Gyvybiškai svarbus baltymas

Kolagenas — baltymas, sudarantis mūsų sanarius, raiščius, sausgysles, bei kremzles. II-ojo tipo kolagenas sudaro 70 proc. kremzlės audinio ir užtikrina jos tvirtumą. Sąnario kremzlės nuolat atsinaujina, tačiau dėl per didelio fizinio krūvio, traumų ar ydingos mitybos kremzlės sausėja, mažėja jų elastingumas, todėl sąnarių paviršiai nusidėvi ir atsiranda sąnarių pakitimų: ima girgždėti keliai, žmogus ima skųstis maudimi, girgždėjimu ar stingimu kelio srityje.

Norintiems panaikinti šį nomalų gyvenimo ritmą trikdantį diskomfortą, Jungtinių Amerikos Valstijų mokslininkai pataria vartoti II tipo kolageno preparatus.

Senieji vaistai neefektyvūs

Pasak Pasaulinės Sveikatos organizacijos (angl. World Health Organization), reumatinės ligos yra antra pagal dažnumą nuolatinio neįgalumo priežastis. Įprastai šios ligos yra gydomos gliukozamino preparatais, tačiau realus šių vaistų veiksmingumas iki šiol nėra įrodytas.

Jungtinių Amerikos Valstijų Reumatologijos koledžo mokslininkai atliko šešis mėnesius trukusį bandymą, kuriame ištyrė 274 įvaraus amžiaus pacientus ir nustatė, kad mažomis dozėmis vartojami kolageno preparatai padeda efektyviai kovoti su sąnarių skausmu.

Tyriamieji 24 savaites skirtingomis dozėmis kasdien vartojo iš viščiukų krūtinkaulio išgauto II-ojo tipo kolageno kapsules (po 20 µg, 100 µg, 500 µg ir 2500 µg). Mokslininkai įrodė, kad efektyviausiai veikia 20 µg kolageno kapsulės. Asmenys, iki tyrimo besiskundę skausmu lipant laiptais, šio nepatogumo atsikratė jau po 60-ies dienų gydymo kurso. O asmenys,
kuriuos sąnarių skausmas kankino naktimis ar net nieko neveikiant, pasveiko jau po 90-ies dienų.

Patvirtina ir bandymai su žiurkėmis

Italijos mokslininkai Florencijos universiteto labaratorijoje atliko kolageno veiksimingumo bandymus su 4 žiurkėmis. Suleidus natrio monojodo acetato injekcijų į kelio sąnarius, joms dirbtinai buvo sukeltas vienšalis osteoartritas. Visą savaitę vieną kartą per parą žiurkėms buvo leidžiamas II-ojo tipo kolagenas. Pradėjus gydymą skirtingu kolageno kiekiu, gyvūnams sumažėjo skausmas, laikysenos disbalansas.

Kolageno nauda nepakeičiama

Mokslininkai teigia, jog kolageno papildai gali būti naudingi gydant osteoporozę bei įvairias artrito atmainas. Sąnarių ligų gydymas šiuo baltymu nesukelia jokio šalutinio poveikio bei užtikrina efektyvų rezultatą.

Tyrimas įrodė, jog kolageno preparatai ne tik mažina skausmą, tačiau ir sustirprina kraujagysles ir tokiu būdu pagerina kraujo apytaką. Šis baltymas atkuria natūralų kremzlinio audinio ląstelių tinklelį ir natūralų sąnarį apsaugo nuo susidėvėjimo, o dirbtiniam — suteikia lankstumo.

Lietuvos medikai laikosi priešingos nuomonės

Su JAV mokslininkų išvadomis nesutinka Lietuvos medikai. Farmacininkė Emilija Povilenskaitė teigia, jog kolageno papildai akivaizdų poveikį suteikia odai, plaukams bei nagams, tačiau ryškių sąnarių kremzlių pakitimų nesukelia, todėl kolageno preparatai negali pakeisti tradicinių gliukozamino ir chondroitino papildų.

Specialistei antrina ir Kauno klinikų Reumatologijos klinikos vadovė prof. Asta Baranauskaitė. Anot medikės, Lietuvoje reumatologinėmis ligomis serga tiek vyresnio amžiaus vyrai, tiek moterys, tačiau šių ligų kankinamų moterų yra daugiau. To priežastis — statistiškai trumpesnė vidutinė vyrų gyvenimo trukmė.

„Kolageno efektyvumas nėra patvirtintas rimtais tyrimais. Tai tik maisto papildas. Efekeftyviausias medikamentinis būdas kovoti su artritu bei jo atmainomis, yra receptiniai gliukozamino sulfato vaistai“,- portalui DELFI teigė profesorė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (17)
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės