aA
Nuo kovo 1 dienos, kuomet iš Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) vadovo pareigų buvo atleistas profesorius Saulius Čaplinskas, ši įstaiga vis dar neturi naujojo vadovo. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) neranda pamainos ir panašiu metu atleistam buvusiam Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) direktoriui Robertui Petraičiui.
Robertas Petraitis ir Saulius Čaplinskas.
Robertas Petraitis ir Saulius Čaplinskas.
© DELFI

Iš viso nuolatinių vadovų šiuo metu neturi net devynios SAM pavaldžios įstaigos. Be jau minėtųjų įstaigų SAM ieško žmonių, galinčių užimti ir Radiacinės saugos centro, Sveikatos apsaugos ministerijos ekstremalių sveikatai situacijų centro, Lietuvos medicinos bibliotekos, Sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų kompetencijų centro, Valstybinės teismo psichiatrijos tarnybos prie SAM, Valstybinio psichikos sveikatos centro ir Respublikinės Šiaulių ligoninės vadovų pareigas.

Tad kas gi nutiko, kad šiuo metu taip trūksta svarbių sveikatos priežiūros įstaigų vadovų ir kai kuriems jau kone pusmetį nerandama pamaina?

SAM Spaudos tarnybos patarėja Neringa Mikėnaitė pasakojo, kad vienas pretendentas į ULAC vadovo pareigas jau atsirado, tiesa, konkurso rezultatas dar nėra žinomas. Jis turėtų paaiškėti šiomis dienomis. O kiek pretendentų tapti NVSC vadovu atitinka reikalavimus, dar nežinoma.

Jei kandidatas į ULAC vadovus neatitiks keliamų lūkesčių ir reikalavimų, ministerija konkursą ketina skelbti dar kartą.

ULAC vadovo konkurso komisiją sudaro sveikatos apsaugos ministerijos kanclerė Jurgita Grebenkovienė, viceministrė Aušra Bilotienė-Motiejūnienė, Sveikatos stiprinimo skyriaus patarėja Ginreta Megelinskienė, Antikorupcijos ir atitikties skyriaus vedėja Eglė Tamošiūnienė ir Teisės skyriaus vedėjas Donatas Keršis, rašė naujienų agentūra BNS.

Pasidomėjus, kodėl taip sunkiai vyksta šių institucijų vadovų paieškos, patarėja sakė: „Tikėtina, kad pasyvesnį dalyvavimą konkursuose lemia besitęsianti ekstremalioji situacija, dėl kurios minėtosios įstaigos šiuo metu patiria didesnį dėmesį ir turi daug iššūkių“.

NVSC vadovo konkursas jau skelbiamas antrą kartą. Pirmą kartą jis vyko birželio 16 d.

NVSC ir ULAC vis dar neturi vadovų: norinčių už tokius atlyginimus neatsiranda
© DELFI / Josvydas Elinskas

Kaip skelbia Valstybės tarnybos departamentas, „Įstaigos vadovo, įstaigos vadovo pavaduotojo ir įstaigos padalinio vadovo konkurso laimėtojais laikomi 2 daugiausiai, bet ne mažiau kaip 6 balus surinkę pretendentai. Kadangi šiuo atveju tik vienas pretendentas surinko pereinamąjį balą – 6 ir daugiau balų – konkursas paskelbtas neįvykusiu“

Pretendentas į NVSC vadovo pareigas privalo turėti aukštąjį universitetinį bakalauro ar magistro išsilavinimą arba jam lygiavertę aukštojo mokslo kvalifikaciją. Taip pat jis turi turėti ne mažiau kaip 3 metų vadovaujamo darbo patirtį, mokėti anglų, vokiečių arba prancūzų kalbą bent B2 lygiu ir atitikti teisės aktuose nustatytus reikalavimus, būtinus išduodant leidimą dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija, žymima slaptumo žyma „Slaptai“.

Jam siūloma pareiginė alga, neatskaičius mokesčių, yra nuo 3 tūkst. 540 eurų.

ULAC vadovas be priedų galėtų gauti nuo maždaug 1090 iki 2414 eurų, neatskaičius mokesčių. Remiantis ULAC pateiktais duomenimis, pernai ketvirtąjį ketvirtį vidutinė vadovo alga siekė 2085 eurus, neatskaičius mokesčių, skelbė naujienų agentūra BNS.

Pretendentui į ULAC vadovus keliamas reikalavimas turėti biomedicinos mokslų ar socialinių mokslų srities aukštąjį universitetinį ar jam prilygintą išsilavinimą (magistro kvalifikacinį laipsnį). Taip pat pretendentas turėtų valstybinę kalbą pagal trečiąją valstybinės kalbos mokėjimo kategoriją, anglų kalbą ne žemesniu kaip B2 kalbos mokėjimo lygiu, turėti ne mažesnę kaip 1 metų vadovaujamo darbo patirtį, turėti vadybinių kompetencijų, kurios apima gebėjimą planuoti ir organizuoti pavaldžių darbuotojų veiklą, siekiant optimaliais sprendimais gerinti visos įstaigos ir kiekvieno darbuotojo darbo kokybę atsižvelgiant į vadovaujamo Centro funkcijas ir veiklos specifiškumą, taip pat prižiūrėti ir kontroliuoti Centro darbą.

Pasidomėjus, gal pretendentus atbaido galimai per mažas tokioms pareigoms darbo užmokestis, N. Mikėnaitė sakė: „Nemanome, kad darbo užmokesčio dydis galėtų būti esmine priežastimi, kodėl tiek mažai pretendentų“. Taip pat specialistė pridūrė, kad kaip nors keisti konkurso sąlygų neketinama.

Buvęs sveikatos apsaugos ministras Seimo narys Aurelijus Veryga portalui „Delfi“ sakė matantis kelias galimas priežastis, kodėl ministerijai niekaip nepavyksta rasti ULAC ir NVSC vadovų.

Aurelijus Veryga
Aurelijus Veryga
© DELFI / Josvydas Elinskas

„Labai sunku, aišku, tiksliai pasakyti, kodėl taip yra. Galiu padaryti tik keletą prielaidų.

Būna, kad konkursai neskelbiami sąmoningai, kada numatomos kažkokios pertvarkos, galimi institucijų jungimai. Paprastai laukiama, kad jos bus perorganizuotos ir tada jau skelbiami vadovų konkursai. Bet šiuo atveju buvo skelbti konkursai ir, kiek pamenu, dabar vertina kandidatą į ULAC, tik keista, kad taip ilgai“.

A. Veryga pažėrė kritikos dėl niekaip neišrenkamų vadovų ir savo įpėdiniui sveikatos apsaugos ministrui Arūnui Dulkiui: „Manau, kad šitas ministras turės bėdų su vadovais. Jis demonstruoja aiškų nepasitikėjimą vadovais – prisiminkite istoriją su Šiaulių ligoninės vadovu, turbūt yra ir daugiau visokių istorijų. Bent jau, kiek man teko girdėti, vengiama su vadovais bendrauti, tad žmonės ir nesiveržia per daug į tokius konkursus, juolab tokiose institucijose, kaip NVSC. Jūs gi puikiai suprantate, kokia dabar yra situacija. Tad turbūt nedaug rasite norinčiųjų, kurie tokioje situacijoje ateitų tokiai institucijai vadovauti, juo labiau, dažnam tai nėra svajonių darbas.

Nėra ir atlygis tokiose valstybinėse institucijoje ypatingai motyvuojantis. Jos negali pasiūlyti tokio atlyginimo vadovui, kaip gali sau leisti privačios įstaigos, kurios samdo geriausius“.

Pašnekovas abejojo, ar daug žmonių norėtų eiti vadovauti ir ULAC, nes kol kas ministerija taip iki galo ir nepasakė, ką gi planuoja su šia institucija daryti.

„Mes buvome sudėlioję tų institucijų apjungimo planą, kad nebūtų taip, jog viena analize užsiima, kita – infekcijų kontrole. O kaip yra dabar? Koks yra ministerijos planas? Jeigu aš esu žmogus, kuris nori kandidatuoti kažkur į vadovaujamą poziciją, ypatingai toks, kuris turi, ką veikti ir gali rinktis, o tokių vadovų ir tikimasi, kad ateitų kompetetingi, išmanantys, ne naujokai, tai, manau, kad dėl šių priežasčių niekas ir neskuba eiti vadovauti. Gi neaišku, kas bus, kiek laiko tas vadovas dirbs, ar bus institucija, ar ne, ar ji bus jungiama, ar ne.

Jeigu ministerija planuoja institucijas jungti, tada galbūt reikėtų skirti laikiną vadovą, tokį, su kuriuo iš anksto būtų galima suderinti poziciją, kad yra institucijų jungimo planas, kuris tokį uždavinį ir įgyvendintų, o ne ateitų kelių metų kadencijai“, – svarstė A. Veryga.

„Delfi“ primena, kad ULAC nuo 2009 metų vadovavusį S. Čaplinską iš pareigų nuspręsta atleisti pernai lapkričio 5 dieną, kai tuometinis sveikatos apsaugos ministras A. Veryga pranešė, kad toks sprendimas vykdomas dėl pareigų nevykdymo ir „ne dėl vieno pažeidimo“.

Saulius Čaplinskas
Saulius Čaplinskas
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Po šios žinios S. Čaplinskas ilgą laiką turėjo nedarbingumą, kol kovo 1 dieną naujasis sveikatos apsaugos ministras A. Dulkys jį atleido, pareiškęs neturintis pagrindo keisti A. Verygos priimtą sprendimą.

Pats S. Čaplinskas savo atleidimą vadino neteisėtu ir dėl to teigė pateikęs ieškinį teismui.

Kaip anksčiau rašė BNS, buvęs ULAC vadovas taip pat kaltino sprendimą jį atleisti priėmusį buvusį sveikatos ministrą A. Verygą, kad šis nutarė „sunaikinti ULAC“. Anot jo, jis pats ir įstaiga patyrė „įvairių formų mobingą: pradedant įvairiomis patyčiomis, kompetencijų menkinimu, kaltinimų fabrikavmu, garbės ir orumo pažeidimais, diskriminacija“.

Robertas Petraitis
Robertas Petraitis
© DELFI / Josvydas Elinskas

Teisme sprendimą jį atleisti ginčija ir buvęs NVSC vadovas R. Petraitis. Jį A. Dulkys nusprendė atleisti po R. Petraičiui nepalankaus metinio įvertinimo vasario viduryje. Tada anuometinis NVSC vadovas su vertinimo išvadomis nesutiko ir paprašė ministerijos, kad jo veiklą įvertintų speciali komisija. Tačiau, pasak A. Dulkio, komisijos išvados patvirtino jo „matymą ir vertinimą“.

Atleidus R. Petraitį, NVSC laikinai vadovauja Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Giedrė Aleksienė.

ULAC šiuo metu laikinai vadovauja direktoriaus pavaduotojas Kęstutis Krivickas.

www.DELFI.lt
Ką valgyti?
Ką valgyti? Į klausimus atsakys dietistė Vaida Kurpienė.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(14 žmonių įvertino)
1.9286

Anykštėnas koronavirusu susirgo net tris kartus: medikai paaiškino, kaip tai įmanoma (438)

Praėjusią savaitę portalas anyksta.lt išplatino žinutę, jog Anykščių rajono vicemeras,...

„Pfizer/BioNTech“ pateiks duomenis apie vakcinos nuo COVID-19 tinkamumą vaikams (7)

Bendrovės „ Pfizer “ ir „ BioNTech “ antradienį pranešė pradėjusios teikti JAV Maisto...

Gluminanti greitųjų eilė prie Kauno ligoninės: medikai kreipėsi į pacientus daliai žmonių teikiama pirmenybė, kitiems medikų gali tekti palaukti (326)

Išaugęs sergamumas COVID-19 ir kitomis infekcinėmis ligomis nulėmė padidėjusius pacientų...

Mokslininkas: dabartinė koronaviruso banga Lietuvoje rūstesnė nei ankstesnės, nerimą kelia mirtys (272)

Koronaviruso delta atmaina neleidžia atsipalaiduoti. Sergamumas nenumaldomai auga, kartu daugėja...

Infektologai atsakė, ar galima vakcinas nuo koronaviruso derinti su kitomis (20)

Dar vis tebevykstant skiepijimui nuo koronaviruso (kai kuriems leidžiama jau trečioji vakcinos...

Top naujienos

Iš Baltarusijos į Lietuvą atėjo neįprastas nelegalas su lagaminu: bijojau, kad būsiu sumuštas (333)

Lietuvos pasieniečiams akylai saugant valstybės sieną su Baltarusija , vienas nelegalų teigia,...

Anykštėnas koronavirusu susirgo net tris kartus: medikai paaiškino, kaip tai įmanoma (438)

Praėjusią savaitę portalas anyksta.lt išplatino žinutę, jog Anykščių rajono vicemeras,...

Kalbino Vytautas Bruveris, parengė Laura Tarandaitė | D+

Vokietijoje ryškėja tik du scenarijai: prabilo apie polinkį į kompromisus su Rusija (6)

Paskutinė rugsėjo savaitė Vokietijoje prasidėjo su intriga: bandoma nuspėti, kas sudarys...

15 įmonių išmokėjo daugiau nei 10 tūkst. eurų: didžiausi atlyginimai siekia beveik 23 tūkst. eurų (218)

Daugiau nei 10 tūkst. eurų siekiančius vidutinius atlyginimu s rugpjūtį išmokėjo 15 Lietuvos...

Edmundas Jakilaitis | D+

Apie ginklus: nutrūktgalviškas Jakilaičio eksperimentas su šarvinėmis liemenėmis – kas po galingų šūvių lieka iš apsaugos (1)

Jūs tikrai nenorėtumėte būti užsivilkęs šias šarvines liemenes – šįkart Edmundas...

Padniestrės „šerifai“ šokiravo Madridą, Paryžiuje įvarčių sąskaitą nuostabiu smūgiu atsidarė Messi (7)

Antradienį vakare Čempionų lygoje antrame ture Madrido „Real“ sensacingai namuose 1:2 (0:1)...

Orų prognozė: antroje savaitės pusėje trumpam sugrįš lietus (1)

Trečiadienio dieną orus lems jau kurį laiką rytuose esantis anticiklonas. Visoje šalyje pro...

Susipažinkite su 2022 metų „Dior“ pavasario-vasaros kolekcija: sugrįš tai, kas buvo madinga prieš 50 metų

Koronaviruso pandemija įkvėpė radikaliems pokyčiams vieną seniausių Prancūzijos prekių...

Tai – mažiausias skraidantis prietaisas pasaulyje: neturi variklio, o nukritęs – suyra (23)

Northwestern universiteto Ilinojuje, JAV, inžinieriai pažvelgė į vėjo nešiojamas sėklas ir...

Mini sijonėlis atidengė išpuoselėtas kunigaikštienės Kate Middleton kojas: trijų vaikų mama nustebino fizine jėga (36)

Atvejai, kai Kate Middleton dėvi kažką, kas neatitinka jos įprasto karališkojo stiliaus...