Visuomenės sveikatos specialistų svarbą per COVID-19 pandemiją pasaulis, o ir Lietuva, atrado tarsi iš naujo.
Specialistai, valdantys sveikatos krizes: ateities profesija, kurios poreikis tik didės
© Organizatorių nuotr.

Staiga atsidūrę „priešakinėse linijose“, visuomenės sveikatos specialistai greitai pajuto, kokių dar įgūdžių reikėtų didelio masto epidemijoms valdyti ir analizuoti – atsižvelgus į tai, universitetinės studijos sparčiai papildytos naujausiomis žiniomis, įgūdžiais, technologijomis.

Visuomenės specialisto darbas, iki pandemijos neretai mažai pastebimas, šiandien siūlo itin plačių saviraiškos galimybių. Nebūtinai – užkrečiamųjų ligų srityje.

Paieškos sistemoje įvedę žodžius „visuomenės sveikatos specialistas“, atrastume apie 748 tūkst. rezultatų, ir kai kurie iš jų šią specialybę apibūdina itin iškalbingais žodžiais: nuo „sveikatos sargybinių“, „sveikatos herojų“ – iki „žmonių, kurie sprendžia visas problemas“.

Specialistai, valdantys sveikatos krizes: ateities profesija, kurios poreikis tik didės
© Organizatorių nuotr.

Platus žinių pritaikymas

„Šios profesijos žavesys – itin platus spektras gebėjimų, kuriuos galima pritaikyti atsižvelgiant į savo polinkius“, – su šypsena pastebėjo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Visuomenės sveikatos fakulteto dekanė prof. habil. dr. Ramunė Kalėdienė.

Tai studijos, kuriose sutelktos ne tik biomedicinos, bet ir tiksliųjų, socialinių, humanitarinių mokslų srities žinios. Jei mėgsti dirbti su duomenimis ir dokumentais – gali rinktis sveikatos duomenų analitiko, epidemiologo, sveikatos priežiūros kokybės vertintojo darbą, jei labiau patinka bendrauti gyvai – gali darbuotis mokykloje visuomenės sveikatos specialistu arba savivaldybės visuomenės sveikatos biure.

Prof. habil. dr. Ramunė Kalėdienė
Prof. habil. dr. Ramunė Kalėdienė

Tapęs gyvensenos specialistu, gali dirbti gydytojų komandoje ir gydyti žmones, koreguojant jų gyvenseną. Mėgstantys vadovauti ir organizuoti, gali tapti sveikatos vadybininkais, sveikatos priežiūros įstaigų administratoriais, jei domina sveikatos mokymas – galima rinktis sveikatos edukatoriaus kelią.

Nori keisti pasaulį? Gali!

Ar ketini visą likusį savo gyvenimą praleisti prekiaudamas saldintu vandeniu – ar vis dėlto norėtum gauti galimybę pakeisti pasaulį? Šią S. Jobso frazę LSMU Visuomenės sveikatos fakulteto Sveikatos tyrimų instituto mokslo darbuotojas, lektorius Tomas Vaičiūnas pasitelkia kalbėdamas apie visuomenės sveikatos studijas.

„S. Jobsas savo srityje iš tikrųjų keitė pasaulį visapusiškai. Mes, visuomenės sveikatos specialistai, savo srityje taip pat galime pasiekti svarbių pokyčių, kad pasaulis būtų geresnis ir sveikesnis“, – įsitikinęs pašnekovas.

Specialistai, valdantys sveikatos krizes: ateities profesija, kurios poreikis tik didės
© Organizatorių nuotr.

Lektorius dr. T. Vaičiūnas – vienas daugelio gerųjų pavyzdžių Lietuvos sveikatos mokslų universitete, kai studijos ir dėstytojai jauną žmogų įkvepia, paskatina toliau gilintis į pamėgtą studijų sritį. Šiandien LSMU baigęs specialistas – ne tik savo mokytojų, autoritetų kolega, bet ir pats dėsto universiteto studentams, dirba mokslinį darbą, koordinuoja vieną iš perspektyviausių visuomenės sveikatos mokslo krypties magistro programą – gyvensenos medicina.

Pašnekovas pabrėžia, kad nors visuomenės sveikata viešumoje pastaruoju metu labiausiai siejama su užkrečiamųjų ligų, epidemijų valdymu, šios srities mokslininkų akiratyje – ir dar viena aktuali pasaulinė problema, neretai pavadinama tyliuoju žudiku.

Tai – lėtinės neinfekcinės ligos: diabetas, širdies ir kraujagyslių sistemos ligos ir pan., o jas dažniausiai sukelia netinkama gyvensena.

„Per 90 proc. visų netekčių Lietuvoje yra dėl lėtinių neinfekcinių ligų, septynios iš dešimties šių ligų yra absoliučiai išvengiamos, valdant pagrindinius penkis rizikos veiksnius, kurių keturi yra ne kas kita, kaip mūsų pačių pasirinkimas“, – vaizdžiai paaiškino T. Vaičiūnas.

Specialistai, valdantys sveikatos krizes: ateities profesija, kurios poreikis tik didės
© Organizatorių nuotr.

Spręs globalius iššūkius

LSMU Visuomenės sveikatos fakulteto dekanė prof. Ramunė Kalėdienė pabrėžė, jog visuomenės sveikatos specialistų bei sveikatos vadybininkų poreikis, jų įgytų įgūdžių svarba tik didės. Šiuo metu ir artimoje ateityje – daug iššūkių, kuriuos teks spręsti visame pasaulyje.

COVID-19 dar ne visiškai pasitraukė: šios ligos bangos dar ne kartą gali grįžti. Reikės parengtų specialistų, gebančių remtis visa jau įgyta pandemijos valdymo patirtimi, veikti visuose lygmenyse – nuo gyventojų iki valdžios institucijų.

Valstybėse ir tarp valstybių, ištisuose regionuose didėja sveikatos priežiūros netolygumai: dėl ligų, epidemijų, karo padarinių kai kurie regionai gali tapti labai pažeidžiami, o tai sukels ir sveikatos, ir ekonomikos problemų.

„Pandemija atskleidė ir silpnąsias visuomenės sveikatos praktikos sritis. Paaiškėjo, kokia svarbi su sveikata susijusi komunikacija. Susidūrę su skirtingais visuomenės, verslo, politikos interesais, turėjome tapti sveikatos advokatais, tai yra, patys žinoti ir sugebėti įrodyti kitiems įvairių suvaržymų, intervencijų poreikį, rasti balansą.

Taip pat paaiškėjo, kad trūksta žinių prognozuojant epidemijas, numatant pacientų srautus, ligoninių užimtumą“, – pasakojo profesorė, siaučiant pandemijai dalyvavusi LR Vyriausybės Nepriklausomų ekspertų patariamojoje taryboje COVID-19 prevencijos, diagnostikos, gydymui ir valdymui bei LR Prezidento suburtoje Sveikatos ekspertų taryboje.

Šiandien reikiamomis naujausiomis žiniomis, įgūdžių formavimo metodikomis papildytos visos Visuomenės sveikatos fakulteto studijų programos. Ateities specialistai bus geriau pasirengę laukiantiems iššūkiams.

Profesija, orientuota į ateitį

Prof. R. Kalėdienė pabrėžė visuomenės sveikatos ir sveikatos vadybos specialistus matanti kaip ateities visuomenės vedlius, gebančius atpažinti, analizuoti ir valdyti visuomenės sveikatos problemas ir prognozuoti iššūkius, diegti intervencijas ir vertinti jų veiksmingumą.

„Mums reikia specialistų, gebančių valdyti ekstremalias situacijas: vadybininkų, administratorių, sveikatos analitikų, duomenų mokslininkų, gyvensenos medicinos, poveikio sveikatai vertinimo, sveikatos politikos bei strategijos formavimo specialistų. Jų veikla ateityje bus itin vertinama“, – kalbėjo LSMU Visuomenės sveikatos fakulteto dekanė. Atpažinai savo polinkius? Susidomėjai? Daugiau sužinoti galima čia.

