Geriausi rezultatai užfiksuoti pirmiausia naudojant vadinamąją virusinio vektoriaus vakciną, pavyzdžiui, „AstraZeneca“ ar „Johnson & Johnson“, o vėliau – iRNR tipo vakciną, tokią, kaip „Pfizer“ ar „Moderna“.

Toks „maišymas“ gali būti pasitelkiamas per pradinį skiepijimo kursą ir skiepijant stiprinančiąja doze, sakoma Europos vaistų agentūros (EVA) ir Europos ligų kontrolės centro (ECDC) bendrame pareiškime.

Šis principas taip pat gali suteikti šalims lankstumo kovojant su COVID-19 atvejų skaičiaus šuoliu, ypač jei joms trūksta kurios nors konkrečios vakcinos, nurodė institucijos.

Daug Europos šalių jau pradėjo skiepyti stiprinančiąja doze, skiriama praėjus pusmečiui po pradinio vakcinacijos kurso, slopstant jo nulemtam imunitetui.

„Mišraus vakcinavimo tyrimai... rodytų, kad virusinio vektoriaus vakcinų ir iRNR vakcinų derinys užtikrina gerą antikūnų koncentraciją... ir didesnį T ląstelių atsaką, nei vartojant tas pačias vakcinas“, – sakoma pareiškime.

T ląstelės, viena iš limfocitų populiacijų, yra ląstelinio imuniteto – antros imuninės gynybos linijos – komponentas. Pirmą gynybos nuo sunkios ligos liniją sudaro antikūnai.

Virusinio vektoriaus vakcinų kaip antros dozės naudojimas ar dviejų iRNR tipo vakcinų derinimas studijuoti mažiau, nurodė EVA ir ECDC.

Kai kurie tyrimai rodytų, kad pašalinis poveikis, toks kaip skausmas, karščiavimas, galvos skausmas ir nuovargis, būna stipresnis derinant įvairias vakcinas, bet rezultatai „nebuvo nuoseklūs“, pridūrė agentūros.

ES šiuo metu leidžia naudoti keturias vakcinas nuo COVID-19.

„Pfizer/BioNTech“ ir „Moderna“ iRNR tipo vakcinos sukurtos pasitelkus naują technologiją, išmokančią organizmo ląsteles gaminti nekenksmingą pandeminio koronaviruso paviršaus baltymo dalį.

Tai priverčia imuninę sistemą kurti antikūnus, galinčius kovoti ir su tikru virusu užsikrėtimo atveju.

Taikant įprastesnį, bet vis tiek palyginti naują virusinio vektoriaus metodą, kuriuo naudojosi „AstraZeneca“ ir „Johnson & Johnson“, sukuriamas „vektorius“ – genetiškai pakeista peršalimą sukeliančio adenoviruso versija – turintis nunešti genetines instrukcijas į žmogaus ląsteles.

EVA ir ECDC nurodė, kad COVID-19 pacientų hospitalizacijos atvejų ir mirties nuo COVID-19 atvejų mažiausiai yra ES valstybėse, kur paskiepyta daugiausiai gyventojų, nepriklausomai kokios vakcinos buvo naudojamos.

Agentūros paragino šalis toliau laikytis socialinio atstumo, kitų higienos priemonių, kad užsikrėtimo atvejų būtų kuo mažiau.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Top naujienos