aA
Apie priklausomybės ligomis sergančius žmones kalbama vis daugiau, tačiau kiek ir kokios realios pagalbos jie sulaukia? Opiausios problemos buvo aptartos Seime vykusioje konferencijoje „Priklausomybės ligos: dabarties situacija ir perspektyvos ateityje“.
Kęstutis Dvareckas
© DELFI / Kiril Čachovskij

Reabilitacijos ir integracijos bendruomenės „Aš esu“ vadovas, kunigas Kęstutis Dvareckas teigia, kad apie kenčiančius nuo priklausomybės ligų žmones kalbama vis daugiau, tačiau realios pagalbos, daugiau vietų, kuriose galima būtų tokiems žmonėms gydytis, deja, neatsiranda.

„Į mūsų bendruomenę kreipiasi labai daug žmonių. Deja, visų besikreipiančiųjų priimti negalime, nes neturime finansavimo“, – apie aktualias problemas kalba kunigas Kęstutis Dvareckas.

Bendruomenės namų vadovas sako, kad 10 veiklos metų – geriausias įrodymas, kad pagalba kenčiantiems nuo priklausomybės ligų yra sėkminga ir ji labai reikalinga.

Svarbiausia – pripažinti priklausomybę

K. Dvareckas teigia, kad norint padėti žmonėms, kenčiantiems nuo priklausomybės ligų, būtina komanda: „Pas mus dirba nuo psichiatrų iki sielovadininkų bei socialinių darbuotojų, kurie gali pasidalinti vertinga patirtimi.“

Priklausomybių gydyme, pasak K. Dvarecko, svarbiausia – pripažinti tiesą. Tai padarius atsiveria galimybės keisti gyvenimą. „Galime drąsiai sakyti, kad kas antram sergančiajam padėti galime. Be to, teikiame pagalbą ir priklausomų asmenų artimiesiems.“

„Kas yra liūdniausia, būnant ir kaip kunigui, kad kreipiasi žmonės, nėra vietos ir paskui skambina palaidot...kai žinai, kad buvo galima padėti...nebuvo kam...“, – ELTA citavo kunigą K. Dvarecką.
2018 m. psichologinę paramą bendruomenėje „Aš esu“ gavo 440 priklausomų asmenų artimųjų, 1645 žmonių dalyvavo individualiose, 52 – grupinėse konsultacijose, 540 žmonių, išgyvenančių beviltiškumą ir bejėgystę buvo konsultuojami telefonu.

Kunigas K. Dvareckas teigia, kad bendruomenėje taip pat organizuojami mokymai priklausomybių specialistams. Labai svarbus ir žinių skleidimas visuomenėje – 2018 metais organizuotuose susitikimuose dalyvavo virš 1500 žmonių. „Yra gyventojų, kurie baiminasi kreiptis į Respublikinį Priklausomybės ligų centrą dėl įrašų asmeninėse bylose. Kartais tos baimės padidintos, o kartais pagrįstos“, - dalijasi bendruomenės „Aš esu“ vadovas.

Kenčia ir sergančiųjų artimieji

Teikti pagalbą kenčiantiems nuo priklausomybių motyvuoja sėkmingos žmonių istorijos. Visgi K. Dvareckas sako, kad mažai kalbama apie tai, kad priklausomybės stipriai paliečia ir sergančiųjų aplinkos žmones, kurie dažnai negauna reikalingos pagalbos. Galvojant apie pagalbos galimybes Lietuvoje, jų taip pat nereikėtų pamiršti.

Klausimai, kuriuos labiausiai reikėtų spręsti yra susiję su asmenų duomenų saugumu bei politiniu palaikymu. K. Dvareckas teigia, kad duomenų rinkimas, kaupimas dažnai atgraso klientus, todėl teikiamos paslaugos neatrodo patrauklios. Dėl šios priežasties kartais bendruomenės vadovui tenka atsisakyti ir nedalyvauti kai kuriuose projektuose, organizuojamuose kenčiantiems nuo priklausomybės ligų. „Sergant šia liga labai bijoma viešumo, pacientai nenori, kad jų bylose liktų įrašų“, - pabrėžia kunigas Kęstutis. Gerųjų praktikų pavyzdžiai – kai paslaugos priklausomiems asmenims ir jų artimiesiems teikiamos anonimiškai.

NVO iniciatyvoms, kuriomis siekiama gerinti žmonių fizinę ir psichinę sveikatą, labai reikalingas ir politinis palaikymas.

„Aš esu“ organizacija taip pat bendradarbiauja su partneriais Vokietijoje bei gauna iš jų paramą. Šioje šalyje sklandžiai vyksta pagalba priklausomybių turintiems pacientams bei visiškai užtikrinamas pacientų anonimiškumas.

Svarbi – integracija

15 metų priklausomybės ligomis sergantiems į visuomenę padedanti integruotis kavinės „Mano Guru“ vadovė Reda Sutkuvienė sako, kad idėja padėti tokiems žmonėms kilo matant, su kokiais sunkumais jie susiduria bei kaip visuomenė juos atstumia. „Šie žmonės pasižymi žema saviverte, nepasitiki savimi. Kavinė prieš 15 metų pasirodė geriausia vieta jų integracijai“, - sako R. Sutkuvienė. Per tuos metus įstaigos programoje dalyvavo daugiau nei 500 asmenų, 80 proc. dalyvavusiųjų sėkmingai integravosi į visuomenę ir darbo rinką. Per tiek metų, pasak kavinės vadovės, pasikeitė ir visuomenės požiūris į buvusius psichoaktyvių medžiagų vartotojus. „Saugios aplinkos kūrimas sumažina žalą miestui ir jo gyventojams“, - neabejoja socialiai atsakingo verslo atstovė.

Reda Sutkuvienė
Reda Sutkuvienė
© DELFI / Kiril Čachovskij

R. Sutkuvienė teigia, kad po reabilitacijos priklausomas nuo psichoaktyvių medžiagų asmuo dar nėra pasiruošęs savarankiškai susirasti darbą. Labai svarbu, kad veikla, kuria jis užsiima būtų nuosekli ir nenutrūkstama. Be to, tokiems žmonėms svarbi ir aplinka, o įstaigos, kurioje toks žmogus įdarbinamas, personalas turėtų būti apmokytas dirbti su priklausomais žmonėmis, taip pat turi būti organizuota psichologo, socialinio darbuotojo pagalba. Žinoma, svarbu ir tai, kad būtų suteikiamos sąlygos mokytis darbo vietoje.

Kaip vyksta priklausomų žmonių integracija? Reda Sutkuvienė sako, kad jos vadovaujamoje kavinėje integracijoje dalyvaujantys asmenys gauna socialines integracijos paslaugas ir yra apmokomi viešojo maitinimo sektoriuje paklausių profesijų – virėjo, padavėjo, barmeno. Šie žmonės mokosi iš sveikųjų darbuotojų. „Pastarųjų rasti nelengva, juk visi nori dirbti su sėkmingais ir motyvuotais žmonėmis“, – sako R. Sutkuvienė. Dalyvavimas socialinės integracijos projektuose padeda šiems asmenims, dažnai diskriminuojamiems darbo rinkoje, susirasti darbą, gauti legalias pajamas, sėkmingai integruotis į visuomenę bei darbo rinką.

Redos Sutkuvienės teigimu, itin svarbi yra švietėjiška veikla, kova su stereotipais. Svarbu bendradarbiauti ne tik su priklausomais žmonėmis, bet ir jų šeimos nariais. Be to, socialinio verslo atstovė sako siekianti sužadinti draugiškesnį visuomenės požiūrį į sergančius priklausomybės ligomis.

Sveikatos apsaugos ministras A. Veryga sakė, kad nuo priklausomybių kenčiančio asmens duomenų atskleidimas ir apribojimai tokiam žmogui yra visuomenės susitarimo reikalas, rašė ELTA.

„Labai sena diskusija dėl duomenų. Mes diskutuojame ir su jaunaisiais psichiatrais ir su vyresniais, ko mes iš tikrųjų norime. Tai arba kaip visuomenė susitarkime, kad mes sakome, kad yra saugu asmenys, kurie turi priklausomybių, turi įvairių problemų, kad jie vairuos, turės ginklą ir taip toliau ir nustojame reikalauti įvairiausių pažymų. Arba nustokime kurti mechanizmus, kuriais yra apeidinėjamas šitas mechanizmas ir mes patys sau meluojame leisdami visokius anoniminius, mokamus ir visokius kitokius mechanizmus, kur gudrūs ir turtingi žmonės jais pasinaudoja. Nes tai yra dviveidystė tiesiog“, – A. Verygą citavo ELTA.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(9 žmonės įvertino)
3.1111

Aukštas kraujospūdis ir retas pulsas – kas sukelia tokią būklę? (34)

Atvejų, kai nustatomas aukštas kraujospūdis ir retas pulsas , pasitaiko išties nedažnai. Tokia...

Gydytoja urologė apie prostatos vėžį: kuriems vyrams susirūpinti reikėtų jau dabar? (24)

Remiantis statistikos duomenimis, prostatos vėžys – dažniausia vyrų piktybinė liga Lietuvoje,...

Pasaulis dar niekada nebuvo toks turtingas ir ligotas: gydytoja pataria, nuo ko pradėti, kad situacija keistųsi (6)

Pasaulis dar niekada nebuvo toks turtingas ir... toks ligotas. Žmonijos gyvenimo pokyčiai...

Su krūties vėžiu kovojanti Aušra papasakojo apie kraupią realybę: kai kurios moterys atsisako gydytis, kad neprarastų vyro (27)

„Pastaraisiais metais gyvenimas buvo toks turiningas, kad aš neturėjau laiko sirgti“, –...

Gydytojai apie pavojingą ligą: tėvai nesuvokia, kodėl užsikrečia sveiki vaikai (42)

„Pirmiausia tėvams kyla klausimas, kodėl liga palietė jų vaiką. Tada bandoma ieškoti atsakymų...

Top naujienos

Paliktos nuotakos byla atsidūrė teisme: tikruosius jaunikio motyvus išdavė draugui rašytos žinutės

Nauja meile patikėjusiai, išsiskyrusiai ir vaiką auginusiai merginai teko skaudžiai nusivilti. Jai...

Sankt Peterburgo gyventojai apie valdžios priimtą sprendimą: sveiki atvykę į pragarą (18)

Istoriniame Sankt Peterburgo centre esančioje Rubinšteino gatvėje gyvenanti Marina Pogolša rodo į...

Gaujų šaudynėmis ir laukinio kapitalizmo prabanga garsėjusi Kauno legenda sulaukė liūdnos pabaigos (116)

Laukinio kapitalizmo metais prabanga garsėjęs, Kaune, Jonavos gatvėje veikęs šešėlinio pasaulio...

Rusijos picų karalius užkariauja pasaulį: konkurentus lenkia dėl slapto ingrediento, kuris net nevalgomas (208)

Jei jau įsigudrini užsidirbti pristatydamas karštas picas Arktyje, kur sūrio blokai atkeliauja ant...

Virginijaus Sinkevičiaus šeimoje vyrauja džiugios nuotaikos – gimė dukrelė (10)

Būsimasis eurokomisaras Virginijus Sinkevičius šeštadienio rytą pranešė itin džiugią...

Mirtiną ligą įveikusi Kotryna prabilo apie išgyventą kančią: apie tai viešai kalbėti išdrįsta retas lietuvis (14)

Šiandien Amsterdame gyvenanti Kotryna Uogintaitė veda grupines treniruotes. Sunku patikėti, tačiau...

Pokyčiai: „Valstiečių“ reitingas per mėnesį smuko daugiau kaip 3 punktais (125)

Valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) partijų reitingų lentelėje spalį...

Ginekologė – apie Sinickio pasirinkimą pasidaryti vazektomiją: žmonai jis padarė paslaugą (667)

Daugiau vaikų su žmona nebeplanuojantis Tomas Sinickis garsiai pareiškė, kad jam yra atlikta...

Nausėda toliau tvirtina pozicijas politikų reitingo viršuje kam reikėtų sunerimti? (91)

Populiariausių politikų reitinge spalio mėnesį turimas pozicijas dar labiau sustiprino prezidentas...

Sabonio dienos Indianoje gali būti suskaičiuotos: „Pacers“ aktyviai ieško lietuviui naujo klubo (81)

Dvejus metus Indianos „Pacers“ klube praleidęs Domantas Sabonis jau artimiausiomis dienomis...