aA
Nors visas pasaulio moteris, taip pat ir lietuves, pastaruoju metu apėmusi krūtų didinimo manija, plastikos chirurgai teigia, kad lietuvės dėl savo kūno sudėjimo gali turėti didesnių bėdų ne dėl mažos, bet dėl per didelės krūtinės.
Krūtų mažinimo operacijos lietuvėms reikalingesnės nei jų didinimo
© Shutterstock nuotr.

JAV dalis krūtų mažinimo operacijų yra kompensuojamos valstybės. Lietuvoje nuo šios bėdos kenčia šimtai ar net tūkstančiai moterų, kurios pasiryžusios pakloti ne vieną tūkstantį, kad atsikratytų didelių krūtų.

Didžiakrūtės moterys sutiktų visiškai atsisakyti krūtinės

„Mano ūgis – 168 cm, sveriu apie 50 kg, o krūtinė – D-F. Problema ne tik ta, kad atrodau kur kas stambesnė negu esu. Tai be galo brangu, nes nepaprasta rasti tikrai patogią liemenėlę, kuri tvirtai laikytų, gražiai suformuotų krūtinę ir dar jos nespaustų. Blogiausia, kad mėgstu sportą, bet įmanoma tik dviračiu arba riedučiais važinėtis, o apie paplūdimio tinklinį galiu pamiršti, nebent su palaidine prakaituočiau“, - internetiniame mamų forume skundėsi jauna mergina.

G krūtinę turinti kita internautė taip pat skundėsi, kad už tinkamą liemenėlę Lietuvoje jai tenka pakloti ne mažiau 120 litų. „Dabar gyvenu Didžiojoje Britanijoje ir džiaugiuosi, kad bent pasirinkimas čia daug didesnis. Bet krūtinės mažintis nenorėčiau. Nors mokyklos laikais beprotiškai dėl jos kompleksavau, dabar susigyvenau ir džiaugiuosi, kad ji tapo gražia mano dalimi“, - tikino mergina.

Tuo tarpu jau pasidariusios krūtų mažinimo operacijas merginos teigė negalinčios atsidžiaugti. „Lengvumo jausmas neapsakomas, ir komplimentų gaunu, kad „visai kitas žmogus, atsigavusi, išsitiesusi“. Toms, kurioms krūtinė nekelia jokių nepatogumų, o yra „tiesiog idealas“, nieko ir nereikia daryti. Daro tik tos, kurioms trukdo normaliai gyventi. Kaip ir didinasi tos, kurioms jų maža trukdo. Kompleksai kompleksais, bet skausmą kentėti visą gyvenimą dieną iš dienos visai nesinori“, - atviravo viena.

„Krūtų mažinimas buvo didžiausia mano gyvenimo svajonė nuo paauglystės. Nebijojau jokių komplikacijų, nekreipiau dėmesio į atkalbinėjimus, gąsdinimus. Turėjau E, dabar – C“, - pasakojo kita.

„Su šypsena prisimenu savo paauglystę, kai slėpiausi plačiuose drabužiuose ir vyniojau krūtinę bintais. Kas pusmetį varsčiau daktarų duris vis klausdama: kada? Tuo metu net visai nupjauti ją prašiau“, - prisipažino trečia.

Geidžiamiausias krūtinės dydis – B ir C

Lietuvos plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos draugijos pirmininko Dainiaus Balčiūno teigimu, moterų, kurios turi varginančiai dideles krūtis, Lietuvoje yra pakankamai daug – pašnekovo manymu, jas galima skaičiuoti šimtais ar net tūkstančiais. Tiesa, jų ne tiek daug kaip Amerikoje ir Vokietijoje, kur moterys iš prigimties stambesnio sudėjimo, tačiau ir ne tiek mažai kaip Japonijoje ar Filipinuose.

„Aišku, su krūtų didinimo mastais šios operacijos negali lygintis, tačiau kas mėnesį turime nuo kelių iki keliolikos tokių pacienčių. Dideles krūtis turinčios moterys tikrai labai vargsta – joms tempia stuburą, pečius, trukdo fiziškai, be to, šunta oda. Teko operuoti moterį, kuriai jau net rankos tirpo. Prieš operaciją teko pirmiausiai atleisti užspaustus nervus, kadangi krūtinė tempė stuburą. Kitos ateina dar neturėdamos rimtų problemų – tiesiog išsitampo oda ir jos, būdamos pakankamai jaunos, nori atstatyti gražią krūtų formą“, - pasakojo plastikos chirurgas.

Dauguma krūtų mažinimui pasiryžusių moterų yra jau gimdžiusios. Mat po šios operacijos gali kilti problemų su kūdikio žindymu.

„Apibendrinti, kokio dydžio krūtinės moterys prašo, sudėtinga. Visos nori, kad būtų gražu. Tačiau vienoms graži maža, elegantiška, į akis nekrentanti krūtinė, o kitos nori, kad „olimpiada būtų“, ir prašo sumažinti krūtinę tik tiek, kad ji nekeltų problemų. Beje, pageidaujamas krūtų dydis nuo moters figūros, sudėjimo nepriklauso, daugiau lemia jos išsilavinimas, intelektas, amžius.

Kartais atvyksta ir tokių moterų, kurios yra pasididinusios krūtinę, bet taip ir nepriprato prie jos. Dažniausiai tai moterys, kurios ne iki galo suprato ar joms ne iki galo buvo paaiškinta, kaip jų krūtinė atrodys po implantų įdėjimo. Paprastai tai įvyksta per pirmuosius ar antruosius metus po krūtų didinimo operacijos“,- aiškino D. Balčiūnas.

Plastikos chirurgas Tautrimas Aštrauskas teigė kasmet krūtinę sumažinantis apie 50 moterų. Dažniausiai tai vyresnės, apie 40 metų moterys, kurios dėl hormonų kaitos organizme dėl gigantiškų krūtų ima jausti daugiau problemų.

Pašnekovas taip pat pabrėžė, kad lietuvės, kartu su kitomis šiaurės europietėmis, pavyzdžiui, suomėmis, patenkina į didžiakrūčių moterų kategoriją. Labiausiai pageidaujama krūtinė – B arba C dydžio. Plastikos chirurgas taip pat yra sulaukęs pacienčių, kurios nori išsiimti krūtų implantus. Anot mediko, dažniausiai jų sprendimą lemia vyro, kuriam galbūt nusibodo moters sislikoninė krūtinė, įgeidžiai.

Lyginant su krūtų didinimu, jų mažinimas yra sudėtingesnė operacija. „Paskutinę operaciją darėme dviese, mums pavyko susitvarkyti per 2,5 val., tačiau paprastai tokios operacijos trunka 3,5-4 val.“, - sakė D. Balčiūnas.

Operacijos kainos svyruoja maždaug nuo 5 iki 10 tūkst. Litų ir yra keliais tūkstančiais litų pigesnės nei krūtų didinimas.

Liemenėlių gamintojai teigia, kad moterų krūtys didėja

Žmonijos evoliucijos metu požiūris į moters krūtis kito. Anot antropologų, pirmykščiai žmonės prieš garbino, jų manymu, sveiką ir vaisingą kūną, todėl moters figūra buvo vaizduojama su neproporcingai didelėmis krūtimis.

Ilgainiui, stebėdami aplinką, mūsų palikuonys suprato, kokie išoriniai požymiai byloja apie gerą sveikatą, o kurie gali būti susiję su nevaisingumu, bloga sveikata, išsekimu. Taip atsirado graikų grožio etalonas. Graikų meilės deivė Afroditė – atletiško, proporcingo kūno sudėjimo, o jos krūtys, lyginant su kitomis kūno dalimis, savo dydžiu neišsiskyrė.

