aA
Kaip galima užsikrėsti naujuoju koronavirusu bei kokia baigtis laukia toliau? Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) medicinos fakulteto Infekcinių ligų klinikos vadovė, profesorė Auksė Mickienė paaiškino, jog šis susirgimas gali baigtis labai skirtingai. Vieni žmonės virusu perserga greičiau, o kitiems jis gali išsivystyti į mirtimi pasibaigiantį plaučių uždegimą. Didžiausia pavojus kyla senyvo amžiaus, lėtinėmis ligomis sergantiems žmonėms.
Profesorė papasakojo apie naująjį koronavirusą: susirgimas gali baigtis labai skirtingai
© DELFI / Josvydas Elinskas

Informacija kinta kiekvieną dieną

Kinijoje užfiksuotas naujojo koronaviruso protrūkis tapo rimtu iššūkiu viso pasaulio mokslininkas. Kaupiama informacija apie šią ligą, ieškoma būdų, kaip ją įveikti sukuriant efektyvią vakciną.

LSMU Infekcinių ligų klinikos vadovė, prof. A. Mickienė sako, jog visuomenė turėtų suprasti, kad visų atsakymų mokslininkai pateikti dar negali, nes šiuo metu dar tik kaupiama bei apdorojama informacija.

„Pradžioje buvo galvojama, kad šiuo virusu užsikrečiama nuo gyvūnų. Tačiau tai, kad jis plinta nuo žmogaus – žmogui, buvo nustatyta tik praėjusių metų pabaigoje. Žmonės turi suprasti, jog šiuo metu informacija tik kaupiama ir kiekvieną dieną jos esama vis daugiau. Viskas yra labai dinamiška“, – sakė LSMU profesorė A. Mickienė.

Plitimas nėra iki galo ištirtas, tad saugotis reikėtų visais įmanomais būdais

Mokslininkė minėjo, kad šį virusą reikėtų lyginti su SARS, nes jie yra tos pačios šeimos atstovai.

Auksė Mickienė
Auksė Mickienė
© Organizatorių nuotr.

„Reikia pasidžiaugti tuo, kaip operatyviai reaguojama į šio viruso protrūkį. Tai suteikia vilčių, jog situacija bus sėkmingai suvaldyta. Nors virusas neseniai atrastas, jau atkoduota jo genetinė sudėtis, jau sukurti diagnostikumai, padedantys jį nustatyti. Gera žinia yra tai, jog šis virusas lyg ir nėra linkęs mutuoti. O dabar dedamos visos pastangos, kad sukurti vakcinas“, – sakė LSMU Infekcinių ligų klinikos vadovė.

Paklausta, kaip saugotis nuo koronaviruso, LSMU profesorė A. Mickienė minėjo, jog pagrindinis šio užkrato plitimo kelias – oro lašeliniu būdu. Tačiau reikėtų saugotis ir tiesioginio kontakto, tai pat paisyti bendrųjų reikalavimų – plauti rankas, vėdinti patalpas, be reikalų nesilankyti masinio žmonių susibūrimo vietose.

„Kol kas, kol mes apie šį virusą visko nežinome, reikia saugotis taip, tarsi jis plistų visais įmanomais keliais., Jau žinoma, kad vienas sergantis užkrečia nuo dviejų iki penkių žmonių, tai apytikriai skaičiai, kuriuos galima išskaičiuoti“, – sakė A. Mickienė.

Užsikrėtus virusu galimi keli scenarijai

Kiekvieną dieną žiniasklaida praneša ne tik apie didėjantį susirgimų skaičių, bet ir apie jo aukas. Panašu, kad mirštamumo statistika kol kas nuteikia optimistiškai, šis virusas nėra itin mirtinas.

Profesorė papasakojo apie naująjį koronavirusą: susirgimas gali baigtis labai skirtingai
© Sipa / Scanpix

„Dabar mirštamumą apskaičiuoti dar sunku, nes skaičiai nuolatos kinta. Panašu, jog mirštamumas nuo šio viruso yra mažesnis, tačiau teikti konkrečius skaičius – dar per anksti“, – sakė A. Mickienė.

LSMU profesorė minėjo, kad naujasis virusas sukelia į gripą panašią ligą. Vieni žmonės ja praserga lengvai, o kitiems šis susirgimas gali išvysti į labai sunkios formos plaučių uždegimą.

