"Priežastys, dėl kurių moterys reguliariai nesilanko pas ginekologą yra susijusios su tuo, kad tam tikra kategorija žmonių iš esmės nėra linkusi profilaktiškai tikrinti savo sveikatos. Juk yra moterų, kurios lytine sveikata susirūpina tik pasireiškus kokiems nors simptomams. Dar liūdnesnis faktas yra tai, kad net 13 proc. moterų ginekologo kabinete lankėsi prieš penkerius metus arba išvis niekada nebuvo", - tyrimo rezultatus komentavo ginekologas Rolandas Žiobakas.

Tyrimas atskleidė, kad moterys linkusios vadovautis viešoje erdvėje sklandančiais stereotipais ir mitais. Pavyzdžiui, net 17 proc. moterų visiškai nieko nežino apie gimdos miomas.

Nors daugiau ar mažiau su informacija apie miomas, kad tai yra gerybiniai augliai, yra susipažinusi didžioji dalis moterų, tačiau jauniausios amžiaus grupės, 20-24 metų amžiaus, moterys yra mažiausiai informuotos apie šį ginekologinį susirgimą.

"Gimdos miomos - itin paplitęs ginekologinis susirgimas. Dėl šios priežasties visoms jaunoms moterims pravartu turėti daugiau žinių apie tai, kas yra miomos, kaip jos diagnozuojamos, kokie yra jų gydymo būdai", - pranešime spaudai cituojamas R. Žiobakas.

Vienas didžiausių miomų gydymo mitų - kad norint jas išsigydyti visuomet tenka šalinti gimdą, tačiau tuo vis dar tiki kas septinta Lietuvos moteris.

Pasak medikų, siekiant išsaugoti gimdą moterims, planuojančioms pastoti, gali būti skiriamas priešoperacinis gydymas medikamentais, sumažinančiais tiek pačius gerybinius navikus, tiek ir jų sukeliamus simptomus, ir leidžiančiais operacijos metu pašalinti tik miomas.

Gimdos šalinimas pasirenkamas tais atvejais, kai miomų nepavyksta sumažinti medikamentais ar tausojančiomis chirurginėmis priemonėmis - tokį gydymo būdą žino daugiau nei pusė moterų.

"Gimdos miomų gydymo taktika priklauso nuo moters amžiaus ir vaisingumo funkcijos, nusiskundimų ir klinikinių simptomų sunkumo, miomų dydžio, skaičiaus, lokalizacijos, ir, be abejonės, nuo pačios moters pageidavimo gydytis. Nedidelių matmenų ir simptomų nesukeliančių miomų gydyti nereikia, rekomenduojamas periodiškas stebėjimas, pavyzdžiui, kas pusmetį ar metus. Esant klinikiniams simptomams, gimdos miomų gydymas gali būti medikamentinis, tausojantis neinvazinis, tausojantis chirurginis ir radikalus chirurginis gydymas", - miomų gydymo būdus apibūdino R. Žiobakas.

Lietuvos moterų tyrimą "Omnibus" būdu apie gimdos miomas ir jų gydymo būdus 2014 metų rugpjūčio mėn. atliko rinkos tyrimų įmonė "Rait". Iš viso buvo apklausta 1008 Lietuvos moterys, kurių amžius - nuo 15 iki 74 metų. Rezultatai atspindi visos Lietuvos gyventojų nuomones bei pasiskirstymą pagal amžių lytį, gyvenamąją vietą, išsimokslinimą.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (155)