Priežastis, kodėl neišduotas leidimas festivaliui, V. Benkunskas išdėstė feisbuke.

Mero vertinimu, organizatoriai šįmet nusprendė „pamanipuliuoti Ukrainos korta“, tai yra skirti dalį už bilietus surinktų lėšų Ukrainai, ir taip neva nutildyti festivaliu nepatenkintos visuomenės balsą.

Meras: manipuliacijoms netikime


„Šiandien žiniasklaidos priemonėse pasirodė „Vilniaus fejerijos“ organizatorių skundai dėl Vilniaus miesto savivaldybės sprendimo neišduoti leidimo renginiui, neva skirtam remti Ukrainą. Iš tikrųjų čia viskas apie tą patį „seną, gerą“ fejerverkų festivalį.

Pasižiūrėkim į faktus – 14 metų organizuojant komercinį festivalį, užnugaryje stovėjo renginį palaikantys politikai, advokataujantys, kad tai yra nepamainomas kultūros renginys. Visuomenė natūraliai pradėjo piktintis, kad 6 valandos fejerverkų pleškinimo kenkia aplinkai, gyvūnų gerovei, vaikų ir senjorų sveikatai. Be to, vyksta karas Ukrainoje, todėl tiek karo pabėgėlius, tiek jautresnius žmones trikdo triukšmas.

Koks veiksmų planas? Sugalvojama, kad galima pamanipuliuoti Ukrainos korta ir prisidengus paramos renginio statusu bandoma tą visuomenės balsą nutildyti.

Valdas Benkunskas

Manipuliacijoms netikime. Leidimo „Vilniaus fejerijai“ neišdavėme ir neplanuojame išduoti dėl kelių labai aiškių priežasčių:

1. Karo pabėgėlių emocinė sveikata – pernai renginio metu kilo didelis pasipiktinimas dėl sukelto bereikalingo streso žmonėms, ką tik išgyvenusiems karo baisumus. Karo Ukraina dar nelaimėjo, todėl nelabai kas pasikeitė.

2. Oro tarša – masiškai šaudant fejerverkus oro kokybės tyrimų stotys fiksuoja padidėjusias kietųjų dalelių, sieros dioksido, azoto oksidų, anglies monoksido koncentracijas. Padidėjusi kietųjų dalelių koncentracija ore ypač pavojinga vaikams ir senjorams, širdies ir kvėpavimo takų ligomis sergantiems žmonėms.

3. Praktiškai nepertraukimas, 6 val. trunkantis triukšmas, kuris daro neigiamą įtaką žmonių, kenčiančių nuo potrauminio streso sutrikimo, autizmo, psichologinei būsenai. Be to, nuo fejerverkų garso kenčia gyvūnai – patiria stresą, blaškosi, sutrinka orientacija erdvėje.

4. Vilniaus miestas jau N metų yra atsisakęs fejerverkų savo organizuojamose miesto šventėse, festivaliuose. Kitaip tariant, savo pavyzdžiu jau keli metai rodo požiūrio kryptį ir siunčia aiškų signalą, kad tokie festivaliai mieste nebus galimi.

5. Argumentas „o per koncertus tai juk pašaudo fejerverkų“ yra silpnas, nes yra esminis skirtumas tarp momentinio ir masiško fejerverkų šaudymo. Kelios sekundės vs. kelios valandos. Tikiu, kad kai pasikeis nacionaliniai teisės aktai, reglamentuojantys skirtingų kategorijų fejerverkų prekybą ir naudojimą, turėsime diskusiją ir apie minimalių pirotechnikos priemonių naudojimo perspektyvą.

Suprantu, kad pelno užsidirbti siekiantiems organizatoriams atrodo, kad tai yra nereikšmingi argumentai ar nepagrįstos prielaidos. Mums tai atrodo kaip teisingas žingsnis, atliepiantis šiuolaikinio modernaus miesto viziją, ir siekis atstovauti gyventojų interesus.

Ir pabaigai. Tam, kad Ukrainos klausimu nebūtų manipuliuojama, kviečiu visus šiandien paimti telefonus ir paskambinti numeriu 1482 arba paaukoti bet kuriai iš šių paramos organizacijų: „Blue/Yellow“, „1K fondas“, „Stiprūs kartu“. Tam nereikia jokių fejerverkų“, – feisbuke ketvirtadienį dėstė V. Benkunskas.

