aA
Tyrimų duomenimis, Europoje alerginėmis ligomis serga apie 20 proc. visų vaikų ir šie skaičiai nuolat auga. Apie 3-8 proc. vaikų kamuoja valgiaraštį skurdinanti alergija maistui. Lietuvoje svarbiausiu alergenu pripažintas pienas, po jo seka kiaušinis, žuvis, kviečiai, riešutai, soja ir vaisiai. Panašios tendencijos ir svetur, tik labiau išsivysčiusiose ES šalyse alergijos mastai dar didesni. Tai siejama su perdėta vakariečių meile švarai ir chemizuotu gyvenimo būdu.
© Corbis

Rytų europiečiai sveikesni

Pasaulyje vis didesne problema tampa alergija maistui. Ji vidutiniškai paliečia nuo 3–4 proc. iki 6–8 proc. vaikų. Pirmieji alergijos požymiai 60 proc. ligonių atsiranda ankstyvoje vaikystėje (iki 4-5 gyvenimo metų). Anksti prasidėjusios alerginės ligos tai paūmėdamos, tai aprimdamos dažnai kamuoja visą gyvenimą.

Nustatyta, kad alergija labiausiai plinta išsivysčiusiose pasaulio šalyse. Kaip teigia Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Visuomenės sveikatos instituto autorių kolektyvas, Higienos instituto leidinyje „Visuomenės sveikata“ paskelbęs naujausius duomenis apie vaikų alergiją maistui Lietuvoje, tyrimai, atlikti buvusiose Rytų ir Vakarų Vokietijose, parodė, kad yra nemažai skirtumų tarp Vakarų Europos ir Rytų Europos gyventojų sergamumo alerginėmis ligomis.

Senosiose ES šalyse šios ligos vargina net apie 35 proc. žmonių ir sergamumas jomis vis didėja. Manoma, kad taip yra dėl sterilios žmogų supančios aplinkos ir oro užterštumo. Vartojama vis naujų maisto produktų, medikamentų, pramonėje ir aplinkoje vis daugiau cheminių medžiagų. Tokiomis sąlygomis atsiranda naujų alergenų.

Vakarų Rusijoje ir Rytų Suomijoje buvo atliktas tyrimas, kurio metu buvo tiriama, kaip dažnai alerginės ligos pasitaiko tarp mokyklinio amžiaus vaikų ir jų motinų dviejose kaimyninėse geografinėse zonose, kurios labai skiriasi gyvenimo sąlygomis ir kultūra. Alergenai buvo 4 kartus dažniau aptinkami suomių vaikams nei rusų.

Tuo tarpu tyrimas, atliktas dešimtyje ES šalių, parodė, kad labiausiai alergijų paveikti 2–3 metų amžiaus vaikai (7,2 proc.). Vertinant pagal vienos šalies statistiką, tai buvo 1,7 proc. Austrijoje ir 11,7 proc. Suomijoje. Dažniausiai pasitaikančios alergijos buvo pienui – 38,5 proc., vaisiams – 29,5 proc., kiaušiniams – 19 proc., daržovėms – 13,5 proc. (tačiau skirtingoms amžiaus grupėms procentai skyrėsi).

Labiausiai pasireiškiantys alergijos maistui simptomai – odos (71,5 proc.), virškinimo (27,6 proc.) ir kvėpavimo sistemos sutrikimai (18,5 proc.)

Labiausiai netoleruojamas produktas – karvės pienas

Lietuvoje alerginėmis ligomis, sukeltomis maisto produktų, serga nuo 4 iki 11 proc. visų ligonių. Alergiškus vaikus turinčių motinų apklausa pagal tarptautinio projekto „EuroPrevall“, kuriame dalyvauja ir Lietuva, klausimyną parodė, kad 0–1 metų vaikai daugiausiai alergiški pienui (81,8 proc.), mažiausiai – vėžiagyviams, sojai, vaisiams ir sezamui. 1–3 metų amžiaus grupėje daugiausia vaikų buvo alergiški kiaušiniui (76,5 proc.) ir pienui (67,6 proc.), daugiau nei trečdalis – kviečiams, riešutams ir sojai. Mažiausiai vaikai šioje amžiaus grupėje alergiški vėžiagyviams, vaisiams ir daržovėms.

Ikimokyklinukų (3–6 metų) amžiaus grupėje didžiausias procentas (63,4 proc.) vaikų buvo alergiški pienui ir kiaušiniui (61 proc.). Beveik pusė jų (46,3 proc.) alergiški žemės riešutams ir 36,6 proc. – žuviai. Mažiausiai alergizuojantis produktas šioje amžiaus grupėje – vėžiagyviai, jiems buvo alergiški 9,8 proc. vaikų.

6–12 metų amžiaus grupėje daugiausiai vaikų buvo alergiški žuviai (80,9 proc.) bei kiaušiniui (61,9 proc.). Kviečiams ir riešutams alergiški daugiau nei pusė visų šios amžiaus grupės vaikų (57,1 proc.). Mažiausia alergiškų buvo daržovėms (11,9 proc.).

Anot straipsnio autorių – Visuomenės sveikatos instituto vadovo prof. Rimanto Stuko, alergologės prof. Rūtos Dubakienės, doc. Genės Šurkienės, Andriaus Kavaliūno ir Lauros Dabravolskytės, akivaizdu, kad problematiškiausi maisto produktai yra pienas ir kiaušiniai. Daugiausiai vaikų, alergiškų pienui, buvo 0–1 metų amžiaus grupėje, kiaušiniui labiausiai alergiški 1–3 metų amžiaus vaikai, o žuviai – turintieji 6–12 metų.

Pagal straipsnio autorių pateiktą lentelę, iš viso pienui alergiški 61 proc. vaikų, kiaušiniams – 52,8 proc., žuviai – 44 proc., kviečiams – 39 proc., riešutams – 38 proc., žemės riešutams – 27 proc., sojai – 30 proc., vaisiams – 26 proc., vėžiagyviams – 17,3 proc., sezamui – 16,7 proc., daržovėms – 14 proc. Dauguma (44 proc.) apklaustųjų nurodė, kad jų vaikai yra alergiški 1–3 produktams.

Anot tyrėjų, panašūs rezultatai, tiriant, kurie maisto produktai sukelia alergiją, gauti ir kitose šalyse. Pavyzdžiui, Ispanijos mokslininkai nustatė, kad pagrindiniai alergizuojantys maisto produktai yra kiaušiniai, žuvis ir karvės pienas. Toliau paminėtini vaisiai (persikai, migdolai ir graikiniai riešutai) bei daržovės. Anot italų mokslininkų, pagrindiniai maisto produktai, sukeliantys nepageidaujamas reakcijas, yra karvės pienas (11,9 proc.), kiaušiniai (9,4 proc.), kivio vaisiai (9 proc.), žemės riešutai (8,2 proc.), žuvis (7,8 proc.), kiti riešutai (7,8 proc.) ir krevetės (5,3 proc.).

Beveik 40 proc. vaikų netoleruoja 4–6 produktų

Tyrimo metu motinos taip pat buvo klausiamos, kelių maisto produktų vengia jų vaikas. 44 proc. iš jų nurodė, kad jų vaikas vengia 1–3 maisto produktų, 37,3 proc. - 4–6, 13,3 proc. - 7–10, 5,3 proc. - 10 ir daugiau maisto produktų. Palyginus vengiamų produktų skaičių pagal amžiaus grupes nustatyta, kad skirtumas tarp grupių yra statistiškai reikšmingas.

„Nuo gimimo iki 1 metų amžiaus vaikų grupėje didžioji dauguma vaikų vengia 1–3 maisto produktų (81,8 proc.) ir likusi dalis (8,2 proc.) – 4–6 produktų. 1–3 metų amžiaus vaikų grupėje beveik pusė (47,1 proc.) yra alergiški 1–3 maisto produktams ir mažiausia alergiškų
yra daugiau kaip 10 produktų (8,8 proc.). 3–6 metų amžiaus vaikai daugiausia alergiški 4–6 maisto produktams (43,9 proc.) ir lygiai pusė (50 proc.) vaikų iš 6–12 metų amžiaus grupės taip pat yra alergiški 4–6 maisto produktams“, - teigia tyrėjai.

