Balandžio 28 d. Respublikinės Panevėžio ligoninės reanimacijoje gydomam ligoniui konstatuota smegenų mirtis. Tai – negrįžtama smegenų struktūrų veiklos baigtis, kurią pagal griežtus kriterijus, tikrindamas žmogaus refleksus, kvėpavimą ir kt., nustato medikų konsiliumas.
Konstatavus smegenų mirtį, konstatuojama ir žmogaus mirtis, tačiau kai kurie žmogaus organai, palaikomi medicinos aparatūros bei vaistų, kurį laiką vis dar funkcionuoja. Tokia mirtis yra galimybė velionio organus transplantuoti kitiems ligoniams. Ar tai bus padaryta, priklauso nuo šeimos sprendimo – medikai turi gauti jų sutikimą, kad galėtų inicijuoti bet kokius su organų donoryste susijusius veiksmus.
Su artimojo netekties skausmu trečiadienį susidūrusi velionio šeima, po pokalbio su medikais ir duoto laiko apsispręsti, suteikė leidimą donorystei paaukoti visus tinkamus organus ir audinius. Vos gavus šį leidimą Nacionalinio transplantacijos biuro prie SAM specialistai pradėjo skubius transplantacijos koordinavimo veiksmus.
Po organų ir audinių būklės įvertinimo, medikai nustatė, kad transplantacijai tinkamos kepenys, vienas inkstas bei ragenų pora. Recipientų sąraše surasti pagal įvairius medicininius rodiklius tinkamiausi transplantacijos laukiantys ligoniai. Tyrimams bei pasiruošimo darbams užtrukus per visą naktį, organai bei audiniai eksplantuoti (išimti iš donoro kūno) ketvirtadienio rytą.
Vienas inkstas recipientui persodintas Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose, ragenų pora – Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikose.
Sveikos kepenys, netikusios nė vienam Lietuvoje jų laukusiam recipientui, pasiūlytos užsienio valstybėms. Tinkamas recipientas rastas Šveicarijoje, tad šios šalies medikai ketvirtadienį skubiai atvyko į Lietuvą paimti gyvybę jų piliečiui išgelbėsiantį organą.
Tai ketvirtasis tarptautinės donorystės atvejis 2021 metais. Šiais metais į Lietuvą iš Latvijos jau yra atgabentos ir sėkmingai transplantuotos kepenys bei širdis. Iš Lietuvos į Vokietiją išvežti donoriniai plaučiai, netikę nė vienam iš 6 plaučių laukiančių lietuvių.
Donoriniai organai kitoms šalims siūlomi tik tuo atveju, jeigu dėl medicininių suderinamumo priežasčių neatsiranda tinkamo recipiento Lietuvoje.
Skaudžios netekties akimirką pritarimą organų donorystei tegali išreikšti velionio artimieji (sutuoktinis, vaikai, tėvai, broliai ar seserys). Tai padaryti jiems visada lengviau, jeigu šeimoje buvo kalbamasi šia tema ir jiems žinoma mirusiojo valia.
Kiekvienas pilnametis asmuo savo valią gali išreikšti ir ją išsakęs artimiesiems, ir pasirašydamas sutikimą, kad jo organai po mirties galės būti paimti ir persodinti sunkiems ligoniams. Sutikimą pasirašyti galima internetu: https://ntb.lt. Tokiu atveju jam išduodama simbolinė Donoro kortelė.
Donoro kortelę turinčių lietuvių šiuo metu yra daugiau kaip 36 tūkstančiai. Vien šiais metais tokius sutikimus pasirašė per 1,5 tūkst. gyventojų.
Atkreipkite dėmesį į užkimusį balsą: gali būti, kad jis praneša apie vėžį
Išgirdus itin užkimusį balsą reikėtų suklusti – tai vienas iš požymių, kad žmogus gali...
Dalis žmonių nuvažiuoti pas gydytojus ir grįžti galės nemokamai: kada ir kas tuo galės naudotis
Jau nuo kitų metų liepos 1 dienos turėtų būti pradėtas vykdyti pacientų pavežėjimas – tokį...
Pakartotinai skelbiamas viešosios įstaigos Klaipėdos universiteto ligoninės vadovo konkursas
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) skelbia atvirą konkursą Klaipėdos universiteto ligoninės...
Ligoninėje verdančiame mūšyje įkaitais tapo pacientai
Kėdainių ligoninės administracijos viešas žinomos gydytojos Raimondos Augienės užsipuolimas...
Vaistininkė patarė, kokia paplitusi liaudies medicinos priemonė padės lengviau užmigti
Jau šį savaitgalį Lietuva pereis prie vasaros laiko – naktį iš kovo 25 į 26 d. laikrodžius...
Top naujienos
Rusijos ekspertas: patriarchas Kirilas padarė tai, ko net Putinas neprašė
Žymus Rusijos filosofas ir teologas Andrejus Kurajevas per išskirtinį interviu „Delfi“ sutiko...
Labiausiai automatizuotos baldų gamyklos vadovas – apie didesnių algų neprašančius robotus ir „Ikea“ žavinčius Lietuvos baldininkus
Praėjusiais metais Klaipėdos pašonėje atidarytas SBA koncerno baldų fabrikas „Inno Line“ –...
Tokių reidų seniai nebuvo: kone aptvėrę Vilnių gausios policijos pajėgos iš vairuotojų sulaukė ir grasinimų, ir maldavimų dieną įkliuvo 16, vakare ir naktį – dar 12 (4)
Vilniuje policija surengė gausiai ekipažais „apginkluotus“ reidus. Net devyni Lietuvos kelių...
Karas Ukrainoje. Analitikai prasitarė apie Putino pažadą Lukašenkai
Jungtinės Valstijos reagavo į Rusijos prezidento Vladimiro Putino pareiškimus apie planus...
Lietuviai neskuba atsisakyti mėgstamo gėrimo, nors puodelio kaina jau artima pietums
Už kavos puodelį kavinėje jau tenka palikti keletą eurų. Šio gėrimo mėgėjai svarsto, kad...
Atkreipkite dėmesį į užkimusį balsą: gali būti, kad jis praneša apie vėžį
Išgirdus itin užkimusį balsą reikėtų suklusti – tai vienas iš požymių, kad žmogus gali...
Skaudus pareigūnų „eksperimentas“ už grotų: „nuskriaustąjį“ nutarė apgyventi pas „bachūrus“ (1)
Žemiausiai „nuskriaustųjų“ kastai priklausantys nuteistieji negali gyventi kartu su...
Autistą sūnų auginanti Katažina Zvonkuvienė – apie vyro Deivydo palaikymą: dažniausiai tokiu atveju moterys lieka vienos
Neseniai Katažina ir Deivydas Zvonkai pasidalijo jautria žinia – jųdviejų sūnui Donatui...
Nepamirškite persukti laikrodžio: nuo šiol teks keltis anksčiau (1)
Jau šią naktį laikrodžių rodykles suksime viena valanda į priekį. Taip Lietuvoje įsigalios...
Perskaitę telefonu fotografuosite kitaip: gera „Samsung Galaxy S23+“ kamera „Delfi“ operatoriaus rankose tapo dar geresnė
Atnaujinta „ Samsung Galaxy S“ išmaniųjų serija vėl dėmesio centre. Tai vis dar...