Skelbiama, kad prekybos centrai Italijoje jau pradėjo iš parduotuvių lentynų šalinti kai kuriuos produktus, kurių sudėtyje yra perdirbto palmių aliejaus. Tačiau ar žmonės neperlenkia lazdos? Ar grėsmė tikrai yra reali?

Praėjusių metų gegužę didžiausias Italijoje prekybos centrų tinklas „Coop“ pašalino maždaug 200 savo prekės ženklo produktų, nes jų sudėtyje buvo rafinuoto palmių aliejaus. Kai kurie ekspertai sako, kad jis gali padidinti vėžio riziką. Tuomet „Nutella“ nebuvo tarp pašalintų produktų.

„Coop“ tuomet sakė, kad ėmėsi prevencinių priemonių ir kad nustojo prekiauti vaikams skirtais produktais, nes jiems esą riziką yra didesnė.

Toks sprendimas buvo priimtas po to, kai Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) paskelbė, kad rafinuojant palmių aliejų susidarančios medžiagos yra kancerogeniškos.

Kokių produktų – be „Nutella“ – sudėtyje yra palmių aliejaus?

Perdirbto palmių aliejaus yra šokoladiniuose batonėliuose, leduose, užtepėlėse ir tūkstančiuose kitų žmonių dažnai vartojamų produktų. EFSA išreiškė ypatingą susirūpinimą dėl to, kad kancerogeninių junginių rastas ir kūdikiams skirtuose pieno mišiniuose.

Tačiau didžiausio dėmesio sulaukė „Nutella“, nes tai yra kultinis prekės ženklas Italijoje ir iš dalies dėl to, kad šio kremo pardavimai krito po to, kai jo gamintoja „Ferrero“ per televiziją ir laikraščius paskelbė reklamą, kuria siekta įtikinti žmones, jog produktas yra saugus. Tačiau tokie veiksmai davė priešingų rezultatų.

Kas yra tokio palmių aliejuje, kad jis padidina vėžio riziką?

EFSA ištyrė tris medžiagas, susidarančias iš augaliniuose aliejuose esančio glikodilo. Tai glicidil riebiųjų rūgščių esteriai (GE), 3-monochloropropanediolis (3-MCPD) ir 2-monochloropropanediolis (2-MCPD).

EFSA tyrimo duomenimis, šių medžiagų randama visuose augaliniuose aliejuose, tačiau palmių aliejuje jų kiekis yra itin didelis.

Šių medžiagų nerandama neapdorotuose aliejuose, tačiau jos susidaro apdorojant aliejų maždaug 200 laipsnių Celsijaus temperatūra. O tai dažnai daroma gaminant apdorotą maistą. Palmių aliejus yra kaitinamas, kad būtų panaikintas jo specifinis kvapas ir ryškiai oranžinė spalva.

EFSA išanalizavo ankstesnius mokslinius tyrimus ir nustatė, kad vartojant daug GE, žiurkių ir pelių organizme daug dažniau susiformuoja auglių. Greičiausiai ši medžiaga pakenkia genetinei informacijai ląstelėse. Toks poveikis būtų itin žalingas vaikams, pabrėžia agentūra.

Ji taip pat nustatė, kad 3-MCPD daro toksinį poveikį gyvūnų inkstams ir kelia grėsmę vyriškos lyties gyvūnų reprodukcinei sistemai.

Tačiau neturima pakankamai duomenų dėl 2-MCPD, kad būtų galima tvirtinai teigti apie šios medžiagos poveikį sveikatai, pabrėžė EFSA.

Ką gamintojai daro, kad sumažintų vartotojams kylančią riziką

„Ferrero“ atstovas sakė, kad kompanija renkasi žaliavas ir pramoninius procesus, kurie minimizuoja minėtų medžiagų kiekį. „Vartotojų sveikata ir saugumas mums yra absoliučiai pagrindinis prioritetas bendrovei „Ferrero“ ir mes patvirtiname, kad „Ferrero“ produktai yra saugūs“, – sakė kompanija.

„Nestlé“, taip pat gaminanti daug produktų su rafinuotu palmių aliejumi, pranešė šį klausimą vertinantį labai rimtai ir finansuojanti mokslinius tyrimus, kurių tikslas yra išsiaiškinti, kad susiformuoja vėžį sukeliantys junginiai. Bendrovė pat „gerokai sumažinusi MCPD esterių kiekį savo produktuose“.

Kodėl gamintojai tiesiog nenaudoja saugesnio aliejaus?

Pagrindinė priežastis, rodos, yra pinigai. Jie galėtų naudoti saulėgrąžų ar rapsų aliejų, tačiau tai būtų gerokai brangiau. „Reuters“ paskaičiavo, kad bendrovei „Ferrero“ per metus tektų papildomai išleisti 22 mln. JAV dolerių. Pati bendrovė tokių skaičių nepatvirtino.

Taip pat potencialiai susidarytų ir kitų išlaidų, nes tektų koreguoti „Nutella“ receptą, kad jis kuo mažiau skirtųsi nuo ankstesnės versijos. Be to, tektų koreguoti gamybos procesus, kalibruoti įrangą, ieškoti naujų ingredietų tiekėjų.

„Palmių aliejus yra geriausias pasirinkimas norint užtikrinti, kad produktas bus tinkamos konsistencijos ir struktūros ir nenustelbtų kitų ingredientų charakteringo skonio“, – sakė „Ferrero“ atstovas.

Bendrovė taip pat pabrėžė, kad palmių aliejaus naudojimas leidžia išvengti riebalų naudojimo, kad šiuos tektų hidrogenizuoti. O šio proceso metu susidaro kenksmingi „transriebalai“. Be to, palmių aliejus ir padeda saugoti aplinką, nes palmėms reikia penkis kartus mažiau žemės nei kitiems aliejingiems augalams.

Ką turėtume padaryti, kad sumažintume riziką?

Paprasčiausias atsakymas yra mažiau vartoti produktų, kurių sudėtyje yra perdirbto palmių aliejaus. EFSA skelbia, kad pagrindiniai produktai – kepiniai, pyragai ir margarinas. Taip pat daugelio prekių ženklų šokolado produkcijoje yra rafinuoto palmių aliejaus.

Tuo tarpu maisto rinkos priežiūros tarnybų rekomendacijos yra miglotos. EFSA atstovas sakė, kad ne šios tarnybos darbas skelbti mitybos rekomendacijas. Britanijos maisto standartų agentūra skelbia bendradarbiaujanti su Europos partneriais dėl tinkamo reguliavimo reaguodama į EFSA išvadas.

„Mes patariame vartotojams, kad mityba turi būti sveika, subalansuota ir įvairi siekiant sumažinti riziką“, – sakė britų tarnybos atstovas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (104)
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės