„Akiniai nuo saulės turi apsaugoti nuo kenksmingų saulės spindulių. Būtent nuo ilgiausių ir pavojingiausių spindulių akiniuose ir yra apsauginis filtras. Faktas, kad už 15 ar 20 litų tokios apsaugos nepadarysi ir kokybiškų akinių nepagaminsi. Gatvėse pardavinėjamas paprasčiausias patamsintas ir padažytas stiklas, kuris ne tik kad nepadeda, bet ir kenkia akims“, - patikino gydytoja.

Kenkia, o ne saugo

Ji pasakojo, kad akys pačios savaime saugosi nuo saulės – jeigu žiūrime į ryškią šviesą, mūsų vyzdžiai susitraukia tam, kad kuo mažiau šviesos patektų į akies vidų. Tamsūs akiniai nuo saulės išplečia vyzdžius, kad mes geriau per juos matytume. O pro prasiplėtusį vyzdį patenka daugiau kenksmingų spindulių, kurių akiniai nesulaiko.

„Žinoma, per dieną jokių pokyčių nepastebėsime, tačiau jeigu nekokybiškus akinius dėvėsime nuolat – tikrai sveikatos nepagerinsime. Tinklainė, kuri atsakinga už gerą matymą, turi labai sudėtingą struktūrą. Ją sudaro įvairios ląstelės, kurios nuo saulės spindulių yra paprasčiausiai pažeidžiamos“, - pasakojo R. Bagdonienė.

Renkantis akinius ji patarė atkreipti dėmesį į specialų įrašą esantį kojelių vidinėje pusėje ir vietą, kur akiniai perkami – tam geriau rinktis profesionalią parduotuvę.

Neturi akinių nuo saulės, serga katarakta

„Jeigu Jūs tik vaikštote po miestą, Jums nereikia tokių stiprių akinių kaip slidinėjant. Slidinėjant labai svarbu nepamiršti ir vaikų, kuriems pamirštama, o gal sąmoningai nededami akiniai nuo saulės. Man dažnai tenka susidurti su atvejais, kai tėvai tiesiai iš oro uosto atveža vaiką pas mane. Jų baltymai būna ir visiškai raudoni lauko plyšio srityje. Tai rodo, kad saulės spinduliai yra ne tik mums gerai žinomi ultravioletiniai, bet ir tie, kurie sukelia nudegimus“, - įspėjo gydytoja.

Nors netrūksta žmonių, kurie akinių nuo saulės neturi ir nemato būtinybės juos įsigyti, R. Bagdonienė patikino, kad jie daro didelę klaidą.

„Indijoje ir Afrikoje pagrindinė liga yra katarakta. Jie gyvena saulėtose šalyse, tačiau dėl skurdo didžioji dalis jų neišgali įsigyti akinių nuo saulės ir ten, kaip niekur kitus pasaulyje, daug akių ligų“, - pastebėjo specialistė.

Ką reiškia skaičiai ant kojelių?

• Akinių nuo saulės lęšiai pagal tamsumą ir spindulių sulaikymą skirstomi į penkias kategorijas: akiniai su šviesiausiais filtrais žymimi skaičiumi 0, jie sulaiko maždaug 20 proc. saulės šviesos. Ant akinių esantis skaičius 1 reiškia maždaug 20-50 proc. apsaugą nuo saulės, skaičius 2 – 50-80 proc. apsaugą, skaičius 3 – 80-90 proc. apsaugą, tuo tarpu tamsiausi, skaičiumi 4, žymimi akiniai nuo saulės apsaugo 100 proc.


• UV-protection 100% – šimtaprocentinė apsauga nuo ultravioletinių spindulių.
• High UV-protection – padidinta apsauga nuo ultravioletinių spindulių.
• G-15, В-15 – didžioji raidė reiškia spalvą (gray – pilka, brown – ruda), skaičius – šviesos pralaidumo lygį (šiuo atveju akiniai praleidžia 15 procentų šviesos ir sugeria 85 procentus).
• Skaičiai I, II, III, IV– apsaugos laipsnis. Pavyzdžiui: I laipsnis skirtas akių apsaugai esant debesuotumui, IV laipsnis apsaugo akis būnant kalnuose, taip pat ir jūroje.
• UVA protection – apsauga nuo А spindulių, pavojingų lęšiui ir galinčių išprovokuoti kataraktos vystymąsi.
• UVB protection – apsauga nuo ypatingai pavojingų B spindulių.
• Cosmetic – akiniai atlieka tiesiog aksesuaro funkciją ir neužtikrina jokios apsaugos.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (137)