aA
Grupė Vilniaus universitete dirbančių neuromokslininkų jau keliolika metų gilinasi į lytinių hormonų poveikį jaunų sveikų žmonių pažintinėms, kognityviosioms funkcijoms. Viena iš tyrimų krypčių yra hormoninės kontracepcijos įtaka moterų centrinės nervų sistemos veiklai.
Nutylėtas kontracepcijos poveikis: pakeičia neatpažįstamai
© Shutterstock nuotr.

Nuo šių metų sausio mėnesio tyrėjų grupė kartu su kitais Vilniaus universiteto Gamtos mokslų fakulteto kolegomis dirba naujajame Gyvybės mokslų centre Saulėtekio alėjoje.

Šiuo metu atliekamas hormoninės kontracepcijos poveikio moterų kognityvinėms funkcijoms tyrimas. Kuo tai svarbu ir kaip prie tyrimo galite prisidėti ir Jūs, papasakojo tyrėjų grupės vadovė docentė dr. Ramunė Grikšienė.

1960 m. pirmoji kontraceptinė tabletė buvo legalizuota JAV, o 1961 m. – Europoje. Nuo to laiko tabletės stipriai pasikeitė ir labai išpopuliarėjo. Šiuo metu daugiau nei 100 milijonų moterų visame pasaulyje naudoja hormoninę kontracepciją apsaugai nuo nepageidaujamo nėštumo ir/ar hormoninės kilmės sutrikimams gydyti.

Jos populiarumas auga ir Lietuvoje. 2011 metais publikuoto apibendrinančio tyrimo duomenimis, tarp moterų vartojančių kokį nors kontracepcijos metodą, 2004 metais hormoninę kontracepciją rinkosi 29 %, tuo tarpu 2009 metais - 59 % moterų.

„Populiariausia yra sudėtinė geriamoji kontracepcija. Tai reiškia, kad tabletėse yra dviejų pagrindinių moteriškų lytinių hormonų – estrogenų ir progesterono – sintetiniai pakaitalai.

Atlikdamos savo pagrindinę funkciją, t.y. apsaugą nuo nėštumo, tabletėse esančios medžiagos veikia du pagrindinius taikinius – smegenis ir lytinę sistemą. Veikimas smegenyse yra nukreiptas į pogumburį ir posmegeninę liauką (hipofizę), kurie yra pagrindiniai visų hormoninių sistemų, tame tarpe ir lytinės, reguliatoriai. Šio poveikio pasekmė – sustabdyta natūralių lytinių hormonų sintezė. Neesant hormoninio signalo, moterų lytinėse liaukose nevyksta folikulų brendimas, tokiu būdu nesusiformuoja lytinių ląstelių pasiruošusių apvaisinimui. Visa bėda, kad šis poveikis neapsiriboja tik tais taikiniais, kur yra nukreiptas“, - aiškino R. Grikšienė.

Lytiniai hormonai, kaip ir sintetiniai jų pakaitalai, yra medžiagos, kurios tirpsta riebaluose. Tai reiškia, kad organizme nėra tokių barjerų, kurių šio medžiagos negalėtų įveikti. Ne išimtis ir smegenys.

„Natūraliai smegenyse yra daugybė vietų, kur lytiniai hormonai gali prisijungti ir daryti poveikį – nuo nervinių ląstelių kūnų iki neuronais „besirūpinančių“ glijos ląstelių, nuo sričių reguliuojančių vidaus organų (visceralines) funkcijas ir emocijas, iki sričių atsakingų už motyvaciją ir sprendimų priėmimus“, - pabrėžė mokslininkė.

Vartojant hormoninę kontracepciją poveikis dvejopas – viena vertus, sumažėjus natūralių hormonų kiekiui, nebelieka natūralaus šių hormonų poveikio visam organizmui, taip pat ir smegenims. Kita vertus, sintetiniai hormonų pakaitalai pasklinda organizme ir veikia savo ruožtu.

„Nors hormoninių tablečių, kūrimui ir tobulinimui dedamos didžiulės pastangos, jos vis dar nėra tobulos. Todėl jas vartojant stebimi ir šalutiniai efektai. Viena iš galimų šalutinio poveikio priežasčių - sintetinių medžiagų nespecifiškumas, t.y. šios medžiagos veikia ne tik tuos taikinius (receptorius), kuriems veikti jos yra sukurtos, bet ir kitų hormonų receptorius. Vieni iš tokių taikinių androgenų (vadinamų vyriškaisiais hormonais) receptoriai. Yra tyrimų, rodančių, kad dėl poveikio androgenų receptoriams, kai kurios hormoninės kontracepcijos priemonės gali turėti maskulinizuojantį poveikį“, - aiškino pašnekovė.

Pasak R. Grikšienės, hormoninė kontracepcija yra galinga priemonė žmonių populiacijos kontrolei. Tačiau, kaip bebūtų keista ir gaila tyrimų, kurie vertintų šios priemonės poveikį moterų centrinės nervų sistemos struktūrai ir funkcijoms, pasaulyje atlikta vis dar labai mažai.

Nutylėtas kontracepcijos poveikis: pakeičia neatpažįstamai
© Shutterstock nuotr.

„Smegenų struktūriniai tyrimai atlikti naudojant magnetinio rezonanso metodą atskleidė pilkosios medžiagos (ją sudaro nervinių ląstelių kūnai ir trumposios ataugos) skirtumus tarp hormoninę kontracepciją vartojančių ir nevartojančių moterų. Tyrimai, vertinę hormoninės kontracepcijos poveikį moterų elgsenai ir centrinės nervų sistemos funkcijoms, atskleidė pakitusius prioritetus renkantis seksualinį partnerį, dažnesnes manipuliacijas stengiantis išlaikyti ryšį poroje, aštriau pasireiškiantį pavydą, pakitusias reakcijas į erotinio pobūdžio ir emocinius stimulus, pablogėjusį gebėjimą atpasakoti tekstą, pakitusius erdvinius gebėjimus ir pan.

Verta paminėti, kad pokyčiai ne visuomet buvo į blogesniąją pusę – kai kurie gebėjimai pagerėjo, dalis pablogėjo, arba skirtingų tyrimų duomenys parodė priešingus rezultatus. Prieš keletą metų mūsų laboratorijoje atliktas tyrimas atskleidė, kad moterys, vartojančios androgeniško veikimo hormonines piliules pasižymėjo blogesniais rezultatais kalbinėse užduotyse ir prasčiau susidorojo su sunkiomis erdvinėmis užduotimis, nors nuo nevartojančių moterų nesiskyrė kitais parametrais - darbine atmintimi, nuotaika, asmenybės bruožais, išsilavinimo trukme, amžiumi“, - pasakojo tyrėjų grupės vadovė.

Šiuo metu startavo naujas projektas, kur bus vertinama ne tik kaip hormoninę kontracepciją vartojančios, nevartojančios moterys ir vyrai atlieka tam tikras užduotis, bet ir kaip kinta smegenų aktyvumas užduočių atlikimo metu.

„Smegenų aktyvumo vertinimui naudojame elektroencefalografijos metodą. Šio metodo esmė, kad žmogus, atlikdamas užduotį, dėvi specialią kepurę, kurioje esantys davikliai registruoja elektrinį aktyvumą daugelyje galvos paviršiaus vietų. Elektrinis signalas smegenų ir galvos audinius įveikia ir daviklius pasiekia šviesos greičiu. Tai leidžia vykstančius procesus tirti su labai didele laikine skiriamąja geba.

O ši savybė įgalina mus sudėtingą kognityvųjį procesą (pavyzdžiui, trimačio objekto įsiminimą ar manipuliaciją juo mintyse) suskaidyti į keletą smulkesnių subprocesų ir stebėti, kur, kaip greitai ir kaip stipriai pasireiškia jų sukeliamas nervinis aktyvumas. Projektas sudarytas iš dviejų etapų – pirmiausia ištyrėme ir palyginome užduočių atlikimą ir elektrinį aktyvumą moterų, nevartojančių hormoninės kontracepcijos, ir vyrų grupėse. Atrinkome užduotis, geriausiai tinkančias mūsų išsikeltų klausimų sprendimui“, - paaiškino R. Grikšienė.

