aA
Kada ir kokius vaistus duoti vaikui, jei jis staiga pradeda karčiuoti? O gal vaistų geriau visai neduoti? Apkloti šiltai, ar aplinką padaryti kaip tik vėsesnę? Į šiuos ir kitus klausimus apie karščiavimą atsakė Antakalnio poliklinikos šeimos gydytoja Agneška Veršalovič.
Agneška Versalovič
Agneška Versalovič
© DELFI montažas

– Vaikui pakilo temperatūra. Ko imtis?

– Priemonės priklauso tiek nuo karščiavimo intensyvumo, tiek nuo vaiko būklės.

Jeigu karščiavimas neaukštas, vaikas jaučiasi ganėtinai neblogai, t. y. žaidžia, yra aktyvus, linksmas, skysčius geria noriai, gleivinės nėra išsausėjusios, visų pirma reikia pradėti nuo skysčių balanso palaikymo.

Temperatūra savaime krenta prakaituojant, tačiau tam reikalingas pakankamas skysčių kiekis organizme, be to, karščiuojant, didėja širdies ir kitų organų apkrovą, tad jų normalios funkcijos palaikymui taip pat svarbu nepamiršti pakankamai daug gerti. Šiuo atveju jau beveik nebesvarbu, ką vaikas geria, svarbus pats veiksmas.

Be to, nebūtinai gerti iškart dideliais kiekiais, bet reikia, kad tai būtų pastovus procesas. Esant neaukštai temperatūrai tinka ir fitoterapija (augalų naudojimas). Tačiau, jeigu toks gydymas yra neveiksmingas, dažnai tenka griebtis vaistų.

Vaikas serga
Vaikas serga
© Shutterstock

Vaikams rekomenduojama mažinti temperatūrą, kai ji būna virš 38,5oC, išmatuotą pažastyje.

Jeigu vaikui yra buvę karštiniai traukuliai arba jis turi įgimtų širdies ydų ar kitų sunkių ligų,​ taip pat kūdikiams​ patartina pradėti mažinti temperatūrą, kuomet ji pasiekia 38oC. Svarbu stebėti vaiko būseną ir, jeigu jis sunkiai toleruoja padidėjusią temperatūrą, būna vangus, skundžiasi stipriais raumenų ir sąnarių skausmais, negeria skysčių arba būklei blogėjant, be abejo, reikia malšinti ir žemesnę, nei 38,5oC temperatūrą.

– Kokius vaistus, kokiais atvejais rekomenduotumėte?

– Vaistų parinkimas priklauso nuo daugelio faktorių, kaip pavyzdžiui, vaiko amžius, svoris, galimybė išgerti vaistus tam tikra forma.

Iki metų, dažniausiai, pirmo pasirinkimo vaistai būna žvakučių pavidalu, tuo tarpu vyresniems, jau pradėjusiems gerti įvairesnius skysčius, tinka sirupai. Kartais vaikai blogai toleruoja saldžius sirupus, nuo jų vemia, tuomet neretai didesniems vaikams tenka duoti tabletę, tuo tarpu mažesniems rinkitės žvakutes.

Didesni vaikai, paaugliai paprastai jau gali vartoti tabletes. Svarbu visada atsižvelgti į leistiną dozę ir niekada jos neviršyti dėl galimų komplikacijų.

– Gydytojai nuolat primena nepiknaudžiauti vaistais nuo karščiavimo. Kodėl tai pavojinga?

– Vaistai nėra saldainiai ar vitaminai. Kiekvienas vaistas turi būti naudojamas griežtai pagal paskirtį, tik tada, kai to tikrai reikia ir tik leistinomis dozėmis. Per dažnai vartojami vaistai arba jų viršytas kiekis, gali būti komplikacijų priežastimi, pagrinde: inkstų ir kepenų pakenkimas – nuo lengvo iki labai sunkaus.

