ŽPV sukelia ne tik gimdos kaklelio vėžį


Šiuo metu aptinkama apie 200 ŽPV tipų, kurie gali būti klasifikuojami į žemos ir aukštos rizikos (onkogeninius) tipus. ŽPV bent kartą gyvenime turėjo 8 iš 10 žmonių, nepaisant to, ši virusinė infekcija dažnai lieka nepastebėta. Susidarius palankioms sąlygoms, tam tikri žmogaus organizme ilgą laiką tūnantys ŽPV tipai pamažu gali sukelti įvairias pasekmes: sunkiai gydomas karpas, ikivėžinius ar vėžinius susirgimus, tarp jų – ir gimdos kaklelio vėžį. Vien pastarojo vėžio diagnozę kasmet išgirsta apie 400 Lietuvos moterų, o dar apie 200 moterų – miršta.

Gydytoja akušerė-ginekologė med. dr. G. Balčiūnienė paaiškina, kad ŽPV yra priskiriamas prie lytiškai plintančių infekcijų, tačiau tai nereiškia, kad virusu užsikrėtęs žmogus būtinai turėjo daug lytinių partnerių – infekcijos perdavimui pakanka vieno lytinio kontakto su viruso nešiotoju.

„ŽPV užsikrečiame kontakto būdu, lytinių santykių ar artimo gleivinių sąlyčio metu. ŽPV neretai per keletą metų sunaikina pats žmogaus imunitetas. Ilgai išliekantis mažos rizikos ŽPV sukelia karpas, o didelės onkogeninės rizikos ŽPV gali sukelti ikivėžines ligas ir vėžį. Onkologinės ligos dažniausiai išsivysto per 10–15 metų, tačiau kartais tai užtrunka tik metus“.

Greta Balčiūnienė

Nors šis virusas nediskriminuoja asmenų pagal lytį ir gali infekuoti be išimties visus, dažniausiai apie jį išgirsta moterys, kurios lankosi gimdos kaklelio vėžio prevencijos patikrose. Vyrams ŽPV terminas dažnai skamba neatpažįstamai, bet tai nestebina – visuomenėje vis dar vyrauja klaidinga nuomonė, kad ŽPV susijęs tik su moterimis“, – sako gydytoja.

Gydytoja teigia, kad agresyvūs viruso tipai gali nulemti ne tik gimdos kaklelio vėžį. ŽPV aptinkamas makšties ir vulvos vėžio atvejais moterims, varpos vėžio atvejais – vyrams. Abejoms lytims virusas gali nulemti išangės, burnos, ryklės, gerklų srities onkologinius susirgimus.

„Šiandien gimdos kaklelio vėžys išlieka vienu dažniausiai moterims diagnozuojamų onkologinių susirgimų. Tiesa, gimdos kaklelio vėžio prevencijos programa leido pasiekti kiek geresnius sergamumo ir mirtingumo rezultatus, tačiau Lietuva vis dar išlieka viena pirmaujančių šalių visoje Europoje pagal sergamumą ir mirtingumą nuo šios ligos“, – pastebi gydytojas A. Sukovas.

Gydytojas pridūrė, kad simptomus, sergant gimdos kaklelio onkologiniu susirgimu, vėžiu, pacientės pajunta vėlai, ligai jau įsisenėjus.

„Tokių būklių gydymas sudėtingas, ne visada sėkmingas ir paliekantis ilgalaikius liekamuosius reiškinius. Tuo tarpu ankstyvi pakitimai gimdos kaklelio audiniuose, pvz. ikivėžiniai pokyčiai, praktiškai nesukelia jokių simptomų, o gimdos kaklelio tyrimai šiuos pakitimus aptinka“, – sakė gydytojas A. Sukovas.

Profilaktinės patikros turėtų rūpėti ir vyrams


Daktarė G. Balčiūnienė atkreipia dėmesį, kad ŽPV nustatymas nėra toks paprastas – viruso nesimato bendruose kraujo tyrimuose, o vėžiniai pakitimai gali progresuoti gana ilgai, kol pasirodys pirmieji simptomai. Onkologinių ligų išsivystymas dažniausiai užtrunka ne vienerius metus.

Virusas ir jo tipas tiesiogiai būna nustatomas tik moterims, profilaktinių tyrimų metu, nes gimdos kaklelio pakitimų be gydytojo specialisto apžiūros pastebėti neįmanoma. 25-erių sulaukusios moterys skatinamos atlikti nemokamą profilaktinę gimdos kaklelio vėžio patikrą kas 3 metus, o sulaukusios 35 metų – kas 5 metus. Kitų prevencinių programų, leidžiančių pastebėti ŽPV susirgimus, Lietuvoje nėra.

„Vyrams profilaktinių programų dėl ŽPV ištyrimo nėra, tad jie priversti tikrintis savarankiškai. Liūdna, tačiau vyrai profilaktinių patikrų klausimu yra santūresni ir į gydytojus kreipiasi tik tada, kai problema tampa labai rimta, o pačius pirmuosius simptomus neretai ignoruoja. Profilaktinė urologo apžiūra, leidžianti pastebėti pirminius pakitimus, jau būtų nemažas žingsnis į priekį“, – sako med. dr. G. Balčiūnienė.

Ginekologė priduria: jeigu profilaktinės patikros būtų atliekamos reguliariai ir pakitimai būtų nustatomi anksti, ženkliai padidėtų šansai išvengti onkologinių ligų.

„Pagal šiuo metu veikiančias gaires, pacientės informuojamos ir kviečiamos atlikti gimdos kaklelio patikrą kelis kartus, tačiau gimdos kaklelio vėžio patikros programa neduoda geresnių rezultatų. Viena iš svarbiausių priežasčių – nepakankamas moterų dalyvavimas šioje programoje. Priežastys, kodėl moterys nedalyvauja programoje, manau, yra įvairios – tiek informuotumo apie tyrimų svarbą stoka ar atsainus požiūris į savo sveikatą, tiek sistemos netobulumas organizuojant vizitą pas sveikatos priežiūros specialistą. Dažnai moterys galvoja, kad liga visada sukelia kažkokius simptomus ar nusiskundimus, tačiau tai yra klaidinga nuomonė“, – įspėjo daktaras A. Sukovas.

Artūras Sukovas

Kartu daktaras nuramino: „Moterys sužinojusios apie pakitimus gimdos kaklelio tyrimuose tapatina juos su vėžio diagnoze, o tai sukelia neigiamas emocijas ir išgąstį. Su tokiomis situacijomis susiduriame labai dažnai. Verta paminėti, kad dažniausiai laiku aptikti pakitimai santykinai lengvai pagydomi arba sudaromas saugus ilgalaikių tyrimų planas, leidžiantis išvengti rimtų ir sudėtingai gydomų sveikatos sutrikimų“.

Pasak gydytojo, pakitimai gimdos kaklelyje – ne galutinė vėžio diagnozė, tačiau moterims, kurios reguliariai atlieka gimdos kaklelio tyrimą, gimdos kaklelio vėžio rizika sumažėja net iki 90 proc. Gimdos kaklelio vėžio prevencinės programos metu, 25–34 m. moterims kartą per 3 metus atliekamas gimdos kaklelio citologinis tepinėlis. 35–59 m. metų moterims kartą per 5 metus atliekamas gimdos kaklelio aukštos rizikos žmogaus papilomos viruso tyrimas ir jeigu jo rezultatai teigiami – gimdos kaklelio citologinio tepinėlio skystoje terpėje tyrimas.

Vakcinų nuo ŽPV nauda – vienareikšmė


Med. dr. G. Balčiūnienė sako, jog kalbėdamasi su pacientėmis visada pabrėžia, kad gimdos kaklelio vėžys yra liga, turinti aiškią virusinę kilmę. Todėl jeigu galima apsisaugoti pasiskiepijant ir taip sumažinti tikimybę susirgti, vertėtų šia galimybe pasinaudoti. Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigose galima rasti skirtingas vakcinas nuo ŽPV – dvivalentę ir devyniavalentę. Vakcinose nurodomas skaičius, du ar devyni, paaiškina, nuo kiek ŽPV tipų vakcina gali apsaugoti: dvivalentė – nuo dviejų tipų, o devyniavalentė – devynių ŽPV tipų.

„Devyniavalentė vakcina gali sumažinti moters lyties organų, pavyzdžiui, gimdos kaklelio, išorinių lyties organų ir makšties ikivėžinių pažaidų ir vėžio, vyrams ir moterims – išangės ikivėžinių pažaidų ir vėžio riziką, lyties organų karpų atsiradimą. Skiepydami abi lytis sumažiname galimybes viruso plitimui. Pasaulyje vyrai ir berniukai nuo ŽPV skiepijami jau gana seniai.

Žmogaus papilomos virusas

Visada stengiuosi paminėti, kad prezervatyvai ar mažesnis partnerių skaičius nesuteikia garantuotos apsaugos, tačiau vakcina nuo kai kurių ŽPV viruso tipų yra viena iš efektyviausių prevencijos priemonių. Net jau esant nustatytam kažkuriam ŽPV tipui, vakcina gali apsaugoti nuo pakartotinių infekcijų, kitų ŽPV tipų ar viruso plitimo į kitas lokalizacijas“, – paaiškina gydytoja.

Ingrida Martinkėnaitė pasidalino patirtimi – jaučiasi ramesnė


Atlikėja I. Martinkėnaitė teigia neseniai pabaigusi vakcinacijos nuo ŽPV kelionę – trijų vakcinų kursą. Pasak jos, tai yra labai svarbus su sveikata susijęs sprendimas, kuris paskatino ją jaustis užtikrinčiau ir ramiau.

„Jei turiu galimybę užkirsti kelią gresiančioms sveikatos problemoms, būtinai ja pasinaudoju. ŽPV sukeliamo gimdos kaklelio vėžio atvejų – labai daug tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje. Nusprendžiau pasiskiepyti, kad sumažinčiau galimą šio ir kitų su ŽPV susijusių vėžių riziką“, – pasakoja atlikėja.

Ingrida Martinkėnaitė / Foto: S. Čirbos

Jos nuomone, moterims itin svarbu sąžiningai dalyvauti gimdos kaklelio patikros programoje bei pasiskiepyti. Svarbu nepamiršti pasirūpinti ir savo vaikais, vyru.

„Manau, kad tikrai ne veltui sukurtos priemonės nuo ŽPV. Džiugu, kad Lietuvoje pagal atnaujintą vaikų imunoprofilaktikos kalendorių nuo 2023 m. valstybės lėšomis skiepijami 11 metų vaikai – ir mergaitės ir berniukai. Savo vyresnę dukrą jau taip pat paskiepijome. Labai svarbu, kad savomis lėšomis pasiskiepyti gali ir brandesnio amžiaus moterys ar vyrai, kadangi vakcinos efektyvumas yra ištirtas asmenims iki 45 metų.

Vakcinacijai rinkomės nuo devynių ŽPV tipų apsaugančią devyniavalentę vakciną. Pabaigusi savo bei dukros skiepų kelionę jaučiuosi ramesnė, žinodama, kad padariau viską vardan savęs ir dukros siekiant išvengti su ŽPV susijusių vėžių“, – įvardija žinoma moteris.

Skiepai nuo ŽPV

I. Martinkėnaitė užtikrinta, kad panašiai turėtų mąstyti kiekviena šiuolaikiška moteris. Ji įsitikinusi, jog nuo ŽPV skiepys ir jauniausiąją dukrą, tačiau jai, remiantis Lietuvos vaikų skiepų kalendoriaus nurodytu amžiumi, dar šiek tiek per anksti.

„Vakcinacija – tai sprendimas, kuris gali padėti užbėgti už akių sunkioms ligoms bei išvengti papildomo streso, išgyvenimų ar net netekčių. Juk apsaugoti save bei artimuosius – svarbiausia, ką gali padaryti“, – priduria ji.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją