aA
Iš poliklinikų gujami vaikų ligų gydytojai nuogąstauja, kad ateityje teks srėbti sveikatos apsaugos politikų užvirtą košę.
Pediatrų pagalba tolinama nuo vaikų
© Corbis


Po Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) sumanytos pertvarkos poliklinikose nebeliks pediatrų, o vaikus privalės gydyti šeimos gydytojai.
Pediatrai tai vadina pavojingais eksperimentais su Lietuvos vaikų sveikata.

Pediatrus laiko pusbadžiu

„Pediatrai naikinami, jie laikomi pusbadžiu, kad tik greičiau pasitrauktų. Kadangi jie nebėga ir dirba savo darbą, pediatrus vyti iš poliklinikų pradėjo administracinėmis priemonėmis – nuo 2009 metų draudžiamos pediatrų paslaugos pirminėje grandyje“, – sveikatos apsaugos politika piktinosi Lietuvos pediatrų draugijos vadovas prof. Arūnas Valiulis.

Jau pusantrų metų sveikatos apsaugos pirminės grandies įstaigose neįdarbinami vaikų ligų gydytojai. Mažuosius pacientus turi gydyti šeimos gydytojai. Nemažai šalies pediatrų suskubo įgyti šeimos gydytojų licencijas ir toliau gydo vaikus.

Pasak Lietuvos pediatrų draugijos vadovo, ateityje pirminėje sveikatos apsaugos grandyje visai nebeliks pediatrų. Tokią sistemą, anot jo, propaguoja Pasaulio bankas.

„Daugėja lėtinėmis ligomis sergančių vaikų, tačiau tai niekam nerūpi. Niekam nesvarbi ir ekonominė nauda. Įrodyta, kad toks modelis, kai vienas šeimos gydytojas gydo ir suaugusiuosius, ir vaikus, yra žymiai brangesnis. Šeimos gydytojai dažnai bijo gydyti vaikus ir juos siunčia pas pediatrus, tad mažylį iš esmės gydo du gydytojai.

Tai nėra gerai, nes išplėtus vieno gydytojo kompetenciją, nukenčia kokybė. Ir labiausiai – kūdikiai, maži vaikai. Sistema verčia iš šeimos gydytojo daryti visų galų meistrą, nors tam nėra nei fizinių, nei dvasinių galimybių“, – apmaudavo prof. A.Valiulis.
Lietuvos pediatrų draugijos vadovui susidaro įspūdis, kad sistema griaunama suinteresuotai – tam, kad vėliau būtų siekiama finansinės Europos Sąjungos paramos jai atkurti.

Apleidžiamos vaikų ligos

Panevėžio vaikų ligų gydytojui, šeimos klinikos vadovui Jonui Pauliukui tokia tvarka, kai naujagimių ir mažų vaikų gydymas patikimas šeimos gydytojams, atrodo absurdiška.

„Mažų vaikų, ypač iki vienų metų, gydymas reikalauja specifinių žinių, patirties. Be šio žinojimo padaroma daug klaidų, apleidžiama daug įgimtų ligų. Užsienio šalyse vaikus iki 5 ar 7 metų gydo tik pediatrai, o pas mus naujagimius turi prižiūrėti šeimos gydytojai“, – sveikatos apsaugos strategų sprendimų nesupranta vaikų ligų gydytojas J.Pauliukas.

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos doc. dr. Algimantas Alfonsas Vingras įsitikinęs, kad pediatrai turėtų išlikti pirminės sveikatos priežiūros grandyje. O dabar pediatras yra antrinės sveikatos priežiūros grandies konsultantas, pas kurį savo nuožiūra siųs ar nesiųs šeimos gydytojai. Pasak Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos docento, vieni siunčia dažniau, kiti – rečiau.
„Vaikams iki 1–2 metų niekas negali pakeisti mamos, o mažiesiems pacientams iki 3 metų nepakeičiami yra pediatrai. Vaiko fiziologiniai anatominiai ypatumai reikalauja atitinkamų žinių“, – samprotavo keliasdešimties metų vaikų ligų gydytojo patirtį sukaupęs doc. dr. A.A.Vingras.

Tėvai renkasi pediatrus

Panevėžio rajono savivaldybės poliklinikos vyriausiojo gydytojo pavaduotoja pirminei sveikatos priežiūrai Danutė Pajėdienė teigė, kad šioje gydymo įstaigoje beveik visi pediatrai, nenorėdami likti bedarbiais, jau suspėjo tapti ir šeimos gydytojais.

Tačiau bendrosios praktikos gydytojų licencijas įgiję pediatrai praktiškai šeimos gydytojais netapo.
„Žmonės turi atsakomybės jausmą. Išdirbus keliasdešimt metų vaikų ligų gydytoju pereiti į kitą sritį gana sudėtinga. Juolab kad rezidentūros studijos nebuvo pakankamai kokybiškos, gautos žinios paviršutiniškos“, – aiškino D.Pajėdienė.

Vaikų ligų gydytojas J.Pauliukas pastebėjo, kad mažylių tėvai noriau renkasi pediatrus nei šeimos gydytojus. Jis pats nuolat sulaukia tėvų su kūdikiais ir mažais vaikais. Ir tai, anot šeimos klinikos vadovo, suprantama, nes pediatrai geriau išmano mažų vaikų ligų specifiką.
„Tėvai dar turi pasirinkimą, kol yra senų pediatrų. Ateityje norint išvengti klaidų šeimos gydytojų rengimas pediatrijos srityje turi būti sustiprintas“, – samprotavo J.Pauliukas.

Eksperimentai Europoje nepasitvirtino

Pasak Lietuvos pediatrų draugijos vadovo prof. A.Valiulio, prieš dvidešimt metų Europoje daromi tokie eksperimentai, kai šeimos gydytojai gydė ir suaugusiuosius, ir vaikus, nebuvo sėkmingi.

„Tos šalys, kurios dirbtinai laužė pirminės grandies pediatrinę tarnybą, siekia ją atkurti. Pvz., Švedijoje vaikus prižiūri tik šeimos gydytojai, bet pediatrų ten daugybė. Dabar švedai bando „išstumti“ vaikus į pirminę grandį, tačiau tai sudėtinga padaryti. Latvijoje taip pat pediatrai vėl grąžinami į pirminę grandį, nors jau buvo įdiegtas šeimos gydytojų modelis. Kadangi tai užtruko neilgai, nespėta išnaikinti pediatrų, todėl sistemą atkurti lengviau“, – aiškino prof. A.Valiulis.

Pediatrų draugijos vadovas pabrėžė, kad pacientams geriausia turėti pasirinkimą. Anot prof. A.Valiulio, kaimo vietovėse, kur nėra pediatrų, ir suaugusieji, ir vaikai gydysis pas šeimos gydytojus. Tačiau rajonų ir miestų poliklinikose, kur dar yra vaikų ligų gydytojų, naikinti pediatrijos sistemos nereikėtų.

„Tegu žmonės renkasi, kur vesti savo vaiką. Mišri sistema būtų parankesnė gyventojams. Tokia ji yra daugelyje Europos Sąjungos šalių. Daug kur ikimokyklinio amžiaus vaikus gydo pediatrai, o vėliau galima rinktis“, – aiškino Pediatrų draugijos vadovas.

Komentarai


Visus – pas šeimos gydytoją

Aušrutė Armonavičienė, Sveikatos apsaugos ministerijos Asmens sveikatos departamento
Šeimos sveikatos skyriaus vedėja

Nematome, kad naujas modelis turėtų neigiamos įtakos vaikų sveikatai. Geriausia, kai visi šeimos nariai eina pas vieną šeimos gydytoją, kuris gali matyti šeimos susirgimus, galimas paveldimas ligas ir pan. Be to, šeimos gydytojas turi visas sąlygas pacientus siųsti pas specialistus, taip pat ir pas pediatrą, nėra jokių apribojimų.

Stinga pediatrijos žinių

Prof. dr. Liutauras Labanauskas, Lietuvos gydytojų sąjungos vadovas

Lietuvoje šioje srityje yra netvarka. Nėra apibrėžta pediatro pagalba vaikui, todėl rengiamės dar kartą kreiptis į SAM. Dabar pediatrai pirminio lygio darbą dirba priėmimo skyriuose ir stacionaruose, nes vaikai ten siunčiami. Praktikoje matyti, kad šeimos gydytojų parengimas pediatriniu požiūriu yra nepakankamas. Privačios šeimos klinikos bando pritraukti bent po pediatrą. Užsienio šalyse daroma įvairiai, bet tokia sistema, kad vaikus gydytų vien šeimos gydytojai, yra tik 2 šalyse, iš kurių viena – Estija.

„Valstiečių laikraštis“
Ką valgyti?
Ką valgyti? Į klausimus atsakys dietistė Vaida Kurpienė.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

EVA: atidžiai stebime naujai pasirodžiusią atmainą (2)

Europos Sąjungos farmacijos priežiūros agentūra penktadienį pranešė, kad atidžiai stebi...

Pietų Afrikos atmaina – itin mutavusi: dabar viskas priklausys nuo svarbaus veiksnio

Praėjusiais metais vos išbandžius naujai sukurtas vakcinas nuo COVID-19, buvo paskelbti itin geri...

Nacionalinis kraujo centras ir vaistinės vienijasi kilniam tikslui: skatins donorystę šiuo metu ypač trūksta dviejų grupių kraujo

Nacionalinis kraujo centras (NKC) ir Lietuvos vaistinių asociacija , vienijanti...

Kauno klinikose užgesęs jaunas vyras išgelbės keturias gyvybes: du organai išskraidinti į Šveicariją (55)

Nacionalinis transplantacijos biuras (NTB) prie Sveikatos apsaugos ministerijos praneša, kad...

Vakcinavimo centro koordinatorius paaiškino, kodėl prie „Litexpo“ nusidriekė eilės: turi prašymą besiskiepijantiems

Prie Lietuvos parodų ir kongresų centro „ Litexpo “, kur yra pagrindinė skiepijimo nuo...

Top naujienos

D+Kalbino Daiva Žeimytė-Bilienė, parengė Laura Tarandaitė

Dulkys apie interpeliaciją: pirmas žmogus, kuriam nunešiau savo planą, buvo šalies prezidentas siūlo galvoti apie kitokias gydymo paslaugų kainas

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys neskuba atsakyti į Seimo opozicijos pasirašytą...

D+Aistė Žebrauskienė

3 investavimo pamokos pagal Mauricą: kokių kvailysčių nedaryti ir kaip gauti didžiausią grąžą

„Jeigu mes tiek taupytume ir taip investuotume kaip Švedija, tai galėtume pasikelti savo...

Jasikevičius po lengvos pergalės gyrė ne tik Jokubaitį, bet ir Zdovcą (7)

„Barcelonai“ su Kauno „Žalgiriu“ nesužaidus nė keturių minučių Šarūnas Jasikevičius...

Savaitgalį – žiemiškai orai: kai kur smarkiai snigs (1)

Į šalį atslinkęs pietinis ciklonas atneš orų permainas ir žiemišką nuotaiką.

Šaro „Barca“ parodė klasę – „Žalgiriui“ leido kvėpuoti tik pusę kėlinio (245)

Penktadienio vakarą „Palau Blaugrana“ arenoje vykusiose Eurolygos 12-ojo turo rungtynėse turnyro...

Mokslininkai skubiai imasi naujojo COVID-19 varianto: tokios perdavimo spartos nebuvo nuo pat pandemijos pradžios baiminamasi, kad omikron „atims karūną“ iš delta atmainos (197)

Pietų Afrikos mokslininkai stengiasi žaibiškai išsiaiškinti, kaip greitai gali plisti naujojo...

Savo balso nebepažinęs Maksvytis braukė prakaitą: net nepavyko išeiti į Klaipėdą pasivaikščioti (7)

25:0 – tokiu spurtu po padrikos rungtynių pradžios raumenis pramankštinusi Lietuvos rinktinė...

D+Jurga Grigienė

Steve'ą Jobsą gydęs gydytojas apie galimybes įveikti vėžį: kai kurie jo patarimai dėl gyvensenos, mitybos ir papildų gali šokiruoti (1)

Medicinos ir inžinerijos profesorius, daktaras Davidas B. Agusas, dėstantis Pietų Kalifornijos...

Po pirmosios pergalės – skaudi procedūra: į Čekiją rinktinė keliaus sumažėjusi (6)

Lietuvos rinktinės vairininkas Kazys Maksvytis iš karto po mačo su Bulgarija atsisveikino su...