Odontologijos klinikos „Prodentum“ vadovas, gydytojas odontologas-ortopedas prof. dr. Vygandas Rutkūnas pranešime žiniasklaidai teigia, jog tai – didelė problema, apie kurią dažnai vengiama kalbėti. Ją užgožia skambūs reklaminiai šūkiai, žadantys implantams viso gyvenimo garantiją, tačiau neužsimenantys apie šią garantiją užtikrinančias sąlygas.

Pasak ilgą laiką aktyviai mokslinėje veikloje dalyvaujančio specialisto, remiantis mokslinių tyrimų duomenimis, net apie 5–25 proc. implantų prasideda kaulo uždegimas, dėl kurio stipriai didėja rizika implanto netekti. Gydytojas pasakoja apie tikslios skaitmeninės implantacijos ir protezavimo (angl. accurate digital implantology and prosthodontics (ADIP)) protokolą, apimantį viso gydymo proceso, pradedant skaitmeninės implantacijos planavimu bei atlikimu ir baigiant skaitmeniniu protezavimu, tikslumo koordinavimą, padedantį išvengti daugelio rizikų ir sėkmingai išspręsti pačias sudėtingiausias odontologines problemas.

Pasak V. Rutkūno, pastebima, jog pastaruoju metu daugėja įvairių komplikacijų po anksčiau atlikto gydymo implantais. Tai – kaulo tirpimas apie implantus, implantų, protezų lūžiai ir kitos problemos. Patyrusio specialisto teigimu, viena to priežasčių yra ta, jog gydymo eigoje, ypatingai esant dideliems defektams, bedantystei ir kompleksinėms situacijoms, gydymas išsifragmentuoja ir kiekvienas specialistas, atlikdamas savo procedūrą, koncentruoja dėmesį tik savo sritį, negalvodamas apie visumą ir tolimesnius etapus. Intraoralinio skenerio, kompiuterinio tomografo ar kitų skaitmeninių technologijų naudojimas tokiu atveju taip pat ne visuomet sukuria pridėtinę vertę. Todėl, atėjus protezavimo etapui, pacientams tenka susitaikyti su faktu, kad protezai, dėl jau prigijusio implanto padėties, gali būti tik tam tikros formos, todėl dažnai jie būna sunkiai prižiūrimi, apie juos kaupiasi apnašas, vystosi dantenų, kaulo uždegimai ir prasideda įvairios komplikacijos.

„Matant šią problemą, reikėjo ieškoti jos sprendimo. Tas sprendimas yra tikslios skaitmeninės implantacijos ir protezavimo protokolas, padedantis sukurti sinergiją. Tik koncentruojantis į kiekvieno gydymo etapo, implanto padėties, protezo formos tikslumą, iš anksto galvojant apie protezo priežiūrą, jo tikslumą, higieniškumą, estetiką, galima užtikrinti pacientui ilgalaikį rezultatą“, – pasakoja V. Rutkūnas.

Dantų implantai

Siekiant ypatingo tikslumo ir maksimaliai kokybiško rezultato, pagal tikslios skaitmeninės implantacijos ir protezavimo protokolą naudojamos papildomos priemonės, padedančios užtikrinti, kad protezas ant implantų bus uždėtas lengvai, be jokios įtampos, sukeliančios medžiagų „nuovargį“ ir nulemiančios skilimus, lūžimus bei kitas komplikacijas. Atliktų tyrimų dėka įgytos žinios, kaip tiksliai viską suplanuoti, kad gydymo procese išvengti įvairių iššūkių bei netikėtumų, ir gydymo etapavimas padeda užtikrinti, kad implantų padėtis bus biologiškai teisingoje padėtyje, tiksliai pagaminti ant implantų fiksuojamą protezą ir taip žymiai pagerinti protezavimo rezultatą. Tiek techninių (įvairūs lūžiai, varžtelių atsisukimai ir kt.), tiek biologinių (apnašo kontrolė, dantenų uždegimas, kaulo uždegimas, tirpimas, implanto netekimas) vėlyvųjų komplikacijų padeda išvengti ir kruopštus medžiagų parinkimas, atsižvelgiant į jų mechanines charakteristikas.

Dantų atkūrimui prireikia ne vienos procedūros, o atliekant kiekvieną jų, dirginasi biologinės struktūros, dantenos, todėl didėja uždegimų rizika. Pasak V. Rutkūno, vienas tikslios skaitmeninės implantacijos ir protezavimo protokolo tikslų – optimizuoti ir sumažinti procedūrų skaičių tam, kad audiniai būtų mažiau dirginami. Šį tikslą galima pasiekti tiksliau apjungiant 3D ir 2D diagnostinius vaizdus ir atliekant gydymo planavimą bei pagal tą planą tiksliai jį įgyvendinant.