Barkauskas: renginys žlugdomas, esame stumiami į bankrotą


Kiek anksčiau ketvirtadienį apie neišduotą leidimą renginiui pranešė pačios „Vilniaus fejerijos“ organizatoriai.

„Nepaisant to, kad Vilniuje ir toliau vyksta įvairūs koncertai, kuriuose naudojami profesionalūs pirotechnikos gaminiai, Vilniaus miesto savivaldybės administracija nutarė neišduoti leidimo ilgametes tradicijas turinčio festivalio „Vilniaus fejerija 2023“ organizavimui. Festivalio rengėjų teigimu, tai prilygsta tradicinio festivalio sužlugdymui, nors šių metų renginys turėjo sugrįžti su visiškai nauja koncepcija – jo metu nutarta atsisakyti vien tik garso efektus turinčių pirotechnikos gaminių ir planuota surinkti reikšmingą paramą kariaujančiai Ukrainai palaikyti“, – dėstyta pranešime žiniasklaidai.

Jame teigta, kad penkioliktasis muzikinių fejerverkų festivalis „Vilniaus fejerija“, kurį per renginio istoriją jau aplankė maždaug ketvirtis milijono žiūrovų, turėjo įvykti rugsėjo 30 dieną Vingio parke.

„Nors per visą festivalio istoriją nebuvo nė vienų metų, kad Vilniaus miesto savivaldybės administracija neišduotų leidimo šio festivalio organizavimui, o per tą laiką nesikeitė nei įstatymai, nei profesionaliai pirotechnikai taikomi reikalavimai, nei paties renginio scenarijus, šiemet savivaldybės administracija priėmė sprendimą staiga nutraukti vieno didžiausių sostinės renginių tradiciją“, – pasakojo festivalio rengėjai.

Festivalį „Vilniaus fejerija“ organizuojančios bendrovės „Blikas“ vadovas Ovidijus Barkauskas apgailestavo dėl savivaldybės sprendimo. Pasak jo, sprendimas paremtas realybės neatitinkančia informacija ir nepagrįstomis prielaidomis.

„Labai gaila, tačiau neigiamas Vilniaus m. savivaldybės administracijos atsakymas paremtas ne teisiniais argumentais, faktais ir įstatymais, o realybės neatitinkančia informacija ir nepagrįstomis prielaidomis.

Vertiname tai kaip sprendimą, kuriuo iš esmės yra žlugdomas ne tik ilgametes tradicijas turintis renginys, bet ir 31 metus dirbanti įmonė, kuri paprasčiausiai stumiama į bankrotą“, – dėstė O. Barkauskas.

Pasak jo, ypač liūdina tai, kad dėl tokio sprendimo nepavyks įgyvendinti vieno pagrindinių šių metų festivalio tikslų – surinkti reikšmingą paramą kariaujančiai Ukrainai.

Planavo atsisakyti tam tikrų pirotechnikos gaminių


Pranešime nurodyta, jog šią šių metų festivalio idėją palaikė ir Ukrainos ambasada Lietuvoje.

„Šių metų festivalis „Vilniaus fejerija“ turėjo sugrįžti su visiškai nauja koncepcija – nutarta festivalį skirti Ukrainos palaikymo temai, naudoti renginyje daugiau tylesnės pirotechnikos ir visiškai atsisakyti vien tik garso efektus turinčių pirotechnikos gaminių. Toks sprendimas priimtas atsižvelgiant į besitęsiantį Rusijos karą prieš Ukrainą, Lietuvoje gyvenančius karo pabėgėlius ir gyventojų susirūpinimą dėl fejerverkų keliamo streso gyvūnams“, – teigta pranešime žiniasklaidai.

O. Barkauskas pasakojo, jog pokyčių festivalyje turėjo būti ir daugiau:

„Festivalis turėjo sugrįžti kaip šventė žmonėms, remiantiems Ukrainą, suburti, matėme jį kaip renginį, kuriuo galime aktyvuoti naują paramos Ukrainai bangą. Nuspręsta tarptautiniame festivalyje dalyvausiančių profesionalių pirotechnikų komandų iš užsienio pasirodymuose naudoti Ukrainos muziką, įtraukti į programą privalomą tylesnių pirotechnikos efektų naudojimą, o renginio kulminacijoje žiūrovai turėjo išvysti pirotechnikos efektų saulę, kuri nušvinta Ukrainos vėliavos spalvomis.

