1. Mokykloje hercogas buvo lyderis. Nuo 1934 m. princas Filipas (Philip) lankė Gordonstauno (Gordonstoun) mokyklą Morišyro grafystėje (Morayshire), Škotijoje. Jam puikiai sekėsi sportas ir fizinės jėgos reikalaujantys užsiėmimai. Jis buvo mokyklos žolės riedulio ir kriketo komandų kapitonas.


2. 1951 m. liepą Edinburgo hercogas nutraukė aktyvią tarnybą kariniame jūrų laivyne dėl išaugusių princesės Elžbietos karališkųjų pareigų. 1953 m. sausio 15 d. jis buvo paaukštintas iki laivyno admirolo. Kiti jo tarnybiniai paskyrimai - feldmaršalas ir Karališkųjų karinių oro pajėgų maršalas.


3. Princas Filipas daugumai žmonių yra žinomas kaip Jo Karališkoji Prakilnybė Edinburgo hercogas, bet jis turi dar du titulus: Merioneto grafas ir Grinvičo baronas. Visus tris titulus 1947 m. hercogui suteikė karalius Jurgis VI.


4. Monarchės sutuoktinis Edinburgo hercogas nebuvo karūnuotas ar įšventintas per karalienės karūnavimo ceremoniją 1953 metais. Jis buvo pirmasis pasaulietis, išreiškęs pagarbą karalienei, atsiklaupdamas priešais ją ir tik po to pabučiuodamas ją į kairį skruostą. Po jo savo pagarbą karalienei išreiškė ir kiti rūmų perai.


5. Edinburgo hercogas yra daug parašęs apie aplinkosaugą, technologijas, jodinėjimą ir gyvūnus. Hercogo parašytos knygos: „Rinktinės 1948–1955 m. kalbos“ („Selected Speeches 1948–1955“; 1957 m.), „Kalba princas Filipas“ („Prince Philip Speaks“; 1960 m.), „Didžiosios Britanijos paukščiai“ („Birds from Britannia“; 1962 m.), „Laukinės gamtos krizė“ („Wildlife Crisis“; su Džeimsu Fišeriu (James Fisher), 1970 m.), „Gamtos revoliucija“ („The Environmental Revolution“; 1978 m.), „Karietų lenktynės“ („Competition Carriage Driving“; 1982 m., atnaujinta 1994 m.), „Pusiausvyros klausimas“ („A Question of Balance“; 1982 m.), „Žmonės, mašinos ir šventos karvės“ („Men, Machines and Sacred Cows“; 1984 m.), „Vindzorų korespondencija“ („A Windsor Correspondence“; 1984 m.), „Atgal į žemę“ („Down to Earth“; 1988 m.), „Išlikimas ar išnykimas: krikščioniškas požiūris į gamtą“ („Survival or Extinction: A Christian Attitude to the Environment“; 1989 m.), „Vežikų ir teisėjų rengimas“ („Driving and Judging Dressage“; 1996 m.) ir „30 metų ant vežiko pasostės ir nulipus nuo jos“ („30 Years On and Off The Box Seat“; 2004 m.). Knyga „Atgal į žemę“ išversta net į japonų kalbą.


6. Hercogas yra Valstybės patarėjų tarybos narys, tačiau jis neatlieka jokio konstitucinio vaidmens. Princas Filipas yra Lordų rūmų narys, bet dėl ypatingų ryšių su karaliene, kuri yra politiškai neutrali, nėra ten sakęs kalbos.


7. Edinburgo hercogas yra vienas iš nedaugelio valdančių karalienių sutuoktinių Didžiosios Britanijos istorijoje. Viljamas III (William III) valdė kartu su Meri II (Mary II), nors ji, būdama Džeimso II (James II) dukra, buvo arčiau sosto, nei jis. Karalienės Anos (Anne) vyras nebuvo tituluojamas karaliumi, jis liko Danijos princu Jurgiu (George). 1857 m. karalienė Viktorija princui Albertui suteikė kronprinco titulą.


8. Hercogas mėgsta tapyti aliejiniais dažais. Jo Karališkoji Prakilnybė šį pomėgį vadina „patraukliu iššūkiu, kuriam neturiu pakankamai laiko“.


9. Edinburgo hercogas pirmasis iš karališkosios šeimos narių davė interviu per televiziją. 1961 m. gegužę princas Filipas atsakė į Ričardo Dimblbi (Richard Dimbleby) klausimus, susijusius su Londono „City & Guilds“ organizacija, kurios prezidentu Jo Karališkoji Prakilnybė yra nuo 1951 metų.


10. Edinburgo hercogas yra kelių universitetų garbės rektorius: Kembridžo (nuo 1976 m.), Edinburgo (nuo 1952 m.), Salfordo (1967–1991 m.), Velso (1948–1976 m.). Taip pat jis visam gyvenimui paskirtas Londono Karaliaus koledžo valdytoju, Londono metropoliteno universiteto globėju ir yra Mančesterio universiteto Mokslo ir technologijų instituto lankytojas.


11. Princas Filipas yra surinkęs gana didelę šiuolaikinių paveikslų kolekciją. Tarp jų nemažai australietiškų paveikslų, apie 150 šiuolaikinių škotų paveikslų, nupirktų Holirudo rūmams, paukščių ir laukinės gamtos paveikslų ir specialiai užsakytų Vindzorų ir Vokietijos pilių paveikslų.


12. Edinburgo hercogas yra patyręs oratorius. Jo Karališkoji Prakilnybė yra pasakęs apie 5 tūkst. kalbų - per 53 metus vidutiniškai po aštuonias kas mėnesį. Pasak hercogo, ne visos jos buvo sklandžios: „Sakant kalbą gali pasitaikyti įvairių netikėtumų. Mikrofonai tampa vis patikimesni, bet vis tiek gali iškrėsti įvairių pokštų. Versti lapą pučiant stipriam vėjui, mūvint pirštines ir laikant kardą – taip pat gali būti nemenkas nuotykis. Laimei, man nereikia akinių skaitymui.“


13. Viena iš neįprastesnių princo Filipo kolekcijų yra šiuolaikinių karikatūrų rinkinys. Kai kuriose jų vaizduojami karališkosios šeimos nariai. Jos kabo Bekingemo rūmuose, Vindzorų pilyje, Sandringeme ir Balmorale. Hercogas tęsia karališkosios šeimos tradiciją, kuri atsirado XVIII amžiuje. Ir Jurgis III, ir Jurgis IV kolekcionavo karikatūras, jos dabar saugomos Kongreso bibliotekoje, Vašingtone.


14. 1976 m. buvo sukurta Edinburgo hercogo vaškinė figūra, ji saugoma Madam Tiuso muziejuje, Londone.


15. Kelis kartus hercogas buvo tapęs televizijos vedėju. 1957 m. gegužę Jo Karališkoji Prakilnybė pristatė BBC televizijos laidą apie jo keturių su puse mėnesių kelionę po Sandraugos šalis. Ši kelionė tęsėsi nuo 1956 m. lapkričio iki 1957 m. vasario. 1967 m. Princas Filipas sukūrė televizijos filmą „Užburtos salos“ („The Enchanted Isles“) apie Galapagų salas. Taip pat jis yra pristatęs laidas apie Tarptautinius geofizikos metus ir Centrinę sporto tarybą (Central Council of Physical Recreation).


16. Edinburgo hercogo gimtadienio proga iššaunami karališkieji saliutai, o Didžiosios Britanijos vėliava plevėsuoja ant valdžios institucijų pastatų nuo 8 val. ryto iki saulėlydžio.


17. Hercogas yra ne tik įsteigęs dizaino prizus, bet ir pats šiek tiek kūręs. Princo Filipo kurto antkaklis - kurtų lenktynių prizas - buvo pagamintas iš sidabro pagal hercogo sukurtą dizainą.


18. Edinburgo hercogo herbe įrašytas moto „Dievas man padeda“ ir Keliaraiščio ordino moto „Honi soit qui mal y pense“ (senąja prancūzų kalba – „Gėda tam, kas blogai apie jį galvoja“).


19. Hercogas aktyviai dalyvauja projektuojant ir atnaujinant tiek oficialios, tiek privačios karališkosios rezidencijos sodus. Jis pasodino medžių alėjas ir gyvatvorę prie Vindzorų pilies ir Sandringeme, o Balmorale suplanavo sodus ir lysves.


20. Hercogas padėjo sukurti Jos Didenybės jachtos BRITANNIA interjerą. Anksčiau ši jachta buvo karališkoji rezidencija ant vandens daugelio kelionių po Jungtinę Karalystę, Sandraugos ir užsienio šalis metu.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją