Pirmas klausimas – kodėl šį vaistą turime laikyti tinkamoje temperatūroje? Insulinas – vandenyje tirpus baltymas, kuris kaip ir kiaušinio baltymas karštyje ar šaltyje keičia savo formą bei struktūrą. Tad dėl per aukštos arba per žemos temperatūros pakinta insulino struktūra ir gali sumažėti šio vaisto efektyvumas – cukraus kiekis jūsų kraujyje gali tapti nekontroliuojamas, nors insuliną vartojote pagal gydytojo nurodymus.

Antras svarbus klausimas – kur patariama laikyti insuliną? Labai svarbu nelaikyti karštose, saulės pasiekiamose vietose, pavyzdžiui, nepalikti automobilyje karštą vasaros dieną, taip pat nelaikyti šaldikliuose, kur temperatūra yra per žema, insulinas gali užšalti – tuomet jis bus netinkamas injekcijoms. Labai svarbu ne tik kur ir kaip insulinas laikomas namie ir vaistinėse, bet ir kaip transportuojamas iki pardavimo vietų – privaloma laikytis vaistinių preparatų geros platinimo praktikos reikalavimų, galiojančių visoje Europos Sąjungoje ir taikomų didžiajai daliai kitų vaistinių preparatų. Gabenant vaistus, jų laikymo sąlygos turėtų atitikti gamintojų nustatytas ribas. 

Cukrinio diabeto asociacijos prezidentės Vidos Augustinienės teigimu, tiek transportuojant, tiek laikant insuliną namuose turėtų būti užtikrinama tokia temperatūra, kokia yra rekomenduojama laikant neatidarytą pakuotę.

„Neatidarytą vaisto pakuotę laikykite šaldytuve (2-8 °C temperatūroje), o atidarius – kambaryje, ne aukštesnėje nei 25 °C temperatūroje, turėtų būti nei per karšta, nei per šalta“ – teigia kalbinta atstovė, kuri patarė šaldytuve pasirinkti vietą, esančią toliausiai nuo šaldymo kameros. Atidarytą vaisto pakuotę galima laikyti taip pat šaldytuve, bet injekcijoms skirtas preparatas gali tapti „per šaltas“ – injekcijos metu galimi nemalonūs pojūčiai.

Patartina ant vaisto pakuotės užsirašyti atidarymo datą – paprastai praėjus 28 dienoms nuo atidarymo vaistas tampa neefektyvus. Kiekvieną kartą prieš vartojimą apžiūrėkite pakuotę – ar nėra spalvos ar kitų pokyčių? Insulinas įprastai yra vientisos konsistencijos, be gumulėlių ar kitokių dalelių. „Kai tampa panašus į rūgpienį, insulinas vartojimui nebetinkamas“, – teigia Vida Augustinienė. Taip pat atkreipkite dėmesį, jei užuodžiate įtartiną kvapą – insulinas, kuris yra tinkamas vartojimui, kvapo neturi.

Nors temperatūros ribos vaisto laikymui gan plačios, bet nepamirškime – vasaros karščiai jau ant nosies!

Cukrinio diabeto asociacijos atstovės duomenimis, Lietuvoje cukriniu diabetu serga apie 110 tūkst. asmenų, šis skaičius kiekvienais metais auga. Taip pat yra dalis gyventojų, kurie nežino sergantys, nes 95 proc. visų pacientų ligos pradžioje serga besimptomiu antro tipo cukriniu diabetu. Valstybinės vaistų kontrolės duomenimis, vaistų, skirtų diabeto gydymui, suvartojimas kasmet auga. 2010 metais suvartojimas buvo 30,1 nustatytų paros dozių 1000-čiui gyventojų per dieną, o 2014 metais šis rodiklis išaugo iki 42,4.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (17)