Didžioji dalis motinų, auginančių jaunesnius vaikus (0–6 metų), teigė, kad jų vaikai nėra suvaržyti dietos ir sirgimas maisto alergija tam neturi jokios įtakos. Tuo tarpu moterys, auginančios vyresnius vaikus (6–12 metų), nurodė, kad tai lemia „kažkiek ar daug“ (atitinkamai 21,4 proc. ir 16,7 proc.).

Visgi susumavę rezultatus tyrėjai padarė išvadą, kad dauguma motinų (60,7 proc.) mano, kad vaikas nusivylęs dietos suvaržymais.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Ministerija giriasi didėjančiais medikų atlyginimais, tačiau gydytoja papasakojo, kas labiausiai juos neramina (3)

Skelbiama, kad šių metų rugsėjį vieno mėnesio vieno etato gydytojo vidutinis darbo užmokestis...

SAM ligoninėms rekomenduoja gerinti pacientų užsieniečių aptarnavimą (3)

Siekdama suvienodinti sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą Lietuvoje besigydantiems užsienio...

Kauniečiai išrado visiškai naują vaistą iš žolės: tai bus priešnuodis dažniausiai lietuvių ligai (134)

Kvapnioji aniužė – Lietuvoje aptinkamas stipraus mėtų kvapo vaistinis prieskoninis augalas,...

Dėl gripo į ligoninę paguldyti 8 asmenys daugiausiai sergančiųjų – Alytuje (4)

Praėjusią savaitę (lapkričio 11–17 d.) sergamumas gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo...

Ministerija: medikų atlyginimai kilo beveik dešimtadaliu (40)

Šį rugsėjį vieno mėnesio vieno etato gydytojo vidutinis darbo užmokestis didėjo 11 proc., o...

Top naujienos

Po Venckienės paleidimo lieka svarbiausias neatsakytas klausimas: koks jos vaidmuo kitose bylose (30)

Antradienį buvusi teisėja ir parlamentarė Neringa Venckienė išleista į laisvę. Jai skirtos...

„Žalgiris“ nutrauks sutartį: Perezas neregistruojamas rungtynėms su „Panathinaikos“ (25)

Kauno „Žalgirio“ komanda antradienį Eurolygos devintojo turo susitikime rungtyniaus be Alexo...

Mamadienis už 1 vaiką: Nausėdos pasiūlymas sulaukė palaikymo, bet atsitrenkė į sieną (142)

Iš Vyriausybės, darbdavių ir profsąjungų atstovų sudaryta Trišalė taryba antradienį aptarė...

Šiurpi viduramžių laikų mirties bausmė: moterims jos netaikė dėl labai keistos priežasties (21)

Mirties bausmė yra mirties bausmė – ar yra skirtumas, ar ji taikoma vyrui ar moteriai? Pasirodo,...

Ministerija giriasi didėjančiais medikų atlyginimais, tačiau gydytoja papasakojo, kas jiems labiausiai kelia nerimą (3)

Skelbiama, kad šių metų rugsėjį vieno mėnesio vieno etato gydytojo vidutinis darbo užmokestis...

Skundą dėl suėmimo nagrinėjęs teisėjas Cininas: Venckienė iš Lietuvos išvyko, nepažeisdama jokių draudimų (213)

Vilniaus apygardos teismo teisėjų kolegija antradienį nusprendė panaikinti Kauno miesto apylinkės...

Turkija grasina atnaujinti karinę operaciją: Rusija nevykdo pažadų (126)

Turkijos užsienio reikalų ministro Mevluto Cavusoglu pareiškimas, kad esą Rusija nevykdo...

Ypač griežta kardomoji priemonė Venckienei: su apykoje nuo namų negalės nutolti toliau nei 500 m Venckienė šypsojosi, bet buvo nekalbi; papildyta (903)

Antradienį Vilniaus apygardos teismas panaikino Kauno miesto apylinkės teismo sprendimą pratęsti...

Į Belgiją vyko tikėdamasi palmių, bet atrado ką kitą: sutikta moteris pakeitė jos gyvenimą

Sandra Meilūnaitė būdama Lietuvoje niekada nesusimąstė apie dailininkės kelią. Moteris sako...

Iki skausmo pabodo jūsų šukuosena? Štai, kokie plaukų dažymai bus ant bangos šį sezoną TOP 3

Jeigu ombré, sombre, balayage, flamboyage ir kitos ne kartą girdėtos plaukų dažymo technikos...