aA
Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centras (EMCDDA) kartu su Europos vandens nuotekų tyrimų grupe (The Sewage Analysis Core Group Europe – SCORE) paskelbė naujausius Europos miestų nuotekų tyrimų rezultatus. Savaitgaliais buvo aptinkami didesnės MDMA (ekstazio) ir kokaino likučių koncentracijos, lyginant su darbo dienomis, nepaisant to, kad praėjusiais metais didžioji dalis naktinės ekonomikos Europoje buvo uždaryta.
Priklausomybė nuo narkotikų
Priklausomybė nuo narkotikų
© Shutterstock

Tyrimas apėmė 82 Europos miestus (18 Europos šalių), tarp jų – Vilnių, Kauną ir Klaipėdą. 2019 m. tyrimo rezultatai rodė augantį stimuliantų populiarumą visoje Europoje, 2020 m. tyrimo išvados yra įvairesnės, tai galėjo lemti pandemijos sukelti apribojimai, pasikeitę vartojimo modeliai ir prieinamumas.

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas pateikė Vilniaus, Kauno bei Klaipėdos nuotekų mėginius projekto vykdytojų SCORE laboratorijai Belgijoje. Nuotekų mėginiai reprezentuoja beveik 1 milijono šiuose miestuose gyvenančių gyventojų populiaciją. Nuo 2017 m. nuotekų tyrime dalyvauja UAB „Vilniaus vandenys“, o nuo 2018 m. – UAB „Kauno vandenys“ ir AB „Klaipėdos vanduo“.

Nuotekos
Nuotekos
© Asmeninins albumas

Tyrimo metu nustatyta, kad savaitgaliais išauga kokaino vartojimas visuose trijuose miestuose: Vilniuje 65 proc., palyginti su darbo dienomis, Klaipėdoje – 34 proc., Kaune – 22 proc.

Pastebima, kad MDMA vartojimas savaitgaliais taip pat išauga: Vilniuje savaitgaliais MDMA likučių koncentracija ūgteli per pusę, Kaune – maždaug trečdaliu. Nors šie skirtumai nėra tokie ryškūs, kaip 2019 m., kai buvo nustatyta, kad savaitgalį MDMA vartojimas Vilniuje augo beveik 3 kartus.

Savaitgalį Kaune ir Klaipėdoje amfetamino vartojimas maždaug trečdaliu didesnis nei darbo dienomis. Vilniuje amfetamino vartojimas buvo gana stabilus visomis savaitės dienomis.

Metamfetamino vartojimas išlieka stabilus visomis savaitės dienomis.

Tyrimas atskleidė, kad 2020 m. narkotikų vartojimo tendencijos trijuose didžiausiuose Lietuvos miestuose šiek tiek keitėsi, lyginant su praeitų metų rezultatais: kokaino vartojimas visuose trijuose miestuose liko gana stabilus, Vilniuje pastebimas nedidelis sumažėjimas (6 proc.). Klaipėdoje fiksuota didžiausia kokaino likučių koncentracija tarp visų Lietuvos miestų. Nepaisant to, Lietuva, kaip Šiaurės – Rytų Europos šalis išsiskiria nedideliu kokaino vartojimo paplitimu tarp kitų Europos šalių.

Priklausomybė nuo narkotikų
Priklausomybė nuo narkotikų
© Shutterstock

Visuose trijuose miestuose fiksuotas MDMA vartojimo sumažėjimas, lyginant su 2019 m. Didžiausias sumažėjimas stebimas Klaipėdoje (67 proc.), Kaune – 34 proc., Vilniuje – 20 proc. Tačiau Vilniuje vis dar fiksuojama didžiausia MDMA likučių koncentracijų tarp Lietuvos miestų ir yra 19 pozicijoje tarp visų 82 tirtų Europos miestų.

Kaune ir Vilniuje nustatytos gana panašios amfetamino likučių koncentracijos. Pastebima, kad šios medžiagos vartojimas išaugo visuose trijuose miestuose, Vilniuje – 59 proc., o Kaune ir Klaipėdoje – 21 proc. Galimai šia medžiaga keičiamas metamfetaminas, kurio likučių koncentracijos ženkliai mažėjo, lyginant su 2019 m. Vilniuje šios medžiagos koncentracija sumažėjo 15 kartų, Kaune – 6 kartus, Klaipėdoje – beveik 3 kartus. Fiksuojamas sumažėjimas ir vertinant tarp kitų Europos miestų: 2019 m. Kaunas buvo 12 miestas iš visų 68 tais metais tyrime dalyvavusių miestų, tuo tarpu 2020 m. yra 32 iš 82 tyrime dalyvavusių miestų.

Didžiausios MDMA likučių koncentracijos buvo aptiktos Belgijos, Vokietijos, Nyderlandų ir Slovėnijos miestuose. Tyrimas rodo, kad beveik pusėje miestų 2020 m. aptikta mažesnė MDMA koncentracija, lyginant su 2019 m. Daroma prielaida, kad taip galėjo nutikti dėl pandemijos metu uždaryto naktinio gyvenimo ir pasilinksmino vietų, kuriose paprastai ši medžiaga vartojama.