Dantų implantai

„Tai, kokio tikslumo siekiama kiekviename gydymo etape, apibrėžia terminas precizinė odontologija. Tam, kad protezai būtų tikslūs, tinkamai užsidėtų ir sumažėtų techninių komplikacijų, būtina užtikrinti 50–100 mikronų tikslumą. Stomatagnatinė sistema yra labai jautri – sukandus dantis, tarp jų galima jausti vos 10–20 mikronų dydžio objektą! Todėl odontologijai reikia ypatingo tikslumo. Skaitmeninės technologijos ir tikslios skaitmeninės implantacijos ir protezavimo protokolas padeda kontroliuoti visus etapus bei visas galimas paklaidas, kurios atsiranda priklausomai nuo procesų – vienų procesų metu dantų lanko trimatėje erdvėje registruojamas vaizdas gali padidėti, kitų – sumažėti. Todėl nepakanka vertinti vien to, koks intraoralinio skenerio tikslumas – kartu būtina vertinti ir 3D printerio bei kitų prietaisų tikslumą ir bandyti suplanuoti visą procesą taip, kad galimos paklaidos viena kitą panaikintų“, – precizinės odontologijos subtilybėmis dalinasi profesorius.

Dar vienas svarbus elementas, siekiant užtikrinti nepriekaištingą tikslumą, yra naudojami protezavimo komponentai. Pasak patyrusio specialisto, neretai dantų atkūrimui naudojant pasaulyje pripažintų gamintojų implantus, pasitelkiami trečiųjų šalių proteziniai komponentai. Jie pigesni, todėl jų naudojimas gan populiarus. Nors iš pirmo žvilgsnio šie elementai gali pasirodyti tinkami, moksliniai tyrimai ir jų metu atlikti matavimai atskleidė, kad dažnai jie būna mažiau patikimi ir todėl atsiranda paklaidos. V. Rutkūno teigimu, tik naudojant originalius protezinius komponentus ir pasitelkus jų naudojimo strategiją, tas paklaidas galima sukontroliuoti.

Didelę reikšmę ilgalaikiam rezultatui turi ir protezo gamybai naudojamos medžiagos, nes jos liečiasi su minkštaisiais audiniais. Įrodyta, jog anksčiau dominavę metalai per ilgą laiką gali išskirti jonus, įvairius junginius, reaguoti vieni su kitais, sukeldami elektrochemines reakcijas ir nepageidaujamus reiškinius. Todėl turėtų būti stengiamasi naudoti tik biologiškai suderinamas, gerai minkštųjų audinių priimamas, nedirginančias dantenų medžiagas, turinčias ir labai geras mechanines savybes, padedančias išvengti lūžimų bei skilimų. Kitas svarbus žingsnis – šių medžiagų nupoliravimas bei paviršių nuvalymas. Tinkamai nupoliruotos ir nuvalytos medžiagos nekaupia apnašo ir užtikrina geresnę minkštųjų audinių sveikatą, o sveikos dantenos geriau apsaugo giliai po jomis esantį kaulą. Tokiu būdu užtikrinami ne tik techniniai, bet ir biologiniai ilgalaikiai rezultatai.

„Pasiekti geresnį rezultatą padeda implantacijos ir protezavimo procesų apjungimas skaitmeninėje erdvėje. Planuojant implantaciją, svarbu atsižvelgti į visus protezinius niuansus ir suplanuoti ne tik biologiškai „draugiškas“ implantų padėtis, bet ir, žiūrint žingsniu į priekį, siekti, kad ir protezavimas ant jų būtų sklandus, be iššūkių, pavyktų išvengti paklaidų, netikslumų ir taip sumažinti techninių komplikacijų riziką. Tai pasiekti galima modifikuojant skaitmenines technologijas. Jeigu matoma, kad kažkokia tradicinė technika ar medžiaga yra tikslesnė, galima derinti skirtingus elementus – pavyzdžiui, paimti kažkokį analoginį komponentą, su juo ir tradicine medžiaga užfiksuoti implantų padėtis ir tada visą tą medžiagą perkelti į skaitmeninį pasaulį“, – tikslios skaitmeninės implantacijos ir protezavimo planavimo niuansus atskleidžia profesorius.