Be to, priėmėme sprendimą 5 EUR nuo kiekvieno parduoto festivalio bilieto skirti kariaujančios Ukrainos paramai. Už surinktą paramą planavome pirkti reikalingiausią įrangą bei priemones Nacionalinės Ukrainos gvardijos dalinio „Spartanas” antrojo bataliono universaliajai grupei – visi sprendimai jau buvo priimti, kontaktai užmegzti, paruošiamieji darbai pradėti – buvo derinamos detalės.“

Anot O. Barkausko, fejerverkų festivalį kasmet aplankydavo apie 10 tūkst. žiūrovų, tad, skaičiavo jis, tokiu atveju renginio metu būtų surinkta 50 tūkst. Eur parama.

„Vilniaus fejeriją“ organizuojančios įmonės vadovas pabrėžė, kad profesionali pirotechnika ir jos efektai yra naudojami šventėse, renginiuose ir kino pramonėje daugelyje pasaulio šalių.

O tarptautiniai festivaliai, kuriuose savo meistriškumą ir menines programas pristato pirotechnikos profesionalai, ir toliau vyksta ne tik ES šalyse – Belgijoje, Vokietijoje, Ispanijoje, Maltoje, bet ir Kanadoje, Australijoje ir kitur.

„Švęsdamos savo nepriklausomybę šių metų liepos 4-ąją, stulbinantį fejerverką savo piliečiams padovanojo ir Jungtinės Amerikos Valstijos“, – pažymima pranešime.

Neigia, kad tai – didelis taršos šaltinis


O. Barkauskas pasakojo, jog įvairūs pirotechnikos efektai su muzikiniais intarpais renginyje būtų naudojami iki pusės valandos, o tai esą nedaug skirtųsi nuo įprastų koncertų, kuriuose taip pat naudojama profesionali pirotechnika.

Jis taip pat akcentavo, kad, kalbant apie pirotechnikos taršą ir neigiamą poveikį, dažnai yra manipuliuojama informacija, naudojami teiginiai, kurie pirotechnikos efektus prilygina didžiuliam blogiui, nors tai esą dažniausiai yra tik gerokai sutirštintos prielaidos ar spekuliacijos.

„Kad ir toks teiginys, kad nuo fejerverkų sprogimo gali trūkti ausų būgneliai – tai yra manipuliacija. Mūsų renginiuose pirotechnikos gaminius naudoja tik licencijuoti profesionalai, tad renginiai žiūrovui yra visiškai saugūs“, – tikino O. Barkauskas.

Jis aiškino, kad fejerverkų tarša, palyginti su kitais taršos šaltiniais, yra mažareikšmė, trumpalaikė ir koncentruota dideliame aukštyje, tad pristatyti tai kaip didžiulį taršos šaltinį esą yra mažų mažiausiai neteisinga.

„Vilniaus savivaldybės administracijos sprendimą nepritarti festivalio organizavimui vertiname kaip labai netikėtą ir stebinantį, tuo labiau kad Vilniuje, Vingio parke, ir toliau vyksta dideli koncertai, kuriuose taip pat naudojami profesionalūs pirotechnikos gaminiai. Nei poveikiu aplinkai, nei garso lygiu mūsų organizuojamas renginys iš jų neišsiskirtų, priešingai – buvome numatę priemones, kuriomis šių metų festivalyje turėjo būti įgyvendinti dideli pokyčiai, siekėme prisitaikyti ir suderinti renginyje visus interesus“, – tikino O. Barkauskas.

Jau anksčiau Vilniuje vyksiantis fejerverkų festivalis „Vilniaus fejerija“ buvo kritikuojamas dėl taršos ir triukšmo, kuris sostinėje gyvenantiems iš Ukrainos pabėgusiems žmonėms gali priminti karo siaubus, nuo jo taip pat kenčia kai kurie augintiniai. Tuomet renginio organizatoriai kritiką vadino mados šauksmu.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
DELFI
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (9)