Lietuva tikrai nėra prasigėrusi, o mūsų jaunimas Europos narkotikų ir priklausomybių monitoringo centro pateikiamas kaip pavyzdys. Taip LRT RADIJUI sako Legalaus verslo aljanso, vienijančio alkoholio gamintojus ir platintojus, vadovas Romas Apulskis. Anot jo, alkoholio suvartojimas mažėja jau nuo 2007 m., o skelbiamoje statistikoje skaičiais paprasčiausiai manipuliuojama.
© DELFI / Domantas Pipas

– Kaip vertinate tai, kad iš pradžių buvo paskelbta vienokia Pasaulio sveikatos organizacijos alkoholio suvartojimo statistika, o vėliau – kita?

– Aš pasakysiu paprastai – įžvelgiu manipuliaciją skaičiais. Prieš Alkoholio kontrolės įstatymo priėmimą buvo viešinami labai drastiški skaičiai, dabar jau atsitraukiama. Galima spėlioti, kad prieš tris savaites nebuvo žinomi 2016 m. skaičiai. Kodėl buvo viešinami kažkokie seni skaičiai? Tai akivaizdi manipuliacija.

Kitas dalykas, jeigu kalbėtume apie šešėlinę rinką, tas pats Aurelijus Veryga su Sveikatos mokslu universitetu, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentu darė tyrimus ir nustatė, kad šešėlyje yra iki litro [alkoholio, kuri vidutiniškai suvartoja vienas žmogus – LRT.lt], o dabar sakoma – tikriausiai tie 5 litrai buvo šešėlis.

Iš tikrųjų skirtumai didžiuliai. Niekaip kitaip to nepavadinčiau, kaip manipuliacija. Žinome tikruosius skaičius. Mokesčių inspekcija tiksliai, litro tikslumu, suskaičiuoja legalų alkoholį, t. y. 13 litrų. Dar prisideda šešėlis, bet reikia turėti omenyje, kad lietuvių emigrantai, gyvenantys didelio akcizo šalyse – Didžiojoje Britanijoje, Airijoje, Skandinavijos šalyse – išveža iš Lietuvos alkoholį. Tai faktas. Yra atlikti tyrimai. Jeigu jais tikėtume, išvežamas didesnis kiekis nei yra šešėlyje.

Skaičiais galima abejoti, bet faktas, kad lietuviai vidutiniškai sunaudoja apie 13 litrų alkoholio. Tai nėra mažai. Reikia imtis priemonių, bet nereikia manipuliuoti skaičiais.

– Ar galėtumėte patvirtinti, kad alkoholio vartojimas mažėja? Ar tai rodo jūsų pardavimai?

– Taip, tai akivaizdi tendencija, kuri matoma jau daugybę metų. Mažėja ir nelegali, ir legali rinka. Suvartojimas Lietuvoje tikrai mažėja jau nuo 2007 m. Visi išvedžiojimai – manipuliacijos. Alkoholizmas Lietuvoje mažėja. Tai vyksta dėl įvairių priežasčių: dėl kultūrinių dalykų, dėl to, kad europėjame, keičiame savo įpročius, o vyresnioji daug gerianti karta po truputį „nueina“.

– Pagal naująją statistiką, Lietuva vis tiek labiausiai prasigėrusi šalis pasaulyje. Jūsų manymu, ką reikėtų dėl to daryti? Ar priimtos priemonės bus veiksmingos?

– Visų pirma, Lietuva tikrai nėra labiausiai prasigėrusi. Kaip sakiau, skaičiais manipuliuojama. Tikrai Rusijoje geriama daugiau, Baltarusijoje – daugiau, Ukrainoje – daugiau. Kiekvienas, kas yra buvęs tose šalyse, tai puikiai supranta. Tai vienas dalykas.

Kitas dalykas, kad kažkokių priemonių reikėjo, bet reikėjo labai gerai įvertinti tikslinę auditoriją – kas yra prasigėrę. Buvo ne tik meluoja dėl statistikos, bet buvo meluojama, kad lietuvių jaunimas yra prasigėręs.

Atlikti labai aiškūs, platūs Europos narkotikų ir priklausomybių monitoringo centro tyrimai. Ten Lietuva pateikiama kaip pavyzdinė valstybė, kur jaunimas geria mažai. Čia kalbame apie jaunimo tyrimus. Dabar sako „gelbėjame jaunimą, nes jis labai prasigėręs ir vis labiau prasigeria“. Tai melas. Visi tyrimai rodo, kad prasigėrusi vyresnioji karta. Reikia spręsti problemą su ja.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Vilnių realiai valdo jau nebe ne R. Šimašius (72)

Trečiadienį Vilniaus taryba turėtų apsispręsti dėl sostinės administracijos vadovų pakeitimo....

Kur dingo brangiausi išardyti bėgiai Lietuvoje? (92)

Europos Komisijos dėl išardyto Rengės ruožo skirtos 28 mln. eurų baudos „Lietuvos...

A. Tapinas. Skudurinio dizainerio šou (1398)

Ne vienu savo triukšmą sukėlusiu pasisakymu pagarsėjęs mūsų mados korifėjus Juozas...

Šiaurės Korėja turi itin gudrų planą: tai – didžiulė grėsmė pasauliui (1)

Naujas ekspertų grupės „Belfer Centre“ atliktas tyrimas perspėja: Pchenjanas greičiausiai...

Meningokoko nusineštos gyvybės sukrėtė: skiepai nuo kitų metų bus nemokami papildyta (124)

Skiepų kalendoriuje – ilgai laukta naujiena. Tiesioginėje DELFI konferencijoje apsilankęs...

Anglijoje gyvenanti lietuvė: užsienyje skalbimo milteliai geresni (23)

Antradienio pavakarę laidoje „ Yra, kaip yra “ politikai, ekspertai ir eiliniai žmonės...

DELFI skaitytojai nusprendė, kas tapo „Lietuvos automobiliu 2017“ (38)

Baigėsi DELFI antrą kartą unikaliu formatu organizuoti nacionaliniai „ Lietuvos automobilio 2017...

Po R. Morkevičiaus nužudymo prabilo jo teta: visos jo bėdos dėl moterų (43)

Praėjo beveik metai nuo dienos, kuomet prie savo namų buvo nužudytas sportininkas Remigijus...

Klaipėdoje naujas loftų projektas

Šiais metais pačiame Klaipėdos miesto centre pradėta gyvenamųjų loftų statyba.

Žvaigždžių plaukų stilistė R. Morozovienė apie plaukų dažymą namuose: tai ne taupymas, o trigubos išlaidos (14)

Dažniausiai ją galima pamatyti besisukinėjančią už kadro: patyrusiai kirpėjai savo plaukų...