Svajodami apie galimybes po karantino nejučia pradedame žiūrinėti kelionių nuotraukas. Nors šie metai dar gilioje nežinomybėje ir neaišku, kada galėsime mėgautis įprasto gyvenimo malonumais, ieškoti ir planuoti niekas netrukdo. Ir tam visai nereikia tolimų šalių, nes nepamirštamų potyrių galima pajusti ir savame krašte.
Senieji ir naujieji katedros vartai
Senieji ir naujieji katedros vartai

Viena krypčių – Lietuvos viduryje besislepiantis nedidelis miestas, kuris, nors ir neturi turistinės vietovės vardo, kiekvienais metais pritraukia lankytojų savo gamtos grožiu ir intensyvia praeities istorija. Tai – Kaišiadorys. Visame Kaišiadorių rajone galima atrasti šimtus gamtos ir kultūros objektų. Čia žmonės atvyksta ir vedami noro iš arčiau pažinti Palaimintojo Teofiliaus Matulionio istoriją, ir išbandyti net 159 km ilgio piligriminį „Kaišiadorių krašto kelią“.

Palaimintasis, kurį nori pažinti visas pasaulis

Kaip pasakoja Kaišiadorių turizmo ir verslo informacijos centro turizmo vadybininkas Aurelijus Balčiūnas, „Kaišiadorių krašto kelias“ – tai turtingas dvasinio paveldo ir grožio maršrutas, pasakojantis apie neeilinius pėdsakus Lietuvos istorijoje palikusias asmenybes, tarp kurių – Oginskių šeima, viena žinomiausių ir žymiausių Abiejų Tautų Respublikos giminių, ar Kaišiadoryse vidurinę mokyklą baigęs Algirdas Mykolas Brazauskas. Taip pat „Kaišiadorių krašto kelias“ glaudžiai siejamas su Palaimintuoju Teofiliumi Matulioniu, kuris amžinojo poilsio atgulė Kaišiadorių Kristaus Atsimainymo katedros koplyčioje.

Andrejaus Tomenko nuotr.
Andrejaus Tomenko nuotr.

Dvasininkas Teofilius Matulionis paskelbtas Palaimintuoju visai neseniai – 2017-taisiais, praėjus daugiau nei 50 metų po jo mirties. Ši asmenybė gyvuoja žmonių atmintyse kaip herojus bei geraširdis, kuris pasidalindavo net ir paskutiniu duonos kąsniu su kitais. Kai kurie Palaimintąjį prisimena ir kaip kankinį, patyrusį net trijų skirtingų valdžių priespaudą: carizmo, nacizmo, bolševizmo. Jokia valdžia nesustabdė Teofiliaus Matulionio, jis visada kovojo už tiesą ir rizikavo net savo paties gyvybe, siekdamas padėti kitiems.

Palaimintojo gyvenimo istorija yra didelis įkvėpimas daugeliui žmonių. Anot A. Balčiūno, susipažinti su Teofiliumi Matulioniu žygiuojant „Kaišiadorių krašto keliu“ atvyksta žmonės iš viso pasaulio.

„Iki pandemijos, po Teofiliaus Matulionio paskelbimo Palaimintuoju, Kaišiadorių katedrą lankė maldininkai iš Lenkijos, Latvijos, Baltarusijos. Buvo atvykusių ir iš Čekijos, Amerikos, Kanados, Kroatijos, Italijos, Japonijos, Čilės. Susidomėjimas didelis ir lietuvių rodomas. Visgi Palaimintųjų Lietuvoje nėra daug. Svarbu, kad Katedroje yra atskira Palaimintojo Teofiliaus Matulionio koplyčia. Dauguma keliautojų, apsilankiusių Kaišiadorių turizmo ir verslo centre ir klausiusių informacijos apie rajoną, domėjosi ir Kristaus atsimainymo katedra, ir Teofiliumi Matulioniu. Domėjimasis išskirtine asmenybe kiekvienam iš mūsų gali turėti pozityvios įtakos gyvenime“, – pasakoja A. Balčiūnas.

