Lietuvos saugomos teritorijos – vartai į atradimų kupinas pažintines keliones po nacionalinius ir regioninius parkus. Lankydamiesi saugomose teritorijose ir dalyvaudami žygiuose su gamtos gidais, ne tik patirsite naujų įspūdžių, bet ir pasisemsite žinių visai šeimai skirtuose edukaciniuose renginiuose, kuriuose galėsite iš arčiau susipažinti su iki šių dienų puoselėjamomis tradicijomis ir papročiais. Ši vasara – puikus metas pakeliauti po saugomas teritorijas ir atrasti visapusišką jų grožį. O keliauti galima su Saugomų teritorijų pasu, kurį galite atsispausdinti (pasą galite rasti ČIA) bei antspaudus užsidėti nacionalinių ir regioninių parkų lankytojų centruose.

Renginiai, kuriuos verta pamatyti

Saugomose teritorijose saugomas ne tik gamtos, tačiau ir nematerialus kultūros paveldas. Šią vasarą, jei leis karantino situacija, nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose vyks įvairūs renginiai bei švenčių minėjimai, kurių metu lankytojai turės galimybę pabūti gamtoje, išmokti darbų, kadaise buvusių neatsiejama mūsų senolių kasdienybės dalimi.

„Saugomose teritorijose šią vasarą bus gausu edukacijų ir renginių, susijusiu su nematerialiu kultūros paveldu. Verta apsilankyti renginiuose, kuriuose pristatomos senovinės tradicijos – naktigonė, šienapjūtė, žolės pjovimas dalgiais, senovinė bitininkystė. Nemaža dalis renginių ir edukacijų susieta su kalendorinėmis šventėmis – Rasomis, pavasario ir rudens lygiadieniais“, – pasakoja Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie AM atstovė Diana Rakauskaitė.

 Smagurio medutis

Pasak pašnekovės, informaciją apie renginius ir numatomas edukacijas vertėtų sekti interneto svetainėje www.saugoma.lt, Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie AM svetainėje, nacionalinių ir regioninių parkų interneto svetainėse bei socialiniuose tinkluose. Nors visi šie renginiai planuojami atvirose erdvėse, užsiregistruoti reikėtų iš anksto. Taip išvengiama didelių susibūrimų ir siekiama, kad lankytojai bei renginių dalyviai jaustųsi komfortiškai.

Gamta po stogu

Lankytojų pamėgtas Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos organizuojamas renginių ciklas „Gamta po stogu“. Nacionaliniame saugomų teritorijų lankytojų centre (Antakalnio g. 25, Vilnius) vyksta susitikimai su žinomais gamtininkais Selemonu Paltanavičiumi, Mariumi Čepuliu, Mindaugu Survila. Čia vyksiančių renginių metu pristatomas Lietuvos pelkių unikalumas, gamtos reiškiniai, gyvūnija ir augmenija, saugomų teritorijų lankytinos vietos.

 Ekskursija su parko gamtos gidu

„Norisi, kad vis daugiau žmonių suvoktų, kokia vertinga yra mūsų gamta bei kaip svarbu ją saugoti. Šių renginių tikslas – pristatyti saugomas teritorijas, šviesti visuomenę gamtosauginėmis temomis, atskleisti gamtoje slypinčias paslaptis, supažindinti su saugomais gamtos objektais ir paaiškinti, kodėl juos saugoti būtina, – pasakoja D. Rakauskaitė. Informaciją apie renginius galima rasti Nacionalinio saugomų teritorijų lankytojų centro „Facebook“ paskyroje.

Natūralios arbatos gamyba

Įdomi edukacinė programa laukia ir birželio 17 d. atvyksiančių į Aukštaitijos nacionalinį parką. Renginyje bus pasakojama apie Saugomų teritorijų produkto ženklą, lankytojai bus mokomi arbatos iš natūralių žolynų gamybos, taip pat bus tiesiogiai transliuojamas ir internetu.

„Šio renginio tikslas – papasakoti apie saugomoje teritorijoje gaminamas ekologiškas ir natūralias arbatas. Edukacijos metu bus kalbama apie vaistažoles: kokias ir kokiu metų laiku geriausia rinkti, kaip paruošti ir iš jų pagaminti nuostabią žolelių arbatą. Sudalyvavę šioje edukacijoje daugiau sužinosite apie vaistinių augalų mišinius bei įvairių lapų fermentuotas arbatas“, – pasakoja Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos atstovė Diana Rakauskaitė.

 Žygis su parko gamtos gidu

Dėmesio vertos edukacijos

Vienoje įspūdingiausių saugomų teritorijų mūsų šalyje, – Kuršių nerijos nacionaliniame parke – šią vasara organizuojama gausybė renginių bei edukacinių programų. Norintiems sudalyvauti, Kuršių nerijos nacionalinio parko direktorė Aušra Feser primena iš anksto užsiregistruoti – taip bus išvengta didesnių susibūrimų ir visi dalyviai galės jaustis saugiai.

Birželio mėnesį Kuršių nerijos parko lankytojų laukia gausa renginių: vandens pasaulį padedanti pažinti ir visai šeimai skirta edukacija „Vandenų pasaulis“, įvairaus amžiaus lankytojams skirtas žaidimas „Keliaukime po Kuršių neriją“, taip pat ekskursija „Pradingusi Nida“, kurios metu lankytojai atras anksčiau buvusius ir kopose išnykusius objektus.

Žygio „Parnidžio takais“ metu apsilankysite vaizdingiausiose Parnidžio kraštovaizdžio draustinio vietose, susipažinsite su smėlynų augalais, sužinosite, kaip susiformavo įspūdingos Parnidžio kopos. Šią vasarą kviečiama pasižvalgyti ir po Nidą, kur išskirtinės ekskursijos metu išgirsite autentiškas vietinio gido istorijas, padėsiančias geriau pažinti šį unikalų Lietuvos kampelį.

Informaciją apie visus renginius ir edukacijas bei planuojamas jų datas galima rasti Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos internetiniame puslapyje bei FB paskyroje.

Projektas finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo lėšomis.

Užsakymo nr.: PT_87489263