aA
Stipri baimė ar nerimas vien pagalvojus apie dantų taisymą nėra retas reiškinys. Harvardo medicinos mokyklos sveikatos straipsnių autorė Anna Macdonald rašo, jog visame pasaulyje nuo 13 iki 24 proc. žmonių baiminasi vizito pas odontologą.
Danties implantas
Danties implantas
© Shutterstock

Kai kurie iš jų jaučia tik nerimą, kiti – panišką baimę. Mūsų šalis – ne išimtis. Blogiausia tai, kad delsdami apsilankyti pas odontologą, vėliau kenčiame komplikacijas ir ilgą gydymo kursą, rašoma pranešime spaudai. Tad ką daryti, kad išvaikytume visas baimes ir netektų graužtis dėl prarastų dantų?

Riziką įvertino pavėluotai

Ar ir jums artimas tas nerimo jausmas, kuomet suskaudus dantį delsiame ir ieškome ne gydytojo telefono numerio, bet skausmą malšinančių vaistų? 32-ejų Saulius gydytojų odontologų paniškai bijo jau nuo vaikystės. To pasekmė – vyras savo šypseną turi pridengti ranka, atsirado ir kompleksų. „Net gėda apie tai kalbėti, esu suaugęs vyras, bet baimės kaip mažo vaiko – bijau procedūrų ir skausmo. Nors skauda ir negydomą dantį, bet gydymo skausmo bijau dar labiau. Žinoma, suprantu, kad situacija dabar tokia, kad niekaip neapsieisiu be gydytojų pagalbos. Ramina tai, kad dabar jau galima taikyti bendrinę nejautrą, o dantis atstatyti implantais“, – pasakoja vyras.

Vilnietė Rasa taip pat ilgą laiką delsė ir nesiryžo kreiptis į odontologą. Moteris ieškojo informacijos, kreipėsi į ne vieną kliniką tam, kad galėtų būti rami gydymo metu. „Nors problemų dėl dantų turėjau jau seniai, ilgai nesiryžau kreiptis į odontologą, tad kankinausi kelis metus, kol atėjo metas, kai jau buvo būtini radikalūs sprendimai. Teko implantuoti ir atlikti kaulo priauginimo procedūrą, nes dėl ilgo laukimo net nebuvo, kur sriegti implantų“, – pasakoja Rasa.

Moteris prisipažįsta, kad visos procedūros jai buvo didelis iššūkis, kuriam reikėjo nusiteikti psichologiškai. Kas padėjo nugalėti baimes? „Didžiausia baimė buvo dėl komplikacijų. Kai gydytojas sudarė gydymo planą, išsamiai supažindino su juo, paaiškino viso gydymo proceso eigą, ko galiu tikėtis ir kam pasiruošti, supratau, kad būtina jo laikytis“, – sako Rasa. Įveikusi šį iššūkį pašnekovė priduria, kad riziką įvertinti esame linkę kiek pavėluotai, jei tai padarytume anksčiau, greičiausiai kiltų ir mažiau baimių.

Vien pasiryžimo neužteks

Kaip ir kiekvienoje gyvenimo srityje, taip ir gydymo procese – nerimą mums kelia nežinomybė – koks gydymas laukia, kaip jausimės jo metu, kokios kitos gydymo alternatyvos. Todėl norint išsklaidyti visas baimes prieš apsilankant pas gydytoją odontologą, vien pasiryžimo neužteks. Itin svarbus aspektas – pasitikėjimas gydytoju bei parinktu gydymo būdu. Tad verta pasidomėti, kokia gydytojo patirtis, o konsultacijos metu paklausti ir įvertinti klinikos įrangą bei darbuotojų profesionalumą. Tik įvertinę šiuos aspektus ir pasitikėdami gydytoju galėsime tikėtis sklandaus gydymo proceso.