Viduramžiais, kai seksualumo demonstravimas buvo laikomas mirtina nuodėme, aukštuomenės moterys specialiai susiverždavo krūtinės ląstą, kad nesimatytų krūtų. XVI-XVII a. sandūroje didelės krūtys netgi buvo siejamos su žemu socialiniu sluoksniu, renesanso moteriškumo idealas buvo putni, stambių klubų ir šlaunų, tačiau mažų krūtų moteris.

Pastaruoju metu didelių krūtų kultą antropologai sieja su nuo vaikystės skiepijamu Barbės įvaizdžiu. Turint omeny, kad nuolat save liekninančios moterys pagal gamtos dėsnius tiesiog negali turėti didelių krūtų, nauja mada pradėjo krūtų didinimo operacijų erą. Pavyzdžiui, 8-ame dešimtmetyje atliktas tyrimas parodė, kad tarp abiejų lyčių geriausiai įvertintos vidutinio dydžio krūtys. Tuo tarpu šiandien liemenėlių gamintojai teigia, kad moterys labiausiai trokšta C ir D dydžio krūtų.

Lietuvoje 1986 ir 2008 m. atliktas unikalus 18-20 metų negimdžiusių merginų krūtų dydžio tyrimas, kurio metu buvo matuotos ne tik krūtys, bet ir svoris, ūgis, pečių bei dubens plotis ir pan. (abiejų tyrimų matavimus atliko ta pati tyrėja – gydytoja Elena Kairienė). Vidutiniškai tirtų merginų krūtys atitiko B dydį pagal labiausiai paplitusią liemenėlių klasifikaciją. Tai trečias dydis iš 8 dažniausiai gaminamų liemenėlių.

Anot JAV pateiktos statistikos, perkamų liemenėlių dydžiai pagal 6 dydžių klasifikaciją pasiskirsto taip: AA – 2 proc., A – 15 proc., B – 44 proc., C – 28 proc., D – 10 proc., DD – 1 proc. Tiesa, kai kurie mokslininkai teigia, kad net 80 proc. moterų dėvi netinkamo dydžio liemenėles (apie 70 proc. – per mažas, 10 proc. – per dideles).

Liemenėlių gamintojai tikina, kad dar šeštajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje dauguma moterų dėvėjo B dydžio liemenėles, dabar daugumai reikia C dydžio. Anot tinklo „Marks & Spencer“ atstovų, per pastaruosius trejus metus D ir dar didesnių dydžių liemenėlių pardavimai išaugo dvigubai. Anksčiau didžiausias įmanomas įsigyti buvo G dydis, o dabar, reaguojant į klienčių poreikius, jau siūloma net ir J dydžio liemenėlių.

Didelės krūtys – daugybės ligų rizika

Pastarąjį dešimtmetį nustatyta tam tikrų krūties dydžio ir krūties vėžio rizikos sąsajų. Vieni mokslininkai teigia, kad vėžio rizika didėja, kai jauna, negimdžiusi moteris yra liesa ir turi dideles krūtis. Kiti pabrėžia, kad krūties vėžio rizika iki menopauzės mažesnė, jeigu moteris yra stambesnio kūno sudėjimo, bet riebalinis audinys išsidėsto „kriaušės“ pavidalu, t. y. daugiau jo nusėda ant klubų ir šlaunų.

2008 m. Kanados mokslininkai paskelbė, kad negimdžiusių 20-mečių didelės krūtys didina antro tipo diabeto riziką brandžiame amžiuje. Tačiau kol kas yra tik kelios šias problemas gvildenančios studijos.

Be to, itin didelę krūtinę turinčios moterys kenčia įvairius skausmus – pradedant nugaros, kaklo ir rankų, baigiant galvos, joms gali iškrypti stuburas. Tokios moterys dažnai nelinkusios sportuoti, nes, pavyzdžiui, turint G dydžio krūtinę, bėgant kiekviename žingsnyje ji pašoka 14 centimetrų. Todėl neretai didžiakrūtės moterys turi rimtų sveikatos sutrikimų – serga nutukimu ar diabetu. Anot mokslininkų, labai didelę krūtinę turinčių moterų gyvenimo trukmė gali sumažėti net penkeriais metais.

www.DELFI.lt
Klausk psichoterapeuto
Į klausimus atsakys psichiatras, psichoterapeutas prof. Eugenijus Laurinaitis. Atsakymų ieškokite Delfi Plius.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Netikėti duomenys: kai kurios gydymo įstaigos skurdo, kitos turtėjo (2)

Koronavirusas iš esmės pakeitė gydymo įstaigų kasdienybę ir padidino kai kurias išlaidas....

Skelbia, kiek galėtų kainuoti vakcina nuo koronaviruso (17)

Europos farmacijos pramonės ir asociacijų federacija (EFPIA) mano, kad vakcina nuo koronaviruso...

Švedijoje dirbantis epidemiologas stebisi Lietuvos kova su koronavirusu: tai nepagrįsta mokslu ir įrodymais (423)

Švedijoje dirbantis biomedicinos mokslų daktaras, epidemiologas Andrius Kavaliūnas stebisi tuo,...

Pavojinga infekcija niekur nedingo, bet Lietuvoje gydymą gauna tik 43 proc. žinančių, kad ja serga (1)

Antradienį visuomenės sveikatos ekspertai ir ŽIV suvaldymo bei kontrolės srityje dirbančių...

Pasakė, kur šiemet nustatyta daugiausia erkių platinamų ligų (15)

Lietuvoje tęsiantis grybų karštligei, draudikai perspėja į mišką besiveržiančius grybautojus...

Top naujienos

Lietuva su nerimu stebi, kokią kainą Lukašenka už paramą mokės Rusijai: tai gali virsti iššūkiu visam NATO (126)

Nors Aliaksandras Lukašenka viešai griaudėja grasinimais, kol kas realių pasekmių neįžvelgiama,...

Prabilo buvusi „Bruneros“ virėja: maisto vaikams gamybos detalės kelia šleikštulį (254)

Galimai iš atliekų pagaminto maisto moksleiviams skandalas įsisiūbuoja. Į LNK žinias kreipėsi...

Lukašenka slapta inauguruotas Baltarusijos prezidentu uždarytas visas Minsko centras (504)

Aliaksandras Lukašenka slapta inauguruotas Baltarusijos prezidentu.

Įamžino klaidą, dėl kurios vairuotojai pažymėjimą gali „padėti“ į stalčių vos per akimirką (8)

Vadovautis blaiviu protu – tokį patarimą duoda ir vairavimo instruktoriai, ir draudikai, ir...

Prie Danijos krantų susidūrė Rusijos karo laivas ir krovininis laivas (67)

Eresundo sąsiauryje, tarp Danijai priklausančios Zelandijos salos ir Skandinavijos pusiasalio,...

Navalnas paskelbė pirmą nuotrauką po išrašymo iš ligoninės sureagavo Kremlius (9)

Rusijos opozicijos aktyvistas Aleksejus Navalnas į socialinį tinklą „Instagram" įkėlė...

Netikėti duomenys: kai kurios gydymo įstaigos skurdo, kitos turtėjo (2)

Koronavirusas iš esmės pakeitė gydymo įstaigų kasdienybę ir padidino kai kurias išlaidas....

Iš naujo restoraną atidaręs Liutauras Čeprackas: jaučiu baimę ir nerimą

„Restoranas – tarsi laikrodis. Sureguliuoji, paleidi, patikrini, jei reikia, dar kartą...

Nausėda konstatuoja: nei slapta, nei vieša ceremonija Minske Lukašenkai nepadės (39)

Lietuva nepripažįsta Aliaskandro Lukašenkos legitimiu Baltarusijos vadovu, ir Minske surengta...

Norite turėti gražius ir sveikus plaukus? Jei ir toliau darysite šias klaidas, rezultato nesitikėkite

Jūsų plaukų būklė priklauso nuo daugybės faktorių, tačiau jiems, kaip ir veido odai,...

|Maža didelių žinių kaina