Eidama 97-uosius ketvirtadienį mirė Jungtinės Karalystės karalienė Elžbieta II, pranešė Bakingamo rūmai.

„Šią popietę Balmorale ramiai mirė karalienė“, – rašoma pranešime.

Bakingamo rūmai apie jos mirtį pranešė trumpa žinute. Paskelbtas 10 dienų nacionalinis gedulas.

Skelbiama, kad karalienė mirė ramiai ketvirtadienio popietę.

Karaliumi tapsiantis jos sūnus Charlesas su žmona Camilla ketvirtadienį dar liks Balmorale, o į Londoną jiedu turėtų grįžti penktadienį.

Skubiai atvyko artimieji

Karalienės gydytojai nerimavo dėl jos sveikatos ir rekomendavo, kad karalienė „toliau būtų prižiūrima medikų“, ketvirtadienį pranešė Bakingamo rūmai.

96 metų monarchę nuo praėjusių metų spalio kamavo sveikatos problemos, dėl kurių jai sunku vaikščioti ir stovėti.

„Šį rytą dar kartą įvertinę karalienės sveikatos būklę jos gydytojai sunerimę dėl Jos Didenybės sveikatos ir rekomenduoja, kad ji būtų toliau prižiūrima medikų“, – buvo sakoma Bakingamo rūmų pareiškime.

Rūmų pareiškimas apie karalienės sveikatą buvo labai neįprastas, iškart pradėta bijoti blogiausio.

„Rūmai neskelbia pranešimų apie karalienės sveikatą, nebent tai būtų labai svarbu“, – britų transliuotojui BBC sakė karališkosios šeimos reikalų komentatorius ir rašytojas Robertas Hardmanas, nujausdamas blogą žinią.

Pablogėjus karalienės sveikatos būklei, britų karališkosios šeimos nariai, įskaitant princą Williamą, ketvirtadienio popietę atvyko į Balmoralo rūmus – 96 metų monarchės rezidenciją Škotijoje, pranešė naujienų agentūros AFP žurnalistai.

Anot jų, į rūmų teritoriją įvažiavo automobilis, kuriame buvo pastebėtas princas Williamas, karalienės anūkas, kuris yra antras eilėje į sostą, taip pat karalienės sūnūs princas Andrew ir princas Edwardas.

Karalienės įpėdinis princas Charlesas ir jo sesuo princesė Anne jau buvo rezidencijoje.

Princas Harry taip pat vyksta į Škotiją pas karalienę, tačiau žmona Meghan jo nelydi, ketvirtadienį pranešė princo atstovas spaudai. Tikėtina, kad jo žmona prisijungs kiek vėliau.

G. Nausėda: kartu su JK gedi visas pasaulis

Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį pareiškė užuojautą dėl karalienės Elžbietos II mirties.

Šalies vadovo teigimu, kartu su Jungtine Karalyste gedi visas pasaulis.

„Esu labai sukrėstas žinios apie Jos Didenybės Karalienės Elžbietos II mirtį. Reiškiu nuoširdžią savo ir visų Lietuvos žmonių užuojautą Jums ir visiems JK žmonėms dėl šios didelės netekties“, – rašoma prezidento užuojautoje.

Šalies vadovas pažymėjo, kad Elžbieta II buvo puiki savo šaliai atsidavusi lyderė, palikusi žymų pėdsaką pasaulio istorijoje.

„Jos Didenybės Karalienės Elžbietos II įspūdingi 70 vadovavimo metų bei didžiulis atsidavimas ir meilė savo tautai niekada nebus pamiršti“, – sako G. Nausėda.

Prezidento teigimu, karalienė Elžbieta II bus prisimenama tokia, kokią Lietuvos žmonės ją matė 2006 metais vizito Lietuvoje metu, – švytinti, mylinti žmones ir bendraujanti su jais.

Prie Bakingamo rūmų renkasi minios

Ketvirtadienį prie Bakingamo rūmų – karalienės Elžbietos II rezidencijos Londone – susirinko minios, didėjant susirūpinimui dėl 96 metų monarchės sveikatos. Paaiškėjus, kad monarchė mirė, žmonių kiekis ėmė sparčiai didėti.

Nepabūgę smarkaus lietaus, žmonės būriavosi prie rūmų vartų, karališkosios šeimos nariams išskubėjus į Balmoralą Škotijoje, kur karalienę iki jos paskutinio atodūsio gydė gydytojai.

Ilgiausiai valdžiusi monarchė

Iki šiol tai buvo monarchė, ilgiausiai ėjusi savo pareigas Didžiojoje Britanijoje.

Didžiosios Britanijos monarchės, kaip šalies vadovės, vaidmuo buvo iš esmės simbolinis: jokių svarbių kasdienių klausimų karalienė jau seniai nebesprendė.

Beveik visos kitados valdovų turėtos prerogatyvos atiteko Vyriausybės ministrams.

Elžbietos II mama taip pat buvo ilgaamžė. Ji anapilin iškeliavo sulaukusi 101 metų.

Karalienė Elizabeth II

2012 metais skandalinga rašytoja ledi Colin Campbell tvirtino, jog Elžbietą jos mamai karalienei Viktorijai pagimdė virėja Marguerite Rodiere pagal išankstinį susitarimą. Tiesa, pasklidus žiniai apie tokią versiją, karališkoji šeima bandė priešintis C. Campbell ir bandė sustabdyti jos knygos leidimą.

2006 metais lankėsi Lietuvoje

„Ir šviesa, ir tiesa mūs žingsnius telydi“, – žodžiais iš Lietuvos himno savo kalbą 2006 metų spalio viduryje LR Seime baigė Didžiosios Britanijos karalienė Elžbieta II.

„Tikiuosi, kad mano vizitas parodys, kokią svarbą teikiame Didžiosios Britanijos ir Lietuvos santykiams. Sveikiname Lietuvą tapus nauja partnere bei sąjungininke ir norime, kad mūsų santykiai klestėtų visose srityse“, – sakė Lietuvoje pirmą ir vienintelį kartą viešėjusi karalienė.

Sakydama vienintelę oficialią kalbą vizito į Baltijos šalis metu ji džiaugėsi greitai besiplėtojančiais Lietuvos ir Jungtinės Karalystės santykiais, gyrė Lietuvos politinę, ekonominę ir socialinę transformaciją.

„Labiau nei bet kas kitas mane džiugina tai, kad ryšiai tarp žmonių, o ypač jaunų, pastaraisiais metais nepaprastai suaktyvėjo. Daugelis lietuvių į Didžiąją Britaniją vyksta dirbti ir mokytis, atvykstančių į Lietuvą Didžiosios Britanijos piliečių skaičius taip pat auga <...>.Tikiu, kad Didžioji Britanija turi daug ką pasiūlyti lietuviams“, – sakė monarchė.

Ilgiausiai Europoje valdanti karalienė akcentavo Lietuvos istorinę praeitį – priklausymą Sovietų sąjungai, Antrojo pasaulinio karo metais vykusį holokaustą.

Kokia buvo karalienė Elžbieta II?

Karalienė mėgo fotografuoti savo šeimą. Rankinėje ji visada turėdavo mažytį fotoaparatą, nes fotografuodavo ji impulsyviai, – niekada nežinia, kada pasitaikys puikus kadras.

Karalienė ir Edinburgo hercogas 1956 m. gegužės 11 d. Bakingamo rūmuose pradėjo rengti nedidelius neformalius priešpiečių pobūvius, skirtus susitikti su nusipelniusiais įvairių profesijų, verslo ir kitais visuomenės atstovais.

Sakoma, kad karalienės sutuoktinis princas Philipas ją vadindavo dviem mažybiniais vardais – „dešrele“ (angl. sausage) ir „kopūstėliu“ (angl. cabbage).

Karalienė išmoko vairuoti 1945 m., įstojusi į kariuomenę. Ir vairavo ji iki pat paskutinių gyvenimo dienų. Nors vairuotojo pažymėjimo niekada taip ir neturėjo.

1960 m., gimus princui Andrew, karalienė tapo pirmąja vaikų susilaukusia valdančia monarche po karalienės Viktorijos, kuri 1857 m. susilaukė savo jaunėlės – princesės Beatričės.

