aA
Princesė Diana žuvo per siaubingą automobilio avariją Paryžiuje 1997 m. rugpjūčio 31 d. 36 metų princesė buvo vežama dideliu greičiu važiavusiu „Mercedes S-280“ automobiliu nuo „Ritz“ viešbučio, kai automobilis atsitrenkė į atramą tunelyje po „Alma“ tiltu. Tada buvo maždaug pusvalandis po vidurnakčio. Tačiau ši tragedija ramybės neduoda iki šiol. Kas iš tiesų susijęs su tragiška princesės žūtimi ir kokios buvo kitos su tuo susijusios aplinkybės?
Princesė Diana
Princesė Diana
© Vida Press

Diana ir jos tuometinis draugas egiptiečio milijardieriaus Mohamedo Al-Fayedo 41 metų sūnus Dodi Fayedas, taip pat vairuotojas Henri Paulas žuvo. Išgyveno tik Dianos apsaugininkas Trevoras Reesas-Jonesas. H. Paulas ir D. Fayedas žuvo iš karto, o princesė po poros valandų nuo patirtų sužalojimų mirė netoliese esančioje ligonėje, rašoma telegraph.co.uk.

Tiek Prancūzijos, tiek ir Britanijos tarnybų atliktų tyrimų išvadose konstatuojama, kad dėl avarijos kaltas H. Paulas. Jis buvo išgėręs ir vartojęs antidepresantų. Vairuotojas nesuvaldė dideliu greičiu važiavusio automobilio neva mėgindamas pabėgti nuo persekiojusių paparacų.

Princesė Diana
Princesė Diana
© Vida Press

Kas nutiko tragedijos aplinkybių svarstymo teisme metu?

Po šešių mėnesių, per kuriuos buvo apklausta daugiau nei 250 liudininkų, 2008 metų balandį Londone esančiame Karališkajame teisingumo teisme įvyko tragedijos aplinkybių svarstymas ir teisėjų kolegija paskelbė netyčinio nužudymo verdiktus princesės ir jos draugo Dodi bylose.

Teismas taip pat konstatavo, kad atsakomybė už avariją tenka princesės automobilį persekiojusiems paparacams bei automobilio vairuotojui H. Paului.

Dar teismas pabrėžė, kad žuvusieji galėjo išgyventi, jeigu būtų buvę prisisegę saugos diržais.

Sąmokslo teorijos

Princesės Dianos mirtį metai iš metų apipina vis naujos sąmokslo teorijos. Štai kelios iš populiariausių.

Užsakyta žmogžudystė?

Vienos iš populiariausių sąmokslo teorijų skleidėjai teigia, kad princesė Diana laukėsi Dodi vaiko ir pora netrukus ketino paskelbti apie savo sužadėtuves. Teigiama, kad neva karališkoji šeima negalėjo susitaikyti su gręsiančiu skandalu, jau nekalbant apie tai, kad Diana ištekėtų už ne krikščionio. Todėl, esą, jos pačios šeima užsakė jos nužudymą. Tačiau šiai teorijai prieštarauja daugybė faktų ir ji netrukus buvo atmesta, nors princesės gerbėjai vis dar yra priešiškai nusiteikę karališkosios šeimos narių, kurie rodė priešiškumą princesei, atžvilgiu.

Su jos mirtimi yra susijusi MI6 tarnyba

Richardas Tomlinsonas buvo MI6 agentas, atleistas iš žvalgybos tarnybos ir vėliau sėdėjęs kalėjime dėl 1989 metų Valstybės paslapčių akto pažeidimo. Buvęs agentas teigė, kad agentai ilgai stebėjo princesę Dianą ir kad jos mirtis buvo labai panaši į planus, susijusius su pasikėsinimu į Serbijos prezidentą, kuriuos jis, esą, matė 1992 metais. Tačiau vėliau atliktas tyrimas parodė, kad šie buvusio agento teiginiai – išgalvoti.

M. Al-Fayedas, savo ruožtu, viso tyrimo metu teigė, kad Diana ir Dodi buvo MI6 tarnybos „nužudyti“, o tai padaryti, esą, nurodė Edinburgo kunigaikštis.

Princesė Diana
Princesė Diana
© Vida Press

Paslaptingas baltas „Fiat Uno“

Princesės Dianos „Mercedes“ automobilio nuolaužų analizė parodė, kad jis kontaktavo su baltu „Fiat Uno“, nes ant „Mercedes“ kėbulo liko baltų dažų žymių. M. Al-Fayedas teigė, kad šį automobilį panaudojo „slaptosios tarnybos“, siekdamos užblokuoti kelią mersedesui ir priversti jį nusukti, o vėliau atsitrenkti į tunelio sieną. Baltasis automobilis taip niekada ir nebuvo rastas.

Vaizdo stebėjimo kamerų įrašų trūkumas

M. Al-Fayedas 2003 metais duotame interviu teigė, kad maršrute, kuriuo važiavo „Mercedes“, buvo apie dešimt vaizdo stebėjimo kamerų, įskaitant ir kamerą prie įvažiavimo į tunelį. Tačiau nėra avarijos nakties įrašų. Britų dienraštis „The Independent“ 2006 metais taip pat skelbė, kad pačiame tunelyje buvo per 14 vaizdo stebėjimo kamerų, tačiau nė viena iš jų neužfiksavo mirtinos avarijos.

Saugos diržų sabotažas

Tiek Diana, tiek ir Dodi avarijos metu nebuvo prisisegę saugos diržais ir tai paskatino kalbas, kad diržų mechanizmai buvo sugadinti. Visgi prancūzų tyrėjai 1998 metais konstatavo, kad visi saugos diržai funkcionavo tinkamai. 2005 metais, kai automobilio liekanos buvo atgabentos į Angliją, atlikta analizė taip pat parodė, kad visi automobilyje buvę saugos diržai veikė normaliai, išskyrus princesės Dianos. Tačiau manoma, kad jis buvo sugadintas jau po avarijos.

H. Paulo vaidmuo

Tai, kad vairuotojas H. Paulas per avariją žuvo, turėtų būti logiškas paaiškinimas, kad jis tikrai nebuvo susijęs su avarija. Tačiau kai kurie sąmokslo teorijų kūrėjai teigia, kad H. Paulas dirbo nacionalinei saugumo tarnybai, o to įrodymas, esą, tas, jog avarijos metu jis turėjo daug grynųjų pinigų.

Kaip į princesės Dianos žūtį reagavo Britanijos karališkoji šeima?

Kai kas Britanijos karalienę po buvusios marčios mirties apkaltino nesugebėjimu atsižvelgti į tautos nuotaikas. Visuomenės pasipiktinimą sukėlė jos sprendimas pasiųsti aiškią žinią „gyvenimas eina toliau“ ir vestis princus Williamą ir Harry į pamaldas Balmorale praėjus vos kelioms valandoms po to, kai princas Charlesas jiems pranešė apie jų motinos mirtį.

Karalienė taip pat buvo kaltinama dėl to, kad per ilgai užsibuvo Škotijoje ir nepakankamai greitai grįžo į Londoną.

Kaip reagavo tauta?

Po princesės Dianos žūties per šalį nuvilnijo precedento neturinti sielvarto banga. Diana buvo laikoma pirmąja tikra garsenybe iš karališkosios šeimos ir jos mirtis sukrėtė Britaniją taip, kaip lig tol nebuvo sukrėtęs joks kitas su karališkąja šeima susijęs įvykis.

„Ji buvo žmonių princesė ir tokia išliks. Tokia ji amžinai išliks mūsų širdyse ir atsiminimuose“, – sakė tuometinis Britanijos ministras pirmininkas Tony Blairas.

Praėjus kelioms dienoms, savaitėms ir net mėnesiams po princesės Dianos mirties, šimtai tūkstančių žmonių plūdo į Londoną, kad pasirašytų užuojautos knygoje ir padėtų gėlių prie Kensingtono rūmų.

Kur vyko princesės Dianos laidotuvės?

Princesės Dianos laidotuvės įvyko 1997 m. rugsėjo 6 d. Vestminsterio abatijoje. Jose dalyvavo 2 tūkst. piliečių, o per televiziją ceremoniją stebėjo 32,10 mln. žmonių Jungtinėse Karalystėje ir, kaip manoma, 2,5 mlrd. žmonių visame pasaulyje.

Princai Williamas ir Harry, taip pat Velso princas, Edinburgo kunigaikštis bei princesės Dianos brolis lordas Spenceris lydėjo velionės karstą per visą laidotuvių ceremoniją.

