aA
Daug darančius ir kūrybingus žmones pristatyti visad sunku – gal todėl, kad už visas jų veiklas ryškiau kalba spinduliuojama energija ir idėjos. Taip yra ir su Jurgiu Didžiuliu, jau seniai išlipusiu iš įprasto muzikos kūrimo ir atlikimo rėmų. Šiandien Jurgio tikslas – pasitelkiant muziką stiprinti žmonių visuomeninių ir bendruomeninių reiškinių suvokimą bei parodyti, kokia didžiulė jėga jose slypi. Ne išimtis ir rugpjūčio 9-11 dienomis vyksiantis „Baltic Burn“ renginys, kuriame kiekvieno dalyvio įsitraukimas yra esminis, rašoma organizatorių pranešime spaudai.
Jurgis Didžiulis festivalyje "Burning Man"
Jurgis Didžiulis festivalyje "Burning Man"
© Asmeninis albumas

- Pradėkime nuo klausimo, kas tau pačiam yra bendruomenė?

- Žmonės turi įgimtą gebėjimą kolektyvizuotis – burtis į didesnius vienetus. Tai ne tik gebėjimas, bet ir poreikis, toks kaip poreikis vandeniui, maistui, užuovėjai, seksui ir kitiems: mums lygiai taip pat reikalingas ir kitų žmonių pripažinimas, jausmas, kad esame savi tarp savų. Tai yra labai galinga emocija.

Anksčiau žmonėms ją suteikdavo religijos: nors joms dažniausiai priskiriama dvasinė funkcija, tačiau jos taip pat turi ir stiprią visuomeninę funkciją. Keičiantis laikams, žmonėms pradėjus mažiau tikėti ir dvasinius poreikius tenkinti kitais būdais, atsirado vakuumas: žmonės nori kažkuo tikėti bei jaustis savi tarp savų, tačiau tam tarsi neliko erdvės.

Tai man bendruomeniškumas yra gebėjimas kolektyvizuotis, burtis ir kurti daugiau vertės, nei jos sukurtum vienas. Ir tai nėra tik individualių verčių suma – ji dauginasi. Ir to mums reikia kaip oro.

- Bet ar tikrai bendruomeniškumo reikia visur ir visada, ar jis tinka kiekvienam? Galbūt dalis mūsų yra vienišiai ir jiems to bandos jausmo visai netrūksta?

- Gyvenime galioja labai paprasta taisyklė – negali žinoti, ar tau kažko reikia, kol nesi to pabandęs. Nežinai, kokia svarbi empatija ir meilė tavo gyvenime, kol jos negavai; nežinai, kas yra gražus menas, kol jo nepamatei.

Sakyčiau, taip pat yra su bendruomeniškumu – kai pamatai, paragauji ir supranti, kaip tas bendruomeniškumas praturtina tavo gyvenimą ir egzistenciją, kelio atgal nėra. Be abejo, kai kam jo reikia daugiau, kai kam mažiau, o ir įsitraukimas neišvengiamai yra skirtingų pavidalų, juk mes visi skirtingi: vieni mėgsta rūpintis kitais, kiti mėgsta juokinti, dar kiti – priimti sprendimus. Pavyzdžiui, aš skaniai gaminu maistą ir kiti už tai mane vertina ir giria, ar žmonės man ploja, kai aš dainuoju ir sako, kad jiems kažkas suvirpėjo viduje. Taip ir vyksta įsitraukimas, kai jaučiu savo vertę bendruomenei pagal tai, ką aš jai duodu ir pagal tai, pagal ką ji mane vertina. Tuo pačiu vyksta kitas gražus momentas, nes keli sau klausimą, kuo galiu būti naudingas kitiems.

Turbūt didžiausia šiandieninė problema yra ta, kad vertę, įskaitant ir žmogaus, pradėjome jausti ir matuoti tik pinigais. Būtent todėl tokie renginiai kaip „Burning Man“ ar „Baltic Burn“ yra unikalūs, nes tu gauni kitą matavimo vienetą – kito žmogaus šilumą ar jo darbą/paslaugą/duoklę tau.