Įkvepia sustiprinti savo įsitikinimus

Birštono Sakralinio muziejaus vadovė, teologijos mokslų daktarė Roma Zajančkauskienė teigia, jog net ir šiandien, po beveik devyniasdešimties metų, galime sakyti, kad T. Matulionio asmenybės pavyzdys yra aktualus.

T.M. freska (Viktorijos Kanapinskaitės nuotr.)
T.M. freska (Viktorijos Kanapinskaitės nuotr.)

„Arkivyskupo gyvenimo ir veiklos laikotarpis sutapo su Rusijos ir Lietuvos perversmais: 1917-aisias ir 1946-aisiais, kai dauguma išsigandę ieškojo, kaip emigruoti, išvykti iš Rusijos ar Lietuvos, vyskupas Teofilius kryptingai siekė išlikti tyliu kelrodžiu ieškantiems tiesos iki mirties akimirkos. Palaimintasis gyveno su gilia vidine ramybe, net ištikus sunkumams, mokėjo sakyti Viešpačiui: „Būk valia Tavo!“ Palaimintasis Teofilius sakė: „Aš dėkoju Dievui, kad galėjau kentėti dėl Kristaus.“ Tai yra tikėjimo dorybė, kai kančias ir vargus klusniai priimame kaip Dievo meilės ženklą ir dėkojame už tai.

Piligrimystė atgaivina ryžtą veikti. Gyvenime dažnai prisimenu jo pavyzdį. Palaimintojo Teofiliaus Matulionio gyvenimo ir kankinystės keliu keliavau ne vieną ir ne du tūkstančius kilometrų. Tad galiu pasakyti, kad jaučiu, jog jo asmenybė įkvepia. Augindama bičiulystę su Dievo draugu, tvirtėju pasitikėjime Dievu. Palaimintasis yra pagalbininkas žemėje keliaujančiai Dievo tautai, o piligrimystės metu žmogus eina į sąlytį su arkivyskupo asmenybe ir jo gyvenimo įvykiais, sustiprina įsitikinimus, priima pasiaukojimo, meilės ir tarnavimo kitam, negailint gyvybės, nuolankumo vertybes“, – sako R. Zajančkauskienė.

Skirtingų nuotykių ieškotojams – daugiau nei 150 lankytinų vietų

Norinčius pažinti ne tik Palaimintojo Teofiliaus Matulionio asmenybę, Kaišiadorys gali vilioti atvykti pamatyti unikalius vaizdus, statinius arba sudominti senovės legendomis. Anot A. Balčiūno, Kaišiadoryse daugiau nei 150 lankytinų vietų.

Teofiliaus Matulionio koplyčia (Giedrės Streikauskaitės nuotr.)
Teofiliaus Matulionio koplyčia (Giedrės Streikauskaitės nuotr.)

„Štai, pavyzdžiui, į Nemuną, Kauno marias, labai malonu žvelgti nuo 42 metrų aukščio Mergakalnio regyklos. Tai – viena gražiausių rajono vietų. Apie šią vietą pasakojamos legendos. Viena jų pasakoja apie nelaimingą gražuolės, pono dukros, ir arklininko meilę. Ponas, sužinojęs apie jaunuolių meilę, nusprendė įsimylėjėlius atskirti – tarną išsiuntė į rekrūtus, tarnauti kariuomenėje 25 metus. Mergina, nepakėlusi išsiskyrimo skausmo, pasikinkė arklius ir nulėkė nuo skardžio. Kalbama, kad ir dabar, kai atsiranda Mėnulio takas, galima matyti gražią merginą, šukuojančią plaukus ir dainuojančią“, – pasakoja A. Balčiūnas.

Norintiems pailsėti ir pasiklausyti tylos, jau daugiau nei 80 metų Čiobiškyje veikia vienintelis Lietuvoje bevariklis keltas per Nerį. Kaip pasakoja A. Balčiūnas, tai unikali galimybė išgirsti upės srovės šniokštimą, neužgožiamą variklio burzgimo.

„Unikalus keltas kelia žmones ir automobilius iš Kaišiadorių rajone esančių Padalių į Širvintų rajone esantį Čiobiškį jau virš 80 metų. Keldamiesi juo pamatysite Neries krantų grožį, galėsite paklausyti tylos. Kadangi keltas neturi variklio, girdėsite tik upės srovės šniokštimą ir bangelių plazdenimą į keltą“, – pasakoja A. Balčiūnas.

