aA
Princesė Diana žuvo per siaubingą automobilio avariją Paryžiuje 1997 m. rugpjūčio 31 d. 36 metų princesė buvo vežama dideliu greičiu važiavusiu „Mercedes S-280“ automobiliu nuo „Ritz“ viešbučio, kai automobilis atsitrenkė į atramą tunelyje po „Alma“ tiltu. Tada buvo maždaug pusvalandis po vidurnakčio. Tačiau ši tragedija ramybės neduoda iki šiol. Kas iš tiesų susijęs su tragiška princesės žūtimi ir kokios buvo kitos su tuo susijusios aplinkybės?
Princesė Diana
Princesė Diana
© Vida Press

Diana ir jos tuometinis draugas egiptiečio milijardieriaus Mohamedo Al-Fayedo 41 metų sūnus Dodi Fayedas, taip pat vairuotojas Henri Paulas žuvo. Išgyveno tik Dianos apsaugininkas Trevoras Reesas-Jonesas. H. Paulas ir D. Fayedas žuvo iš karto, o princesė po poros valandų nuo patirtų sužalojimų mirė netoliese esančioje ligonėje, rašoma telegraph.co.uk.

Tiek Prancūzijos, tiek ir Britanijos tarnybų atliktų tyrimų išvadose konstatuojama, kad dėl avarijos kaltas H. Paulas. Jis buvo išgėręs ir vartojęs antidepresantų. Vairuotojas nesuvaldė dideliu greičiu važiavusio automobilio neva mėgindamas pabėgti nuo persekiojusių paparacų.

Princesė Diana
Princesė Diana
© Vida Press

Kas nutiko tragedijos aplinkybių svarstymo teisme metu?

Po šešių mėnesių, per kuriuos buvo apklausta daugiau nei 250 liudininkų, 2008 metų balandį Londone esančiame Karališkajame teisingumo teisme įvyko tragedijos aplinkybių svarstymas ir teisėjų kolegija paskelbė netyčinio nužudymo verdiktus princesės ir jos draugo Dodi bylose.

Teismas taip pat konstatavo, kad atsakomybė už avariją tenka princesės automobilį persekiojusiems paparacams bei automobilio vairuotojui H. Paului.

Dar teismas pabrėžė, kad žuvusieji galėjo išgyventi, jeigu būtų buvę prisisegę saugos diržais.

Sąmokslo teorijos

Princesės Dianos mirtį metai iš metų apipina vis naujos sąmokslo teorijos. Štai kelios iš populiariausių.

Užsakyta žmogžudystė?

Vienos iš populiariausių sąmokslo teorijų skleidėjai teigia, kad princesė Diana laukėsi Dodi vaiko ir pora netrukus ketino paskelbti apie savo sužadėtuves. Teigiama, kad neva karališkoji šeima negalėjo susitaikyti su gręsiančiu skandalu, jau nekalbant apie tai, kad Diana ištekėtų už ne krikščionio. Todėl, esą, jos pačios šeima užsakė jos nužudymą. Tačiau šiai teorijai prieštarauja daugybė faktų ir ji netrukus buvo atmesta, nors princesės gerbėjai vis dar yra priešiškai nusiteikę karališkosios šeimos narių, kurie rodė priešiškumą princesei, atžvilgiu.

Su jos mirtimi yra susijusi MI6 tarnyba

Richardas Tomlinsonas buvo MI6 agentas, atleistas iš žvalgybos tarnybos ir vėliau sėdėjęs kalėjime dėl 1989 metų Valstybės paslapčių akto pažeidimo. Buvęs agentas teigė, kad agentai ilgai stebėjo princesę Dianą ir kad jos mirtis buvo labai panaši į planus, susijusius su pasikėsinimu į Serbijos prezidentą, kuriuos jis, esą, matė 1992 metais. Tačiau vėliau atliktas tyrimas parodė, kad šie buvusio agento teiginiai – išgalvoti.

M. Al-Fayedas, savo ruožtu, viso tyrimo metu teigė, kad Diana ir Dodi buvo MI6 tarnybos „nužudyti“, o tai padaryti, esą, nurodė Edinburgo kunigaikštis.

Princesė Diana
Princesė Diana
© Vida Press

Paslaptingas baltas „Fiat Uno“

Princesės Dianos „Mercedes“ automobilio nuolaužų analizė parodė, kad jis kontaktavo su baltu „Fiat Uno“, nes ant „Mercedes“ kėbulo liko baltų dažų žymių. M. Al-Fayedas teigė, kad šį automobilį panaudojo „slaptosios tarnybos“, siekdamos užblokuoti kelią mersedesui ir priversti jį nusukti, o vėliau atsitrenkti į tunelio sieną. Baltasis automobilis taip niekada ir nebuvo rastas.

Vaizdo stebėjimo kamerų įrašų trūkumas

M. Al-Fayedas 2003 metais duotame interviu teigė, kad maršrute, kuriuo važiavo „Mercedes“, buvo apie dešimt vaizdo stebėjimo kamerų, įskaitant ir kamerą prie įvažiavimo į tunelį. Tačiau nėra avarijos nakties įrašų. Britų dienraštis „The Independent“ 2006 metais taip pat skelbė, kad pačiame tunelyje buvo per 14 vaizdo stebėjimo kamerų, tačiau nė viena iš jų neužfiksavo mirtinos avarijos.

Saugos diržų sabotažas

Tiek Diana, tiek ir Dodi avarijos metu nebuvo prisisegę saugos diržais ir tai paskatino kalbas, kad diržų mechanizmai buvo sugadinti. Visgi prancūzų tyrėjai 1998 metais konstatavo, kad visi saugos diržai funkcionavo tinkamai. 2005 metais, kai automobilio liekanos buvo atgabentos į Angliją, atlikta analizė taip pat parodė, kad visi automobilyje buvę saugos diržai veikė normaliai, išskyrus princesės Dianos. Tačiau manoma, kad jis buvo sugadintas jau po avarijos.

H. Paulo vaidmuo

Tai, kad vairuotojas H. Paulas per avariją žuvo, turėtų būti logiškas paaiškinimas, kad jis tikrai nebuvo susijęs su avarija. Tačiau kai kurie sąmokslo teorijų kūrėjai teigia, kad H. Paulas dirbo nacionalinei saugumo tarnybai, o to įrodymas, esą, tas, jog avarijos metu jis turėjo daug grynųjų pinigų.

Kaip į princesės Dianos žūtį reagavo Britanijos karališkoji šeima?

Kai kas Britanijos karalienę po buvusios marčios mirties apkaltino nesugebėjimu atsižvelgti į tautos nuotaikas. Visuomenės pasipiktinimą sukėlė jos sprendimas pasiųsti aiškią žinią „gyvenimas eina toliau“ ir vestis princus Williamą ir Harry į pamaldas Balmorale praėjus vos kelioms valandoms po to, kai princas Charlesas jiems pranešė apie jų motinos mirtį.

Karalienė taip pat buvo kaltinama dėl to, kad per ilgai užsibuvo Škotijoje ir nepakankamai greitai grįžo į Londoną.

Kaip reagavo tauta?

Po princesės Dianos žūties per šalį nuvilnijo precedento neturinti sielvarto banga. Diana buvo laikoma pirmąja tikra garsenybe iš karališkosios šeimos ir jos mirtis sukrėtė Britaniją taip, kaip lig tol nebuvo sukrėtęs joks kitas su karališkąja šeima susijęs įvykis.

„Ji buvo žmonių princesė ir tokia išliks. Tokia ji amžinai išliks mūsų širdyse ir atsiminimuose“, – sakė tuometinis Britanijos ministras pirmininkas Tony Blairas.

Praėjus kelioms dienoms, savaitėms ir net mėnesiams po princesės Dianos mirties, šimtai tūkstančių žmonių plūdo į Londoną, kad pasirašytų užuojautos knygoje ir padėtų gėlių prie Kensingtono rūmų.

Kur vyko princesės Dianos laidotuvės?

Princesės Dianos laidotuvės įvyko 1997 m. rugsėjo 6 d. Vestminsterio abatijoje. Jose dalyvavo 2 tūkst. piliečių, o per televiziją ceremoniją stebėjo 32,10 mln. žmonių Jungtinėse Karalystėje ir, kaip manoma, 2,5 mlrd. žmonių visame pasaulyje.

Princai Williamas ir Harry, taip pat Velso princas, Edinburgo kunigaikštis bei princesės Dianos brolis lordas Spenceris lydėjo velionės karstą per visą laidotuvių ceremoniją.

Vėliau, duodamas vieną interviu ir kalbėdamas apie mamos laidotuves, princas Harry sakė: „Mama buvo ką tik mirusi, o aš turėjau eiti paskui karstą, apsuptas tūkstančių žmonių, milijonams stebint per televiziją. Nemanau, kad iš vaiko turėtų būti reikalaujama taip elgtis, nesvarbu, kokios būtų aplinkybės. Nemanau, kad dabar tai būtų įmanoma.“

Princesė Diana
Princesė Diana
© Vida Press

Per sesers laidotuves lordas Spenceris pavadino princesę Dianą „mergina, kuri buvo tikra britė, tačiau peržengė tautiškumo ribas. Ji buvo iš prigimties kilmingas žmogus, kuriam nebuvo būtina priklausyti kokia nors klasei. Per paskutinius metus ji įrodė, kad norint skleisi magiją, visiškai nebūtinas karališkasis titulas.“

Princesė Diana
Princesė Diana
© Vida Press

Visai neseniai princas Harry taip pat atskleidė, kad jam prireikė dvejų metų psichologinės pagalbos, kol pavyko susidoroti su visišku chaosu, apėmusiu gedint dėl mamos mirties. Jis teigė užslopinęs emocijas beveik dviem dešimtmečiams.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(32 žmonės įvertino)
3.7812

43-ejų telenovelės „Laukinis angelas“ žvaigždė Natalia Oreiro lepina seksualiais kadrais, gerbėjai negaili išradingų komplimentų (9)

XXI a. pradžioje aktorė Natalia Oreiro buvo tūkstančių merginų, svajojusių būti panašiomis...

5-eri metai be Severo Sneipo: nutylėtos „Hario Poterio“ žvaigždės Alano Rickmano paslaptys (7)

Aktoriaus gerbėjai neatsikvėpdami cituodavo jo ekrane sukurtų personažų pasisakymus, tačiau apie...

Buvęs Pugačiovos vyras Kirkorovas sulaukė netikėto jos gesto: primadona ėmė sekti opozicijos lyderį Navalną, o jo – nebe (115)

Popmuzikos primadona Ala Pugačiova šį savaitgalį sulaukė dėmesio dėl savo veiklos...

Mirė legendinis JAV pokalbių laidų vedėjas Larry Kingas (60)

Mirė legendinis JAV pokalbių laidų vedėjas Larry Kingas . Apie netektį patvirtino velionio...

Arnoldas Schwarzeneggeris pasiskiepijo nuo COVID-19 (1)

Arnoldas Schwarzeneggeris pasiskiepijo nuo COVID-19 Praėjusį trečiadienį aktorius, buvęs...

Top naujienos

Viktorija Rimaitė | D+

Ankstyva ir keista mirtis: ar garsų bolševiką ir teroristą pražudė gėdinga liga (1)

1924 m. sausio 21 d., būdamas 53 metų amžiaus, likus vos keliems mėnesiams iki 54 gimtadienio,...

Lietuvą šiurpinusios gaujos narys – vėl teisėsaugos akiratyje: klampina pareigūnų agentų liudijimai (41)

Prieš daugiau kaip du dešimtmečius Lietuvoje plačiai išgarsėjusios vadinamosios...

Siekia pažaboti bankų koncentraciją Lietuvoje: negali būti „per didelių, kad žlugtų“ (67)

Lietuvos bankas galėtų įgyti naują įrankį, kuris ateityje leistų užkardyti perteklinį...

Sabonis nusimušusį taikiklį kompensavo atkovotų kamuolių gausa (21)

Domantas Sabonis sužaidė nerezultatyviausias sezono rungtynes, o jo atstovaujama Indianos...

Ekspertai apie pavojingus ženklus dėl vakcinų: kai kurios šalys praranda kantrybę (239)

Skirtinga COVID-19 vakcinų prieiga pasaulio mastu kelia susirūpinimą, kad užsitęsęs...

Kodėl kelius barstyti būtina dar prieš iškrentant sniegui (9)

Intensyvus pastarųjų savaičių snygis ir situacija keliuose priminė – kelių priežiūra taip...

Iš psichiatrinės ligoninės pabėgęs pavojingas ligonis sulaikytas Naujojoje Vilnioje esančioje parduotuvėje „Maxima“   (182)

Sekmadienio vakarą, apie 19.50 val., iš psichiatrinės ligoninės Vilniuje, Parko g. 21, pabėgo...

Sulaukusi pasiūlymo tekėti moteris priėmė griežtą sprendimą: prieš akis vis iškildavo jaunystės orgija (35)

Pirmąją pasakojimo dalį galite perskaityti čia – „Bulviakasis moteriai įstrigo visam...

Žinutė „Žalgiriui“: lietuvius neutralizavęs Valensijos klubas sutalžė „Baskonia“ (17)

Valensijos „Basket“ (14-6) ekipa prieš Eurolygos rungtynes su Kauno „Žalgiriu“ sužaidė...

Išaugus alkoholio vartojimui, psichologas pataria: yra būdas atsikratyti žalingų įpročių (231)

Pandemijos metu pablogėjusi gyventojų emocinė sveikata atsispindi ir įpročių statistikoje –...