra tos ligos, kurių gėdijamasi. Kodėl taip yra? Taip neturėtų būti.

– Kaip žmona ir kiti artimieji priėmė tą sunkųjį laikotarpį?

Tvirtai. Tuo metu buvome susikoncentravę. Stengiasi gyventi, džiaugtis. Kai nutinka bėda, visi susitelkia ir sprendžia tą bėdą. Tik ramybėje turbūt gyventi sunkiau. Vaikų onkohematologijos skyriaus vedėja man kažkada buvo sakiusi, kad mamoms, kurios guli su savo sergančiais vaikais ligoninėje, psichologo pagalbos reikia ne tuo metu kai vaikas išgirsta diagnozę ar atliekamos procedūros, o kai pasveiksta ir grįžta namo.

Pati liga ir procesas psichologiškai nėra toks sunkus, nes susitelki ir žinai vardan ko tai. Man dabar dar reikia toliau kovoti su liga. Tačiau gyvenu įprastai ir tam neskiriu dėmesio. Gyvenu taip pat, kaip ir iki tol.

Aš vadovaujuosi logika, kad nereikia pernelyg domėtis. Aš ir taip esu linkęs prisigalvoti, ko nereikia. Pasitikiu savo gydytojais ir manau, kad tai yra vienas svarbiausių dalykų. Bet kuriuo atveju žmogus ieško kuo pasitikėti ir kas jam ateis į pagalbą. Jei jis nepasirenka medikų, greičiausiai pasirinks daug pavojingesnę alternatyvą.

– O kaip su kūryba ir muzika? Ar dabar lieka noro ir laiko muzikai?

Be abejonės, kad padarysim kažką tokio aktualaus. Tačiau gal norėtųsi, kad nieko nekurtume, nes vis sukuriame kai atsiranda koks eilinis gražulis, kuris prisidirba ir taip užveda temą. Alkoholis, draudimai, melas politikoje ir pan. nėra tie dalykai, kuriuos norėčiau matyti mūsų visų gyvenimuose. Dėl to reikia tikėtis, kad nebus tokių temų, bet dainų tikrai bus.

– Ne paslaptis, kad ir tuo metu kai pradėjo sklisti kalbos apie galimą jūsų ligą, kartu su savo scenos kolega ir kompozitoriumi Deividu Zvonkumi nusiskutote plikai ir tarsi pristatėte naują įvaizdį. Tokio draugo galima tik pavydėti.

Jis visada buvo mano draugas. Situacija buvo tokia, kad kol vyko gydymas, nenorėjau apie tai kalbėti. Žinojau, kad jei prabilsiu, man neduos ramybės, kurios reikėjo gydymo metu. Tuo metu tiesiog turėjau išlikti ramybės būsenoje, neprisigalvoti ir tik gydytis.

Be jokių abejonių man skambintų ir kas kartą turėčiau pasinerti į abejones, kurios nuolat kamavo. Zvonkus pasiūlė ir po to nebeliko klausimų. Visi suprato, kad čia du durniai ir viskas aišku.

– Kuris etapas buvo pats sunkiausias?

Sunkiausias etapas ištinka pirmąsias savaites, kai sužinai. Ir dabar dar artėja toks etapas, nes laukia sveikatos patikrinimas ir bus aišku, ar viskas bus gerai. Tas nerimas liks visam gyvenimui, bet tai yra nieko tokio.

Ar pasikeitė kas nors esminio per visą šį laikotarpį?

Prieš tai gyvenau ir galvojau, kad gyvename tokiomis atšiauriomis sąlygomis, kad žmogus žmogui yra vilkas. Maniau, kad žmonės darosi svetimi vienas kitam. Ir turėjau tam pavyzdžių. Pradedant komentarais prie straipsnių ir baigiant kaimynais, kurie vieni kitų nepažįsta.

Tai, kas įvyko, pakeitė mano požiūrį. Yra dešimtys tūkstančių tikrai gerų žmonių. Jie nuostabūs. Ir tai pakankamas pamatas, ant kurio gali užaugti graži valstybė. Mano pesimizmas dėl Lietuvos ateities sumažėjo stipriai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Mantas Stonkus paviešino savo susirašinėjimą su Alytaus meru: jis galėtų būti neblogas komikas (50)

Praėjusią savaitę vienoje Alytaus padangų perdirbimo gamykloje kilęs gaisras tapo rimta...

Po vizito Alytuje Justina Stambrauskaitė pajuto pasekmes: tai, kas vyksta, yra visiška katastrofa! (46)

Praėjusią savaitę prasidėjusi ekstremali situacija, kuomet vienoje Alytaus padangų perdirbimo...

Edvardas Žičkus savo gimtadienį atšventė prabangiai: pasveikinti atvyko pusšimtis svečių (36)

„Gimtadienius reikia švęsti ne tik tada, kai gyvenime viskas linksma, bet ir tada, kai metai...

Dėl namo regioniniame parke Egidijus Dragūnas siekia taikos sutarties (14)

Muzikantas Egidijus Dragūnas siekia taikos sutarties dėl savo namo Pavilnių regioniniame parke....

Netikėtą teismo sprendimą išgirdęs Rolandas Alijevas: nežinau, kodėl Godai trūksta tų pinigų (186)

Išgirsti teismo nuosprendį tikėjęsis, tačiau vietoje to sužinojęs, kad byla bus nagrinėjama...

Top naujienos

Iš Alytaus mero – nerimą keliančios žinios: mūsų vyrai po truputį krenta (25)

Alytaus meras Nerijus Cesiulis ir toliau aktyviai informuoja žmones apie situaciją gaisro...

Po slapto STT tyrimo – kaltinimai garsiam verslininkui: dovanų maišelyje – butelis alkoholinio gėrimo ir vokelis (50)

Lietuvos transporto ir logistikos paslaugų bendrovių grupės „ Transekspedicija “ generalinis...

Skvernelis: aš esu priešlaikinių rinkimų šalininkas (100)

Šiuo metu Lietuvoje egzistuoja trys ugniagesių gelbėtojų grandys – vieni pavaldūs...

Kelionė į Keniją šeimai neapsiėjo be nuotykių: batai iš padangų, akistata su medžiojančia liūte ir pasikeitęs vaikų elgesys (9)

Jei dar visai neseniai motinystė siejosi su dvejų metų namų rutina, tai šiandien vis daugiau...

JAV bombonešių skrydžiai virš Lietuvos ir Estijos: šį kartą rusams paspendė ir spąstus (406)

Trečiadienio popietę virš Lietuvos jau antrą kartą šiais metais pasirodė JAV strateginis...

Užkalnis. Ši vyriausybė klyno nesugebėtų užsisegti (310)

Žiūrim, ką turim. Alytuje tai dega, tai smilksta, tai rūksta senos padangos, gyventojai...

Dar viena pergalė: pajėgų kroatą palaužęs Maslobojevas užsitikrino pasaulio čempionato medalį (5)

Savo pergalingą žygį WAKO pasaulio kikbokso čempionate Sarajeve (Bosnija ir Hercegovina) pratęsė...

Mantas Stonkus paviešino savo susirašinėjimą su Alytaus meru: jis galėtų būti neblogas komikas (50)

Praėjusią savaitę vienoje Alytaus padangų perdirbimo gamykloje kilęs gaisras tapo rimta...

Vyras jaučiasi atsidūręs kvailio vietoje: bandė guosti išsiskyrusią draugę, bet jos lūkesčiai tik augo

Taip jau nutiko, kad susipažinau su moterimi, kuri jau turi vaiką iš ankstesnių santykių. Iš...

ES narės pritarė siūlymui atidėti „Brexit“ (34)

Europos Sąjungos narės trečiadienį iš principo pritarė siūlymui atidėti Didžiosios...