Nedaugelis susimąsto, kad norint prižiūrėti dantis tinkamai, burnos higienos priemones būtina pasirinkti individualiai, atsižvelgiant į esamą dantų būklę.

Sveikatos ir sveikos gyvensenos laidoje „Sveikas rytojus“ buvo diskutuojama apie dantų emalio apsaugą nuo pažeidimų bei kaip teisingai derėtų naudoti tokias dantų valymo priemones, kaip dantų šepetėlis ar pasta, kad sumažintume dantų ėduonies atsiradimo riziką, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Kaip teigė laidoje kalbėjusi gydytoja odontologė, klinikos „Dentiste“ įkūrėja Natalija Fedotova, balti ir gražūs dantys visais laikais buvo patrauklumo ir geros sveikatos požymis. Todėl nenuostabu, kad net apie 90 procentų žmonių yra nepatenkinti savo dantų spalva, forma ar padėtimi.

„Grožio kultas egzistavo visais laikais. Mes sakome, kad dabar gyvename grožio eroje, bet aš manau, kad tai netiesa. Visuomet egzistavo tam tikros grožio siekiamybės. Dabar žmonės labai daug dėmesio skiria savo šypsenai. Visi nori kuo baltesnių, gražesnių, kartais didesnių ar mažesnių dantų. Tai yra skonio reikalas. Tačiau labai svarbu, kad turimi dantys tiktų prie veido bruožų“, – kalbėjo odontologė N. Fedotova.

Anot specialistės, taip pat labai svarbu, kad dantys būtų sveiki, todėl itin daug dėmesio reikėtų skirti dantų priežiūrai namuose. Svarbiausia suprasti, kad turime saugoti dantų emalį, nes būtent jis dengia ir saugo visas danties struktūros dalis.

„Natūralus danties emalis gali būti nuo šviesiai gelsvos iki pilkšvai baltos spalvos. Žmogaus dantų spalva priklauso nuo genetikos, etno grupės, amžiaus. Dylantis emalis plonėdamas labiau peršviečia dentiną ir dėl to dantys gelsvėja“, – žiniomis dalinosi odontologė.

Gelsvi dantys

Kalbėdama apie gydomą ir estetinę dantų procedūrą – dantų plombavimą, odontologė N. Fedotova teigė, kad tokia procedūra yra parenkama kiekvienam individualiai, atsižvelgiant net į kelis aspektus.

„Tokios plombinės medžiagos, kurias naudojame mes, negalėtume naudoti, pavyzdžiui, plombuojant japono dantų, nes jo dantų struktūra ir spalva yra visiškai kitokia. Yra atlikti moksliniai tyrimai, kurie teigia, kad danties spalva, emalio skaidrumas ir visa danties struktūra priklauso ir nuo odos spalvos. Pas juodaodžius dantų spalva yra vienokia, pas azijiečius kitokia, o pas mus – dar kitokia. Šiaurės Europos gyventojų dantų spalva yra šviesi, bet ne per balta, ir šiek tiek skaidri“, – pasakojo odontologė.

Labiausiai dantų emalį žaloja vadinamas dantų griežimas naktimis ir stiprus sukandimas – dėl to atsiranda emalio įtrūkimai, jis labiau dyla.

Anot specialistės, būtent šią danties struktūrą skirtingai veikia tam tikras maistas.

„Sakoma, kad rūgščios daržovės, rūgštūs vaisiai ar daug ląstelienos turintis maistas yra labai sveika. Tačiau nuo rūgščių poveikio emalis minkštėja ir jeigu mes pulsime po tokio maisto vartojimo nedelsiant valyti dantis su šepetėliu, mes galime pažeisti suminkštėjusį emalį. Todėl labai svarbu, kad po rūgštaus maisto vartojimo, mes nevalytume dantų bent pusę valandos. Atvirkščiai yra su produktais turinčiais daug cukraus ir angliavandeniais. Pastarieji, patekę į burnos ertmę, maitina bakterijas. Tuomet tos blogosios bakterijos valgydamos angliavandenius išskiria rūgštis, tirpdo emalio kristalus ir taip atsiranda dantų kariesas“, – apie burnoje vykstančius procesus pasakojo pašnekovė.

Dantų valymas

Kaip teigė odontologė N. Fedotova, dantų apsauginis sluoksnis – emalis – yra kiečiausias audinys žmogaus kūne. Jame yra daugiausia mineralinių medžiagų, kurių priklausomai nuo aplinkybių gali imti mažėti.

„Demineralizacijos ir remineralizacijos procesai mūsų burnos ertmėje vyksta nuolat. Demineralizacija – tai emalio kristalų tirpimas, veikiant bakterijų išskiriamoms rūgštims, kurios minta angliavandeniais. O remineralizacija – tai procesas, kuomet tie kristalai yra atstatomi. Mūsų seilės yra tų kalcio, fosfato ir florido jonų nešėjai. Tie jonai, besiskverbdami į dantį, atstato suirusius emalio kristaliukus. Juos atstatyti mums gali padėti daug dalykų – mityba, papildomos priemonės, kaip dantų pasta ar vitaminai. Žinoma, visus mikroelementus ir vitaminus mes turime gauti iš pilnavertės mitybos. Tai yra viso ko pagrindas. Bet, manau, kad papildų naudojimas tikrai nepakenks kovojant su tam tikrais dalykais. Pavyzdžiui, vitamino D gyvenantiems žmonėms Lietuvoje trūksta nuolat. Vitaminas C yra visa ko profilaktika, cinkas padeda kovoti su uždegimais, kalcis ar floridas – mikroelementai, veikiantys kaulus“, – žiniomis dalinosi specialistė.

Norint kuo ilgiau išsaugoti sveikus dantis, reikia juos valyti du kartus per dieną, naudoti tarpdančių siūlą, tinkamus dantų šepetėlius ir būtinai valyti liežuvį.

Kalbėdama apie tinkamą dantų priežiūrą specialistė pabrėžė – dantų sveikatai čia didelė įtaką daro ir reguliariai keičiamas dantų šepetėlis.

„Dantų šepetėlis gali tarnauti apie 2–3 mėnesius arba kol neišsiskirs jo šereliai. Jei dantų šepetėlio šereliai yra išsiskėtę, pabandykite su juo išvalyti kriauklę. Tokiu šepetėliu nebus galima gerai nuvalyti net lygaus paviršiaus, o ką jau kalbėti apie tarpdančius. Todėl dantų šepetėlius reikia keisti kur kas dažniau“, – kalbėjo odontologė N. Fedotova.

Sveikatos ir sveikos gyvensenos laida – sekmadieniais, 12 val. per TV8 televiziją!

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės