Sveikatos specialistų teigimu, daugelio vasarinių negalavimų galima išvengti pasirūpinus prevencinėmis priemonėmis ar tiesiog nepamirštant atsargumo. Anot jų, gyventojų sąmoningumas pamažu auga. Mažėja pacientų, besiskundžiančių nuo intensyvių saulės vonių paraudusia ir skaudančia oda. Tačiau dažnėja perkaitimo atvejų, kuomet skundžiamasi galvos skausmu, silpnumu ir pykinimu.

Sveikatos specialistų teigimu, saugotis žalingo karščio ir saulės poveikio ypač būtina vyresniems, taip pat turintiems antsvorio gyventojams, žalingų įpročių mėgėjams. Itin svarbu vengti vidurdienio saulės – stengtis būti šešėlyje, nesiimti daug fizinių jėgų reikalaujančių lauko darbų. Jei nėra galimybės pasislėpti nuo saulės, reikėtų dėvėti visą kūną dengiančius, prakaitą gerai praleidžiančius drabužius.

„Nepriklausomai nuo fizinio aktyvumo būtina vartoti daug skysčių, geriausia – paprasto ir mineralizuoto vandens, nes karštoje aplinkoje su prakaitu prarandama daug skysčių ir mineralinių medžiagų. Derėtų vengti riebių ir sunkiai virškinamų patiekalų, reiktų rinktis lieso pieno produktus, vaisius bei daržoves. Na, o mėgaujantis saule būtina naudoti apsauginį kremą, nepamiršti galvos apdangalo ir akinių nuo saulės. Prevencija ir atsargus elgesys visada kainuoja mažiau pastangų ir laiko nei patirtų negalavimų ar sužalojimų gydymas“, – sakė vaistininkė J. Švarcaitė.

Vasarą pagausėja ir peršalimo atvejų, kai įkaitusį kūną skubama kuo sparčiau atvėsinti šaltame vandenyje ar įjungus kondicionierių. Dėl rizikingos veiklos taip pat neretai patiriamos nedidelės traumos. Ypatingą dėmesį sveikatos priežiūrai ir prevencijai turėtų skirti širdies ir kraujagyslių sistemos ligų, lėtinėmis plaučių ligomis sergantys pacientai.

„Vasaros metu kur kas aktyvesnis ir gamtos poveikis mūsų sveikatai. Alerginių susirgimų padaugėja ne tik dėl žydinčių pievų augalų ar šienaujamos žolės – odos sudirginimą neretai sukelia ir žydintis vanduo, padidėjęs prakaitavimas, saulė“, – teigė J. Švarcaitė.

Specialistai primena, kad norint apsisaugoti nuo negalavimų vasarą reikia vadovautis keliomis paprastomis taisyklėmis:

Jeigu nenorite perkaisti ar nudegti saulėje, turite saikingai mėgautis saulės voniomis ir fizinei veikla karštuoju metų laiku. Itin karštomis dienomis stenkitės kuo dažniau atsivėsinti. Pervargimas nuo didelio karščio atsiranda dėl to, kad pakyla jūsų kūno temperatūra. Jai pakilus, žmogus pradeda stipriai prakaituoti ir „išgarina“ daug organizmui taip reikalingo vandens. Dėl šios priežasties gerkite labai daug vandens ir venkite limonado ar gazuotų gėrimų, stenkitės ilgai nebūti saulėje, verčiau pasislėpkite po skėčiu ar tiesiog būkite pavėsyje, mūvėkite skrybėlę plačiais kraštais, venkite saulės kaitroje gerti alkoholio ar kofeino turinčių gėrimų.

Norint apsisaugoti nuo vabzdžių, dėvėkite visą kūną dengiančius drabužius, naudokite apsauginius repelentus. Nesilankyti tose vietose, kur gausu bičių (ypač alergiškiems žmonėms): arti avilių, gausiai žydinčiose pievose ir soduose. Išvykus į gamtą, nedėvėti ryškių drabužių – ryškios spalvos privilioja bites, prieš išvyką į gamtą vengti naudoti kvepalus, kosmetiką, kvapnias odos ar plaukų priežiūros priemones. Jei aplinkui pradeda dūgzti bitės, vapsvos, širšės, nereikia jų baidyti, mosikuojant rankomis. Geriau – pabūti ramiai ir atsargiai atsitraukti.

Alerginė slogą galima įveikti tik nesilankant tose vietose, kur gausu alergenų. Nebūkite ten, kur pjaunama žolė, nevaikščiokite po žydinčias pievas. Naudokite barjerinį tepalą.

Jei Jūsų oda linkusi sudirgti, venkite žydinčio vandens, tiesioginių saulės spindulių. Kadangi dermatito atveju pažeidžiama oda, sutrinka jos apsauginės ir gynybinės funkcijos, yra svarbu atkurti barjerinę epidermio funkciją. Tuo tikslu naudojami emoliantai, drėkinamieji hidrogeliai, įvairios konsistencijos kremai, tepalai. Jie saugo odą nuo išdžiuvimo ir nepageidautinų išorės poveikių. Odos niežėjimą stabdo ir sisteminiai antihistamininiai vaistai.

Būnant saulėje dažnai paūmėja ir lėtinės ligos. Žinant, kad gali ištikti tokia problema, venkite būti saulėje, vartokite daug vandens, valgykite sveiką maistą, stenkitės nepervargti ir pasisaugokite pagrindinių dirgiklių.

Neretai vasarojančius užklumpa ir peršalimas. Norint jo išvengti reikėtų vengti buvimo vėjuotose vietose, staigių temperatūros pokyčių. Peršalus reikia valgyti kuo daugiau česnako ir svogūno, gerti vaistažolių arbatos su medumi. Taip pat padės karštas pienas su medumi.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)