Man asmeniškai, „Rainbow Gathering“ ar „Burning Man“ yra tos vietos, kur aš susigrąžinau pasitikėjimą žmonėmis, nes pamačiau, kad galime burtis ir tapti geresniais, jei tik vieni kitiems tokią progą suteikiame.

- Ar bendruomeniškumas tau visad buvo svarbus, ar kažkokiu būdu pamažu iki jo atėjai?

- Manau, neišvengiamai atėjau. Tai, kad esu užsienio lietuvis, mane visad darė autsaideriu – visą gyvenimą. Kolumbijoje buvau lietuvis, Lietuvoje esu kolumbietis, niekada nesijaučiau pilnavertišku bendruomenės nariu. Tai „Burning Man“ kaip tokia išgalvota, sintetinė visuomenė, kurioje kiekvienas gali rasti savo vietą, man yra – na, stipru būtų menkas žodis. Tai pribloškia visom prasmėm.

Supranti, kad gali sugalvoti kažkokią naują tapatybę, dėl kurios nori pasistengti. Toks bendruomenių formavimas man yra aukščiausia žmogiškumo išradingumo išraiška. Anglai naudoja išsireiškimą „mind blowing“ (ištaškantis smegenis), bet aš manau, kad tai yra labiau vidinių barjerų ištaškymas, nes supranti, kad tik mes patys tuos barjerus kuriam ir palaikom.

- Papasakok plačiau apie savo asmeninę „Burning Man“ patirtį. Kodėl ten vykai?

- Dabar, jau post factum, galiu pasakyti, kad mane vedė būtent minėtas humaniškos kolektyvizacijos poreikis. Pirmąkart tai patyriau „Rainbow gathering“ renginiuose, o kai vykau į „Burning Man“, jau turėjau įsivaizdavimą, kas laukia. Vienas stipriausių jausmų tokiuose renginiuose yra vadinamoji „welcome home“ akimirka, kai pajauti, kad esi priimamas toks, koks esi ir šioje vietoje būsi mylimas ir vertinamas. Ir nepaisant to, kad šis įvykis, lyginant su visa visuomene, yra mėgintuvėlio masto, tu bent jau pamatai, kad žmonija geba kurti utopijas ir kad jos gali egzistuoti. Kad ir savaitę, kad ir dvi dienas, kad ir valandą – bet mes galime įeiti į tokias erdves ir ne tik būti geriausiomis savo versijomis, bet ir padėti kitiems tokiomis būti.

- Ar šis motyvas vedė tave prisijungti ir prie „Baltic Burn“ organizavimo?

- Visiškai. Tas pats poreikis kolektyvizuotis.

- Turbūt žodis kolektyvizmas daugeliui siejasi su sovietmečiu ir dėl to yra atstumiantis, mes verčiau linkstame į individualizmą...

- Taip, bet galime vartoti kitą žodį, esmė lieka ta pati. O individualizmas nuneigia tam tikrą labai svarbią kiekvieno mūsų prigimtį. Juk nėra vienišos bitės ar vienišos skruzdės. Individualizmas, manau, yra viena iš priežasčių dabar kylančio noro jaustis kažko dalimi, jausti vienybę.

- „Baltic Burn“ esi atsakingas už muzikinę renginio programą. Ar gali atskleisti, kokia ji ir kuo ypatinga?

- Apie programą kol kas negaliu daug pasakyti, bet džiaugiuosi, jog ir pats „laikysiu erdvę“ – tai reiškia, jog ne tik muzikuosiu pats, bet muzikuosiu kartu su žmonėmis. Galiu atskleisti, jog yra labai daug muzikantų, kurie nori prisidėti ir atnešti savo indėlį – tokiu būdu formuojame dinamišką muzikinę kultūrą. Tai nėra renginys „atėjau, va čia programa ir dabar klausysiu“.

Kalbame tiek su visais muzikantais, tiek su pačiais dalyviais, kad jie ateitu ne tik dalintis savo menais ir muzika, bet ir būtų pasiruošę prisidėti prie kitų bei atitinkamai lauktų kitų prisidėjimo prie savo. Čia – ne koncertų salė ar meno galerija, o interaktyvus meninis laukas, tai nebe „open mic“, bet visas „open stage“, kur žmonės ir rodo save, ir gauna grįžtamąjį ryšį. Ir džiaugiuosi, kad nemaža dalis jau yra buvusi Nevados dykumoje ir aktyviai dalyvauja burnerių renginiuose, taigi atneš tos tikrosios kultūros skonį.

DELFI
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(25 žmonės įvertino)
2.7200

Teismas paskelbė nuosprendį dėl gaisro Rumšiškėse per festivalį „Granatos Live“ (2)

Kauno apylinkės teismo Jonavos rūmuose paskelbtas nuosprendis dėl gaisro, kilusio 2017 m. vasarą...

Netikėti tarptautinio šokio festivalio ,,Aura 29” posūkiai: festivalis prasidės mišiomis

Tarptautinis šokio festivalis ,, Aura ” turi dvi gražias tradicijas – padovanoti dovaną Kaunui...

„Burning Man" šėlo seksualieji „Victoria's Secret" modeliai ir milijardieriai: pamiršta kilni festivalio idėja? (11)

Šių metų pradžioje festivalio „ Burning Man " organizatoriai prakalbo apie reputaciją, kurią...

Netrukus startuos „Loftas Fest": skelbia apie nemokamas pramogas

Rugsėjo 13-14 d. jau aštuntą kartą vyksiantis „ Loftas Fest " buvusią gamyklų teritoriją...

Savaitgalį praūžė „Sostinės dienos 2019"

Tris dienas ir vakarus gausybė miestiečių bei sostinės svečių džiaugėsi ir linksminosi...

Top naujienos

Po KT sprendimo dėl tiesioginių merų rinkimų akivaizdu: taip, kaip buvo, nebebus (207)

Konstitucinis Teismas (KT) pirmadienį paskelbė, kad tiesioginių merų rinkimų tvarka...

Bręsta nesutarimai dėl Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacijos: vadovą ragina atsistatydinti (17)

Aštrėja trintis Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacijoje. Vienam iš asociacijos...

Galimybių pasas turėtų atsirasti netrukus: tikimasi, galios net po pirmos kai kurių vakcinų dozės (805)

Ekonomikos ir inovacijų ministrės Aušrinės Armonaitės teigimu, kad būtų įgyvendintas...

Prie „Achemos“ – darbuotojų protestas: duoti pažadai dėl atlyginimų didinimo neišsipildė įmonė: tai pavienių asmenų chuliganiškas elgesys (254)

Antradienio rytą prie „Achemos“ darbuotojai prie įmonės administracinio pastato Jonavoje...

„Bloomberg“: Rusija Europoje ką tik neteko dar vieno draugo (77)

Galimas daiktas, kad Vladimiras Putinas prarado vieną artimiausių sąjungininkių Europoje, nes...

Netrukus bus skinamas pirmasis lietuviškų braškių derlius: ar bus įperkama (63)

Penktadienį Audriaus Juškos šiltnamių ūkyje planuojamas skinti pirmasis lietuviškų braškių...

Po Maskvos „rekomendacijų“ JAV ambasadorius palieka Rusiją šalys lieka be diplomatinių misijų vadovų (214)

JAV ambasadorius Rusijoje Johnas Sullivanas šią savaitę sugrįš į Vašingtoną...

VMI pasiekė pavežėjų platformų duomenys: atnaujintos deklaracijos 9 tūkst. gyventojų

Valstybinė mokesčių inspekcija ( VMI ) informuoja, kad pagal pavežėjimo platformų gautus...

Instrukcija deklaruojantiems pajamas – kaip sumokėti įmokas „Sodrai“ (1)

Savarankiškai dirbantys gyventojai, Valstybinei mokesčių inspekcijai ( VMI ) deklaruojantys...

Merkel: „Nord Stream 2“ dujos – ne ką blogesnės už kitaip iš Rusijos gaunamas (16)

Vokietijos kanclerė Angela Merkel pareiškė, jog dujos iš „ Nord Stream 2 “ – ne ką...