„Jau esama duomenų, kad šis virusas ypač pavojingas lėtinėmis ligomis sergantiems vyresnio amžiaus žmonėms. Panašu, jog vaikai ir paaugliai serga mažiau, tačiau ar ši tendencija pasitvirtins – spręsti dar truputi per anksti, reikia turėti daugiau duomenų“, – sakė mokslininkė.

Jos teigimu, užsikrėtus šiuo virusu dar nereiškia, jog laukia mirtis. Kaip ir susirgus gripu, vieni perserga sunkiau, kiti lengviau, dar kitiems gali išsivystyti mirtimi pasibaigiančios komplikacijos.

„Žmonės turi suprasti, jog dar nereiškia, kad visi užsikrėtė šiuo virusu susirgs mirtinu plaučių uždegimu“, – sakė LSMU Medicinos fakulteto Infekcinių ligų klinikos vadovė A. Mickienė.

Pasaulis jau pasimokė iš Ebolos ir SARS protrūkių ?

LSMU profesorė itin teigiamai vertino sprendimą, kad į susirgimą šiuo virusu panašius simptomus pajutę žmonės raginami skambinti Bendruoju pagalbos telefonu 112, užuot patiems vykus į ligoninę.

Taip eliminuojama rizika užkrėsti pavojingu virusu kitus gydymo įstaigos pacientus, kurių imuninė sistema yra susilpnėjusi.

Profesorė papasakojo apie naująjį koronavirusą: susirgimas gali baigtis labai skirtingai
© Reuters / Scanpix

„Infektologijos srityje dirbu du dešimtmečius, mačiau situacijas, kurios buvo susidariusios kilus Ebolos, Sars, paukščių gripo protrūkiams. Galiu pasakyti, jog šiuo atveju problemos valdymas vyksta sklandžiausiai. Tai man teikia vilčių, neabejoju, kad nuo koronaviruso saugančios vakcinos jau greitai bus sukurtos“, – sakė A. Mickienė.

Kas yra koronavirusai?

Koronavirusai – tai didelė grupė virusų, kurie gali sukelti įvairias ligas. Dažniausiai koronavirusai sukelia lengvas ar net besimptomes infekcijas, tačiau gali sukelti ir sunkias kvėpavimo takų infekcijas, tokias kaip Artimųjų Rytų respiracinio sindromo (ARRS) ar sunkaus ūminio respiracinio sindromo (SŪRS) koronavirusines infekcijas.

Kas yra naujasis koronavirusas?

Kinijoje protrūkį sukėlęs koronavirusas (2019-nCoV) yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms.

Kaip žmogus gali užsikrėsti koronavirusu?

Tam tikri koronavirusai yra perduodami nuo žmogaus žmogui, dažniausiai artimo sąlyčio metu su sergančiuoju koronavirusine infekcija, pavyzdžiui, namų ar darbo aplinkoje, gydymo įstaigoje. Yra žinoma, kad naujasis koronavirusas (2019-nCoV) taip pat gali būti perduodamas nuo žmogaus žmogui, tačiau šiuo metu dar trūksta epidemiologinės informacijos norint konkrečiai nustatyti, kaip naujasis koronavirusas plinta tarp žmonių (ribotai ar intensyviai). Kai kuriais koronavirusais (SŪRS, ARRS) galima užsikrėsti nuo gyvūnų.

Ar yra tikimybė, kad naujasis koronavirusas (2019-nCoV) gali patekti į Lietuvą?

Tiesioginių skrydžių iš Kinijos į Lietuvą nėra. Iš Kinijos į Europą tiesioginius skrydžius vykdo Italija, Prancūzija ir Jungtinė Karalystė. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro pateikto rizikos vertinimo duomenimis, 2019-nCoV įvežimo į Europos Sąjungos (ES) ar Europos ekonominės erdvės (EEE) šalis rizika yra vidutinė. Jeigu ES ar EEE šalyse nustatytiems įvežtiniams atvejams laiku bus taikomos griežtos infekcijų prevencijos ir kontrolės priemonės, tokiu atveju tolesnio plitimo tikimybė bendruomenėje yra vertinama kaip žema. Sausio 28 d. duomenimis, yra registruoti 3 įvežtiniai atvejai Prancūzijoje ir 1 Vokietijoje.

Kokie simptomai pasireiškia žmonėms užsikrėtus koronavirusu?

Tai priklauso nuo koronaviruso tipo, tačiau dažniausiai pasitaikantys simptomai yra panašūs į gripą – karščiavimas, kosulys, dusulys ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.

