Ministras pabrėžė, kad nors Lietuvoje tėra vienas patvirtintas koronaviruso atvejis, budrumo reikia neprarasti, nes Europoje naujojo tipo virusas COVID-19 ir toliau sparčiai plinta.

„Bet jūs matote, kas vyksta Europoje, (virusas – Delfi) labai greitai plinta“, – sakė A. Veryga.

Kaip sakė ministras, Europos ligų kontrolės centras informuoja, kad artimiausiu metu artimiausiomis keliomis savaitėmis bus pakankamai intensyvus sergamumo augimas. Tai šiuo metu ir vyksta, tad pavojus Lietuvai taip pat didėja.

Ministras sako, kad iki šiol Lietuvoje taikytos prevencinės priemonės pasiteisino. „Šalys, kurios nevisiškai rimtai žiūrėjo į parvykstančiųjų kontrolę, joms dabar tenka peršokinėti į antrą scenarijų, kai yra fiksuojami dideli skaičiai ir (viruso – Delfi) plitimas viduje“, – komentavo A. Veryga.

Ministras primena, kad saviizoliacija – viena iš pagrindinių prevencinių priemonių prieš koronavirusų, kai asmuo, grįžęs iš rizikingų šalių, net nejaučia simptomų.

A. Verygas sakė, kad šiuo metu su teisininkais tariamasi, kaip sugriežtinti saviizoliacijos aplinkybes. „Jei žmogus pasiėmė nedarbingumo pažymėjimą, kad jis nevaikščiotų į teatrus, parduotuves“, – komentavo ministras.

Šiuo metu oro uostuose tikrinami keleiviai, atvykę iš Šiaurės Italijos, Japonijos, Pietų Korėjos, Honkongo ir Singapūro. Stebint šiandienos statistika, tokiose šalyse kaip Vokietija, Ispanija, užsikrėtimų koronavirusu skaičiuos sparčiai didėja. Ar ilgainiui nebus tikrinami asmenys grįžę ir iš šių valstybių?

„Jeigu plitimas bus labai didelis ir bus paveikta pakankamai didelė šalies erdvė, kad gyventojai gali turėti kontaktą. Šiaurės Italijos atveju, tai pakankamai aiškus regionas, tik laiko klausimas, kada mes tai pradėsime daryti su kitomis šalimis. Jeigu atsitiks taip, kad praktiškai visa Europa bus paliesta, tai nebeliks logikos visus tikrinti. Tada visų gyventojų, kurie grįžo, prašysime palikti kontaktus, jeigu jie keliavo, bet šiandien priemonės nėra išplėstos“, – sakė A. Veryga.

Ministras sakė, kad dėl Šiauliuose karantinuotos moters niekas nepasikeitė. Pastarieji du mėginiai dėl koronaviruso buvo teigiami. Pirmadienį paimtas dar vienas mėginys.

VLK bus atsakinga už ekstremalios situacijos gydymo įstaigose koordinavimą

Siekiant užkirsti kelią naujojo koronaviruso (COVID-19) plitimui bei operatyviai organizuoti ir įgyvendinti tam būtinus veiksmus, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pavedė Valstybinei ligonių kasai (VLK) koordinuoti procesą gydymo įstaigose ekstremalios situacijos paskelbimo metu.

Valstybės ekstremalių situacijų centro vadovo, sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sprendimu, VLK, pasitelkiant padalinius 5-iuose didžiuosiuose miestuose, t. y., Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje, turės išsiaiškinti, kiek lėšų papildomai reikia gydymo įstaigoms įsigyti apsaugos priemones, medicinos prietaisus, įrangą, reikalingus naujojo koronaviruso atvejų valdymui, planuojant mėnesio rezervą. Taip pat VLK turės informuoti ir apie gydymo įstaigų turimų apsaugos ir kitų priemonių likučius. Tokią apibendrintą informaciją VLK turės pateikti SAM.

Savo ruožtu, VLK kartu su regioniniais padaliniai turės paskirti konkrečius atsakingus žmones, kurie tiesiogiai bendradarbiaus su gydymo įstaigomis, savivaldybių administracijomis.

Tuo metu, visos šalies ligoninės nuo šio ketvirtadienio, t. y., kovo 12 d., turės užpildyti Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) kontrolinį klausimyną, patalpintą VLK interneto svetainėje.

Šiuo metu visoms Lietuvos savivaldybėms dėl naujojo koronaviruso grėsmės nurodyta paskelbti gripo epidemiją. Tai, pasak Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM), padeda prevenciškai saugotis nuo COVID-19. Pateikiame informaciją, kas vyksta, kai savivaldybėje yra paskelbiama gripo epidemija.

Kovo 9 d. 8.00 val. duomenimis:

- Lietuvoje patvirtintų ligos atvejų: 1 (patvirtinta 2020-02-28 4.00 val.)
- Laukiama rezultatų dėl: 1 mėginio
- Per vakar dieną ištirta: 6
- Iki šiol iš viso atlikta tyrimų dėl įtariamo koronaviruso: 260
- NVSC turimi duomenys apie keliavusius į teritorijas, kur vyksta COVID-19 plitimas visuomenėje (stebima jų sveikatos būklė): 5390 asmenys

Kas yra COVID-19?

Kinijoje protrūkį sukėlęs koronavirusas (COVID-19) yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms. Apskritai koronavirusai yra didelė grupė virusų, kurie gali sukelti įvairių ligų. Dažniausiai koronavirusai sukelia lengvas ar net besimptomes infekcijas, tačiau gali sukelti ir sunkias kvėpavimo takų infekcijas, tokias kaip Artimųjų Rytų respiracinio sindromo (ARRS) ar sunkaus ūminio respiracinio sindromo (SŪRS) koronavirusines infekcijas.

Kokie simptomai pasireiškia žmonėms užsikrėtus COVID-19?

Simptomai yra panašūs į gripą, žmogų kankina karščiavimas, kosulys, dusulys ir kiti kvėpavimo sutrikimai, raumenų skausmai ir nuovargis. Pažengusiais ar sunkesniais ligos atvejais virusas sukelia sepsį (kraujo užkrėtimą) ir septinį šoką, plaučių uždegimą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.

Ką daryti, jei grįžote iš šalies, kurioje yra koronaviruso protrūkis?

Rekomenduojama likti namuose (izoliuotis) 14 d. po paskutinės buvimo paveiktoje teritorijoje dienos ir būti pasiekiamam visą izoliavimosi laikotarpį telefonu ir el. paštu, kad su jumis galėtų susisiekti ir apie jūsų sveikatą pasiteirauti specialistai.

Nesilankyti viešose vietose, pvz., mokykloje, darbe, universitete, masinio susibūrimo vietose, visą izoliavimosi laiką nepriimti svečių namuose; kasdien matuoti kūno temperatūrą, stebėti sveikatą ir pranešti jums skambinančiam visuomenės sveikatos specialistui apie atsiradusius sveikatos pokyčius. Taip pat galima gauti 14 dienų nedarbingumą, tereikia susisiekti su Nacionaliniu visuomenės sveikatos centru.

Kas gali padėti apsisaugoti nuo viruso?

- Atsisakykite nebūtinų kelionių, ypač į šalis, kuriose yra koronaviruso protrūkis;

- Kuo dažniau plaukite rankas, tai darykite kaskart po kontakto su svetimais paviršiais. Rankas plaukite kruopščiai. Jei turite, galite naudoti pirštines, bet jas taip pat būtina plauti;

- Venkite rankomis liesti veidą, tai galima daryti nebent iškart, kai nusiplovėte rankas;

- Kuo dažniau vėdinkite patalpas.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (8)