aA
Visam gyvenimui sužalota Dalia Zuozienė pasiryžusi atlikti eksperimentą su morka, kad paneigtų medikų išvadas, esą įrenginys jos pirštus ne nukirto, o sutraiškė.
Pastarieji trys mėnesiai panevėžietei buvo košmariški ir fiziškai, ir psichologiškai.
© A. Bankauskaitės nuotr.

Mediko kaltės neįžvelgė

Dviejų rankos pirštų netekusiai panevėžietei teko patirti antrą traumą iš Respublikinės Panevėžio ligoninės medikų. Prieš kurį laiką atsisakę prisiūti moters atsivežtuosius sraigto nukirstus pirštus, dabar medikai tvirtina to negalėję padaryti, nes šie buvo sutraiškyti. Tokias ligoninės Vidaus medicininio audito išvadas gavusiai Daliai Zuozienei pirmoji šovusi mintis – atlikti eksperimentą su morka, kad įrodytų, jog ją sužalojęs įrenginys ne traiško, bet kaip kirviu nukerta.

Po moters išgyvento košmaro turėjusios išsklaidyti abejones, ar traumatologas, negelbėjęs nukirstųjų pirštų, pasielgė kaip dera Hipokrato priesaiką davusiam medikui, audito išvados D. Zuozienę tik dar labiau šokiravo.

Moters skundą dėl neprisiūtų pirštų ištyrusi tos pačios ligoninės gydytojų komisija teigia nenustačiusi „gydytojo Vyčio Aleksandravičiaus nusikalstamos veikos ar aplaidumo teikiant medicininę pagalbą, bendraujant, teikiant informaciją prieš operaciją ir operacijos metu“.

Pacientė neprieštaravo

Traumatologas V. Aleksandravičius audito komisijai pateiktame savo paaiškinime nurodė, kad įvertino pacientės atvežtuosius pirštus – buvo matyti „platūs traiškymai – sužalojimai“, o operacinėje tvarkydamas žaizdas gydytojas irgi matė plėštinius traiškytinius audinių sužalojimus.

Gydytojas tvirtino prieš operaciją pacientei paaiškinęs situaciją ir D. Zuozienė esą neprieštaravo, kad būtų sutvarkytos tik pirštų bigės. Todėl, anot auditorių, įvertinus, kad nukirstųjų pirštų audiniai buvo sutraiškyti, mediko sprendimas jų nesiūti buvęs teisingas, o nukirstos pirštų dalys utilizuotos taip, kaip reikalauja higienos normos ir medicininių atliekų tvarkymo taisyklės.

Tokias išvadas pasirašė pagal D. Zuozienės skundą traumatologo V. Aleksandravičiaus darbą vertinę trys Respublikinės Panevėžio ligoninės medikai.

Apie traiškymą girdi pirmąkart

Tokio atsakymo iš ligoninės sulaukusi D. Zuozienė sako antrą kartą patyrusi šoką. Moteris tvirtina, jog auditorių išvadose surašyta netiesa.

„Gydytojas su manimi neaptarė gydymo. Jis konkrečiai išsakė savo nuomonę, esą pirštai per mažai nukirsti, kad juos galėtų prisiūti. Apie jokį sutraiškymą, kaip kad kalbama išvadose, man nebuvo nė žodžiu užsiminta“, – apstulbusi D. Zuozienė.

Ir ji pati, ir pas sužalotą mamą į ligoninę su nė dvejų metukų neturinčiu sūneliu ant rankų atlėkusi dukra buvo tokios išsigandusios, kad tąkart nė nesuabejojo, kai gydytojas aiškino nukirstų pirštų nesiūsiantis.

Anot jų, V. Aleksandravičius, iškėlęs savo delną dar parodė, kad jei būtų pirštai nukirsti iki pat delno, tuomet siūtų, o dabar per mažai nukirsta, kad būtų tokia operacija atliekama. Moterys tvirtina, jog apie jokį sutraiškymą gydytojas net neužsiminęs. Medikas tik užsiuvo žaizdas ir jau po poros valandų Dalia buvo išleista į namus.

„Man šiandien būtų lengviau, jei gydytojas ligoninėje būtų pasakęs: jūsų pirštuose platūs traiškymai, todėl nebegalime prisiūti. Bet tą sužinojau tik dabar, gavusi išvadas. Apie kokį tuomet tinkamą gydytojo bendravimą su paciente kalbama?“ – jaudinasi panevėžietė.

Pasiryžusi eksperimentui

D. Zuozienė kategoriškai neigia, kad nukirsti pirštai buvę sutraiškyti. Anot jos, tą galėtų paliudyti ir kolegos, sužalotus pirštus bandę išsaugoti šaldydami koldūnų maišelyje.

Panevėžietė sutinka neturinti jokių akivaizdžių įrodymų, kaip atrodė pirštai, greitosios atvežti į ligoninę. Tačiau ji nusiteikusi eksperimentui. Pusgaminių ruošėja vienoje Panevėžio įmonėje dirbanti moteris tvirtina, kad sužalojusio bulvių masės maišytuvo besisukantis sraigtas ne traiško, o pjausto.

„Kai sraigtas kirto per pirštus, šie iš karto krito lauk. Čia gi ne mėsmalė, ne elektrinis trintuvas. Perskaičiusi audito išvadas norėjau čiupti dvi morkas ir lėkti į darbą, kad visi pamatytų, kokios konsistencijos morka iš po to sraigto iškris“, – pasakojo D. Zuozienė.

Girdi išmetamų pirštų garsą

Moteris nustebinta ir ligoninės teiginių, jog nukirsti pirštai buvo utilizuoti laikantis visų reikalavimų. Sužalotoji panevėžietė tikina gerai įsidėmėjusi, kaip maišelis su koldūnais ir jos pirštukais buvo išmestas tiesiog į šiukšlinę palatoje.

„Nuo kada žmonių kūno dalys utilizuojamos į šiukšlių dėžę? Kai man lašinė baigė lašėti, slaugytoja, paėmusi nuo spintelės maišelį su pirštais, paklausė, o kur šituos dėti? Išmeskite, sakau. Iki šiol girdžiu į šiukšlinę kartu su koldūnais krentančių pirštų garsą“, – piktinosi D. Zuozienė.

Panevėžietė neslepia nusivylusi dėl išvadų, tačiau jos tai nenustebino.

„Net nesitikėjau, kad jie pripažins kolegos klaidą. Mano prašymas ištirti tebuvo formalumas. Bet tikėjausi, kad nors žodeliu užsimins, jog galima buvo padaryti daugiau, nei padarė. Juk galėjo gydytojas suabejoti, susvyruoti priimdamas spendimą“, – svarsto D. Zuozienė.

Be dviejų rankos pirštų likusi moteris nežada sustoti. Ji nusiteikusi kreiptis į aukštesnes instancijas, kad įrodytų bent tai, jog pirštai nebuvo sutraiškyti.

Laukia ilgas gydymas

Nors sraigtas D. Zuozienei pirštus nukirto dar gegužės vidury, iki šiol moteris nedarbinga, jai atliekamos reabilitacinės procedūros ir dar laukia vizitas pas mikrochirurgus.

Pastarieji trys mėnesiai D. Zuozienei buvo košmariški ir fiziškai, ir psichologiškai. Moteris pasakoja ne tik iš aplinkinių, bet netgi ir pačių medikų sulaukusi nusistebėjimų, kodėl ji net negydyta stacionare. Anot jos, visi pamatę klausė, kodėl pirštų nesiuvo, kodėl net nesiuntė į Vilniaus universiteto Santariškių klinikas, kur veikia pagrindinis Lietuvoje amputuotų galūnių replantacijų ir sudėtingų viršutinės galūnės traumų bei jų pasekmių chirurginio gydymo centras.

„Kodėl net nepabandė man išsaugoti pirštų“, – sužalotąją ranką instinktyviai slepia Dalia.
Ji abejoja, ar pasveikusi galės sugrįžti į darbą.

„Kol kas būčiau nepajėgi dirbti. Esu labiau kairiarankė. Su ta ranka viską imu, darbe kibinus, virtinukus raitau irgi kairiąja. Nemoku dešine“, – guodėsi panevėžietė.

Priminė seną traumą

D. Zuozienės istorija panevėžietei Stanislavai P. priminė jos pačios prieš trisdešimt metų patirtą traumą. Gamykloje dirbusiai moteriai būgno velenas įtraukė kairės rankos plaštaką ir nukirto du pirštus: mažąjį iki pirmojo sąnario, bevardį – iki antrojo.

Lygiai taip, kaip sužalota ir D. Zuozienės ranka. Tačiau dabar niekas nė neįtartų, kad Stanislava kadaise buvo netekusi pirštų.

Ji pamena tąkart turėjusi tiek drąsos, kad netgi pati sugebėjo sveikąja ranka ištraukti iš būgno nukirstuosius pirštukus.

„Nuplovėme po kranu, apdėjome iš šaldytuvo pagraibytu ledu. Greitoji nuvežė į priimamąjį. Pasitikę du traumatologai buvo pažįstami, jie dar pajuokavo, esą sutvarkom, kas liko, ir važiuok grybauti“, – pasakojo Stanislava.

Iš tiesų medikai tik juokavo nesiūsiantys pirštų. Greitai buvo paskambinta į Vilniaus Raudonojo Kryžiaus ligoninę. Kai greitoji Stanislavą nuvežė į sostinę, ten jau jos laukė medikų komanda.

„Gydytojas buvo toks jaunutis, kad, pamenu, dar pagalvojau: negi toks vaikas mane operuos? Jis ilgai žiūrėjo, vartė atvežtuosius pirštus, kol ryžosi: bandysime“, – pasakojo Stanislava.

Dabar nė žymės nematyti kadaise patirtosios traumos. Tiesa, bevardis pirštas per sąnarį nelankstus, tačiau, pasak moters, tai niekis, palyginti su tuo, ką išgyvena tik pirštų netekusi D. Zuozienė.

„Mane labai šokiravo Dalios istorija. Net drebėjau perskaičiusi. Šiais laikais, kai medicina tiek pažengusi, kodėl nebuvo galima griebtis paskutinio šiaudo ir siųsti moters į Vilnių“, – nesuvokia Stanislava.

Apie D. Zuozienės patirtosios traumos specifiką pasikalbėti su jai pagalbą suteikusiu Respublikinės Panevėžio ligoninės gydytoju V. Aleksandravičiumi nepavyko – medikas atostogauja. Poilsiauja ir tyrimą atlikęs tos pačios ligoninės Vidaus medicininio audito skyriaus vedėjas A. Žemaitaitis. Telefonu atsiliepęs gydytojas teigė šiuo metu atostogaujantis ir interviu neduodantis.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gydytojai draudžia keisti vaistus dėl galimų pasekmių, o valstybė skatina: beveik 30 tūkstančių ant liepto krašto prie Seimo surengtas piketas (258)

Pernai liepą pasikeitus kompensuojamųjų vaistų kainynui, beveik 30 000 epilepsija sergančiųjų...

Lietuvoje daugėja susirgimų pavojinga liga: vienas ligonis gali užkrėsti aštuoniolika asmenų (78)

Šiemet Lietuvoje užregistruota 17 susirgimų tymais. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro ( ULAC )...

Patvirtina nauja prevencijos programa: spręs narkotikų, alkoholio ir tabako problemas (2)

Seimas patvirtino Valstybinę narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės ir vartojimo prevencijos...

Visuomenės sveikatos stiprinimo fondui – virš 3 milijonų eurų (17)

Ministrų kabinetas pritarė sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos siūlymui didinti 2019...

Lietuvoje daugiausiai serga trijų grupių ligomis: per metus sergančiųjų skaičius grėsmingai padidėjo (54)

Higienos instituto duomenimis, pernai naujai diagnozuotų onkologinėmis ligomis sergančių...

Top naujienos

Prezidentiniai reitingai: atsakius į šiuos keturis klausimus galima eiti lažintis dėl rinkimų rezultato apklausa didžiausią sėkmę žada vienam kandidatui (502)

Lapkričio mėnesio prezidentiniuose reitinguose toliau savo pozicijas tvirtina jų lyderis Gitanas...

Pensijų reformai ruošiamas planas B (87)

Dar šių metų liepą Seimo parlamentinė opozicija kreipėsi į Konstitucinį Teismą (KT) dėl nuo...

Paaiškėjo viena iš trijų ministrų kandidatūrų (2)

Paaiškėjo viena iš trijų laisvų ministrų kandidatūrų. Premjeras Saulius Skvernelis pateikė...

Rusų žurnalistas gavo patvirtinimą iš Kremliaus: Paksas buvo susitikęs su Putinu (271)

Žinomas rusų žurnalistas Konstantinas Egertas gavo patvirtinimą iš Rusijos prezidento Vladimiro...

Ramūnas Bogdanas. Skvernelio krikštatėvis Paksas pas Putiną (59)

Kada „Tvarkos ir teisingumo“ partija suderėjo su tuomet dar neskilusiais socialdemokratais...

Visą naktį kelius valę kelininkai perspėjo vairuotojus – eismo sąlygos nepagerės pasitikrinkite maršrutą internete (95)

Sekmadienį prasidėjusi pūga sukėlė sunkumų visos Lietuvos vairuotojams. Tiesa, ne visiems. Kol...

Pirmadienis – paskutinė diena laiku sumokėti nekilnojamojo turto mokestį (4)

Pirmadienis - paskutinė diena laiku pateikti nekilnojamojo turto ( NT ), kuris savo verte viršija...

Vyriausybė kalba apie tris milijonus gyventojų, ekspertai gūžčioja pečiais (87)

Iki 2021-ųjų vyriausybė yra nusiteikusi stabilizuoti demografinę situaciją bei prognozuoja, kad...

Orai: gausesnis sniegas – tik trumpam (22)

Atkeliavusi sniego zona pirmadienio dieną iš Lietuvos po truputį trauksis. Keliai kai kur vis dar...

Kaip investuoti kaime, kad investicijos didėtų 2,5 karto (4)

Mindaugas Statulevičius , Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija vadovas, sudarė...