Plačiau susipažinti su projektu galite internetinėje svetainėje www.teofiliauskelias.lt arba mobiliojoje programėlėje „Palaimintojo Teofiliaus kelias“.

Užsakymo nr.: PT_86684241

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(12 žmonių įvertino)
4.4167

Prasideda virtuali kelionių mugė, kviečianti įsileisti keliones į savo namus

Sausio 23–30 dienomis keliautojai kviečiami į didžiausią ir tik kartą per metus vykstančią...

Aktualu planuojantiems atostogas Turkijoje: tyrimas atskleidė patikimiausią kelionių organizatorių

Reprezentatyvioje visuomenės apklausoje respondentai daugiausiai simpatijų skyrė kelionių...

Lietuvos turizmo asociacija kviečia planuoti atostogas iš anksto virtualioje kelionių mugėje „Vivattur“

Kelionės – ne tik būdas atitrūkti nuo kasdienybės, pailsėti, bet ir praplėsti akiratį,...

Alternatyvus turizmas Lietuvoje: tyrinėkite nuostabius savo miesto kampelius dalyvaudami Roadgames nuotykių orientavimosi žaidimuose

Keliavimas ir naujų vietų tyrinėjimas yra nuostabus būdas leisti laisvalaikį, įgyti naujų...

Antalijos Rivjeros kurortiniame Sidės mieste pagerbti efektyviausi turizmo agentai

Kelionių organizatorius „ Coral Travel “ Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Gruzijos verslo...

Top naujienos

Dėl naujų mokesčių – dar nematyta situacija: juos nori priimti visai ne tie, kas parengė (27)

Prieš praėjusią savaitę pristatytą mokesčių reformą sukilo smulkieji verslininkai. Esą...

Bloomberg News

„Bloomberg“ šaltiniai: Kremlius koreguoja planus dėl Ukrainos

Kremlius, stringant rusų bandymams įsitvirtinti mūšio lauke, koreguoja savo planus.

Karo ekspertai: už uždarų durų tarp Putino ir Kinijos vadovo kažkas įvyko (12)

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N‘ Loaded“ ekspertai teigia, kad...

Dieviškai žaidęs Lietuvos vartininkas neleido graikams nubausti svečių (6)

Pirmadienį vakare Atėnuose Lietuvos futbolo rinktinė draugiškose rungtynėse 0:0 išsiskyrė su...

Sniego pilys

Valymas + intymus: namų tvarkytojos papasakojo, kaip atrodo jų darbas rusų oligarchų namuose (3)

Vienoje populiarioje užsienio darbo paieškos svetainėje buvo patalpintas skelbimas, kad plėtros...

Fausta Marija Leščiauskaitė

Įtakingiausia Šiaurės Korėjos moteris: narkomanė, šaltumu bei negailestingumu pasižymėjusi jau nuo mažens

Kai 2011-aisais mirė Šiaurės Korėjos diktatorius Kim Jong-ilas, šalis ir pasaulis dėjo daug...

„Žalgirio“ šansus Eurolygoje įvertinęs Kurtinaitis pateikė savo prognozę Maksvyčio kompanijai

Pirmadienį vakare užtikrintą pergalę Lietuvos krepšinio lygoje („Betsafe-LKL“) iškovojo...

Didžiausios algos Lietuvoje vasarį: vienos įmonės vidurkis perkopė 50 tūkst. eurų (10)

Didesnius nei 10 tūkst. eurų vidutinius atlyginimus praeitą mėnesį Lietuvoje mokėjo 56 įmonės,...

Karas Ukrainoje. Netoli Mariupolio – sprogimas Rusijos šaudmenų sandėlyje „Kantri“ Rusija gąsdina „unikaliu ginklu“: sunaikintų net JAV (5)

Ukrainos Slovjansko mieste pirmadienio rytą surengtos Rusijos raketų atakos aukų padaugėjo iki...

„Kas čia vyksta?!“: Maskvos gyventojus nustebino vaizdas danguje (12)

Maskvos gyventojus nustebino keistas vaizdas danguje, jie pastebėjo dūmų sūkurį – juodas dūmų...