aA
Kas buvo pirma: višta ar kiaušinis? Kas kam daro didesnę įtaką: dantų būklė organizmo sveikatai ar organizmo būklė dantims? Prieš vištos egzistavimą jau egzistavo kažkoks dinozauras, dedantis kiaušinius, iš kurių išsiperėdavo kaskart vis labiau ir labiau į viščiukus panašėjantys padarai, o kaip ten su ta sveikata ir dantimis?
Demencija
Demencija
© Shutterstock

Iš vienos pusės, kuo blogesnė tavo bendra būklė, tuo mažiau dėmesio kreipiama ir į dantis – kaip paties individo, palaikančio ar nepalaikančio higienos režimo, taip ir organizmo rezervų, kovojančių iškart su keliomis ligomis. Kitą vertus, jei skiri dėmesį dantų sveikatai, tikėtina, kad dėmesio sulauks ir kiti: režimas, mityba ir laiku atliekami profilaktiniai patikrinimai. Bet tam tikrų ryšių tarp dantų ir viso organizmo sveikatos visgi yra.

Dantys – kaukolės pamatas. Taip, taip, taip, nekramtymo metu labiau pamato funkciją atlieka apkalkėjęs ir nuo telefonų ir kompiuterių kreivas kaklas. Bet štai pradėjus žiaumoti ir kramtyti – dinamika bei jėgų kryptys pasikeičia ir dantų bei žandikaulio padėtis tampa kritiškai svarbi. Spėkite, kiek laiko per dieną Jūs kramtote. Amerikiečiai kažką žiaumoja apie 67 minutes per dieną, tad apie 35 000 valandų per gyvenimą. O Jūs dar pridėkite kramtoškių kramtymo bei griežimo dantimis supykus ir naktimis trukmę ir štai – kone dešimtadalį laiko jūsų žandikauliai yra spaudžiami vienas prie kito su nemenka jėga. Kažkas paskaičiavo, kad pasistengus galima pasiekti net 11 atmosferų.

Jautrūs dantys
Jautrūs dantys
© Shutterstock

Aišku, jeigu dantų trūksta, arba jie neišlaiko tokių gyvenimo sunkumų ir trupa nuo patiriamo kasdienio šeimininko spaudimo, pasikeičia ir žandikaulio sąnario darbas bei dinamika, atsiranda įkyrus ataugų baksnojimas į aplinkinius audinius, tirpsta kaulas, žalojamos kremzlės, spaudžiami nervai. Galvos, ausies, akies skausmas, periferinių nervų uždegimas, galvos svaigimas ir cypimas ausyse gali būti sąlygoti neteisingo sąkandžio.

Burna – nešvariausia vieta organizme. Žmogus nuo 4–5 gyvenimo mėnesio jau viską neša ir kiša į burną. Kažkam meilė pailgiems apvaliems daiktams burnoje išlieka visą gyvenimą ir jie niekaip negali mesti to įpročio rūkyti cigaretes. Aišku, kad išsivystė milijonai apsauginių mechanizmų, kaip tos užkrečiamos bjaurasties nepraleisti toliau, bet padėti organizmui palaikyti švarą ir tvarką pačioje burnoje visgi reikia.

Nuo uždegimo iki Alzheimerio: daugybę ligų visame kūne gali sukelti ta pati priežastis
© DELFI / Andrius Ufartas

Sugedę dantys, dantų akmenys ir dantenų ligos – nuostabi ir labai svetinga terpė įvairiems mikrobams. Momentinis šansas, kad jie išplis po organizmą (vat būtent dabar) yra labai menkas dėl minėtų milijonų mechanizmų darnios veiklos. Bet palikus įsibrovėlius ilgam, metams ar dešimtmečiams, galimybė, kad jie sulauks savo šanso, kai ta darna išsiderins, tampa visiškai reali.

Karieso paveikti dantys
Karieso paveikti dantys
© Shutterstock

Galimybė gauti kraujo užkrėtimą vieną kartą chirurgiškai tvarkant supūliavusį dantį kur kas mažesnė, nei kasdienio gyvenimo su kraujuojančiomis dantenomis atveju. Nežinia iš kur vis atsirandanti infekcija visada verčia įtarti dantis ir skubėti juos šalinti. Bet kur kas baisiau ne tiesioginė infekcija (su ana dažniausiai lengviau ar sunkiau susitvarkoma su antibiotikais), o ilgalaikis bendras uždegiminis fonas.

Netvarkingi dantys – galimos silpnaprotystės pranašas. Uždegimas, sukeliamas audiniuose aplink pagedusius ir neprižiūrėtus dantis negali nepalikti savo pėdsako organizme. Sąnarių skausmai, autoimuninės ligos, alergijos – tik menka dalelė sutrikimų, kuriuos sukelia pasimetusi ir nuolat dirginama, apkraunama nereikalingais darbais imuninė sistema. O kaip Jums faktas, kad, palikdami kaulines burnos ataugėles be priežiūros, didinat savo šansą senatvėje susipažinti su ponu Aloyzu? Tuo, kuris Alzheimeris. Prisimenat? A, jau nebe? Bent jau vargšėms pelytėms taip ir nutinka – tos, kurios nesivalo dantų, į savo trumpo gyvenimo pabaigą savo mažose smegenėlėse turi visus būdingus Alzheimerio ligos požymius. Nebūk graužiku, išvenk Aloyzo!

