Pirmadienį vyriausybė paskelbė šešių struktūrinių reformų planus, tarp kurių ir sveikatos apsaugos. Valstybė medikams žada didėsiančius atlyginimus ir darbo sąlygų gerėjimą, o pacientams – trumpėsiančias eiles pas gydytojus ir kokybiškesnes paslaugas.
© DELFI / Andrius Ufartas

Nors DELFI žiniomis kai kurių Lietuvos gydymo įstaigų vadovai, išgirdę sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos pristatytas reformas, griebėsi už galvos, komentuoti daugelis atsisakė.

Ką apie žadamus pokyčius Lietuvos sveikatos sistemoje mano, DELFI papasakojo Jaunųjų gydytojų asociacijos (JGA) prezidentas Martynas Gedminas ir Lietuvos medikų sąjūdžio (LMS) tarybos pirmininkė Živilė Gudlevičienė.

Vyriausybė žada, kad esą:

  • sumažės laukimo eilėse pas šeimos gydytojus laikas perpus: nuo 15 iki 7 dienų (šeimos gydytojo komandų didinimas; mobilių paslaugų plėtra);
  • eilės siekiant gauti specializuotas paslaugas trumpės ketvirtadaliu: nuo 40 iki 30 dienų (telemedicinos plėtra; pacientų registravimosi pokyčiai);
  • medikai liks dirbti Lietuvoje, gerės paslaugų kokybė (medikams atlyginimai padidės vidutiniškai 20 proc.; kokybės užtikrinimas peržiūrint sveikatos priežiūros įstaigų modelį; prevencija, reagavimas į ūmius atvejus);
  • ilgalaikės slaugos plėtra sumažins artimųjų slaugos poreikį, tai sudarys sąlygas jiems daugiau dirbti (plėtojamos ambulatorinės, stacionarinės ir mobilios slaugos paslaugos).

„Viskas skamba gražiai. Ir mes apie tą patį kalbame – kad ne tik reikia mažinti eilių terminą, bet peržiūrėti ir komandą bei didinti pajėgumus, – sakė Ž. Gudlevičienė.

– Telemedicinos plėtra ir daugiau funkcijų suteikimas šeimos gydytojo komandai, turėtų sumažinti kreipimusis pas specialistus, tačiau tų konkrečių žingsnių pasigendame. „Darysime, gerinsime, didinsime, laukimo laiką trumpinsime“, tačiau kaip? Kokios konkrečios priemonės bus tam skiriamos?“

Pasak LMS tarybos pirmininkės, buvo žadėta, kad nuo gegužės 1 dienos visiems medikams atlyginimai kils 20 proc. Pirmadienį buvo pranešta, kad atlyginimai didės vidutiniškai 20 proc. ir tik mažiausiai uždirbantiems.

Živilė Gudlevičienė
Živilė Gudlevičienė
© DELFI / Domantas Pipas

„Tikrai abejoju, kad tai sumažins ir sustabdys emigraciją. Jei padidėtų gydytojų atlyginimas 300 eurų, slaugytojų 150, abejoju ar tai tikrai sumažins emigraciją, – sakė Ž. Gudlevičienė. – Vis dėlto reikalingi ir tolesni bei ryškesni pokyčiai tam, kad emigracija mažėtų. Jau pavasaris, tuoj baigs studijas jaunoji medikų karta ir aš labai abejočiau, kad tie keli šimtai eurų sustabdys emigraciją. Pradžia labai gera ir jei ji bus įgyvendinta, tai pradžia bus tikrai labai gera. Tačiau tikrai nereikėtų sustoti ir toliau galvoti iškarto kitus žingsnius.“

Gydytoja pažymėjo specialistų trūkumą Lietuvoje.

„Komanda nesuformuota, šalia gydytojo tikrai reikia sodinti papildomus socialinius darbuotojus, kurie galėtų atlikti atranką, ar čia reikia gydytojo konsultacijos, ar žmogus tik atėjo pasikalbėti. Dėl reikalingų specialistų priėmimo irgi turėtų būti konkretūs žingsniai, kaip tą padaryti“, – sakė Ž. Gudlevičienė.

Balandžio 26 dieną LMS jau yra suplanavęs antrąjį medikų mitingą šiemet. Kaip sakė viena iš mitingo organizatorių Ž. Gudlevičienė, politikų pažadai situacijos nešvelnina ir medikai mitingo atšaukti nežada.

„Mūsų planai tikrai nesikeičia, kiekvienas visuomeninis judėjimas turi išlikti demokratinėje visuomenėje kaip nedidelis spaudimas, ką mes ir sakome – yra postūmis, žadama reformas daryti, bet mes dar nematome konkrečių veiksmų. Medikai, pamatę atlyginimų lapelius gegužės mėnesį, tik tada galės sakyti, kad situacija pagerėjo. Kol kas dauguma nemato tos situacijos, kad bus pakelta 20 proc.“

JGA prezidentas šiuos vyriausybės pažadus vertina kaip „teigiamą dinamiką“.

„Kalbant apie šeimos gydytojus, džiugu, kad bus mažinama biurokratinė našta, kad yra kalbama apie komandos išplėtimą, bet mes, kaip jaunieji gydytojai, labai pasigendame edukacijos. Jeigu mes norime tikėtis, kad šeimos gydytojai padengs 80 proc. sveikatos sistemos krūvio, jeigu tikrai turime tokią viziją, kaip Šiaurės šalių, tai mes turime skirti tiek pat laiko, kiek ir Šiaurės šalyse, ne tris metus, bet ženkliai daugiau, kad medikas įgautų tas kompetencijas, kurios yra reikalingos gydyti žmones, – sakė M. Gedminas. – Yra gerai, kad pagaliau didėja investicijos į sveikatos sektorių, nes Lietuva mažai tų pinigų skyrė.

JGA prezidentas priminė, kad Konstitucinis teismas nurodo, jog Lietuvos valstybė draudžiamiems asmenims skiria 600 mln. per mažai. Pirmadienį vyriausybė pranešė, kad siūlomiems pokyčiams įgyvendinti papildomai skirs 126 mln. eurų.

„Valstybė turi daugiau biudžeto lėšų perskirstyti į sveikatos sektorių, – yra įsitikinęs M. Gedminas.

Nereikia sakyti, kad mums trūksta gydytojų, mums trūksta efektyvaus procesų valdymo iš valstybės pusės, iš gydymo įstaigų vadovų. Galbūt tai bus skaudūs procesai, kad reikės pokyčių, pertvarkų keisti darbo vietas, darbo pobūdžius, tačiau tai yra svarbu.“

Martynas Gedminas
Martynas Gedminas
© DELFI / Domantas Pipas

Pasak JGA prezidento, šiuos vyriausybės siūlymus jaunieji gydytojai laiko tik pradžia, nes vyriausybė yra pasirašiusi kolektyvinę sutartį su profesinėmis sąjungomis, kurioje nurodyta, kad 2020 metais bazinis mediko atlyginimas turi būti trys vidutiniai atlygiai.

„Tai yra motyvuojanti priemonė, – sako M. Gedminas. – Tačiau aš pasigendu realios politinės valios, kad tie resursai būtų skirti, kad tikslas būtų pasiektas 2020 metais. 20 proc. tikrai nėra pakankamai, tačiau tai yra pradžia ir mes sakome, kad ši sistema neatsirado per penkerius metus, mes užtruksime, kol ją pakeisime. Ir tada jau mes galėtumėme tikėtis konstruktyvių permainų Lietuvoje, galime tikėtis aiškių reikalavimų iš medicinos bendruomenės – 0 korupcijos tolerancijos ar kitokių sprendimų. Kiekviena graži idėją gali gimti į kažką, bet tai priklauso ir nuo mūsų visų.“

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pertvarkoma Sveikatos apsaugos ministerijos struktūra (7)

Praėjus metams po reformos Sveikatos apsaugos ministerijoje ( SAM ) vėl nutarta pertvarkyti jos...

Pradėta kompensuoti insulino pompų nuoma (3)

Cukriniu diabetu sergantiems žmonės, kurių sveikatos priežiūrai reikalingos insulino pompos, jau...

Vėžiu susirgusios moterys dėl to kaltina farmacijos milžinės produktus, kuriuos rasite kiekvienoje parduotuvėje (66)

Farmacijos ir plačios paskirties produktų gamybos įmonei „Johnson and Johnson“ nurodyta...

Liūdna tiesa: tyrimas parodė, kaip visuomenė vertina slaugytojus (43)

Dauguma pacientų, gydytojų, o ir pačios slaugytojos save tebevadina „sesutėmis“, vyresnioji...

PSDF lėšomis bus kompensuojama didesnė kai kurių vaistų dalis (17)

Su naujai įsigaliojusiu kompensuojamųjų vaistų kainynu bus keičiami ir vaistų kompensavimo...

Top naujienos

Emigrantų atostogos virto košmaru: grįždami į Lietuvą pakliuvo į keistą avariją (6)

Sekmadienio rytą, 10 val., Lenkijoje įvyko avarija, kurioje nukentėjo net penki lietuviai. Du iš...

Helsinkyje prasideda Donaldo Trumpo ir Vladimiro Putino susitikimas atnaujinta 15:00 (294)

Pirmadienį Helsinkyje susitinka JAV ir Rusijos vadovai. Tai pirmasis dvišalis Donaldo Trumpo...

Skelbime – „namu“ virtęs II pasaulinio karo laikų bunkeris (27)

Slėptuvių, kurios apsaugotų kilus kariniam konfliktui, galėtų atlaikyti net ir tiesioginius...

Venckienės byloje JAV – buvusio vyro laiškas: baimės ir nuogąstavimai dėl sūnaus (474)

Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) teismas jau išnagrinėjo Neringos Venckienės bylą ir pateikė...

CNN: Trumpas neplanuoja stabdyti JAV karinių pratybų Baltijos šalyse (35)

JAV prezidentas Donaldas Trumpas , pirmadienį pradėjęs derybas su Rusijos prezidentu Vladimiru...

Liberalams ir VSD susitaikyti nepavyko (14)

Liberalų sąjūdžiui ir Valstybės saugumo departamentui ( VSD ) pirmadienį nepavyko susitaikyti...

Įtakingasis „Forbes“ Lietuvą vadina stebuklinga šalimi, kurią būtina aplankyti (1)

Leidinyje „ Forbes “ amerikietis Jimas Dobsonas dalijasi kelionės po Lietuvą įspūdžiais ....

5 mitai apie sąnarių skausmus: kada jau metas keliauti pas gydytoją? (3)

Kelių bei klubų sąnarių skausmai – daugeliui pažįstama problema. Nors skausmų atsiranda dėl...

Balsavimas: išrinkite gražiausią salą Lietuvoje (3)

Naujienų portale DELFI vyksta unikalus projektas: „ 100 žingsnių per Lietuvą “, kurio metu...

Ginkluotas plėšimas Vilniuje: vaistininkę užpuolė kaukėtas vyras (38)

Pirmadienį Vilniuje policijos pareigūnai skubiai vyko į Naujininkuose esančią Darbininkų...