Transplantacijoms buvo paimti 4 inkstai, 2 ragenos, vienerios kepenys ir viena širdis, rašoma pranešime spaudai.

Latvijos sostinės Rygos ligoninės gydytojai ten paruoštas donorines kepenis pasiūlė mūsų šalies recipientams, nes Latvijoje kepenų transplantacijos neatliekamos.

Kovo pradžios donorystės procesą galima laikyti išskirtiniu dar ir todėl, kad vieno donoro širdis, kuri netiko Lietuvoje laukiantiems recipientams, buvo atiduota Vokietijoje gydomam recipientui transplantuoti. Tokie organų mainai vyksta tarp Europos Sąjungos šalių, tačiau pergabenti širdį nėra paprasta: širdis yra jautriausias donorinis organas, ne kūne galintis išbūti trumpą laiką – naujoje krūtinėje ji turi pradėti plakti greičiau nei per 5 valandas. Gabenant šį donorinį organą į kitą šalį, reikalinga preciziškai suorganizuota logistika – lėktuvų skrydžiai, chirurgų brigadų pervežimas iš oro uostų į ligonines ir atgal. Kai vyksta organų mainai tarp šalių, visada ypač kruopščiai skaičiuojamas kelionės laikas – oro uostuose sudaromos išskirtinės sąlygos tokiam kroviniui gabenti.

Organų mainai tarp šalių vyksta, mūsų šalis taip pat dalyvauja šiame procese. Tokie mainai galimi tuomet, kai donoro artimieji sutinka dovanoti organus transplantacijai, tačiau kai kurie organai netinka mūsų šalyje transplantacijos laukiantiems recipientams (dėl netinkamos/retos kraujo grupės, dėl ūgio ir svorio neatitikimo, kitų priežasčių). Kad dovanoti organai nebūtų prarasti, jie pasiūlomi užsienio šalyse gydomiems recipientams.

Dažniausiai donoriniai organai yra išsiunčiami į Vokietiją, kuri yra tarptautinės organizacijos Eurotransplant narė. Organų mainų procese yra laikomasi praktikos, kad kai šalis pasiūlo donorinį organą kitoms šalims, organo pervežimu rūpinasi ta šalis, kuri jį pasiima. Organo pasiimti atvykstama ne reisiniais, o privačiais lėktuvais, dažniausiai atvyksta ir tos šalies chirurgų brigada. Vykstant organų mainams, jokie finansiniai atsiskaitymai negalimi – organai neįkainojami, už juos nėra atsiskaitoma.

Nacionalinis transplantacijos biuras dėkoja gydytojams ir visam medicinos personalui už nuoširdų darbą, taip pat ir kitoms tarnyboms, dalyvavusioms šią savaitę vykusiame tarptautiniame organų donorystės ir transplantacijos procese – policijai, Vilniaus tarptautiniam oro uostui, Karinių oro pajėgų pilotams.

Nacionalinio transplantacijos biuro duomenimis, per pastaruosius dvejus metus iš užsienio buvo įvežtos 2 širdys (iš Latvijos ir Prancūzijos) ir vienerios kepenys. Į mūsų šalį buvo įvežtos ir kamieninės kraujodaros ląstelės – išduoti 75 tokie leidimai.

Iš Lietuvoje paruoštų donorinių organų per dvejus metus į užsienio ligonines išvežta 12 kepenų (į Vokietiją ir Italiją) ir viena širdis (į Vokietiją).

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (5)
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės