aA
Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) projektų vadovas Virginijus Šaulys prieš šešerius metus išgirdo negailestingą diagnozę – ketvirtos stadijos vėžys. „Šiandien esu laimingas, kad pavyko išsaugoti gyvybę bei galiu padėti kitiems žmonėms, kovojantiems su onkologine liga“, – Žinių radijo laidoje „Gyvenu sveikai“ sakė vyras.
Virginijus Šaulys
© DELFI montažas/Shutterstock, asmeninio albumo nuotr.

2013 metais Virginijui Šauliui medikai diagnozavo ketvirtos stadijos neuroendokrininį naviką – kasos vėžį su metastazėmis kepenyse.

„Situacija buvo sudėtinga. Galėjau eiti paprastesniu keliu – plaukti pasroviui ir žiūrėti, kas bus, tačiau pasirinkau kitą – ieškoti veiksmingų būdų, galinčių padėti“, – prisimena sunkia liga susirgęs vyras. Rinkti informaciją bei gilintis į savo diagnozę, pasak V. Šaulio, – sunkus, 24 valandas per parą trunkantis darbas. Lengviau būtų buvę pasiduoti gyvenimo tėkmei, tačiau vyras sako, kad noras pasveikti buvo didesnis už bet kokius sunkumus, kuriuos tenka praeiti kovojant su liga. „Pasveikti labiausiai norėjau ne tiek dėl savęs, kiek dėl savo šeimos. Jaučiausi kaip niekada atsakingas už juos.

Užsibrėžiau tokius žemiškus tikslus, kaip šokti savo dukters išleistuvių valsą bei išmokyti sūnų vairuoti automobilį“, – sako akistaton su sunkia liga stojęs vyras. Virginijus teigia, kad labai svarbu gyvenime turėti tikslą ir jo siekti, o tada ir su liga kovoti tampa lengviau.

Šiandien V. Šaulys dalijasi vertinga patirtimi su kitais, kuriuos užklumpa ši rimta liga. „Maistas, savitvarda, mąstysena – tai tie dalykai, kurie man padeda valdyti vėžį“, – sako vyras. Jis pabrėžia, kad labai svarbu ir pasitikėti gydytojais bei jausti artimųjų palaikymą susirgus.

Virginijus Šaulys
Virginijus Šaulys
© Asmeninio albumo nuotr.

Taikytas įvairus gydymas

Šiandien V. Šaulys sako jaučiasi neblogai, džiaugiasi galintis būti su savo šeima bei turintis galimybę padėti kitiems, kovojantiems su sunkia liga. Tačiau prieš šešerius metus, išgirdus diagnozę, kaip įprastai tokiais atvejais būna, apėmė šokas. Pirmasis gydymo etapas tęsėsi aštuonis mėnesius. „Buvo taikyta biologinė terapija, po to – chemoterapija. Tada apie 2,5 metų nereikėjo jokių vaistų“, – pasakoja į kovą su liga stojęs vyras. Jam atliktos trys operacijos: „2017 metais atlikta kasos vėžio šalinimo operacija. Buvo pašalinta ir blužnis, viršutinė dalis kepenų, kur buvo išsisėję židiniai. Prieš tris mėnesius buvo atlikta dar viena operacija“, – atvirai dalijasi V. Šaulys. Nežiūrint į tai, ką jam teko iškęsti, šiandien jis nusiteikęs optimistiškai. Visgi neslepia, kad per keletą metų susilpnėjo rega, atmintis, pasireiškia ir kitų nemalonių, nors ir nematomų simptomų. Tačiau tai jis vadina smulkmenomis: „Svarbiausia, kad pavyko išsaugoti gyvybę.“

Ligos kaltininkas – didelis stresas?

V. Šaulys teigia, kad mityba gydymo procese – svarbiausia. „Esu griežtoje medikų priežiūroje, nes rizika vėžiui atsinaujinti – didžiulė, juk man buvo diagnozuota ketvirtos stadijos onkologinė liga. Kas kelis mėnesius turiu atlikti išsamius tyrimus“, – apie savo kasdienybę pasakoja su liga kovojantis vyras. Jis teigia, kad pasitikėjimas gydytojais išaugo į bičiulišką draugystę. Su medikais jis tapo kolegomis ir visiškai atvirai gali pasikalbėti apie tyrimų išvadas, sunkius išgyvenimus, gyvenimo aktualijas.

POLA projektų vadovas mano, kad susirgus sunkia liga nereikia pykti ant nieko: „Juk niekas tavyje neįskiepijo vėžio, židinį pats užsiauginai.“ Tai suvokia ne visi sergantieji. Medikai, taip pat ir pats Virginijus spėja, kad pagrindinė jo ligos atsiradimo priežastis – patirti dideli išgyvenimai darbe. Banke dirbęs vyras apie pusę metų jautė didelę įtampą, išgyveno dėl problemų darbo vietoje, todėl stipriai nerimavo ir dėl šeimos ateities. Tai, pasak V. Šaulio, ir turėjo daugiausiai įtakos atsirasti ligai.

Kasdienių įpročių galia

V. Šaulio teigimu, gyvenimo būdas turi nemažai įtakos valdant sunkią ligą. „Esu tradicinės medicinos šalininkas, tačiau kasdieniai įpročiai, alternatyvūs gydymo būdai taip pat svarbūs“, – sako jis.

Rinkdamas informaciją apie savo ligą, Virginijus sužinojo daug naujų dalykų ir apie gyvenimo būdo įtaką žmogaus sveikatai.

POLA projektų vadovas pastebi, kad susirgę žmonės dažnai yra linkę į kraštutinumus, todėl bendraudamas su kitais sergančiais vėžiu, jis prašo jų papasakoti apie visus alternatyvius metodus, kokius ligoniai taiko. Svarbu, kad pacientai su gydytojais bendradarbiautų, dalintųsi informacija apie papildomai vartojamus žolinius ar kitus preparatus, kitus alternatyvius gydymo būdus, kuriuos taiko. Reikia žinoti, kad tie patys vaistažolių preparatai gali padėti taikant chemoterapiją ar biologinę terapiją, bet lygiai taip pat gali tik dar labiau pakenkti. Reikia išmanyti, kas su kuo tinka, ką tarpusavyje galima derinti. Be to, kiekvieno paciento ligos istorija – labai individuali, tad ir gydymas nevienodai visiems tinka.

Sveikti padeda išsikalbėjimas

Ketvirtos stadijos vėžiu susirgusiam V. Šauliui, praėjus pirminei šoko būsenai, per POLA organizaciją pavyko rasti specialistų, kurie nukreipė jį teisinga kryptimi, padėjo koncentruotis į esminius dalykus sergant rimta liga. „Tai labai svarbu, nes susirgęs žmogus patiria didelį šoką, tada išgyvena chaosą, tenka išklausyti daug nuomonių ir sunku atsirinkti tai, kas labiausiai tinka. Taip galima ir nusigydyti“, – sako vyras.

Virginijus Šaulys
Virginijus Šaulys
© Asmeninio albumo nuotr.

Nesėkmingų onkologinių ligų gydymo istorijų, pasak Virginijaus, galima išgirsti daug, tačiau sėkmingų mažai. Daugelis žmonių tiesiog nenori jomis dalintis.

Vieni susirgę, nuo visų atsiriboja, užsisklendžia savyje. Tokiems padėti labai sunku. Jų artimiesiems dar sunkiau, nes ligonis nenori priimti jokios informacijos, pagalbos. Tuo tarpu kiti yra atviri – renka informaciją, apie ligą daug diskutuoja, ieško išeičių. Jie pamato, kad nėra vieniši, o tai labai svarbu sveikimo kelyje. Keitimasis informacija su bendraminčiais, turėjimas su kuo pasikalbėti – itin svarbūs, sveikti padedantys veiksniai. „Išsipasakojimas padeda išsikrauti emociškai. Tai tam tikra terapija, šarminanti organizmą. Kaip žinome, šarminėje aplinkoje vėžys nebesivysto“, – teigia POLA projektų vadovas.

