aA
Prieš pusę metų pradėjo galioti įstatymas, kuris numato, kad alkoholį vartoti gali asmenys nuo 20 metų. DELFI atliko žurnalistinį tyrimą, kurio tikslas: išsiaiškinti ar 16 metų jaunuoliui Palangos J. Basanavičiaus gatvėje esančiuose baruose bei kavinėse įmanoma nusipirkti alkoholinių gėrimų. Rezultatas verčia sunerimti: alkoholis, rodos, čia gali lietis laisvai.
© DELFI / Kiril Čachovskij

Iš anksto buvo nuspręsta apsilankyti 6 vietose. Jos buvo pasirinktos atsitiktinai. Tyrimo dalyvis 16 metų Martynas (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinomi – DELFI), kurį kartu lydi žurnalistė. Sutarta, kad užsakymą pateiks būtent vaikinas.

Prieš žurnalistinį tyrimą jaunuolis buvo įsitikinęs, kad perkant alkoholį nekils jokių problemų. „Faktas, kad parduos. Juk biznis“, – nedaugžodžiavo jis.

Su vyresniais draugais viskas įmanoma

Patraukiame į pirmą vietą – ja tapo Palangoje jau daugybę metų gyvuojanti kavinė-restoranas „1925“.

Įėjęs į vidų Martynas šiek tiek pasimetė – žino, kad pirks alų, tačiau nežino, kokio jo būna. Pasiūlau pirmą į galvą šovusį pavadinimą. Jis jį sau po nosimi pakartoja ir patraukia prie baro. Už baro stovėjusi mergina iškart paklausia, ko norėsime. Martynas pateikia savo užsakymą, o barmenė iškart pasiteirauja dėl bokalo dydžio. „Didelį, taip?“ – pasitikslina ji.

Pranešus, kad alaus Martynas nepirks, nes yra nepilnametis, barmenė sutrinka ir atsisukusi į žurnalistę klausia, ar ji pilnametė. Patikinus, kad alų perka tik Martynas, barmenė ranką pridėjo prie širdies ir pradeda tikinti, kad manė, jog alkoholį užsisako ne Martynas, o šalia jo stovėjusi ir tylėjusi žurnalistė.

DELFI eksperimentas Palangoje atskleidė tikrąją situaciją: nepilnamečių tėvai turėtų sunerimti
© DELFI / Kiril Čachovskij

Po šio pirmo bandymo, jau pradeda pirštis išvada – jei esi su vyresniais draugais, amžius tampa nebesvarbus.

Tikina nepažiūrėjusi į veidą

Antrąją eksperimento kavine tapo picerija „Monika“. Prieš įeinant į vidų Martynas vėl sutrinka ir klausia, kokio alaus jam užsisakyti. Priimamas sprendimas, kad jam reikėtų imtis iniciatyvos ir prieš užsisakant, pasiteirauti, kokio alkoholio kavinėje apskritai yra.

DELFI eksperimentas Palangoje atskleidė tikrąją situaciją: nepilnamečių tėvai turėtų sunerimti
© DELFI / Kiril Čachovskij

Tik priėjęs prie baro Martynas užsisako bokalą alaus. Barmenei pasiteiravus, ar du bokalus, jis patikina, kad tik vieną. Daugiau klausimų nekyla.

Pranešus, kad vaikinas ne tik neturi 20 metų, bet dar ir yra nepilnametis, barmenė išpučia akis. „Rimtai? Eik tu sau. Net nepažiūrėjau į veidą. Eik tu sau. Geras“, – kartoja ji. Pasiteiravus, ar visada tikrina pažymėjimus, moteris patikina, kad taip, bet šį kartą to nepadarė, nes labai daug žmonių.

Apsidairius po kavinę, neatrodo, kad jų daug. Lauke užimti tik 3 staliukai, o picerijos vidus – tuščias.

Tik išėjus į lauką Martynas pradeda džiaugtis, kad jį laiko ne tik pilnamečiu, bet ir 20 metų jaunuoliu.

Prašė nekvaršinti galvos

Patraukiame į trečią vietą – „Resort pub“. Šioje vietoje taip pat Martynui sutiko parduoti alkoholį. Barmenei pradėjus pilti alkoholį į bokalą, informuojame ją, kad vaikinas – nepilnametis. Tačiau barmenė nepasimeta ir sako, kad alkoholio Martynui neparduos, nors tuo metu į bokalą pylė būtent tą alkoholinį gėrimą, kurį užsisakė vaikinas. „Ar aš jums pilu?“ – piktu tonu atšovė ji.

DELFI eksperimentas Palangoje atskleidė tikrąją situaciją: nepilnamečių tėvai turėtų sunerimti
© DELFI / Kiril Čachovskij

Nieko nepešę keliaujame tolyn. Priartėjame prie skandalingai pagarsėjusio „Laukinių vakarų salūno“. Šiai vietai visai neseniai buvo apribotas laikas, kada galima prekiauti alkoholiu. Tačiau darbuotojai į tokią situaciją rimtai nereaguoja: Martynui ir čia sutiko parduoti alkoholinį gėrimą.

Bepilant pasirinktą gėrimą, barmenas buvo informuotas, kad Martynas gėrimo nenori ir už jį nemokės, nes yra nepilnametis. Barmenas tik papurto galvą, bet daugiau į tokį komentarą net nesureaguoja. Bokalas toliau pilnėja.

DELFI eksperimentas Palangoje atskleidė tikrąją situaciją: nepilnamečių tėvai turėtų sunerimti
© DELFI

Antrą kartą pakartojus, kad tai prieštarauja galiojantiems įstatymams, barmenas nustojo pilti alkoholį. Priešingai nei barmenės, jis už širdies nesigriebė ir pasiūlė jam nekvaršinti galvos. „Nereikia, tai nereikia“, – išpildamas gėrimą sako barmenas.

DELFI eksperimentas Palangoje atskleidė tikrąją situaciją: nepilnamečių tėvai turėtų sunerimti
© DELFI / Kiril Čachovskij

Kita stotelė – „Senoji Hansa“. Dar nespėjus įeiti į kavinės vidų, iškart prisistato padavėja, o šalia jos stovi administratorė. Jos praneša, kad užsakymai yra priimami tik atsisėdus prie staliuko.

Tačiau padavėja pradeda priimti užsakymą dar neatsisėdus. Martynui pasakius, kad užsisakys alaus, padavėja pasitikslina: šviesaus ar tamsaus? Tačiau šalia stovinti administratorė Monika suskuba pasiteirauti, ar vaikinas turi 20 metų.

DELFI eksperimentas Palangoje atskleidė tikrąją situaciją: nepilnamečių tėvai turėtų sunerimti
© DELFI / Kiril Čachovskij

Svarbiausia – pelnas

Išėjęs iš „Senosios Hansos“ nueiname iki savitarnos kavinės „Cepeliniškės“. Tik Martynui pateikus užsakymą, pardavėja Livija pasiteirauja, ar jis turi pažymėjimą.

Martynui atsakius, kad nebus, ji perklausia, ar Martynas turi 20 metų. „Metai bus“, – patikina jis, tačiau pardavėja nenusileidžia.

„Tai gal mašinoje palikai“, – juokiasi ji. Pardavėjai Livijai už nugaros stovėjusi moteris prisistato kaip „Cepeliniškių“ savininkė ir patikina, kad net jei pardavėja būtų sutikusi parduoti, ji nebūtų leidus to padaryti.

Savininke prisistačiusi moteris nepanoro pasakyti savo vardo. Tačiau moteris drąsiai pareiškia, kad yra itin griežtai nusistačiusi prieš alkoholio vartojimą.

DELFI eksperimentas Palangoje atskleidė tikrąją situaciją: nepilnamečių tėvai turėtų sunerimti
© DELFI / Kiril Čachovskij

Pasiteiravus, kodėl jos nuomone kitos viešojo maitinimo įstaigos neprašo pažymėjimų, moteris teigia, kad jie siekia pelno. „Ir tikriausiai nėra susidūrę su alkoholizmo problema“, – atsako ji. Anot jos, retai yra atliekami reidai, kurių labai reikia Palangoje.

16 metų vaikinui alkoholį lengvai pavyktų įsigyti 3 iš 6 vietų, kurias aplankė. Pats Martynas tikina, kad toks rezultatas jam nekelia nuostabos.

DELFI eksperimentas Palangoje atskleidė tikrąją situaciją: nepilnamečių tėvai turėtų sunerimti
© DELFI

Remiantis Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) Tabako ir alkoholio kontrolės skyriaus pateikta informacija, alkoholinių gėrimų vartojimas ir turėjimas 18-19 metų asmenims užtraukia 10–14 eurų baudą. Pakartotinas nusižengimas užtraukia 14–30 eurų baudą.

Alkoholį pardavus jaunesniam nei 20 metų asmeniui baudžiama yra tiek įmonė, tiek pardavėjas kaip fizinis asmuo. Įmonė baudžiama pagal Alkoholio kontrolės įstatymą, pardavėjas – pagal Administracinių nusižengimų kodeksą.

Įmonei numatoma bauda yra 289–868 eurų. Už pakartotinį nusižengimą, padarytą per dvejus metus nuo baudos paskyrimo, gresia 868–1448 eurų bauda.

Pardavėjas, pardavęs alkoholinių gėrimų jaunesniems negu 20 metų asmenims mažmeninės prekybos ar viešojo maitinimo vietoje, gali būti baudžiamas 30–120 eurų bauda. Pakartotinai padarytas šis nusižengimas pardavėjui užtraukia 120–440 eurų baudą.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Savaitgalio oras patiks ne visiems: graži bus tik viena diena (9)

Orai Lietuvoje bent jau pirmąją rudens savaitę dar tikrai neprivers susigūžti, priešingai –...

Pasodino daržą pačiame miesto centre: džiaugiasi pirmuoju derliumi (8)

Sodininkystė ir daržininkystė lietuviams ypač mėgstami užsiėmimai, dažniausiai tradicinėse...

Turime kuo didžiuotis: vaizdai nuo Lietuvos apžvalgos bokštų užburia savo grožiu (47)

Technologijų amžiuje vis dažniau atsigręžiame į gamtą, laisvomis valandomis skubame ištrūkti...

Palangos verslininkai dar tikisi uždirbti: šiuo metu kurorte karaliauja vasarą specialiai jį aplenkusieji (26)

Nors šiemet vasara ilgai lepino karštais orais, o pamėgusieji užsienio kurortų kaitrą galėjo ja...

Lietuvos padangėje – nemalonumai: orai nudžiugins vienintelę savaitės dieną (28)

Kai anksti ryte pėdinant į darbą jau norisi apsivilkti striukę, o dienos metu jaukiau jaučiamės...

Top naujienos

Tarptautiniame kontrabandos tinkle įsipainiojo lietuviai: genialus planas apeiti Rusijos sankcijas (8)

Šeštame aukšte esančiame bute Sankt Peterburgo Lenino prospekte Nastia Loškina ant virtuvės...

Gyventojai prezidentei už darbą surašė pažymius: kokia Grybauskaitė liks atmintyje? (30)

Per beveik dešimt metų prezidentės Dalios Grybauskaitės populiarumo kreivė nukrito daugiau negu...

Lustų rinka smigo žemyn: 400 mlrd. dolerių vertės pramonės klestėjimas eina į pabaigą (3)

Nuostoliai lustų gamintojų rinkoje praėjusią savaitę tęsiasi, ypač po to, kai JAV...

Dvejus metus nelaiminčios rinktinės vedlys posto palikti neskuba: ne laikas apie tai kalbėti specialiai DELFI iš Belgrado (10)

Pirmas Tautų lygos turnyras lietuviams prisvilo: C divizione 4 grupėje Lietuvos futbolo rinktinė...

Juozaičio pranašystė: jei taip toliau, po 20 m. nebebus lietuvių kalbos ir tautos (1590)

„Niekada taip nebuvo, kad lietuvis taip ėstų lietuvį. Po bet kurio straipsnio tokių keiksmų...

Su Nekrošiumi dirbusios aktorės vos tramdo ašaras: taip netikėta, taip staiga (37)

Antradienio rytą Lietuvą žaibiškai apskriejo liūdna žinia – mirė garsus teatro režisierius...

Orai: laikysis lengvas šaltukas

Lapkritis persirita į paskutinį dešimtadienį ir, panašu, artėja prie jam būdingų orų.

Andrius Užkalnis: mano šuo maitinasi geriau negu visa tavo šeima (510)

Lietuviai, nacionalinio maisto gadintojai. Ar pastebėjote, kad lietuviai blogiausiai elgiasi su tuo...

Markauskas pardavė jį iš posto išvertusį ūkį: politika privertė daryti greitus sprendimus (28)

Per patį skandalo dėl neteisėtai ariamos žemės įkarštį tuometinis žemės ūkio ministras...

Tenerifėje atostogavęs lietuvis apie salai smogusią stichiją: sakė, kad tai – anomalija (33)

„Tai ne eilinis įvykis, nes anomalija ne bet ką vadina“, – taip savaitgalį šėlusią...