Apie tai visą dieną vieningai trimitavo Rusijos žiniasklaida, paniškai bijojusi vakare Kanadoje vyksiančios spaudos konferencijos, kurioje garsus kanadiečių profesorius, tarptautinės antidopingo agentūros (WADA) nepriklausomas ekspertas Richardas McLarenas paviešino savo ataskaitą apie dopingo korupciją ir toleravimą Rusijoje.

Pateiktoje ataskaitoje – trys rimti kaltinimai, kurių įrodymai ne tik surinkti, bet ir patvirtinti: kad Maskvos laboratorija RUSADA dengė dopingą vartojusius Rusijos sportininkus, kad Sočio laboratorija slėpė teigiamus rusų dopingo testus ir kad Rusijos Federacijos Sporto ministerija, palaikoma specialių tarnybų, kontroliavo ir manipuliavo dopingo testų rezultatais.

R. McLareno teigimu, apie tai, kuriuos dopingo testus nuslėpti, buvo konsultuojamasi su Rusijos sporto ministro Vitalijaus Mutko pavaduotoju Jurijumi Nogornychu.

„Vyriausybinės kontrolės sistema buvo sukurta po 2010 metų olimpinių žaidynių ir egzistavo iki 2014-ųjų. Tai leido teigiamus dopingo testus paversti neigiamais prižiūrint Sporto ministro pavaduotojui, pačiai ministerijai, RUSADA ir Federalinei saugumo tarnybai (FSB)“, – skandalingą informaciją pagarsino R. McLarenas.

Kaip pagrindinis neleistinas preparatas, kurį vartojo rusai, įvardytas eritrocitų gamybą aktyvinantis hormonas eritropoetinas (EPO).

„Tai, kas vyko Sočyje, daugiau nepasikartos niekur ir niekada“, – pridūrė R. McLarenas.

Nors jis atsisakė bet kokių rekomendacijų dėl to, ar leisti Rusijos rinktinei dalyvauti 2016 ir 2018 m. olimpinėse žaidynėse, WADA rekomendavo šalinti visą Rusijos delegaciją iš Rio.

Toronto „Sheraton Centre“ viešbutis pirmadienio pavakarę tapo bene svarbiausiu pasaulio sporto centru. R. McLarenas žengė prieš žiniasklaidą ir ištarė žodžius, kurie visai Rusijos rinktinei iš tikrųjų gali kainuoti vietą Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse.

Rusijoje – panika. R. McLarenas pateikė ataskaitą apie dopingo situaciją Sočio žiemos olimpinėse žaidynėse.

Po šios R. McLareno ataskaitos WADA tarptautiniam olimpiniam komitetui (IOC) turėtų pateikti rekomendacijas dėl visiško šalies rinktinės nušalinimo iš Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių. Kol kas pašalinta yra tik rusų lengvosios atletikos rinktinė, tačiau dabar grėsmė kyla absoliučiai visiems rusų sportininkams. Kaip skelbia BBC, Rusija dėl lengvaatlečių diskvalifikacijos atšaukimo vis dar kovoja Tarptautiniame sporto arbitražo teisme, kuris savo verdiktą turėtų skelbti liepos 21-ąją.

„Tai – juodas Rusijos sporto puslapis, juoda diena, – skelbia „Sport-Express“. – Visi mūsų sporto diplomatijos viražai buvo bevaisiai.“

Kad Rusijos rinktinei kyla visiškai reali grėsmė nedalyvauti žaidynėse Brazilijoje, paliudija ir savaitgalio įvykiai. Į viešumą buvo nutekintas JAV antidopingo agentūros (USADA) direktoriaus Traviso Tygarto laiškas, kuriame IOC Thomasas Bachas raginamas negailestingai braukti rusus iš žaidynių Rio sąrašų.

„Mes kalbame visų sąžiningų sportininkų ir antidopingo organizacijų vardu, – rašoma T. Tygarto laiške,– Prašome, kad IOC vykdomoji valdyba imtųsi veiksmų bei pašalintų Rusijos olimpinę bei parolimpinę rinktines iš Rio de Žanerio olimpinių varžybų. Smūgis, kuris jau suduotas olimpiniam judėjimui, yra nepataisomas. Tačiau reikia daryti viską, kad nebūtų žengta dar toliau. Ir reikia imtis kuo griežtesnių priemonių. Dopingas, kurio vartojimą toleruoja valdžia, neturi būti toleruojamas, ką sako ir olimpiniai principai. Negalime užsimerkti prieš tai, kas vyksta Rusijoje.“

T. Tygartą palaiko Kanados, Ispanijos, Šveicarijos, Vokietijos, Japonijos ir kitų šalių antidopingo agentūros.

Į šią žinią Rusijos sporto ministras V. Mutko sureagavo itin kritiškai, pavadinęs ją politine provokacija.

„Jis ne tik T. Bachui parašė. Ir tai, švelniai tariant, rimtas etikos normų pažeidimas. Ar jūs galite įsivaizduodi, kad RUSADA (Rusijos antidopingo agentūra, – DELFI) imtų kištis į kitų šalių reikalus? Argi mes kažkam rašėme laiškus, kai sučiupo Lance‘ą Armstrongą ir buvo kilęs skandalas dėl BALCO laboratorijų? Mes visada elgėmės korektiškai.

O jie... Tačiau ten viskas suprantama. Dabar pasipils nauji kaltinimai politiniu lygiu. Visa tai – politika, – piktinosi V. Mutko. – Su tuo žmogumi aš nesu bendravęs ir to daryti nesiruošiu. Kam to reikia? Apie ką kalbėtis? Jis tik nacionalinės antidopingo agentūros vadovas. Ir aš išvis nesuprantu, kodėl jis turėtų dalinti patarimus tarptautiniam olimpiniam komitetui ir tarptautinei antidopingo agentūrai. Tačiau jam davė komandą „pulk“, jis ją įvykdė, o dabar mes aptarinėjame šitą temą“.

Anot V. Mutko, Rusijos sportininkai pastaruoju metu apskritai patiria beprotiškai didelį dopingo medžiotojų dėmesį.

„Pastarosiomis dienomis aš aplankiau praktiškai visą mūsų olimpinę rinktinę. Visi rengiasi, viskas atvira, visi davė dopingo testus daugybę kartų. Julija Jefimova vien tik būdama JAV testuota 14 kartų. Ko dar reikia? Reikia patraukti į šalį politiką. Turi būti paprastas pragmatizmas. Atėjo, paėmė mėginį. Jeigu yra pažeidimas – bausti. Jeigu nėra – sportininkas švarus.

O klausytis, kaip kažkas kažką pasakė ir daro užkulisines intrigas – neprofesionalu. Mes apskritai esame atviri visiems pasiūlymams. Norite, leisime vadovauti antidopingo agentūrai užsieniečiui. Kad ir 20 užsieniečių. Esame atviri pasiūlymams, tačiau reikia liautis politikuoti“, – aiškino jis.

Primename, kad anksčiau Tarptautinis olimpinis komitetas specialiame savo posėdyje Lozanoje, Šveicarija, jau sprendė, ar Rusijos lengvaatlečiai galės dalyvauti 2016 metų Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse.

Buvo svarstyta, ar kiekvieno ruso byla turi būti svarstoma individualiai, ar visi šios šalies sportininkai už dopingo vartojimą turi būti baudžiami pagal kolektyvinės atsakomybės principą. TOK prezidentas Tomas Bachas pritarė ir išreiškė palaikymą IAAF sprendimui nušalinti visą Rusijos lengvaatlečių rinktinę nuo visų tarptautinių varžybų, tačiau tie rusų sportininkai, kurie įrodys, kad yra „švarūs“, Rio žaidynėse galės dalyvauti ir atstovauti savo šaliai, nes Rusijos olimpinis komitetas nebuvo suspenduotas.
Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1239)