aA
Lietuvoje žinomas režisierius Ričardas Matačius, savo bibliografijoje sukaupęs įvairių klipų, reklamų ir filmų, prisipažįsta, kad naujasis kino projektas jam pačiam yra didelė intriga. Ilgametražio filmo „Once Upon a Time in Vilnius“ scenarijus ir jo vingiai kone iki paskutinio momento režisieriui ir komandai bus nežinomi, nes sostinės 700 metų jubiliejui skirtas filmas bus montuojamas iš į programėlę „Once in Vilnius“ įkeltų nuotraukų bei vaizdo įrašų, kurių autoriais autoriais taps šimtai vilniečių, miesto mylėtojų ir svečių, net paskutinę akimirką įkeltas kadras gali pakreipti istorijos tėkmę.
Ričardas Matačius, kadras iš filmo / Foto: Mindaugas Kazlas, OiV programėlės medžiaga
Ričardas Matačius, kadras iš filmo / Foto: Mindaugas Kazlas, OiV programėlės medžiaga

Tokio projekto, kai filmas montuojamas iš žmonių atsiųstų kadrų, anot režisieriaus, tikriausiai dar niekam Lietuvoje netekę daryti, rašoma pranešime spaudai.

„Filmo siužetui bus naudojama žmonių filmuota, fotografuota medžiaga, o tai yra gyvas archyvas, kuris kasdien pildosi. Ir čia negali padiktuoti, negali pasakyti, gal perfilmuok ar dar kažką patobulink. Iki paskutinio momento bus nežinomybė. Paskutiniai štrichai gims su paskutiniais į programėlę įkeltais kadrais. Ir tai yra iššūkis ne tik man, bet ir miestui. Aš nesu to daręs ir nežinau nieko kito, kuris būtų tą daręs“, – apie ypatingą filmo kūrimo procesą pasakoja režisierius Ričardas Matačius.

Iš visos programėlėje „Once in Vilnius“ žmonių įkeltos vaizdo medžiagos planuojama atrinti 700 kadrų, iš kurių ir bus montuojamas ilgametražis filmas. Premjera, į kurią bus pakviesti visi bendraautoriai, numatyta šių metų rudenį.

Bet kuris žmogus gali pakreipti siužeto liniją

Pasak režisieriaus, „Once Upon a Time in Vilnius“ filmo negalima lyginti su įprasta kino praktika. Tai bus ne tik daugiausiai bendraautorių turintis filmas. Scenarijus taip pat neprognozuojamas, nes siužeto posūkiai gali paaiškėti kone paskutinę minutę.

„Įsivaizduokite, kad montuojant filmą kažko trūksta, o kažkuris žmogus paskutinę minutę paima ir įdeda tai. Tad neskubėsime „užrakinti“ montažo, nes ir paskutinėmis dienomis gali atkeliauti geriausi kadrai. Norisi neskubėti, leisti žmonėms sukelti viską, ką užfiksuoja. Svarbu, kad parodytų savo Vilnių. Tikslas yra sudėti viską taip, kad pasipasakotų istorija, ir ta istorija būtų apie kažkokį jausmą, emociją, daug ir skirtingų įvykių“, – pasakoja R. Matačius.

Pasak režisieriaus, kadangi filmas bus kuriamas beveik metus, dar sunku nuspėti, kuo gyvens Vilnius, ką žmonės reflektuos. Tačiau atsisiuntusius išmaniąją programėlę „Once in Vilnius“ ir norinčius patekti į filmą ragina fiksuoti ir rodyti asmeniškesnę, ne tokią matomą miesto pusę.

Pasimatys nematomas Vilnius

Režisierius viliasi, kad vilniečiai filmui apie Vilnių pasiūlys medžiagos, kurioje užfiksuota, kas vyksta ir jų asmeniniuose gyvenimuose. Esą svarbu visapusiškai atskleisti Vilnių, parodyti, kokie yra jo žmonės, kokia jų privati, intymi erdvė.

„Mes Vilnių daugiausia matome kaip senamiestį, o nematome, ką žmonės veikia, kaip gyvena rajonuose,pavyzdžiui, kažkur Lazdynuose. Lazdynai yra fantastiški. Ir norisi tą sužinoti, pamatyti, išgirsti. Tad žmonėms siūlau neapsiriboti senamiesčiu ir fiksuoti gyvenimą užkampiuose, pakraščiuose, slaptose vietose, kurių turime daug. Ten yra daug įdomių dalykų, erdvių, veiklų, emocijų, Vilnius labai įvairiapusiškas“, – pasakoja režisierius R. Matačius.

Nėra netinkamų temų

Pasak režisieriaus, filmas nemeluos. Esą miestas yra gyvas, tad nebus netinkamų temų. Graudulys, skausmas, tragedijos tinka taip pat kaip ir džiaugsmas, linksmybės, energija, ritmas, judesys. „Galima gyventi ir džiaugtis, galima pykti ir rėkauti. Negalime nieko atskirti, kaip pavyzdžiui ignoruoti ir sakyti, kad nėra čigonų taboro. Man norisi pasiekti, kad filmas būtų galimybė miestą parodyti paties Vilniaus akimis. Kad pasimatytų bendras miesto žvilgsnis, kaip pats miestas egzistuoja savyje, kaip jis mato aplinką. Kad gautųsi refleksija, tarsi žiūrėjimas į veidrodį“, – į galimas filmo temas gilinasi R. Matačius.

Skatina atisakyti savikritikos, filmuoti emocijas ir kalbėti į kadrą

Režisierius skatina rodyti Vilnių ir kelti vaizdus neapsiribojant tik viešomis erdvėmis. Norintiems patekti į filmą rekomenduojama kelti vaizdo įrašus, ne nuotraukas. Esą filmui labiau nei lokacijos yra svarbūs veikėjai, jų ryšiai ir nuotaika, kuriuos geriau perteikia vaizdo įrašai. R. Matačius skatina atsisakyti kituose socialiniuose tinkluose būdingų jau sumontuotų filmukų su muzika ir ragina dalintis autentiškais vaizdais, kalbėti užkadryje ar į kadrą.

„Siūlau atsisakyti taip lietuviams būdingos savikritikos. Jei kyla dilema, kelti ar nekelti kadrą, siūlau įkelti. Kartais žmonės galvoja, kad tai, kas juos supa, yra neįdomu. Tavo aplinka tau yra buitinė, o kitam gali būti įdomi ir egzotiška. Jei nuvyktume į Nepalą, sakytume, kad egzotika, o vietiniai ten kasdien gyvena. Tas pats yra ir su savo kiemu, ta buitis yra egzotiška tam, kuris jos nematęs. Dėl to skatinčiau kelti asmeniškesnius vaizdo įrašus. Labai gražu yra pasidalinti tuo, kas tau yra svarbu, artima, brangu. Kaip močiutės dalinasi anūkų fotografijomis, taip ir čia yra gražu dalintis savo miestu“, – pasakoja būsimo filmo „Once Upon a Time in Vilnius“ režisierius Ričardas Matačius.

„Once Upon a Time in Vilnius“ filmo kūrėjai planuoja sumontuoti 70-ies minučių filmą. Tai bus pirmas atvejis Lietuvoje, kai ilgametražis filmas bus montuojamas vertikaliu taip vadinamu „story“ formatu.

Filmo treilerį galite pamatyti „Once in Vilnius“ YouTube paskyroje:

DELFI
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Virtuvės šefas Liutauras Čeprackas išdavė, kaip lengviausia užkariauti moters širdį: o su žmona buvo kitaip

Nors būti prieš kamerą Liutaurui Čeprackui nėra naujiena, tačiau jis pirmą kartą ryžosi...

8-erių netekęs tėvo Giedrius Savickas: brolis padėjo ir su mokslais, ir finansiškai

Nesaugumo jausmas, nepritapimas, pirmosios netektys, patyčios – situacijos, su kuriomis susidūrus...

Ramūnas Vyšniauskas prisipažino esantis lyriškos sielos: Vytautas Kernagis sakydavo, kad gimiau ne tame kūne

Ne vienas žino posakį, jog nevalia apie knygą spręsti iš jos viršelio. Su šiuo posakiu jau daug...

Visiškai nuoga dykumoje įsiamžinusi Jolanta Leonavičiūtė: visi tie drabužiai – tarsi kaukės (8)

Kūno rengybos trenerė Jolanta Leonavičiūtė neseniai grįžo iš savo gyvenimo kelionės. Jos...

Išskirtinis Artūro Zuoko žmonos Augustos interviu: buvo taip kosmiškai romantiška, kad man net gėda pasakoti (13)

Naujoji Artūro Zuoko žmona Augusta Jusionytė pirmą kartą sutiko atsiverti atvirame interviu....

Top naujienos

Bartoševičiaus byloje – netikėti nauji duomenys: žinojo anksčiau nei Seimo vadovė trečiadienį apklausė policijoje (24)

Nors kilus vadinamajam pedofilijos skandalui dabar jau buvęs Seimo narys Kristijonas Bartoševičius...

Analitikai apie Xi Jinpingo ir Putino susitikimą: Kremliaus vadovas patyrė nesėkmę (2)

Antroji Kinijos prezidento Xi Jinpingo aukščiausiojo lygio vizito Rusijoje diena nerodė, kad...

Skandalo sūkuryje atsidūrusi viceministro žmona Belickaitė: situacija yra kitokia nei tikėjausi

Valstybės valdomuose Lietuvos geležinkeliuose aukštas pareigas užėmusi ekonomikos ir inovacijų...

Slaptame sandėlyje – neįtikėtina operacija: iš nelegalaus fabrikėlio krovėsi milijoninį turtą (3)

Muitininkai antradienį Klaipėdos ir Kretingos rajonuose aptiko nelegalų tabako fabriką ir...

Karas Ukrainoje. Lavrovas grasina rimta karo eskalacija ciniška Rusijos ataka: smogta gyvenamajam pastatui, skaičiuojamos aukos

Naktį į trečiadienį, kovo 22 d., Kyjivo regione dėl dronų atakų grėsmės paskelbta oro...

M360 Premium

Sukūrė modelį, kaip išmatuoti darbdavio identiteto brandą: svarbūs 4 kriterijai

Įmonės įnirtingai dirba su darbdavio įvaizdžiu, tačiau tikslų pasiekti ne visada pavyksta....

Navicko patarėjo pasiūlymas gauti „afigieną“ darbą virto skandalu: STT pavesta priimti sprendimą

Delfi iššifravus ir paskelbus garso įrašą, kuriame girdėti, kaip žemės ūkio ministro...

Ištraukta dar viena korta: Danielės atleidimas iš Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkės pareigų (6)

Siūloma atleisti Morganą Danielę iš Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkės...

Gydytojai rekomenduoja pasiruošti laiko sukimui: vardija rizikas (5)

Jau šį savaitgalį laikrodžių rodykles suksime viena valanda į priekį. Taip Lietuvoje įsigalios...

Baltarusę Azarenką stebina atmosfera rūbinėse ir neapykanta jai: nieko nepadariau

Antroji pasaulio raketė, baltarusė Aryna Sabalenka tvirtina, jog teniso kortų rūbinėse susidūrė...