„Pacientų baimės ir jų įveikimas yra gydytojo odontologo kasdienybė. Pokalbio tikrai nereikia bijoti. Jei jaučiate didelę baimę, atvirai apie ją kalbėkite su gydytoju, įvardinkite priežastis. Iš patirties žinau, jog visos baimės įveikiamos“, – drąsina Rasą gydęs „Vilniaus implantologijos centro“ gydytojas periodontologas, medicinos mokslų daktaras Algirdas Puišys ir priduria, kad medicinos srityje itin svarbus gydytojo ir paciento tarpusavio pasitikėjimas. „Ir pirmojo susitikimo su Rasa metu pradėjome nuo jos situacijos analizės, lūkesčių. Itin svarbu, kad pacientas išsakytų savo problemas, baimes, abejones, o gydytojas pateiktų išsamų gydymo eigos paaiškinimą, suderintų visas procedūras, paaiškintų jų eigą ir naudą. Turint pakankamai žinių, pacientų baimės pastebimai mažėja“, – patirtimi dalinasi A. Puišys.

Baimės pasekmės – ne tik prarasti dantys

Specialistų teigimu, kuo labiau apleisti dantys, tuo brangiau kainuos juos sutaisyti ir atstatyti.

„Netekus danties, pamažu ima nykti kaulo audinys, todėl po kurio laiko gali prireikti papildomų procedūrų siekiant kokybiško ir ilgalaikio dantų atstatymo. Praradus krūminius dantis, žemėja sąkandžio aukštis, nusidėvi priekiniai dantys, pradeda traškėti apatinio žandikaulio sąnarys. Taip pat reikia nepamiršti, jog dantų būklė daro didelę įtaką visam organizmui. Prastai sukramtytą maistą sunkiau virškinti, todėl gali sutrikti virškinamojo trakto darbas ar atsirasti kitų sveikatos sutrikimų“, – paaiškina galimas pasekmes A. Puišys.

Svarbu pabrėžti, kad net netekus dantų jau seniai, kaulas nyksta nevienodai. Vienam netekus danties jau po pusmečio reikalinga kaulo augmentacija, kitam, ir gerokai ilgesnį laiką netekusiam danties, kaulo priauginimo gali nereikėti ir procedūra gali būti minimaliai invazinė. Todėl tik po išsamios konsultacijos galima spręsti apie baimės pagrįstumą.

Med. m. dr. Algirdas Puišys atkreipia dėmesį, kad ne vieną iš mūsų gąsdina ir naujai siūlomos procedūros. Naujoves visuomet pasitinkame jomis nepasitikėdami ne todėl, kad jos nebūtų efektyvios, o dėl informacijos trūkumo. Vienas iš pavyzdžių – dantų implantacija, pasaulyje atliekama jau 50 metų, Lietuvoje vis dar kelia nerimą.

Dantų implantacija – viena iš sparčiausiai tobulėjančių sričių, todėl gydytojas privalo nuolat atnaujinti ir gilinti savo žinias. Prieš operaciją gydytojas turi paruošti individualų gydymo planą, kuriame aprašomos reikalingos procedūros, jų eiga, terminai, apimtis, kaina bei išsamiai jį pakomentuoti pacientui. Prieš apsilankant pas gydytoją odontologą rekomenduojama susirašyti klausimus – taip bus paprasčiau juos visus atsiminti. Aiški ir išsami informacija taip pat itin svarbi siekiant, kad pacientas viso gydymo proceso metu jaustųsi ramiai ir galėtų pasitikėti gydytoju, o iškilus klausimams – gautų visus atsakymus.

Ką daryti, kad bijotume mažiau?

Neskubėkite ir pasidomėkite gydymo įstaigomis. Odontologinių klinikų pacientų apklausos metu nustatyta, kad net 68 proc. žmonių rinkdamiesi odontologijos kliniką, atsižvelgia į klinikos turimos įrangos naujumą, antroje vietoje – teikiamų paslaugų visapusiškumas, o pažįstamų rekomendacijos lemia 50 proc. pasirinkimų.

Išsirinkę odontologijos kliniką susitarkite dėl pirmojo apsilankymo. Vizitui geriau pasirinkite rytinį laiką – mažiau bus laiko baimei.

Svarbu suprasti, kad pirmojo vizito pas odontologą metu bus tik įvertinama dantų būklė, išklausomi Jūsų nusiskundimai ir lūkesčiai, suteikiama visa informacija apie rekomenduojamą gydymą.

Atvirai pasikalbėkite apie savo baimes su odontologu. Papasakokite, kas jums kelia didžiausią nerimą – skausmas, komplikacijų tikimybė, aplinka, kvapas, dantų gręžimas ar kiti dalykai. Gydytojas atsižvelgs į jūsų baimę ir ras tinkamą sprendimą.

Susitarkite su gydytoju dėl sutartinio ženklu, kurį parodytumėte, jei gydymo metu jaustumėtės blogai.

Prieš gydymą pasirūpinkite jums maloniais dalykais, kurie jus atpalaiduoja – muzika, filmu, radiju.
Baimei nugalėti yra daug būdų, o ir lankantis pas specialistą reguliariai, procedūros bei gydymas būna daug paprastesni, todėl pajutus skausmą verta nedelsti, o kartu su specialistų pagalba surasti tinkamiausią dantų gydymo būdą.

www.DELFI.lt
Ką valgyti?
Ką valgyti? Į klausimus atsakys dietistė Vaida Kurpienė. Atsakymų ieškokite Delfi Plius.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Gydytojas prisiminė vilkiko vairuotoją, kuriam negydomas danties skausmas kainavo gyvybę (92)

Embrionui susiformavus moters gimdoje, jame jau būna užkoduota informacija apie kūdikį. Būtent...

Istorinė akimirka: nebelieka dantų protezavimo eilių, yra ir daugiau gerų pokyčių (99)

Puiki naujiena visiems, kurie turi teisę dantis protezuoti Privalomojo sveikatos draudimo fondo...

Gydytoja odontologė įspėjo: savaiminis danties skausmas – labai blogas ženklas (31)

Kiekvienas norime turėti sveikus ir gražius dantis. Kuo geriau prižiūrimi dantys , tuo jie yra...

Savų dantų nebeturi net daug keturiasdešimtmečių: gydytoja pasakė, kas situaciją pataisytų (21)

Vienas dažniausių žmonių skundų per pandemiją – negalėjimas pakliūti pas medikus. Nei...

Tyrimas parodė, kad pusei Lietuvos gyventojų trūksta dantų (31)

Visuomenės nuomonės tyrimas parodė, kad maždaug pusė Lietuvos gyventojų neturi vieno ar kelių...

Top naujienos

Maisto užsakymo platformų antkainiai tuština restoranų kišenes: pelningai dirbti neįmanoma (169)

Restoranų savininkai tapę situacijos įkaitais – per karantiną veikti negali, tačiau maisto...

Giedrius Petkevičius/Sausuolis | D+

Neįtikėtinos karo istorijos: laimės kūdikis, kuris išsigelbėjo net įsiurbtas į skęstančio „Titaniko“ nasrus II dalis

Jeigu pamenate, pirmoje dalyje rašiau jog dalis rekrūtavimo punktų, ieškančių vyrų I-jo...

Karantinas NT rinką pakeitė negrįžtamai: būsto apžiūros persikėlė į virtualią erdvę (37)

Nors Lietuva vis dar gyvena griežto karantino sąlygomis, gyventojų nuosavo būsto paieškos...

Bidenas apie Trumpo žinutę: tai „labai kilnus“ laiškas papildyta (35)

JAV prezidentas Joe Bidenas trečiadienį sakė, kad jo pirmtakas Donaldas Trumpas laikydamasis...

Geriausią sezono mačą sužaidęs Porzingis nustelbė viršvalandžius dirbusį Sabonį (16)

Domantui Saboniui teko rungtynes pradėti starto penkete pasislinkus į vidurio puolėjo poziciją,...

Boksininko Evaldo Petrausko žmonai už fotosesiją apsinuoginus pasiūlytas 700 eurų atlygis: paviešino žinutes, įtaria galimą sukčiavimą (5)

Žinomo boksininko Evaldo Petrausko žmona Goda Petrauskienė susidūrė su įtartina situacija. Su ja...

„Ogmios centro“ direktorius Stasevičius: laukia sunkus solidarumo metas (9)

Nors pirmojo karantino metu iš verslo buvo justi daugiau panikos, antroji pandemijos banga ramesnė....

Pirmąsyk susibūrusi „Nets“ svajonių trijulė vargo du pratęsimus ir galiausiai kapituliavo „grizliai“ – vėl palikti nuošalėje (2)

Į rikiuotę grįžus Kyrie Irvingui, Bruklino „Nets“ (9/7) pirmą kartą galėjo aikštėje...

Ledų sankaupos Neryje ties Kleboniškio tiltu kelia nerimą: kauniečiai baiminasi naujo potvynio (33)

Prieš gerą dešimtmetį itin dramatišką potvynį Neries upėje išgyvenę Kleboniškio gyventojai...