Vygandas Rutkūnas

Iš karto tiksliai parenkant implantų padėtį ir numatant protezavimą, eliminuojama problemų rizika. Didelę įtaką atkurtų dantų ilgaamžiškumui turi protezo higienos užtikrinimas, todėl tikslios skaitmeninės implantacijos ir protezavimo protokole tam skiriamas didelis dėmesys. V. Rutkūnas pabrėžia, jog kad ir kokio patikimo gamintojo implantai bus įsriegti ir kad ir kaip gražiai atrodys atkurti dantys, jeigu pacientui bus sunku juos kokybiškai išsivalyti ir ant jų kaupsis apnašas, ateityje neišvengiamai laukia problemos. Gydymo pradžioje suplanavus protezą taip, kad jis būtų ne tik estetiškas, bet ir lengvai išvalomas, visi pradiniai implantacijos etapai susidėloja sklandžiai ir užtikrinamas ilgalaikis rezultatas.

Šiuolaikinės odontologijos tikslas – minimaliai invazyvus gydymas, todėl ir taikant tikslios skaitmeninės implantacijos ir protezavimo protokolą siekiama rasti kompromisą tarp implanto padėties ir protezo padėties tam, kad prireiktų kuo mažiau procedūrų. V. Rutkūno teigimu, jeigu nenaudojant šio protokolo bendras paciento kėdėje praleistas laikas – 8–10 valandų, tai protokolo dėka jis sutrumpėja iki 4–5 val. Taigi, protokolas padeda ne tik dvigubai sutrumpinti visų intervencijų trukmę, bet ir tuo pačiu užtikrina didesnį komfortą pacientui, greitesnį ir lengvesnį gijimą. Burna mikrobiologiniu požiūriu yra labai užteršta aplinka, todėl kuo ilgiau užtrunka intervencinės procedūros, tuo sunkesnis laukia gijimas. Dėl šios priežasties, šios gydymo technikos nauda labiausiai atsiskleidžia gydant pacientus, kurie neteko visų dantų ir jie atkuriami ant 4, 6 ar 8 implantų.

Siekiant užtikrinti nepriekaištingą dantų atkūrimo rezultatą, tikslios skaitmeninės implantacijos ir protezavimo protokolo sėkmingam vykdymui sukurti įvairūs priedai, instrumentai, priemonės – specialios veido skenavimo šakutės, protezinių komponentų skaitmeninės bibliotekos, naudojami modernūs skaitmeniniai algoritmai. Didesnės apimties ir sudėtingiems protezavimo darbams visada naudojami veido 2D ir 3D vaizdai, kurie integruojami į gydymo planavimo programinę aplinką.

Tiksli odontologija

Pasak V. Rutkūno, įvertinti tiksliai ar netiksliai tinka protezas yra sudėtinga. Tai – labai subjektyvus ir neapibrėžtas dalykas. Kartais iš pirmo žvilgsnio tikslumas yra nepriekaištingas, bet pažiūrėjus atidžiau, daug kas atrodo netikslu. Todėl viena tikslios skaitmeninės implantacijos ir protezavimo protokole naudojamų inovacijų yra tikslumo matuoklis, padedantis objektyviau įvertinti, kaip protezas tinka, nes net ir nedideli netikslumai gali tapti protezų ar net imlantų lūžių priežastimi. Taigi, didelis dėmesys tikslumo užtikrinimui skiriamas ne tik protezų gamybos proceso, bet ir jo uždėjimo metu. Objektyviau įvertinus ir įsitikinus, kad viskas tikrai tikslu, galima tikėtis geresnių rezultatų ir mažesnės komplikacijų rizikos.

Baigdamas pokalbį gydytojas odontologas ortopedas prof. dr. Vygandas Rutkūnas dar kartą pabrėžia, kad dantų atkūrimas – itin didelio preciziškumo reikalaujantis procesas. Todėl tikslus dantų implantų pozicionavimas sumažina kaulo priauginimo poreikį, komplikacijų riziką, sutrumpina gijimą ir užtikrina geresnius implantacijos rezultatus. Tiksliai pagal planą atlikus implantaciją, ir dantų protezavimas tampa paprastesnis, formuojasi mažesnės protezavimo paklaidos, užtikrinama lengva protezo priežiūra, mažėja komplikacijų tikimybė bei gerėja dantų atkūrimo prognozė. V. Rutkūno teigimu, naujai sukurto tikslios skaitmeninės implantacijos ir protezavimo protokolo vertė ir tikslumo potencialas geriausiai atsiskleidžia susidūrus su sudėtingomis, kompleksinėmis situacijomis, kai pacientas yra netekęs daugelio ar visų dantų bei norima išvengti didelės apimties kaulo priauginimo procedūrų.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)