Dažnai tėvai neteisingai apskaičiuoja vaistų dozes. Vaikams vaistai dozuojami ne pagal amžių, bet pagal kūno masę: paracetamolio po 10-15 miligramų kilogramui, ibuprofeno 5-10 miligramų kilogramui. Nepatartina vienu metu maišyti skirtingų vaistų. Reikia duoti tinkamą vieno vaisto doze, o kito, tik tuo atveju, jeigu išlieka atkaklus karščiavimas praėjus virš valandos nuo antipiretikų suvartojimo.

Kaip elgtis tėvams, jei vaikas karščiuoja: dažnai daromos klaidos situaciją gali tik pabloginti
© Vida Press

Pastaruoju metu tapo labai populiaru naudoti sudėtinius vaistus, skirtus peršalimo ligoms gydyti, kadangi psichologiškai žmogui atrodo, kad geriamas tirpalas turi mažesnes vaisto dozes, geriau pasisavinamas bei tuo pat metu gaunami ir skysčiai, tačiau kaskart vartojant tokius vaistus, reikia atkreipti dėmesį į vaisto dozę bei paskaičiuoti kiek to medikamento buvo sunaudota papildomai.

– Ar tiesa, kad aspirino vaikams negalima duoti? Kodėl?

– Taip, tiesa. Acetilsalicilo rūgšties (aspirino) karščiavimui slopinti vaikams neskiriama, kadangi sergant virusine infekcija, gali sukelti gyvybei pavojingą Reye sindromą, kurio metu labiausiai būna žalojamos smegenys ir kepenis. Tokia būklė gali baigtis letaliai.

– Teko girdėti įvairių rekomendacijų, kaip padėti vaikui mažinti temperatūrą. Galbūt pakomentuotumėte, kurie iš jų naudingi, kurie – priešingai?

- jį šiltai apkloti: nereikėtų šiltai aprengti arba apkloti karščiuojančio vaiko, nes tuomet kūno temperatūra gali dar labiau pakilti, kūnas negalės atiduoti šilumos per odą (prakaituoti) ir neatvės. Šiltai aprengti ar apkloti vaiką reikia tik šaltkrėčio metu, nes tuo metu organizmas gamina šilumą kovai su infekciją.

- nukloti: vaiką reiktų rengti laisvais, plonais, gerai prakaitą sugeriančiais drabužiais, svarbu, kad jie būtų patogūs, nespaustų, apkloti taip pat plonesne antklode, tačiau per šalta būti neturi, kadangi tuo metu šiluma „užrakinama” organizmo viduje. Nurengus vaiką, reikia stebėti jo būklę.

- tepti spiritu: tepti spiritu, nesvarbu kokios koncentracijos, nepatartina, kadangi alkoholis gali rezorbuotis per odą.

- šlapias rankšluostis ant kaktos ir kitų vietų: karščiuojančiam vaikui tinka blauzdų kompresai su drungname vandenyje išmirkytu rankšluosčiu. Jeigu temperatūra sunkiai krenta, vaiką reiktų išvystyti, nurengti, galima trinti su frotiniu rankšluosčiu, kad prasiplėstų kapiliarai ir padidėtų šilumos atidavimas. Svarbu atkreipti dėmesį, kad fizinės karščiavimą mažinančios priemonės yra tik pagalbinės, jokiais būdais nepakeičia temperatūrą mažinančių vaistų. Vėsinantys kompresai, odos trynimas tinka tik tuo atveju, jeigu vaiko būklė stabili, oda šilta, nėra kraujotakos sutrikimo požymių, kaip pavyzdžiui: šaltos galūnės ar pasikeitusi odos spalva: nuo blyškios iki melsvos.

Agneška Veršalovič
Agneška Veršalovič
© Asmeninio albumo nuotr.

– Kaip dar padėt​i v​​aikui, kai jį kamuoja padidėjusi temperatūra?

– Be abejo, svarbiausia daug gerti skysčių. Šiuo atveju puikiai tinka vanduo, liepžiedžių, čiobrelių, aviečių, juodųjų serbentų lapų arbatos arba labai skiestos sultys, šaldytų vaisių sulčių šerbetas. Skysčiai neturi būti karšti.

Žindomiems vaikams reikia dažniau siūlyti krūtį. Karščiuojančiam vaikui nereikia duoti valgyti sunkiai virškinamo maisto, nevartoti aštrių, daug prieskonių turinčių produktų. Svarbu leisti vaikui pailsėti, išsimiegoti, kadangi miegas taip pat gydo, tačiau tėvai turi būti atidūs ir stebėti vaiko būklę net ir nakties metu. Tėvams reikia stengtis išlikti ramiems ir neperduoti streso vaikui.

– Galbūt tenka girdėti, kaip tėvai siekia vaikams šiuo atveju padėti? Kokios dažniausios klaidos?

– Labai dažnai tėvai naudoja šildomuosius kompresus, kaitina kojas vaikams. Šitos priemonės tinka tik esant neaukštai temperatūrai, tačiau esant labai aukštam karščiavimui, tai gali provokuoti dar didesnį temperatūros šuolį. Neretai žmonės bijo atidarytų langų, jeigu namuose yra sergantis, tačiau iš tikrųjų reikia kiek įmanoma dažniau vėdinti ligonio patalpas, kadangi sausas ir užsistovėjęs oras yra puiki terpė infekcijai plisti. Aišku, neturi būti skersvėjų.

Kaip elgtis tėvams, jei vaikas karščiuoja: dažnai daromos klaidos situaciją gali tik pabloginti
© Vida Press

Geriausia, jeigu kambario temperatūra būna apie 18-20oC šilumos. Vėsesnis oras taip pat padeda kovoje su padidėjusia kūno temperatūra. Vėdinti galima tik tuo metu, kai ligonis yra kitame kambaryje.

Jeigu vaikas tik sukarščiavo, bet jaučiasi gerai, yra aktyvus, valgo, pakankamai daug geria, temperatūra krenta lengvai, skubėti pirmomis valandomis į polikliniką ar ligoninę dažniausiai neverta. Tokiam vaikui reikia siūlyti skysčius, stebėti bendrą jo būklę, stebėti dėl galimų bėrimų ir būti pasiruošiusiems, besikeičiant būklei pasirodyti gydytojo apžiūrai. Tuo tarpu, jeigu vaikas vangus, gulinėjantis, ligos pradžia buvo labai ūmi, dažniausiai galima nurodyti valandą, jeigu vaikas dūsta, keičiasi jo odos spalva ar yra kitų rimtų simptomų, į gydymo įstaigą reikia kreiptis nedelsiant.

Kartais norėdami padėti sergančiam arba sau, žmonės griebiasi antibiotikų, tačiau tai yra labai ydingas mąstymas. Antibiotikai veikia tik bakterijas, be to ir parinkti turi būti atsižvelgiant į galimą sukelėją. Be reikalo naudojami antibiotikai alina organizmą, naikina gerąsias bakterijas. Tuo labiau, neretai ir galiojimo laikas būna pasibaigęs, jeigu buvo paskirti anksčiau buvusios ligos metu.

Kaip elgtis tėvams, jei vaikas karščiuoja: dažnai daromos klaidos situaciją gali tik pabloginti
© Shutterstock

Dažnai šaltesniu metų laiku tėvai bijo su vaikais eiti į lauką, nors tai viena iš grūdinimosi ir organizmo imuninės sistemos stiprinimo priemonių, tad visų pirma reikia atsižvelgti į profilaktiką, tuomet galbūt mažiau reikės investuoti į gydymą.

– Kodėl apskritai pakyla temperatūra?

