Mokslo atradimus klausytojams perteikiančią kompoziciją ir kitus novatoriškojo kompozitoriaus kūrinius „Midsummer Vilnius" festivalyje atliks 50-ies narių choras „Bel Canto" ir Lietuvos kamerinis orkestras su papildoma sudėtimi, diriguojamas Modesto Pitrėno. Renginio metu kosminės kelionės įspūdį sustiprins specialūs vizualiniai efektai.

Universalia muzikos kalba pasakojama apie visatą ir mokslo atradimus

Šiaurės Nevadoje, JAV, užaugęs vienas garsiausių šiuolaikinių kompozitorių būdamas vaikas norėjo tapti astronautu. Dešimties gavo pirmąjį savo teleskopą ir tūkstančius valandų praleido stebėdamas žvaigždes. Augdamas jis domėjosi fizika, bet dievino muziką, kuri ir tapo pagrindine jo aistra. Susižavėjimas skirtingomis disciplinomis išliko Erico viduje iki šiol bei atsispindi modernioje ir muzikos pasaulį keičiančioje jo kūryboje. Abstrakčių ar realių ryšių tarp šių mokslų sukūrimas duoda pagrindą naujoms idėjoms ir įdomioms mintims.

Sukurti kosminę kompoziciją „Deep Field" E. Whitacre paskatino NASA kosminio teleskopo „Hubble" nuotraukos, kuriose užfiksuotas giliausias iki šiol mokslui žinomas visatos vaizdas. Mokslininkai nuotraukose suskaičiavo 3000 galaktikų, milijardais šviesmečių nutolusias nuo žemės, o kiekvienoje jų matomi milijardai žvaigždžių ir kitų kosminių objektų. Anot kompozitoriaus – toks svarbus žmonijai atradimas tik dar kartą įrodė, kokie maži esame, lyginant su beribe visata.

„Įkvėptas parašyti kompoziciją apie šią „Deep field" nuotrauką, užrašiau savo idėją, emocinę kūrinio architektūrą – kokius jausmus turėtų atnešti šis kūrinys. Viskas prasideda labai tyliai ir lėtai, kol galiausiai po truputį nukeliauja į galingą kulminaciją. Norėjau, kad muzika skambėtų lyg „Hubble" teleskopas – išnyktų, tada flirtuotų su fokusavimu, tada fokusas vėl dingtų ir galiausiai kulminacijoje stipriai išryškėtų visa savo jėga, kaip ir pasaulį pakeitusi „Deep field" nuotrauka", – apie kompozicijos sukūrimą pasakoja E. Whitacre.

Trumpas filmas apie „Deep Field" kūrinio idėją:

Žemę po kojomis sudrebinanti muzikos galia

Choras „Bel Canto" šį kūrinį pirmą kartą atliko 2016 m. Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje su pačiu E. Whitacre ir sulaukė didžiulio populiarumo. Tai buvo tik trečias kartas, kai pasaulyje buvo atliekamas šis kūrinys.

Prieš trejus metus Vilniuje atliktas kūrinys giliai atmintin įstrigo ir choro „Bel Canto" nariams. „Deep Field" atlikimas įspūdingas. Muzika palaipsniui vystosi nuo minimalių motyvų iki nepaprastai galingos kulminacijos, vertos tinkamai pavaizduoti nesuvokiamą kosmoso dydį. Atlikdami „Deep Field" Nacionalinėje Filharmonijoje fiziškai jausdavome po kojomis drebant grindis ir vibruojant visą pastatą. Ir čia nė kiek neperdedu!", – įspūdžiais dalijosi „Bel Canto" choristas Evaldas Stulgaitis.

E. Whitacre kūrinys buvo suprojektuotas taip, kad kiekvienas žiūrovas turėtų unikalią patirtį ir galėtų pasijausti šios „Deep field" akimirkos dalimi bei fantazuoti apie didingą ir begalinę visatą. Festivalio metu šį jausmą sustiprins ir tai, kad koncertą žiūrovai stebės po atviru žvaigždėtu dangumi – pasijausti beribio kosmoso dalimi bus dar lengviau.

Žiūrovai koncerte taip pat galės tapti kūrinio atlikimo dalimi, į savo išmaniuosius telefonus parsisiuntę specialią mobiliąją programėlę, kurios skleidžiamas garsas susilies su choro ir orkestro atliekama muzika.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (5)