Svarbi artimųjų parama

Artimiesiems, kurių šeimos narys suserga onkologine liga, daugeliu atveju taip pat naudinga žinoti apie ligą. „Neaptarinėti savo ligos istorijos reikėtų tik su vyresnio amžiaus, silpnos sveikatos artimaisiais, kurie ir patys turi sveikatos problemų. Tačiau sveiki, palaikantys artimieji gali labai padėti. Baisiausia, kai žmonės slepia rimtas diagnozes bei nesikalba apie sveikatos būklę. Šeimos nario netekties atveju tada artimieji patiria ne tik šoką, bet ir daug neigiamų emocijų“, – atvirai kalbėti apie ligą su šeimos nariais ragina V. Šaulys. Šiandien POLA projektų vadovas laimingas, kad prieš šešerius metus išgirsta baisi diagnozė leido jam išsaugoti gyvybę: „Jaučiu turintis sava patirtimi dalintis su kitais, padėti tiems, kurie taip pat kovoja su sunkia liga.“

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(151 žmogus įvertino)
4.7351

Aukštas kraujospūdis ir retas pulsas – kas sukelia tokią būklę? (34)

Atvejų, kai nustatomas aukštas kraujospūdis ir retas pulsas , pasitaiko išties nedažnai. Tokia...

Gydytoja urologė apie prostatos vėžį: kuriems vyrams susirūpinti reikėtų jau dabar? (22)

Remiantis statistikos duomenimis, prostatos vėžys – dažniausia vyrų piktybinė liga Lietuvoje,...

Pasaulis dar niekada nebuvo toks turtingas ir ligotas: gydytoja pataria, nuo ko pradėti, kad situacija keistųsi (6)

Pasaulis dar niekada nebuvo toks turtingas ir... toks ligotas. Žmonijos gyvenimo pokyčiai...

Su krūties vėžiu kovojanti Aušra papasakojo apie kraupią realybę: kai kurios moterys atsisako gydytis, kad neprarastų vyro (27)

„Pastaraisiais metais gyvenimas buvo toks turiningas, kad aš neturėjau laiko sirgti“, –...

Gydytojai apie pavojingą ligą: tėvai nesuvokia, kodėl užsikrečia sveiki vaikai (42)

„Pirmiausia tėvams kyla klausimas, kodėl liga palietė jų vaiką. Tada bandoma ieškoti atsakymų...

Top naujienos

Netikėtas Seimo valdybos posėdis – kaip viskas vyko iš tikrųjų (22)

Seimui ketvirtadienį panirus į teisinę krizę dėl Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio, panašu,...

Bulvių viražai: saviškes išvešime, valgysime importines (19)

Nors ūkininkai vasarą sakė, kad bulvės gali neužaugti, tačiau jos užderėjo pakankamai gerai,...

Alytaus gyvenimą paralyžiavęs gaisras nebuvo toks jau netikėtas: pradeda lįsti nerimą keliančios detalės (65)

Milžinišką gaisrą patyrusioje Alytaus miesto padangų perdirbimo gamykloje „ Ekologistika “...

Po riaušių Barselonoje gyvenantis Tomas turistus ragina savaitgalį čia nevykti: buvau pakraupęs (96)

Situacija Katalonijoje artėja prie virimo temperatūros. Po nesėkmingo bandymo skelbti...

Seime visiška teisinė sumaištis dėl Pranckiečio Pranckietis: to klausimo į darbotvarkę netrauksiu (522)

Ketvirtadienį susirinkusi Seimo valdyba nutarė, kad reikalavimas balsuoti iš naujo dėl...

Šimašiui – nemalonus prokuratūros sprendimas: konstatavo viršijus įgaliojimus (57)

Vilniaus meras Remigijus Šimašius viršijo įgaliojimus liepdamas nuimti Jono Noreikos – Generolo...

Įrengę butą naujame projekte, pademonstravo, kaip atrodo išskirtinai lietuviškas interjeras (1)

Sostinės senamiestyje atgimstančiame „Paupio“ rajone dar šiemet butus pradės įsirenginėti...

Derybas su „Parma“ Saboniui perleidžiantis Maksvytis: padariau viską, kas nuo manęs priklauso (4)

„Klubas nusprendė, kad dirbti ir rinktinėje, ir klube – negaliu. Tokia klubo vadovų pozicija ir...

Grybauskaitė: mes pažeminome save ir pažeminome Jungtinę Karalystę (313)

Ketvirtadienį į Briuselį į ES viršūnių tarybą besirenkantiems šalių lyderiams kadenciją...

Kuriozai remontuojamoje Panevėžio gatvėje: ne vietoje įrengta salelė, juokingai sužymėtos linijos

Panevėžyje, tvarkant J. Janonio gatvę, neapsieita be kuriozų – pėsčiųjų perėjos salelė...