Šiuo metu pradedamas antrasis projekto etapas – tiriamos moterys, vartojančios hormoninę kontracepciją.

„Planuojame, kad tyrime jų dalyvaus ne mažiau kaip 60. Todėl kviečiame visas susidomėjusias hormoninės kontracepcijos vartotojas pasiskaityti apie mūsų tyrimą plačiau čia ir, jei atitinkate kriterijus, atvykti į mūsų laboratoriją“, - pakvietė tyrėjų grupės vadovė.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Giedrė kardinaliais pokyčiais džiaugiasi jau 10 metų: pakeitusi mitybą atsikratė 25 kilogramų (60)

Dažna problema, su kuria susiduria svorį bandantys numesti žmonės – po kiek laiko sugrįžę...

Po apsilankymo Kinijoje galima gauti dviejų savaičių nedarbingumą (29)

Vienas iš efektyviausių būdų saugotis koronaviruso – socialinių kontaktų vengimas....

Lietuvos oro uostai nenaudos termovizorių koronavirusui aptikti (8)

Sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis penktadienį pranešė, kad vis dėlto Lietuvos...

Kaune – pirmasis salmoneliozės protrūkis šiais metais (3)

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie SAM (NVSC) Kauno departamentas informuoja, kad šią...

Viceministras: šiuo metu Lietuvoje yra apie 100 žmonių, su kuriais kasdien bendraujama dėl koronaviruso (69)

Lietuvos sveikatos apsaugos sistemos viceministras Algirdas Šešelgis informavo, kad šiuo metu...

Top naujienos

Gydymo įstaigoje – darbas baudžiavos sąlygomis: per mėnesį uždirba vos 195 eurus (100)

Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centre (PSPC) – neeilinė situacija, primenanti...

„Bloomberg“: Putino planas žlugo, susitikimas su Lukašenka neišgelbėjo (255)

Vladimiro Putino netikėtas Rusijos vyriausybės atsistatydinimo inicijavimas ir konstitucinių...

Po ilgos tylos Grybauskaitė prakalbo apie santykius su komanda bei ką būtų dariusi su Narkevičiumi (407)

10 metų Lietuvai vadovavusi kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė susitikime su Knygų...

Turistų traukos taikinys Lietuvoje: žmonės čia netingi atvykti net iš tolimiausių šalies miestų (4)

Savaitgaliais į Pakruojį, esantį Šiaurės Lietuvoje , suvažiuoja nemažai automobilių, pilnų...

Internautus papiktino „TV pagalbos“ vedėjų elgesys ir žodžiai: gynė smurtavusį vyrą? (103)

Socialines problemas apžvelgiančioje laidoje „TV pagalba“ neseniai buvo rengiama laida apie nuo...

Liga, dėl kurios draugai ir kolegos gali virsti priešais: tokį sergančiojo elgesį sunku pakęsti net ir artimiesiems

Vagystė dažnam asocijuojasi su neigiamais jausmais ne tik dėl to, kad tai – nusikaltimas....

Kodėl moterys patiria orgazmą: tai susiję ne tik su giminės pratęsimu (1)

Priežastys, kodėl moterys patiria orgazmą, mokslininkus domina jau gana seniai. Vyrams orgazmas...

Po 10 meilės metų žmona man smogė naujienomis. Dabar pasakysiu – velniop tokia laimė (67)

Pagaliau išaušo ta diena, kai aš tapau laisvas. Tapau laisvas nuo visokių nereikalingų...

6 minučių taisyklė – raktas į dar didesnį seksualinį pasitenkinimą (2)

Specialistai primena be galo paprastą šešių minučių taisyklę, kurios laikantis seksas...

Iš parduotuvės išėjęs vyras rado savo automobilį nublokštą į gatvės vidurį, netoliese – sumaitotas BMW (105)

Šeštadienio vakarą, apie 18.30 val., Vilniaus pakraštyje, Grigaičiuose , Pergalės g.,...

|Maža didelių žinių kaina