Protiniai dantys
Protiniai dantys
© Shutterstock

Dantų neturiu, o svoris auga. Bloga dantų higiena ir nuolatinis uždegimas dantenose sąlygoja ne tik pelyčių smegenų pakitimus, bet pakeičia ir žmonių kasos, smulkių kraujagyslių bei hormonų reguliacijos procesus. Padidėjusi cukraus koncentracija įvairiuose kūno skysčiuose, nepaaiškinamas svorio augimas, „iš niekur“ atsiradęs antrojo tipo diabetas ir „kažkokia ten“ rezistencija insulinui – gali būti sąlygoti ne vien apsileidimo maitinimosi, svorio kontrolės bei alkoholio vartojimo klausimais, bet ir visiško dantų sveikatos ir priežiūros įgūdžių nebuvimo. Nieko nevalgote, o svoris auga? Susitvarkykite dantis! Ir uždegimą sumažinsite, ir pinigų maistui mažiau liks.

Dantys mūsų vartai į pasaulį, tad nepalikime jų kiaurų. Sveikinu kolegas odontologus su praėjusia švente – Pasauline dantukų fėjų diena.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(29 žmonės įvertino)
4.2759

Kaip apmažinti dantų apnašų susidarymą natūraliais būdais: kai kurių produktų reikėtų vengti

Dantų ir burnos sveikata yra esminė jūsų bendros sveikatos ir gerovės dalis. Prasta burnos...

Ne už visas paslaugas odontologo kabinete reikia mokėti patiems: ligonių kasos išvardijo, kas kompensuojama

Kovo 20-ąją, minint Pasaulinę burnos sveikatos dieną, ligonių kasos drauge su medikais kviečia...

Gydytojas aptarė šiuolaikinius visų dantų atkūrimo metodus: nuo ekonomiškiausio iki patikimiausio

Dantų praradimas – aktuali problema. Nemažai vyresnio amžiaus žmonių yra praradę visus...

Dažna dantų liga, kurios negydant gresia vėžys, insultas ar netgi diabetas

Galima sakyti, kad sveikata prasideda nuo burnos. Gera burnos sveikata, tai ne tik sveiki dantys, tai...

Dvi didžiausios dantų priežiūros klaidos: paaiškino, kas skatina kauptis apnašas ir koks maistas jas mažina

Daugybei žmonių apsilankymas pas odontologą vis dar sukelia stresą, o užleistų dantų gydymas...

Top naujienos

Įvertino, kas bus, jei valdantieji priims mokesčių reformą: jau galima numatyti, koks bus kitas Seimas (11)

Antradienį Finansų ministerija pateikė kelis metus ruoštą mokesčių reformą. Joje siūloma...

Belickaitės sutuoktinis Jurgutis traukiasi iš viceministro pareigų: noriu pabandyti nuimti krūvį nuo niekuo dėtų žmonių

Po kilusio skandalo, kai paaiškėjo, kad ekonomikos ir inovacijų viceministro Vinco Jurgučio žmona...

Nausėda – apie Armonaitės ateitį ministrės poste: tarp galimų sprendimų turi būti atsistatydinimas Armonaitė: viską apsvarstysiu (21)

Prezidentas Gitanas Nausėda ragina ekonomikos ir inovacijų ministrę Aušrinę Armonaitė...

Įsiaudrinęs Lukašenka: lenkai su lietuviais ruošiasi su mumis kariauti (12)

Jeigu Jungtinė Karalystė (JK) perduos Ukrainai sviedinių su nuskurdintuoju uranu, Rusija gali duoti...

Parengė Justina Maciūnaitė

Kaip valyti langus, kad ant jų neliktų dryžių: kai kurios priemonės jus nustebins kodėl svarbu langus apsaugoti nuo lietaus?

Pagaliau tai įvyko – mus aplankė pavasaris. Saulė džiugina ir kviečia imtis pavasarinio...

Ketvirtfinalis arba nieko: Vilniaus „Rytas“ – Manresos „Baxi“ eiga gyvai

„Ryto“ (2-3) krepšininkų trečiadienio vakarą laukia tiesos akimirka – vilniečiai namuose...

Atsargiai – artinasi palaidas šuo: dresuotojas įspėjo, kokių klaidų nedaryti, kad išvengtume blogiausio (1)

Nors šuo – geriausias žmogaus draugas, jo elgesys ne visuomet atrodo draugiškas. Turbūt...

Įspūdingos šventės liudininkais tapę lietuviai: tai vyko viename pavojingiausių miestų, todėl buvome pasiruošė viskam

Rio de Žaneiras – antras pagal dydį Brazilijos miestas, skaičiuojantis daugiau kaip 6 milijonus...

Parengė Jurga Grigienė

Pistacijų mėgėjai turėtų suklusti: sužinoję tai, daugiau jų kevalų neišmesite

Pistacijos yra puikus ir sveikas užkandis, jose daug baltymų, skaidulų ir sveikų riebalų. Jei...