Reklama
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
3.6000

SMK – tarp lyderiaujančių privačių aukštųjų mokyklų: augantis studentų skaičius ir populiarios studijų programos

Artėjant mokslo metams, ryškėja būsimų studentų pasirinkimai, patraukliausių studijų programų...

Kolpingo kolegija – vieta, kurioje puoselėjamos bei ugdomos ir žmogiškosios vertybės

Domitės, kur studijuoti? Tuomet į galimų pasirinkimų sąrašą būtina įtraukti prieš ketvirtį...

Unikalus projektas „Work & Study“: talentų verslas žvalgysis ISM magistrantūros studentų gretose

Iki raudonumo įkaitusi darbo rinka verčia ieškoti vis įdomesnių sprendimų konkuruojant dėl...

Sporto mokslas: nuo sportininkų testavimo iki genetinių tyrimų

Kas yra sporto mokslas? Ką tiria mokslininkai? Kokie sporto ir sveikatingumo sričių tyrimai...

Penkios priežastys, kodėl turėtumėte rinktis Lietuvos sporto universitetą

Būsimasis studente! Tai yra mano, Lietuvos sporto universiteto ( LSU ), atviras laiškas Tau. Jei...

Top naujienos

Delfi Pliusparengė Nerijus Povilaitis

Rusijos karių artimųjų skundai pribloškia: armijoje šauktinių laukia nesuvokiamas košmaras (3)

Situacija karą Ukrainoje pradėjusios Rusijos kariuomenėje – apgailėtina. Šauktiniai apgaule...

Gyventojai skaičiuoja skirtumus tarp „biržinės“ ir garantinio tiekimo kainos: sako, kad pasirinkę tiekėją pralošė tiekėjai: nelogiška (3)

Dalis elektros vartotojų, pasirinkusių su biržos kaina susietą nepriklausomo tiekėjo planą,...

Magiškas Jocytės pasirodymas nukalė Lietuvos rinktinei Europos čempionato auksą lietuvė tapo turnyro MVP (10)

Sekmadienio vakarą Heraklione, Graikijoje, vykusiame Europos jaunių merginų (iki 18 metų)...

Geros žinios atostogaujantiems – artimiausiu metu karščiai nesitrauks: galime sulaukti škvalo ir krūšos (6)

Pirmadienio dieną orus lems žemo slėgio lauko šiaurės rytinis pakraštys. Vyraus nepastoviai...

Delfi PliusDailius Dargis

Po ilgos tylos – Rusijoje kalinčio Zamolskio interviu: garsiausias samdomas žudikas nebijo keršto ir įspėjo laukti rudens (3)

Ilgiausiai Lietuvos teisėsaugos istorijoje – net 13 metų ieškotas siaubingais nusikaltimais...

Angliją šokiravęs žudikas atvežtas į Lietuvą: nebereikės kalėti iki gyvos galvos (4)

Visą Jungtinę Karalystę dėl įvykdyto itin žiauraus savo draugės nužudymo šokiravęs ir tokiu...

Keistas Ukrainos generolo optimizmas dėl karo eigos: kodėl nesibaimina net rusų branduolinio šantažo (5)

Kada Ukraina šalies pietuose pradės savo kontrpuolimą, o gal jau pradėjo? Tokie svarstymai kurį...

Žiniasklaida: niekas rusų neruošė tokio masto nesėkmėms, Putinui – didžiulė gėda (3)

Rugpjūčio 9 d. Kremliaus okupuotame Krymo pusiasalyje esančioje svarbioje rusų aviacijos bazėje...

Sunkumų neatlaikė: užsidarius vienintelei kaimo parduotuvei, gyventojai duonos pirkti važiuos į miestą

Mažosioms kaimų, gyvenviečių, miestelių parduotuvėms – sunkus laikotarpis. Vienos jų...

Kardiologė nurodė klaidą, kurią daro dažnas: tai gali smarkiai pakenkti sveikatai

Mirtingumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų Lietuvoje išlieka pirmoje vietoje, tačiau pastebima,...