Kur kreiptis, jei karščiuojate ir pasireiškia į gripą panašūs simptomai?

Jei žmogus nekeliavo į Kiniją, neturėjo kontaktų su šioje šalyje buvusiais asmenimis 14 dienų iki susirgimo, tokiu atveju pajutus šiuos simptomus reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Jei simptomai pasireiškė keliaujant po Kiniją ar grįžus iš jos, ar per dvi savaites po kontakto su žmonėmis, neseniai buvusiais toje šalyje, tokiu atveju reikia nedelsiant skambinti į Bendrąjį pagalbos centrą telefonu 112, pateikti susirgimo aplinkybes ir vykdyti medikų rekomendacijas. Jei simptomai pasireiškia skrendant lėktuvu, nedelsiant informuoti lėktuvo įgulą.

Ar naujasis koronavirusas (2019-nCoV) sukelia sunkius susirgimus?

Šiuo metu žinoma, kad šis virusas gali sukelti lengvus, į gripą panašius simptomus ir sunkią ligos formą. Labiausiai pažeidžiami yra asmenys, sergantys lėtinėmis ligomis (hipertenzija, širdies ir kraujagyslių ligos, diabetas, kepenų funkcijos sutrikimai, kvėpavimo takų ligos).

Ar yra vakcina nuo naujojo koronaviruso (2019-nCoV) sukeltos infekcijos?

Naujasis koronavirusas yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs susirgimų žmonėms. Šiuo metu mokslininkai aktyviai siekia sukurti vakciną nuo šios infekcijos.

Ar yra gydymas nuo naujojo koronaviruso (2019-nCoV) sukeltos infekcijos?

Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso (2019-nCoV) sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.

Europos vaistų agentūra (EMA) bendradarbiauja su PSO ieškant veiklių antivirusinių vaistų ir jų derinių.

Kaip galima apsisaugot nuo koronavirusinių infekcijų?

Rekomenduojama laikytis standartinių ligos plitimą mažinančių priemonių: dažnai plauti rankas su šiltu vandeniu ir muilu, neliesti rankomis veido ir akių, laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo (kosėti ar čiaudėti prisidengus vienkartine servetėle arba į sulenktos alkūnės vidinę pusę), laikytis saugaus maisto ruošimo (ypač naudojant termiškai neapdorotą mėsą, kiaušinius), vengti artimo sąlyčio su visais, kam yra pasireiškę kvėpavimo takų ligos simptomai, pavyzdžiui, kosulys, čiaudulys.

Ar galima šiuo metu keliauti į Kiniją?

Remiantis šiuo metu turima informacija Pasaulio sveikatos organizacija pataria netaikyti jokių kelionių ar prekybos apribojimų Kinijai. Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija dėl naujojo koronaviruso rekomenduoja laikinai nevykti į šią šalį. Keliautojai, kuriems kelionės metu ar 14 dienų laikotarpiu po jos atsirado į gripą panašių simptomų, turi nedelsdami skambinti bendruoju pagalbos numeriu 112.

Keliautojams, planuojantiems lankytis Uhane, rekomenduojama vengti lankytis turgavietėse (angl. wet markets), kuriose yra parduodama šviežia mėsa, žuvis ir kitos greitai gendančios prekės, ar kitose vietose, kuriose yra tvarkomi gyvi ar negyvi gyvūnai. Svarbu vengti kontakto su sergančiais asmenimis, ypač su tais, kuriems pasireiškė respiraciniai (kosulys, skrepliavimas ir t. t.) simptomai. Patariama laikytis tinkamos rankų bei maisto higienos, vengti sąlyčio su gyvūnais, jų išskyromis. Dėl įsibėgėjusio gripo sezono keliautojams rekomenduojama pasiskiepyti nuo gripo likus ne mažiau nei 2 savaitėms iki kelionės.

Kur galima gauti daugiau informacijos dėl naujojo koronaviruso?

Informacija pateikiama Sveikatos apsaugos ministerijos svetainėje, taip pat gyventojai gali konsultuotis karštąja linija telefonu 8 618 79984 (visą parą konsultuoja Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai).

Ar saugūs siuntiniai, atsiunčiami iš Kinijos?

Šiuo metu nėra įrodymų, kad virusas gali būti perduodamas per daiktus. Pasaulio sveikatos organizacija, kaip minėta, pataria netaikyti apribojimų prekių judėjimui.

www.DELFI.lt
Klausk psichoterapeuto
Į klausimus atsakys psichiatras, psichoterapeutas prof. Eugenijus Laurinaitis. Atsakymų ieškokite Delfi Plius.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(31 žmogus įvertino)
3.5484

NVSC įspėjo sporto sirgalius: už tokį elgesį gresia atsakomybė (234)

Neįtikėtinu greičiu Lietuvoje augantis naujų koronaviruso atvejų skaičius krepšinio...

Veryga: trečiadienį bus keičiamos ekstremalios situacijos sąlygos, įsigalios nauji draudimai viešiems renginiams kaukes nuo trečiadienio teks dėvėti ir lauke (785)

Lietuvoje sparčiai auga naujų susirgimų COVID-19 liga skaičius, o nuo pirmadienio į raudonąją...

Oksfordo universiteto vakcina nuo COVID-19 sukelia patikimą imuninę reakciją (10)

Vakcina nuo COVID-19 , kuriama Oksfordo universiteto ir Jungtinės Karalystės (JK) farmacijos...

COVID-19 sergantis Tapinas aprašė, ką jaučia: naktys buvo tapusios ištisa kančia (361)

Šeštadienio vakarą visuomenininkas Andrius Tapinas socialiniame tinkle „Facebook“ informavo,...

Kasiulevičius patarė, kaip elgtis, pajutus pirmuosius COVID-19 simptomus ir kam būtina likti namuose (39)

1077 nauji koronaviruso atvejai, apie kuriuos pranešta per praėjusį savaitgalį, verčia...

Top naujienos

„Valstiečių“ palikimas konservatoriams: abejotina koronaviruso statistika ir gyvenimas „kaip bomba“ (781)

Dieną po rinkimų rinkėjų kelialapį į opoziciją gavusi „valstiečių“ Vyriausybė suskubo...

Mokesčių pakeitimai 2021 metais: perskaičiuota NT vertė, didesni akcizai, naikinama PVM lengvata įtakos turės ir „Brexit“ (176)

Kitų metų valstybės biudžete nenumatoma naujų pakeitimų mokesčių sistemoje, tačiau nuo sausio...

SAM: vietiniai karantinai įvedami dar aštuoniose savivaldybėse karantinuotose vietovėse - speciali kaukių dėvėjimo tvarka (65)

Atsižvelgiant į blogėjančią epidemiologinę situaciją šalyje, nuo 2020 m. spalio 28 d. 00:00...

Europoje dėl koronaviruso daugėja įtampos ženklų: perspėja, kad sistema gali nebeatlaikyti jau lapkričio pradžioje (25)

Europai ruošiantis koronaviruso atvejų antplūdžiui ligoninėse, valdžios institucijos neslepia...

Sejonienė: gavusi pasiūlymą užimti sveikatos apsaugos ministrės postą – svarstyčiau (54)

Kaip viena iš galimų kandidačių į sveikatos apsaugos ministrus minima su konservatoriais į...

Startuolio Jungtinėje Karalystėje tikslas – uždirbti iš energijos saugojimo galimybių (4)

„ Tesla Inc.“ akumuliatoriams pirmą kartą subalansavus pasiūlą ir paklausą Jungtinės...

Kšištofui Lavrinovičiui prireikė skubios medikų pagalbos: padėjusiam chirurgui iš jaudulio spurdėjo širdis (119)

Šis savaitgalis krepšininkui Kšištofui Lavrinovičiui (40) baigėsi skausminga nelaime....

Vaikas nuolat yra išsiblaškęs ir pameta savo daiktus? Psichologė patarė, kaip viską sustatyti į savo vietas

Pirmieji mėnesiai mokykloje – įveikti, šis ruduo buvo nauja patirtis moksleivių gyvenime. Po...

Internete žarsto milijonus: lyg ant sparnų skriejęs Raikkonenas per pirmą ratą aplenkė 11 varžovų

41 metų Kimi Raikkonenas – vyriausias ir labiausiais patyręs „Formulės-1“ lenktynininkas...

Arūnas Spraunius | D+ nariams

Globalizacijos mama Amerika pralaimi, užtat išlošia imitatorė ir vagišė Kinija

Spalio 7-ąją JAV vidaus saugumo ministro pareigas einantis Chadas F. Wolfas Ministerijos interneto...

|Maža didelių žinių kaina