Vėliau, duodamas vieną interviu ir kalbėdamas apie mamos laidotuves, princas Harry sakė: „Mama buvo ką tik mirusi, o aš turėjau eiti paskui karstą, apsuptas tūkstančių žmonių, milijonams stebint per televiziją. Nemanau, kad iš vaiko turėtų būti reikalaujama taip elgtis, nesvarbu, kokios būtų aplinkybės. Nemanau, kad dabar tai būtų įmanoma.“

Princesė Diana
Princesė Diana
© Vida Press

Per sesers laidotuves lordas Spenceris pavadino princesę Dianą „mergina, kuri buvo tikra britė, tačiau peržengė tautiškumo ribas. Ji buvo iš prigimties kilmingas žmogus, kuriam nebuvo būtina priklausyti kokia nors klasei. Per paskutinius metus ji įrodė, kad norint skleisi magiją, visiškai nebūtinas karališkasis titulas.“

Princesė Diana
Princesė Diana
© Vida Press

Visai neseniai princas Harry taip pat atskleidė, kad jam prireikė dvejų metų psichologinės pagalbos, kol pavyko susidoroti su visišku chaosu, apėmusiu gedint dėl mamos mirties. Jis teigė užslopinęs emocijas beveik dviem dešimtmečiams.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(31 žmogus įvertino)
3.7419

Aktorei Jennifer Aniston į iškilmingus apdovanojimus teko vykti pusiau gulint, tai – gerai apgalvota moteriška gudrybė (26)

Sekmadienį įvykusiuose Kino aktorių gildijos apdovanojimuose Jennifer Aniston vilkėjo nuostabią...

Pakeista Meghan Markle titulo formuluotė kelia galvos skausmą karališkajai šeimai: problemos – dėl vieno kablelio (45)

Kazusas kilo dėl kablelio: vardas ir po kablelio įrašytas titulas sufleruoja, kad konkreti dama...

Princas Harry paliko D. Britaniją ir išvyko pas savo žmoną bei sūnų į Kanadą (66)

Didžiosios Britanijos princas Harry išvyko iš Britanijos į Kanadą pas savo žmoną Meghan...

„Plius“ dydžio modelis Ashley Graham tapo mama, gimdyme dalyvavo dula ir garsus jogas (4)

Garsiausias pasaulio „Plius“ dydžio modelis Ashley Graham kuriam laikui pamirš visus darbus, nes...

Ne tokia blizgi „Gangnam Style“ atlikėjo PSY gyvenimo pusė: dingti iš vakarietiško pramogų pasaulio privertė ne kova su vidiniais demonais (10)

2012 m. PSY sulaukė pasaulinio populiarumo, išleidęs dainą „ Gangnam Style “. Šis singlas iš...

Top naujienos

Tyrimų komisija imsis Pranckiečio: nuo dabar viskas bus dar įdomiau Graužinienė liudyti nesutiko  (83)

Trečiadienį parlamentinį tyrimą dėl Seimo narės Irinos Rozovos atliekantis Seimo Nacionalinio...

Pasipiktino aikštelių apmokestinimu šalia prekybos centrų: gerai neapsižiūrėjus galima gauti baudą (46)

Į DELFI redakciją kreipęsis vilnietis Eugenijus pasakojo pastaruoju metu susidūręs su nauja,...

Galutinai naikinamos atliekų šachtos: pasipiktinę žmonės grasina šiukšles krauti laiptinėje ir išlaužti spynas (310)

Smarvė , musės, žiurkės ir šiukšlių krūvos – tokia dažno vilniečio, kurio daugiabutyje...

Fausta Marija Leščiauskaitė. Storos ir laimingos – o gal plius dydžio modeliai skatina nutukimą? (65)

Modeliai, neatitinkantys stereotipinio įsivaizdavimo apie tai, kaip turi atrodyti modelis, ir kaip...

Lietuvis papasakojo, kaip statomi tiltai: svarbu ne tik praktiškumas (1)

Šiuo metu projektuojami ir statomi tiltai Lietuvoje – pavyzdys to, kaip dera modernios...

Pavojingi Putino žingsniai: naujos Rusijos ambicijos – didelio konflikto pradžia (151)

Gynybos ekspertas Ianas Brzezinskis teigia skeptiškai vertinantis Rusijos galimybes prisijungti...

Žala ir Jurgelėnas apie Dakarą: skaičiavome kilometrus, kol galėsime važiuoti į namus (1)

Pirmąją Dakaro dieną visus nustebinęs Vaidoto Žalos ir Sauliaus Jurgelėno ekipažas džiaugėsi,...

Baisi nelaimė Rokiškyje: automobilis partrenkė dvi moteris, viena jų mirė ligoninėje (7)

Policijos departamentas informavo, kad Rokiškyje buvo partrenktos dvi moterys, viena jų mirė...

Pernai Davose susekti santechnikais apsimetę įtariami rusų šnipai turėjo diplomatų pasus

Šveicarų policija pernai prabangiame Davoso kurorte susekė du įtariamus rusų agentus , kurių...

Vaikų maudynės vonioje: kiek ilgai, kas kiek laiko ir į ką būtina atkreipti dėmesį

Maudynės yra puiki proga kurti ryšį su ką tik gimusiu kūdikiu. Bet ir čia slypi pavojai. Tiesa,...