„Ne kartą esame sakę, kad tai neužkerta kelio užsikrėsti pačiu virusu, tačiau dabar yra toks metų laikas, kai nemažai žmonių peršąla, sloguoja, pradeda sirgti alerginėmis slogomis, tad iš pradžių gali būti sudėtinga atskirti, kas tai yra, – ar koronaviruso infekcija, ar kas nors, prie ko mes buvome pripratę įprastame gyvenime, – sakė A. Veryga.

– Bus išleistos rekomendacijos, kad žmonės viešumoje, kur galima kontaktuoti su kitais gyventojais, naudotų priemones, kurios turėtų uždengti nosį ir burną.“

Ministras sakė: jei nėra kur pirkti chirurginių kaukių, tiks ir kitos priemonės.

Aurelijus Veryga

„Šalikas ar skarelė taip pat galėtų būti naudojami nosiai ir burnai pridengti, kad čiaudint tie oro lašeliai nebūtų skleidžiami aplinkoje ir neužkrėstų kitų asmenų, kur žmonės dar gali nežinoti, jog gali būti infekuoti ir gali skleisti virusą“, – sakė A. Veryga.

Dar spaudos konferencijai nepasibaigus, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) išplatino pranešimą spaudai, kad namuose pasisiūtos kaukės – tik paskutinio pasirinkimo priemonė.

„Pasak ULAC medikų, nėra atlikta pakankamai mokslinių tyrimų, siekiant išsiaiškinti namuose pasiūtų veido kaukių efektyvumą. Vienas iš tokių tyrimų buvo atliktas Kembridžo universiteto tyrėjų. Duomenys atskleidė, jog namuose pasiūtos medvilnės kaukės sulaiko 50 proc. 0,02–1 mikrono dalelių, o chirurginės (medicininės) kaukės žymiai daugiau – net 80 proc. Minėtame tyrime taip pat buvo vertinamas pasiūtos kaukės efektyvumas po 3 valandų nešiojimo.

Rezultatai parodė, kad drėgmė ir laikas turėjo labai mažai įtakos veido kaukės efektyvumui. Nustatyta, kad veido kaukės mažiau veiksmingos vaikams nei suaugusiems. Tyrėjai padarė išvadą, kad namuose pasiūtos veido kaukės galėtų būti naudojamos tik kaip paskutinio pasirinkimo priemonė, siekiant išvengti oru plintančių infekcijų perdavimo nuo užsikrėtusių asmenų“, – rašoma ULAC pranešime.

Visgi teigiama, kad namų sąlygomis pasiūtų kaukių dėvėjimas yra geriau, nei nieko.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) šiuo metu, kaip sakė ministras, rengia rekomendacijas dėl kaukių nešiojimo viešose vietose, jos turėtų būti paviešintos vakare.

ULAC specialistai, remdamiesi Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijomis, pabrėžia, kad medicininių kaukių dėvėjimas yra tik viena iš kvėpavimo takų infekcijų, tarp jų COVID–19 ligos, prevencijos priemonių. Tačiau vien tik veido kaukės dėvėjimas nesuteikia visiškos apsaugos, todėl ji turi būti naudojama kartu su kitomis prevencijos priemonėmis: rankų higiena, kosėjimo ir čiaudėjimo etiketu.

Pastebima, kad namų sąlygomis pagamintos kaukės gali sukelti klaidingą saugumo jausmą.

Namuose pagamintų medicininių kaukių dėvėjimas gali sukelti klaidingą saugumo jausmą, todėl gali būti pamirštos kitos svarbios prevencijos priemonės. Taip pat labai svarbu paminėti, jog netaisyklingas veido kaukės dėvėjimas gali sumažinti jos veiksmingumą.

Namuose siūtos veido kaukės

„Jei nuspręsite dėvėti namuose pasiūtą veido kaukę, ULAC specialistai rekomenduoja vadovautis kaukių naudojimo taisyklėmis, kurias rasite čia. Kadangi medžiaginė kaukė bus naudojama pakartotinai, būtina tinkama jos priežiūra: sudrėkus – pakeisti kita, plauti įprastais plovikliais, išlyginti garais ir lygintuvu aukštoje temperatūroje bei dėvėti, tik esant poreikiui (pajutus ligos simptomus)“, – patarimais dalijasi specialistai.