Didžiausios kokaino likučių koncentracijos aptiktos Vakarų ir Pietų Europos miestuose, ypatingai Belgijoje, Nyderlanduose ir Ispanijoje. Vertinant visus miestus, kurie pateikė duomenis, tiek 2019 m., tiek 2020 m., situacija netolygi – 19-oje miestų stebimas augimas, 16-oje – sumažėjimas.

Amfetamino likučių koncentracijos kiekiai taip pat svyruoja. Didžiausi kiekiai nustatyti šiauriniuose ir rytiniuose Europos miestuose, gerokai mažesni – pietiniuose. 20-tyje miestų iš 48 dalyvavusių tyrime 2019 m. ir 2020 m., nustatytas amfetamino likučių koncentracijos augimas, 19-oje miestų – sumažėjimas.

Metamfetamino likučių koncentracija buvo randama Čekijoje ir Slovakijoje, dabar yra nustatomas ir Kipre, Rytų Vokietijoje, Ispanijoje ir keliose Šiaurės Europos šalyse (Danijoje, Lietuvoje, Suomijoje ir Norvegijoje). Skirtingai nuo kitų tirtų stimuliantų, metamfetamino likučių koncentracija buvo labai žema.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(24 žmonės įvertino)
3.8333

Skaudžiu momentu Vilniuje mirusio žmogaus artimieji priėmė lemtingą sprendimą: išgelbės 5 žmones

Pirmąjį rugpjūčio savaitgalį Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos...

Kraujo donorams padidėjo valstybinės pensijos, Nacionalinis kraujo centras kviečia dėl jų kreiptis anksčiau

Nacionalinis kraujo centras (NKC) primena, kad neatlygintinai kraujo davę donorai nuo birželio 1...

Statutinės vidaus tarnybos pareigūnams ir pretendentams į tarnybą – paprastesni reikalavimai dėl psichikos sveikatos būklės

Žmonėms, dirbantiems ar pretenduojantiems į darbą statutinėje vidaus tarnyboje, nustatyti...

Kėdainių rajono savivaldybė ir ligoninė priėmė taikos sąlygas dėl hemodializės paslaugų teikimo

Nuo praėjusių metų gruodžio mėnesio inkstų nepakankamumu sergantiems žmonėms hemodializės...

Vyriausybė sutinka Odontologų rūmams atiduoti tik dalį licencijavimo

Seimui svarstant siūlymą Odontologų rūmams atiduoti licencijuoti odontologus ir burnos...

Top naujienos

Naujausi reitingai ekspertų nestebina: apie antrą šansą valdantiesiems galvoti nereikėtų (14)

Mažėja žmonių, kurie mano, kad Ingrida Šimonytė geriausiai tinka užimti ministrės...

Įsigalioja dar vienos sankcijos Rusijai: didesni pokyčiai lauks gruodį, gali turėti įtakos ir karo baigčiai

Nuo trečiadienio – jokios rusiškos anglies Europoje, – įsigalioja naujos sankcijos , kurios...

Karas Ukrainoje. Dar vienas pavojaus signalas – virš Zaporižės AE numuštos dvi rusų raketos Zelenskis: šis karas prasidėjo Krymu ir Krymu baigsis

Virš Zaporižės regiono Ukrainos oro gynybos pajėgos numušė dvi priešo raketas. Tai paskelbė...

Iš Pekino – nauji nurodymai Lietuvai: politikus ragina nevykti į Taivaną (3)

Kinijos laikinasis reikalų patikėtinis Vilniuje Qu Baihua sako, kad bet koks Lietuvos ar kitų...

Matematikos korepetitoriai išgyvena neregėtą aukso amžių: prašo vis solidesnių sumų, o jas tėvai sumoka nė nemirktelėję

Vertindami šių metų matematikos egzaminų rezultatus, ekspertai juos pusiau juokais pavadino...

„TikTok'e“ apie santykius kalbantis Dovydas Laukys sulaukė žmonos reakcijos: Monikai Marijai mano bajeriai nejuokingi

Pastebėjęs, kad daugybė žmonių turi įvairių neatsakytų klausimų, susijusių su santykiais,...

Delfi PliusVytautė Merkytė

Lietuviai išdrįso pasidalinti savo vaikystės nuoskaudomis: psichologė įvardijo, kaip tėvai net neįtardami traumuoja vaikus

Kartais tėvai net vedami gerų norų gali padaryti tam tikrų auklėjimo klaidų, kurios gali...

Verslas PliusLukas Miknevičius

Ką reikia žinoti, kad atliekų pristatymas į aikštelę netaptų galvos skausmu ir netikėtomis išlaidomis

Kone kiekvieną dieną į didelių gabaritų atliekų aikšteles atvyksta gyventojai, bandantys...

NASA marsaeigis „Perseverance“ Raudonojoje planetoje aptiko neatpažintą objektą: čia jo neturėtų būti – kas tai?

NASA marsaeigis „ Perseverance “ aptiko dar vieną netikėtą objektą, kurio Marse įprastai...

Nuo šiandien – malonūs orų pokyčiai: kasdien bus vis karščiau (2)

Šiandien, trečiadienį, mūsų regione stiprės anticiklonas. Šalyje vyraus nepastoviai debesuoti...