Karalienė Elžbieta II

1997 m. karalienė atidarė pirmąjį oficialų Bakingamo rūmų tinklalapį.

Ji yra gavusi daugybę neįprastų dovanų, tarp kurių buvo ir įvairių gyvūnų. Retesnius gyvūnus, tokius kaip jaguarai ir tinginiai iš Brazilijos bei du juodieji bebrai iš Kanados, karalienė atidavė Londono zoologijos sodui. Karalienė taip pat yra gavusi dovanų ananasų, kiaušinių, dėžutę sraigių kriauklių, klevų giraitę ir 7 kg krevečių.

1969 m. buvo sukurtas pirmasis televizijos filmas apie karališkosios šeimos gyvenimą, jis buvo parodytas Velso princo titulo suteikimo princui Charlesui išvakarėse.

1986 m. karalienė buvo pirmoji britų monarchė, aplankiusi Kiniją.

Didžiosios Britanijos karalienė Elžbieta II

Karalienė labai domėjosi žirgais ir žirgų lenktynėmis. Pirmąjį ponį Jos Didenybei padovanojo senelis, karalius Jurgis V, kai jai buvo ketveri. Tai buvo Šetlando ponis, vardu Peggy.

Karalienė tęsė ilgametę karališkosios šeimos lenktyninių karvelių varžybų tradiciją, kuri kilo 1886 m., kai Belgijos karalius Leopoldas II padovanojo lenktyninių karvelių britų karališkajai šeimai. Domėdamasi šia sporto šaka karalienė tapo daugelio lenktynių organizacijų, tarp jų ir karališkosios karvelių lenktynių asociacijos (Royal Pigeon Racing Association), globėja.

Elžbietos vestuvių žiedas buvo pagamintas iš Velso aukso, atvežto iš Clogau St. David kasyklos, esančios prie Dolgellau.

Karalienė Elizabeth II vaikystėje

Jaunystėje, Antrojo pasaulinio karo metais, karalienė vaidino daugelyje pantomimos spektaklių. Tarp jos atliktų vaidmenų – Princas Florizelis „Pelenėje“ 1941 metais. Pantomimos spektakliai kasmet vykdavo Vindzorų pilies Vaterlo salėje.

Kas nutiks karalienei mirus, jau suplanuota gerokai anksčiau

Atėjus lemtingajai dienai, laidotuvių ceremonija bus tokia, kokios Jungtinė Karalystė seniai neregėjo.

Kaip anksčiau rašė „Insider“ korespondentas Robas Price’as, Britanijoje gyvenimas turėtų sustoti maždaug 12-ai dienų. Gali užsidaryti vertybinių popierių biržos ir bankai, todėl tikėtini milijardiniai nuostoliai. Kuriam laikui bus sustabdyti ir kiti dalykai. Pavyzdžiui, kai 1952-aisiais mirė karalius Jurgis VI, BBC laikinai nebetransliavo komedijinių laidų. „Daily Mail“ teigimu, BBC planuoja elgtis taip pat ir mirus karalienei Elžbietai II.

Šalies gyventojai iš karto ėmė gedėti

Ankstesnės karališkosios šeimos narių mirtys, pavyzdžiui, princesės Dianos, baigėsi dideliu gedulu. Kalbant apie visų mylimą karalienę, kai kurie ekspertai spėja, kad šalyje gali kilti masinė isterija. Bakingamo rūmai ir kitos karališkosios šeimos rezidencijos greičiausiai sulauks gerokai daugiau lankytojų ir milijonų (jei ne milijardų) gėlių puokščių.

Karališkoji šeima taip pat apimta gedulo

Kaip ir mirus princui Philipui, karališkoji šeima išplatins keletą pareiškimų ir pagerbs karalienės atminimą.

Pusiau nuleistos vėliavos

Pranešę apie princo Philipo mirtį, Bakingamo rūmai suskubo nuleisti JK vėliavą iki pusės stiebo. Taip pat turėtų būti pasielgta ir mirus Elžbietai II. Iki pusės stiebo nuleistos vėliavos plevėsuos iki kitos dienos po laidotuvių 8 val. ryto, nurodyta portale „Greater London Lieutenancy“.

Kitą dieną po karalienės mirties princas Charlesas paveldės sostą

Sosto įpėdinis bus nustatytas pagal gimimo datą, vadinasi, sostas atiteks princui Charlesui, nes jis yra vyriausias Elžbietos II sūnus. Nors jis automatiškai tampa karaliumi mirus karalienei, Šv. Jokūbo rūmuose susirinks Įžengimo į sostą taryba ir oficialiai paskelbs princą Charlesą naujuoju monarchu.

Remiantis „British Heritage“ pateikta informacija, tai nutiks kitą dieną po karalienės mirties.

Beje, princas Charlesas gali atsižadėti sosto ir jį perleisti vyriausiajam sūnui princui Williamui, bet, kaip anksčiau rašė „Insider“, toks scenarijus vargiai tikėtinas.

Karalienė bus laikoma pašarvota keturias paras

Karalienės kūnas bus laikomas pašarvotas keturias paras, kad gyventojai galėtų su ja atsisveikinti.

Karstas bus nugabentas į Vestminsterio menę, kur žmonės galės atiduoti paskutinę pagarbą 23 valandas per parą.

Mirus karalienės tėčiui, Vestminsterio menėje apsilankė 305 tūkst. žmonių, susidarė daugiau nei šešių kilometrų ilgio eilė. Valdininkų manymu, milijonas gyventojų lauks eilėje, kad galėtų išvysti karste gulinčią karalienę.

Trečią parą įvyks „Princų budėjimas“

Trečią karalienės pašarvojimo parą gedintys anūkai pakeis oficialius sargybinius ir kurį laiką patys budės prie karsto. Tai vadinama „Princų budėjimu“.

Maždaug 10 dieną po Elžbietos II mirties bus surengtos laidotuvės

Karalienės laidotuvių apeigos, planuojama, vyks Vestminsterio vienuolyne 10–12 dieną po jos mirties. Į Britaniją atvyks įvairių pasaulio valstybių lyderiai, o šalyje bus paskelbtas gedulas. Tą dieną, 9 val. ryte, Big Beno varpas nuskambės vieną kartą. Paskui varpo plaktukas bus apdengtas oda, kad likusią dienos dalį varpo dūžiai būtų duslesni.

Kai kurie žmonės spėja, kad laidotuvių ceremonijoje dalyvaus ir karalienės korgiai. Kai 1910 m. mirė Edvardas VII, laidotuvių dalyvių priešakyje bėgo jo foksterjeras Cezaris. Edvardo VII sūnaus laidotuvių ceremonijoje dalyvavo jo baltas ponis, vardu Jockas.

Laidotuvių transliaciją stebės milijonai žmonių.

Galiausiai, karalienė bus palaidota, bet neaišku kur

Kalbama, jog Elžbieta II dar prieš mirtį nusprendė, kur bus palaidota, tačiau ši informacija nebuvo atskleista visuomenei.

Visgi greičiausiai amžinojo poilsio ji atguls Sandringame arba netoli Balmoralo pilies Škotijoje, bet ši informacija oficialiai nebuvo patvirtinta. Taip pat ji gali būti palaidota Vindzoro rūmų Šv. Jurgio koplyčioje, kur ilsisi jos vyro ir jos tėvo palaikai.

Bus pakeistas nacionalinis himnas, valiuta ir kiti dalykai

Prireiks kelerių metų, bet galiausiai ant Britanijos valiutos puikuosis naujojo monarcho atvaizdas.

Dabartiniame himne yra eilutė „Dieve, išgelbėk karalienę“. Ji bus pakeista į „Dieve, išgelbėk karalių“.

Bus karūnuotas naujas valdovas

Pasibaigus deramam gedulo laikotarpiui (jis gali trukti iki metų), įvyks karūnavimo ceremonija, kurios metu princas Charlesas gaus karūną.

Karalienės laidotuvių diena taps valstybine švente

Elžbietos II laidotuvių diena bus paskelbta oficialia valstybine švente ir atmintina diena.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
DELFI
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (16)