– Karščiavimas yra tik ligos simptomas, tad reikia ieškoti ligos, o ne bijoti karščiavimo. Sergančiam karščiavimas yra organizmo pagalbininkas.​ ​Tai viena iš ​pagrindinių organizmo apsauginių reakcijų kovoje su infekcija. Padidėjusi temperatūra visų pirma rodo, kad organizmas pats bando kovoti su infekcij​a​, todėl ši reakcija yra būtina ir naudinga, o mažinant net menkiausią temperatūrą, vaikui padaroma meškos paslauga, kadangi organizmui nepaliekama galimybės pačiam kovoti su ligos sukėlėju.​ ​

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(24 žmonės įvertino)
4.1667

Šeimos gydytoja turi 4 patarimus, kuriais būtina vadovautis, kai pačiumpa virusai ar bakterijos (4)

Šiandien madinga sakyti, kad neturime laiko sirgti, todėl pajutę pirmuosius peršalimo požymius...

Sloga ir kosulys: kada gydytis galima patiems, o kada jau eiti pas gydytoją (8)

Sloga – turbūt šią įkyrią ligą, kuri geba užklupti mus bet kuriuo metų laiku žino tiek...

Kaip elgtis tėvams, jei vaikas karščiuoja: dažnai daromos klaidos situaciją gali tik pabloginti pataria gydytoja (17)

Kada ir kokius vaistus duoti vaikui, jei jis staiga pradeda karčiuoti? O gal vaistų geriau visai...

Gydytoja rekomenduoja natūralų ir efektyvų vaistą: 9 priežastys, kodėl verta naudoti būtent dabar (51)

Mes gyvename laikais, kai galime rinktis sveikus, ekologiškus produktus ir sveikatą tausojantį...

Mėgstate sportuoti, bet susirgote: gydytojos patarimai išspręs visas dilemas

„Negaliu leisti sau sirgti,“ – dažnai girdima frazė. Sirgimas atima laiko, o šis visiems...

Top naujienos

Tikrasis Narkevičiaus užnugaris: jiems nebaisus ir Kremliaus šešėlis (326)

Diskriminacija tautiniu pagrindu. Vertinti pagal partiją – nusikaltimas. Tokią gynybinę taktiką...

VRK pirmininkės Matjošaitytės ir jos palydovės kelionės užkliuvo net kolegoms (121)

Dvidešimt penkios kelionės per pustrečių metų – toks Vyriausiosios rinkimų komisijos...

Iš „Grigeo Klaipėdos“ buvusių vadovų teisme reikalaujama atlyginti milijoninę žalą (23)

Teismas ruošiasi pradėti nagrinėti bylą, kurioje iš pernai atleistų medžio plaušo plokščių,...

Kinija dėl plintančio viruso uždaro jau antrą miestą papildyta 12.25 (47)

Pasak Kinijos, nuo naujojo viruso šalyje mirusių žmonių skaičius išaugo iki 25, o iš viso...

Žiauriu smurtu ir prievarta kaltinamas paauglys iš Jurbarko stojo prieš teismą: vaikinas nevaldė ašarų papildyta 12.00 (53)

Praėjusių metų gegužę poilsis sodyboje Tauragės rajone paauglei įrėžė žaizdas, galbūt,...

Mažvydas Jastramskis. Darbo partijos sugrįžimas ar didelis šnipštas? (11)

Fiasko pastaruosiuose Seimo rinkimuose patyrusi Darbo partija po Viktoro Uspaskicho sugrįžimo...

Eigulys miške užfiksavo itin retą reiškinį (13)

Cukraus vatą ar ledo vilną primenantį purų sniego darinį miškininkai vadina ledo plaukais. Šis...

LVŽS frakciją palikęs Poderys grįžti neplanuoja: išsiskirdavo nuomonės (5)

Ketvirtadienį iš Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) frakcijos Seime...

Artėja mėtinių cigarečių draudimo laikas: pateikė penkis scenarijus, kas įvyks po draudimo (10)

Nacionalinės tabako gamintojų asociacijos suorganizuotoje konferencijoje aptartas mentolio skonio ir...

Prezidentūra paaiškino, kodėl atšaukė vizitą į Izraelį: Putinas turbūt pateiks savo istorijos traktavimą

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas turbūt pateiks savo istorijos traktavimą , kuris...