SAM kol kas nežino, ką pasiūlyti piliečiams, kur įsigyti medicininių kaukių, nes šių neturi net kai kurios medicinos įstaigos.

Kaip bus rekomenduojama elgtis šioje situacijoje, turėtų paaiškėti pirmadienį vakare.

SAM rekomendacijos dėl apsauginių kaukių dėvėjimo:

Medicininių kaukių dėvėjimas yra viena iš kvėpavimo takų infekcijų, tarp jų ir naujojo koronaviruso (SARS-CoV-2) prevencijos priemonių viruso paveiktose teritorijose. Tačiau vien tik kaukės dėvėjimas, pasak ministerijos, nesuteikia visiškos apsaugos, todėl ji turi būti naudojama kartu su kitomis prevencijos priemonėmis: rankų higiena, kosėjimo ir čiaudėjimo etiketu.

Medicininių kaukių dėvėjimas, kada nėra indikacijų, sukelia klaidingą saugumo jausmą, kada gali būti pamirštos kitos svarbios prevencijos priemonės, tokios kaip rankų higiena. Be to, netaisyklingas kaukių dėvėjimas gali sumažinti jos veiksmingumą.

Medicinines kaukes rekomenduojama užsidėti pasireiškus kvėpavimo takų infekcijos simptomams. Jos kosint ar čiaudint sulaiko kvėpavimo takų sekretus ir gali apsaugoti šalia esančius žmones nuo galimo užsikrėtimo. Jei sergantis asmuo medicininės kaukės dėvėti negali, kaukę rekomenduojama dėvėti jį slaugantiems asmenims.

Jei medicininės kaukės yra dėvimos, patarimai kaip tinkamai jas naudoti:

Kaukę reikia užsidėti kruopščiai, kad pilnai dengtų burną ir nosį ir surišti taip, kad tarp kaukės ir veido būtų kuo mažiau tarpų;

• Dėvėdami kaukę, nelieskite jos rankomis;

• Nusiimdami kaukę nelieskite rankomis pačios kaukės, tik raštelius;

• Nusiėmus kaukę arba ją palietus, nusiplaukite rankas;

• Pakeiskite kaukę nauja kuomet dėvima tampa drėgna;

• Vienkartinių kaukių pakartotinai nenaudokite;

• Panaudotas vienkartines kaukes po kiekvieno naudojimo išmeskite;

• Niekada nenaudokite medžiaginių (medvilnės ar marlės) kaukių.

Jei veido kaukė (chirurginė kaukė) yra dėvima, svarbi teisinga jos padėtis ant veido. Ją sureguliuoti (pritaikyti) metaliniu nosies spaustuku, kad būtų pasiektas tinkamas pritaikymas.

Kosėti ir čiaudėti privalome prisidengti nosį ir burną servetėle, jei jos neturime – sulenkta alkūne.

Įprastos medicininės kaukės rekomenduojamos naudoti asmenims, kurie kosėja ir čiaudi, kad sulaikytų kvėpavimo takų sekretus, lašelius. Šios kaukės nesulaiko viruso ir kartu neapsaugo nuo užsikrėtimo virusu, jei yra artimas kontaktas (vienas metras ir mažiau). Nuo virusų efektyviau apsaugo tik aukšto filtravimo kaukės (respiratoriai).

Aukšto filtravimo kaukės (respiratoriai) yra skirtos medicinos darbuotojams, kurie itin artimai kontaktuoja su sergančiais asmenimis ir jų išskiriamais biologiniais skysčiais. Paprastai jomis prekiauja specialią medicinos įrangą tiekiančios įmonės.

Aukšto filtravimo kaukės labai glaudžiai prigula prie veido, turi specialų filtrą (dviejų rūšių – tankesnį ir retesnį). Medicininė kaukė yra pagaminta iš specialaus popieriaus, skirto mechaniškai sulaikyti kvėpavimo takų sekreto lašelius.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (446)